Prawo.pl
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział we wtorek, że zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia już trwają od niedzieli 27 grudnia br.
Agnieszka Matłacz
29.12.2020
Koronawirus a prawo
Plexi, maseczki, przyłbice, ale także dezynfekcja przystanków czy wsparcie ośrodków dla bezdomnych – na takie cele wydawały gminy część środków z opłat za zezwolenia na alkohol. Mimo możliwości kierowania tych pieniędzy na walkę z koronawirusem, było ich jednak zbyt mało – mniej wpłynęło do budżetów, bo lokale zamknięto, a obowiązek przeznaczenia funduszu korkowego na zwykłe cele pozostał.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Pomysł, żeby marszałkowie województw zarządzali wszystkimi szpitalami z wyjątkiem klinicznych jest rodem z epoki PRL. Nie po to Solidarność zlikwidowała ten archaiczny system, żeby go znowu przywracać, bo najbardziej ucierpi na tym pacjent – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
29.12.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z grup nieuprzywilejowanych rozpoczną się 15 stycznia przyszłego roku - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Jak poinformował, wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do rozporządzenia w sprawie kolejnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa dopisany został zakaz pracy kasyn od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku. Zmiana taka znalazła się w nowelizacji rozporządzenia o ograniczeniach w związku z pandemią, które weszło w życie w poniedziałek 28 grudnia, razem z całą tą regulacją.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Do tej pory 300 tys. medyków złożyło deklaracje o woli zaszczepienia się na COVID-19 - poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając że rozesłano 700 tys. skierowań do personelu medycznego. Szczepienia już ruszyły, nie wiadomo jednak kiedy obejmą grupy nieuprzywilejowane. Rząd planuje, że w drugiej połowie stycznia szczepieni będą m.in. seniorzy.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. To zmiana stanowiska, bo dotychczas przedstawiciele rządu twierdzili, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domów.
Krzysztof Sobczak
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

W Polsce ruszyły szczepienia na koronawirusa

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę rano pięć pierwszych osób na COVID-19 - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas. Z kolei w Krakowie szczepionkę jako pierwsza przyjęła Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jako pierwsza zaszczepiona na koronawirusa zostanie Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie. Szczepienia mają ruszyć 27 grudnia o godz. 8.
Patrycja Rojek-Socha
26.12.2020
Opieka zdrowotna
Wszystkie szczepionki wyjechały z magazynu i są w trasie do pięciu hurtowni farmaceutycznych, gdzie zostaną podzielone na mniejsze pakiety - poinformował w sobotę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk wskazał, że w niedzielę - 27 grudnia, 10 tys. trafi do 72 szpitali węzłowych.
Patrycja Rojek-Socha
26.12.2020
Opieka zdrowotna
Potencjał intelektualny polskich programistów powinien być wykorzystany w rodzimej medycynie. Możliwości w tym zakresie są ogromne, szczególnie w diagnostyce medycznej, a tymczasem nasze prawo nie definiuje nawet pojęcia sztucznej inteligencji – zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
24.12.2020
Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO
Już 27 grudnia ma ruszyć narodowy program szczepień. Jednak sposób, w jaki startuje, nie wróży mu powodzenia. Choć na razie ma dotrzeć do Polski tylko 10 tysięcy dawek szczepionki i tylko dla pracowników służby zdrowia, chętnych do zaszczepienia się jest wciąż za mało. Niewykluczone, że dyrektorzy szpitali, będą więc chcieli zmuszać personel do szczepień,
Beata Lisowska
23.12.2020
Koronawirus a prawo

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 od 15 stycznia

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Osoby spoza priorytetowych grup będą mogły zapisywać się szczepienia przeciwko COVID-19 od 15 stycznia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.
Krzysztof Sobczak
23.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Tylko około 300 tysięcy spośród miliona pracujących w ochronie zdrowia zgłosiło się do szczepień przeciwko COVID-19. Tymczasem szczepienia ruszają już w niedzielę. Jednak premier zapewnia, że szczepionki dla grupy "0" nie zmarnują się i gdy zabraknie na nie chętnych medyków, do szczepienia będą zapraszane osoby z kolejnych grup.
Krzysztof Sobczak
22.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

72 szpitale rozpoczną w niedzielę szczepienia na Covid-19

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
W 72 szpitalach, m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Psarskiego w Ostrołęce, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Tytusa Chałubińskiego rozpoczną się w niedzielę 27 grudnia pierwsze szczepienia pracowników ochrony zdrowia. Zgłosiło się do nich dotychczas ok. 300 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
22.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0-proc. VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.
Krzysztof Koślicki
22.12.2020
VAT Koronawirus a prawo

Pracodawcy: Zasady nakładania kwarantanny muszą być racjonalne

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
Wprowadzenie możliwości zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby, które przedstawią wyniki badań wskazujące na brak ryzyka epidemicznego i możliwości zarażania innych COVID-19, to propozycja Pracodawców RP. Przedstawili ją ministrowi zdrowia w trosce o racjonalizację zasad nakładania kwarantanny na osoby przyjeżdżające do Polski.
Grażyna J. Leśniak
22.12.2020
Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo

27 grudnia Polska zacznie szczepić przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Coraz bliżej rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. We wtorek ma zostać podana lista 70 szpitali, w których będą najpierw wykonywane. Pierwsze 10 tys. dawek szczepionki ma trafić do Polski 26 grudnia, a 27 grudnia preparaty dotrą do wybranych szpitali i rozpocznie się szczepienie.
Agnieszka Matłacz
22.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zakazy i nakazy obowiązywać mają od 28 grudnia do 17 stycznia. W dużej części potwierdza się to, co zapowiadali przedstawiciele rządu - m.in. 10. dniowa kwarantanna dla wracających do Polski, zamknięte baseny, aquaparki, siłownie, kluby, centra fitness i miejsca do tańczenia oraz hotele dla zwykłych gości. Będą ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestra.
Patrycja Rojek-Socha
22.12.2020
Koronawirus a prawo

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa

Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Najpierw Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech, następnie Komisja Europejska zgodziła się na dopuszczenie jej do obrotu we wszystkich państwach UE. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji, poinformowała że szczepienia zaczną się już 27-29 grudnia.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
21.12.2020
Opieka zdrowotna Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. A zgodnie z przepisami od 8 stycznia 2021 roku formę elektroniczną muszą mieć: skierowania do specjalistów, do szpitala, a także na wybrane badania. Od 25 kwietnia również opisy badań muszą mieć formę cyfrową.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Cztery samorządy zawodów medycznych: lekarzy, pielęgniarek i położnych, fizjoterapeutów i diagnostów laboratoryjnych apelują do prezydenta o niepodpisywanie tzw. ustawy kadrowej. Twierdzą, że stanowi zagrożenie dla pacjentów, bo dopuszcza do pracy zagraniczny personel bez kwalifikacji, a także ogranicza kompetencje samorządów.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Zawody medyczne
W związku z wystąpieniem w Wielkiej Brytanii nowej mutacji koronawirusa, wiele państw zawiesza komunikację z tym krajem. Loty do Polski zostaną wstrzymane w nocy z poniedziałku na wtorek. W poniedziałek na warszawskie lotnisko ma przylecieć osiem samolotów z Wlk. Brytanii, ale wszyscy ich pasażerowie mają być poddani testom na Covid-19.
Krzysztof Sobczak
21.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Ministerstwo Zdrowia wyjaśnia zasady przyznawania dodatku covidowego

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Przyznanie dodatku covidowego nie może być uzależnione od liczby świadczeń udzielonych w danym miesiącu w bezpośrednim kontakcie z pacjentami z podejrzeniem lub zakażeniem oraz od wymiaru czasu, który lekarz poświęca na udzielanie tych świadczeń. Tak Ministerstwo Zdrowia odpowiedziało na pytania związku zawodowego lekarzy.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do poniedziałku 28 grudnia Ministerstwo Zdrowia wydłużyło termin przyjmowania zgłoszeń z placówek ochrony zdrowia do szczepień przeciw Covid-19. Do tego dnia listy chętnych mogą też przesyłać uzdrowiska, szpitale niewęzłowe, np. onkologiczne, domy pomocy społecznej i zakłady opiekuńczo-leczniczych. Część placówek zgłasza się bezpośrednio do szpitali węzłowych, a część przez system centralny.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Do 2027 roku centra zdrowia psychicznego powinny już działać we wszystkich powiatach. Na razie sytuacja jest dramatyczna – dwie trzecie z nich nie ma oddziałów dziennych, ani opieki środowiskowej. A np. stres pourazowy wywołany pandemią trzeba natychmiast leczyć - twierdzi dr Marek Balicki, pełnomocnik ministra zdrowia ds. reformy w psychiatrii,
Józef Kielar
19.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prezydent Andrzej Duda podpisał w nowelizację ustawy o opiniowaniu inwestycji w ochronie zdrowia – poinformowało w piątek biuro prasowe Kancelarii Prezydenta. Ustawa ułatwi podmiotom leczniczym uzyskanie dotacji od ministra właściwego do spraw zdrowia, innego ministra, centralnego organu administracji rządowej oraz wojewody, a także od jednostek samorządu terytorialnego.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Finanse samorządów Budownictwo
Wciąż nie ma w Polsce ogólnie wiążących przepisów, wskazujących, jakie warunki muszą spełniać badania oraz placówki, które je wykonują - by wyniki były pewne, rzetelne i nie do podważenia - Rzecznik Praw Obywatelskich. I przypomina, że niemal od 20 lat kolejni RPO zgłaszają rządzącym konieczność uregulowania badań kodu genetycznego DNA, wykonywanych w toku postępowań sądowych.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Prawo rodzinne Opieka zdrowotna RODO
Sejm odrzucił w nocy z czwartku na piątek uchwałę Senatu o odrzuceniu nowelizacji ustaw dotyczących zapewnienia w okresie epidemii wystarczającej liczby kadr medycznych. Nowe przepisy mają na celu umożliwienie, na uproszczonych zasadach, pracy w Polsce personelowi medycznemu pochodzącemu z tzw. państw trzecich. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.
Krzysztof Sobczak
18.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Dodatek covidowy dzieli medyków na tańszych i droższych

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Nie widać końca sporu o dodatki dla leczących i sprawujących opiekę nad chorymi na Covid-19. Przepisy i wytyczne, które przyznają tylko niektórym lekarzom, pielęgniarkom czy diagnostom laboratoryjnym, stuprocentowe dopłaty do pensji, to legislacyjny bubel. Dyrektorzy nie mogą go przyznać wszystkim lekarzom czy salowym pracującym z pacjentami covidowymi, ale muszą wszystkim diagnostom.
Beata Lisowska
18.12.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo