Pierwsza dostawa szczepionek, licząca 10 tys. sztuk, wyruszyła do Polski w nocy z 24 na 25 grudnia z belgijskiego magazynu firmy Pfizer w Puurs, by trafić do magazynu ARM w Wąwale pod Tomaszowem Mazowieckim. Szczepionki przekroczyły polską granicę w piątek po godz. 22 na przejściu granicznym w Świecku. Przewożone były busem w dwóch specjalnych kartonach z suchym lodem w ultra niskiej temperaturze około - 75 st. Celsjusza.

Czytaj: Będą przywileje dla zaszczepionych, ale stoki narciarskie zamknięte>>

Szczepionki trafią do pięciu hurtowni 

Jak poinformował Kuczmierowski szczepionki trafią do pięciu hurtowni znajdujących się w Toruniu, Warszawie, Katowicach, Wrocławiu i Poznaniu.

- Do tych pakietów zostaną dodane materiały informacyjne i ulotki, które muszą być dla osób szczepionych. Zostaną dołączone również instrukcje dla personelu szczepiącego, tak żeby przypomnieć, jak wygląda cały proces, jakie są wymogi narzucone przez producenta" - tłumaczył w rozmowie z PAP. Dodając, że do szczepionek dołączony zostanie również cały asortyment dodatkowy, czyli strzykawki, igły.

Kolejnych dostaw ARM spodziewa się w najbliższych dniach. - To jest mniej więcej 300 tys. tygodniowo. Do końca stycznia spodziewamy się 1,5 mln szczepionek -  dodał. Połowa będzie przeznaczona do szczepienia. Trafi do punktów szczepień. Druga połowa będzie oczekiwała na kolejne szczepienie, które musi nastąpić po 21 dniach. 

 

W niedzielę pierwsze szczepionki w szpitalach

Między godz. 8.00 a 12.00 w niedzielę 10 tys. szczepionek na koronawirusa zostanie dostarczonych do 72 szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia personelu medycznego - wskazał z kolei szef KPRM Michał Dworczyk. Dodał, że tego dnia ruszy w mediach kampania informacyjno-frekwencyjna.

Przypomnijmy osoby spoza priorytetowych grup będą mogły zapisywać się szczepienia przeciwko COVID-19 od 15 stycznia. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.

Z kolei szczepienia medyków mają rozpocząć się w niedzielę 27 grudnia br. Na początku odbywać będą się w wyznaczonych szpitalach. Pierwszy pacjent ma być zaszczepiony w warszawskim szpitalu W MSWiA i będzie to pracownik tej placówki.