- Ruszamy od 15 stycznia. Mamy przygotowaną już infolinię pod numerem 989, pod którą będą zbierane te zapisy, ale te zapisy zbierać będzie można też innymi kanałami – w swojej pobliskiej przychodni czy poprzez elektroniczny formularz, który też będzie dostępny na stronach internetowych związanych z resortem zdrowia. Te metody wszystkie zostaną uruchomione 15 stycznia, bo też będziemy wtedy dokładnie wiedzieć, do jakich punktów można się zapisać – wyjaśnił minister. - Mamy priorytet, by zaszczepić medyków, ale też personel niemedyczny, który pracuje w szpitalach, DPS-ach, gdzie ryzyko zakażenia jest największe – dodał.

Szczepienia medyków mają rozpocząć się w niedzielę 27 grudnia br. Na początku odbywać będą się w wyznaczonych szpitalach. Pierwszy pacjent ma być zaszczepiony w warszawskim szpitalu W MSWiA i będzie to pracownik tej placówki. - W  drugim dniu Świąt szczepionki dotrą do Polski, a pierwsza osoba będzie zaszczepiona w szpitalu MSWiA w Warszawie następnego dnia - powiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki. I dodał, że Narodowy Program Szczepień największym zadaniem logistycznym ostatnich lat. -  26 grudnia wieczorem do Polski trafi 10 tysięcy sztuk szczepionek. 27 grudnia trafią do 72 szpitali, a do końca stycznia będzie 0,5 mln szczepionek, co umożliwi zaszczepienie 750 tys. osób - poinformował minister Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. akcji szczepień.

Więcej: 72 szpitale rozpoczną w niedzielę szczepienia na Covid-19>>


Nie wiadomo jednak jeszcze jak wielu pracowników służby zdrowia weźmie udział w akcji szczepień, ponieważ do wtorku 22 grudnia na ok. milion zatrudnionych zgłosiło się tylko 300 tysięcy. Rząd zapowiada jeszcze akcję wyjaśniającą do tej grupy, podobnie jak w dla całego społeczeństwa. - Jeżeli będzie brakowało chętnych do zaszczepienia się przeciwko Covid-19 w grupach priorytetowych, to będziemy zapraszać do szczepień kolejne grupy, żeby jak najmniej dawek się marnowało - zapowiedział we wtorek premier Mateusz Morawiecki.

Czytaj: Niewielu medyków chce się szczepić - będzie akcja edukacyjna>>