W Polsce szczepienia mają się zacząć już 27 grudnia.  

Von der Leyen zapewniła również, że szczepionka przeciw Covid-19 będzie dostępna dla wszystkich krajów UE w tym samym czasie na tych samych warunkach, a dystrybucja 200 mln dawek szczepionki Pfizer i BioNTech wśród państw członkowskich ma zostać zakończona do września 2021 r. 

EMA to agencja Unii Europejskiej, która zajmuje się wydawaniem zaleceń dotyczących leków, jednak ostateczna decyzja w sprawie zatwierdzenia danej substancji należy do Komisji Europejskiej i zazwyczaj postępuje ona zgodnie z zaleceniami agencji. - Możemy z pełnym przekonaniem zapewnić obywateli UE o bezpieczeństwie i skuteczności tej szczepionki oraz o tym, że spełnia ona niezbędne normy jakości. Jednak nasza praca na tym się nie kończy. Będziemy nadal gromadzić i analizować dane dotyczące bezpieczeństwa i skuteczności tej szczepionki, aby chronić osoby, które ją przyjmują w UE - powiedziała na konferencji prasowej szefowa EMA Emer Cooke.

- To historyczny dzień i nadzieja na normalność – ocenił prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak. - Europejska Agencja Leków pozytywnie zarekomendowała szczepionkę p/#COVID—19 ! To historyczny dzień. To nadzieja na normalność – napisał w poniedziałek na Twitterze prezes URPL.

 

Czytaj: Szczepienie służby zdrowia - dłuższe terminy, więcej uprawnionych>>

27 grudnia pierwsze szczepienia przeciw Covid-19

- Mamy deklarację, że do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi; do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.

Zapewnił, że Polska od strony organizacyjnej jest przygotowana do tego, aby do wybranych szpitali węzłowych, w których rozpoczną się szczepienia preparat dotarł 27 grudnia przed południem. - Te 10 tys. dawek zostanie wykorzystanych jeszcze tego samego dnia. Oznacza to, że w tym dniu zaszczepionych zostanie 10 tys. osób - dodał. 

Szczepionka skuteczna i bezpieczna

Nasza ocena naukowa opiera się na sile dowodów naukowych dotyczących bezpieczeństwa, jakości i skuteczności szczepionki; dowody w przekonujący sposób pokazują, że korzyści są większe niż ryzyko - powiedziała Emer Cook. I podkreśliła, że badanie wykazało też skuteczność szczepionki na poziomie ok. 95 proc. u osób zagrożonych ciężkim przebiegiem Covid-19, w tym u osób z astmą, przewlekłą chorobą płuc, cukrzycą i wysokim ciśnieniem krwi. Jego zdaniem, obecnie nie ma dowodów na to, że szczepionka nie będzie działała w przypadku nowej odmiany koronawirusa.

EMA poinformowała, że zaleciła pozwolenie na dopuszczenie szczepionki do obrotu dla osób od 16. roku życia. Zastrzegła jednocześnie, że w badaniach klinicznych nie wzięła udział wystarczająco duża liczba kobiet, by wydawać zdecydowane rekomendacje. - Oznacza to, że decyzje dotyczące podawania szczepionki kobietom w ciąży będą musiały być podejmowane indywidualnie, na podstawie indywidualnej oceny ryzyka - powiedziała dyrektor wykonawczy EMA, Emer Cook.

Zapewnia wysoki poziom ochrony

Prezes Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych Grzegorz Cessak wydał informację w związku z komunikatem Europejskiej Agencji Leków (EMA) dotyczącym rekomendacji wydania warunkowego pozwolenia na dopuszczenie do obrotu dla szczepionki wyprodukowanej przez firmę Pfizer BioNTech.

- Szczepionka Comirnaty, wyprodukowana przez firmę Pfizer BioNTech, zapewnia wysoki poziom ochrony przed COVID-19. Podaje się ją w dwóch wstrzyknięciach, zwykle w domięśniowo w odstępie co najmniej 21 dni – wskazano w poniedziałkowej informacji Prezesa Urzędu Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych . 

W informacji jest też stwierdzenie, że szczegółowe zalecenia dotyczące stosowania tego produktu są opisane w drukach informacyjnych, które są opublikowane w języku angielskim i będą dostępne we wszystkich językach urzędowych Unii Europejskiej po wydaniu przez Komisję Europejską decyzji o pozwoleniu na dopuszczenie do obrotu. - Comirnaty zapewnia wysoki poziom ochrony przed chorobą COVID-19, co jest kluczową potrzebą w obecnej pandemii. Główne badanie kliniczne wykazało, że szczepionka ma 95 proc. skuteczność. Większość działań niepożądanych ma nasilenie łagodne do umiarkowanego i ustępuje w ciągu kilku dni" – wskazano w informacji prezesa URPL.

Hurtownia: Szczepionki będą już za kilka dni

Pierwszy transport szczepionek Pfizer ma trafić do nas już 26 grudnia, kolejny w pierwszym lub drugim tygodniu stycznia - poinformowała w poniedziałek Sybilla Walczyk, rzeczniczka prasowa grupy Neuca, zajmującej się hurtową dystrybucją farmaceutyków.

Dodała, że szczepionki będą przewożone specjalnym transportem do wyznaczonych do szczepień szpitali węzłowych w całym kraju. Jest ich w Polsce ponad 500. Pierwszy etap szczepień obejmuje personel medyczny oraz niemedyczny związany z dystrybucją leków oraz wyznaczone grupy pacjentów związane z bezpieczeństwem kraju.

Mamy deklarację, że do wieczora 26 grudnia trafi do Polski pierwsze 10 tys. dawek szczepionki przeciw koronawirusowi, a do południa 27 grudnia preparat dotrze do wybranych szpitali węzłowych i tego samego dnia rozpoczną się szczepienia 10 tys. osób - zapowiedział szef KPRM Michał Dworczyk.