O wykryciu w Wielkiej Brytanii nowego wariantu wirusa SARS-CoV-2 poinformował 14 grudnia brytyjski minister zdrowia Matt Hancock. Przekazał, że odnotowano ponad 6 tys. zakażeń nową odmianą, głównie w południowej i południowo-wschodniej Anglii. Nowy wariant rozprzestrzenia się szybciej niż znana dotychczas odmiana, ale nie wydaje się, by powodował poważniejszy przebieg choroby i nie miał zareagować na opracowane już szczepionki przeciwko Covid-19. Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), oprócz zakażeń w Wielkiej Brytanii, dziewięć infekcji nowym wariantem koronawirusa potwierdzono w Danii, a pojedyncze przypadki również w Holandii i Australii.

Czytaj: Szczepienie służby zdrowia - dłuższe terminy, więcej uprawnionych>>
 

W niedzielę 20 grudnia Holandia i Belgia poinformowały, że zawiesiły połączenia lotnicze z Wielką Brytanią w związku z nowym wariantem koronawirusa wykrytym w tym kraju. Analogiczne kroki podjęły Bułgaria i Rosja, a zapowiedziały Włochy i Austria, ograniczenia rozważają także Niemcy. Hiszpania wezwała do ogólnoeuropejskich działań w tym zakresie.
Polski minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że wydał dyspozycje GIS, aby od poniedziałku wykonywać testy każdej zgłaszającej się osobie, która w ostatnim czasie podróżowała z Wielkiej Brytanii.

Tymczasem rzecznik rzecznik warszawskiego Lotniska Chopina Piotr Rudzki podał w poniedziałek rano, że z Wielkiej Brytanii tego dnia ma przylecieć osiem samolotów, w tym z Londyn-Heathrow, Londyn-Luton, Birmingham, Doncaster-Sheffield i Edynburga. Natomiast rzecznik rządu Piotr Müller w nocy z niedzieli na poniedziałek poinformował, że "ze względów bezpieczeństwa loty z Wielkiej Brytanii do Polski zostaną zawieszone od północy z poniedziałku na wtorek". -  Decyzja związana jest z pojawieniem się nowej odmiany koronawirusa" - wskazał. W poniedziałek o godz. 10 zebrał się Rządowy Zespół Zarządzania Kryzysowego, który zajął się m.in. sprawą nowej odmiany koronawirusa w Wielkiej Brytanii. Jak poinformował po posiedzeniu rzecznik rządu, podtrzymana jest decyzja ogłoszona w nocy, że z poniedziałku na wtorek zostają wstrzymane wszystkie loty z Wielkiej Brytanii do Polski. - Lada moment wyjdzie formalne rozporządzenie w tym zakresie, które zawiesza loty z Wielkiej Brytanii do Polski - powiedział. Z zamieszczonego na stronie Rządowego Centrum legislacji projektu rozporządzenia wynika, że zakaz lotów ma obowiązywać do 6 stycznia. 

Rzecznik poinformował też, że rząd nie planuje "na ten moment" wprowadzania kwarantanny granicznej z innymi krajami Unii Europejskiej. Podkreślił, że kwarantanna dla przyjeżdżających do Polski transportem zorganizowanym zostanie wprowadzona 28 grudnia, zgodnie z przygotowanym rozporządzeniem.