Liczący około 640 tysięcy mieszkańców Wrocław ma więcej szpitali - 22 plus dwa duże ośrodki medyczne - niż Dania (20), w której mieszka około pięciu milionów potencjalnych pacjentów. Wydawałoby się, że Duńczycy umierają na ulicy, bo nie mają się gdzie leczyć, ale opieka medyczna jest tam lepsza niż w Polsce.
Józef Kielar
18.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Podmioty lecznicze, które bezprawnie tytułują się mianem klinik medycyny estetycznej przeprowadzają operacje powiększenia biustu lub inne operacje plastyczne, a nie podpisują z pacjentką nawet umowy na zabieg. Samorząd lekarski próbuje z tym walczyć, ale działania dyscyplinarne podejmuje tylko na podstawie skarg pokrzywdzonych.
Katarzyna Nowosielska
16.03.2019
Opieka zdrowotna
Gminy, które kupiły samochody przystosowane do przewozu osób niepełnosprawnych nie mogą korzystać z kart parkingowych. To poważne utrudnienie dla niepełnosprawnych. Ministerstwo zapowiada analizę przepisów.
Robert Horbaczewski
16.03.2019
Samorząd terytorialny
Nie podjęto żadnych środków dla zapewnienia dostępu do legalnej aborcji w Polsce - podkreśla Komitet i wzywa Polskę do pilnej poprawy prawa. Chodzi m.in. o to - jak informuje - aby polskie szpitale wprowadziły jasne i skuteczne procedury, zapewniające odpowiednią informację kobietom o dostępności zabiegu przerwania ciąży, jeśli lekarz odmawia go ze względu na klauzulę sumienia.
Patrycja Rojek-Socha
15.03.2019
Opieka zdrowotna
Już trafił do Sejmu rządowy projekt zmian w prawie farmaceutycznym, który planuje objęcie kryminalizacją każdy etap procederu polegającego na nielegalnym obrocie produktami leczniczymi. To ma ukrócić wywóz leków za granicę. Mimo kolejnego zaostrzenia przepisów, coraz więcej leków refundowanych brakuje w polskich aptekach.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
15.03.2019
Opieka zdrowotna
Rzecznik Praw Pacjenta Bartłomiej Chmielowiec wydał decyzję w sprawie stosowania praktyk naruszających zbiorowe prawa pacjentów, w której – jako jedną z nieprawidłowości – stwierdził brak zapewnienia przez szpital odpowiedniej jakości wody. Zgodnie z decyzją Państwowego Powiatowego Inspektora Sanitarnego w instalacji ciepłej wody stwierdzono obecność bakterii Legionella.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
15.03.2019
Opieka zdrowotna

Idziesz na operację? Poznaj swoje prawa

Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Według szacunków w Polsce dochodzi do 20 tysięcy błędów medycznych rocznie, a tylko 10 proc. poszkodowanych pacjentów lub ich rodzin kieruje sprawy do sądu, z czego 20 proc. z nich kończy się uwzględnieniem powództwa w całości lub w części - mówi dr Monika Sadowska z Wyższej Szkoły Inżynierii i Zdrowia w Warszawie.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
15.03.2019
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Internetowe Konto Pacjenta (IKP) dostępne na pacjent.gov.pl to to rodzaj bramy do cyfrowych usług w ochronie zdrowia. Docelowo, gdy wszystkie placówki będą działały cyfrowo, tu będą się odbywać wszystkie interakcje pacjenta z systemem ochrony zdrowia. Z IKP pacjent może skorzystać w dowolnym miejscu i czasie na komputerze, tablecie lub smarftonie z dostępem do internetu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
15.03.2019
Opieka zdrowotna
Komisja zdrowia pozytywnie w czwartek zaopiniowała zaproponowane zmiany w planie finansowym NFZ. Chodzi o zwiększenie kosztów świadczeń o 129 mln zł oraz zwiększenie w oddziałach wojewódzkich kosztów świadczeń o 429 mln zł.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W ciągu ostatniego roku długi szpitali wzrosły o 600 mln zł. Najbardziej - o 107 mln zł – zadłużyły się szpitale z województwa podkarpackiego. Zaledwie o 17 mln zł spadły długi przeterminowane lecznic, których wartość łącznie wynosi już 670 mln zł. Związek Miast Polskich alarmuje, że sytuacja w szpitalach powiatowych jest dramatyczna
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Opieka zdrowotna
Dodatkowe 650 mln zł zostanie przeznaczone w tym roku na procedury w internie i chirurgii ogólnej. Wyceny, np. za wycięcie wyrostka lub leczenie zapalenia płac mają wzrosnąć od 5 do 15 proc. Prezes NFZ Andrzej Jacyna zapowiada, że kolejna podwyżka wycen planowana jest w lipcu, wtedy ma podnieść np. ryczałty w szpitalnych oddziałach ratunkowych oraz izbach przyjęć.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Finansowanie zdrowia
W leczeniu uzdrowiskowym niektóre zakłady lecznicze wykorzystywały zamiast naturalnych surowców leczniczych produkty, które nimi nie były, tzw. zamienniki. Stosowano je w większości skontrolowanych zakładów w co piątym zabiegu bodźcowym. Najwyższa Izba Kontroli sygnalizuje, że problemem jest przede wszystkim brak standardów stosowania naturalnych surowców leczniczych oraz procedur wykonywania zabiegów z ich wykorzystaniem.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Opieka zdrowotna
Między 2020 a 2030 r. o półtora miliona wzrośnie liczba osób w wieku 75-84 lat. W 2030 r. w Polsce będzie żyło blisko milion osób powyżej 85 lat. Niestety resort zdrowia nie ma wieloletniej strategii, jak poradzić sobie ze starzejącym się społeczeństwem. Jest za to pomysł, by w szpitalach powstały mobilne zespoły geriatryczne, które oceniałyby wszystkie starsze osoby, które trafiają do lecznic. 
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
14.03.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Resort zdrowia zapowiedział, że w najbliższych dniach trafi do uzgodnień zmiana prawa dotycząca rozszerzenia uprawnień asystenta medycznego. Będzie mógł on, oprócz zwolnień lekarskich, wypełniać także dokumentację medyczną.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
13.03.2019
Opieka zdrowotna
Apteki, które chciały uczestniczyć w promocjach niektórych leków, mogły być zmuszane do korzystania z konkretnego systemu informatycznego. Takie działanie może ograniczać konkurencję. Dlatego pod koniec lutego UOKiK rozpoczął przeszukania w siedzibach trzech przedsiębiorców: Kamsoft i OSOZ z Katowic oraz PEX PharmaSequence z Warszawy.
Jolanta Ojczyk
12.03.2019
Prawo gospodarcze Farmacja
Teraz jedne szpitale pobierają, a inne nie, opłaty za pobyt rodzica z dzieckiem nawet, jeśli opiekun śpi na krześle. Opiekunowie płacą od 8 do 20 zł za dobę. Rzecznik Praw Pacjenta podkreśla, że najlepiej, by nie było żadnych opłat, ale trzeba się zastanowić, kto ma ponieść takie koszty. Centrum Zdrowia Dziecka podało, że rocznie z tytułu opłat od rodziców otrzymuje 1 mln 600 tys. zł.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.03.2019
Opieka zdrowotna
Nowy system profilaktycznej opieki nad uczniem ma się opierać na pielęgniarkach szkolnych oraz higienistkach, które mają współpracować z lekarzem rodzinnym. Założenia do ustawy przewidują, że pielęgniarka będzie się zajmować grupą ok. 750 uczniów. Pytanie tylko skąd wziąć tyle pielęgniarek, bo szkoły już mają problem, by je znaleźć. Samorządy alarmują, że to na nich zrzucono koszty tej rewolucji.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.03.2019
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Na maj planowana jest duża demonstracja środowiska lekarskiego, a jesienią rozpocząć się ma akcja wypowiadania klauzuli opt-out i planowane jest zaostrzenie protestu. Środowisko lekarzy podkreśla, że czuje się oszukane, bo minister zdrowia nie spełnił składanych obietnic.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
12.03.2019
Opieka zdrowotna
Zapewnienie równego dostępu do profilaktycznej opieki zdrowotnej oraz do opieki stomatologicznej, czyli jednakowego jej poziomu, bez względu na miejsce zamieszkania ucznia i typ szkoły oraz zwiększenie efektywności świadczeń zdrowotnych finansowanych ze środków publicznych - cel zmian w ustawy o opiece zdrowotnej nad uczniami.
Krzysztof Sobczak
11.03.2019
Opieka zdrowotna
Rzecznicy odpowiedzialności zawodowej upominają lekarzy zbyt aktywnie reklamujących swoją działalność i efekty pracy w mediach społecznościowych. Zgodnie z ustawą o działalności leczniczej, prywatne gabinety lekarskie nie mogą się reklamować. Lekarze mają tylko prawo informować o swej działalności.
Katarzyna Nowosielska
11.03.2019
Prawie 70 proc. pielęgniarek w ostatnim roku zakłuło się lub zraniło w czasie pracy. Najczęściej dlatego, że doszło do zmiażdżenia szklanych ampułek lub zakłucia igłą. Zdarzało się nawet przecięcie ścięgna. Ale co najważniejsze, aż 40 proc. personelu, chociaż jest taki obowiązek, nie zgłosiło takiego zdarzenia.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
09.03.2019
BHP Opieka zdrowotna
Posiadamy w systemie ochrony zdrowia ogromne zasoby danych, ale ich nie analizujemy - twierdzi Narodowy Fundusz Zdrowia. I informuje, że właśnie przebudowuje swój system informatyczny i tworzy algorytmy, które pozwolą śledzić nieprawidłowości, ale także podawać przydatne informacje dla pacjentów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
08.03.2019
Opieka zdrowotna
Podmioty publiczne, w tym także placówki medyczne, mają mieć obowiązek zapewnienia dostępności dla osób z niepełnosprawnościami m.in. poprzez dostosowane strony internetowej i aplikacji. Nowe przepisy wprowadzają mechanizm kontroli obywatelskiej
Piotr Najbuk Paweł Kaźmierczyk
08.03.2019
Opieka zdrowotna

NFZ i ZUS razem zadbają o rehabilitację pacjentów

Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Narodowy Fundusz Zdrowia będzie współpracował z Zakładem Ubezpieczeń Społecznych w tworzeniu wspólnych programów dotyczących m.in. rehabilitacji pacjentów. Poinformował o tym w czwartek prezes NFZ Andrzej Jacyna podczas IV Kongresu Wyzwań Zdrowotnych w Katowicach.
Krzysztof Sobczak
07.03.2019
Ubezpieczenia społeczne Opieka zdrowotna
Przepisy nie precyzują, kto powinien sprawować nadzór nad obrotem i stosowaniem w leczeniu zwierząt produktów leczniczych, które zawierają substancje o działaniu odurzającym lub psychotropowym. W rezultacie nie robi tego ani Inspekcja Weterynaryjna, ani Inspekcja Farmaceutyczna. Najwyższa Izby Kontroli zwraca uwagę, że ta luka wymaga zmiany prawa.
Agnieszka Matłacz
07.03.2019
Farmacja
Prawie cztery lata minęły od zgłoszenia się pacjentki do lekarza rodzinnego z podejrzanymi objawami do zdiagnozowania u niej raka jajnika. W przypadku raka płuca maksymalny czas diagnozowania wyniósł 783 dni. To wyniki raportu, w którym prześledzono jak przebiega leczenie pacjenta od momentu, gdy pojawi się u lekarza podstawowej opieki zdrowotnej do diagnozy. Najwięcej czasu tracimy na powtórne badania i stanie w kolejkach do kolejnych specjalistów.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
07.03.2019
Opieka zdrowotna
Od 1 marca lekarze rodzinni zyskali możliwość wystawiania młodym sportowcom zaświadczeń o stanie ich zdrowia. Lekarze skupieni wokół Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia uważają jednak, że przez błąd Ministerstwa Zdrowia, mimo zmiany przepisów, wciąż muszą kierować młodych sportowców na konsultację specjalistyczną do poradni medycyny sportowej.
Agnieszka Matłacz
06.03.2019
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
NFZ zapewnia, że wszystkie oddziały wojewódzkie zapłacą szpitalom za przekroczenia w programach lekowych, a wszystkie nadwykonania zostaną ostatecznie rozliczone do końca I kwartału 2019 roku.
Agnieszka Matłacz
06.03.2019
Finansowanie zdrowia
Spożywamy tyle samo alkoholu w przeliczeniu na głowę co w latach 80., ale są to inne trunki. Kiedyś 70 proc. stanowiła wódka, dziś prawie tyle samo pijemy piwa. Eksperci twierdzą, że potrzebna jest nowa ustawa alkoholowa. Ta obowiązująca została uchwalona w PRL-u i nie uwzględnia aktualnych problemów np.: sprzedaży alkoholu przez internet
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.03.2019
Opieka zdrowotna
Dyrektorzy szpitali powiatowych 13 marca po raz kolejny w Ministerstwie Zdrowia będą negocjować podniesienie wyceny świadczeń. Ogólnopolski Związek Pracodawców Powiatowych chce, by stawki wzrosły o 15 proc., resort proponuje 5 proc.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.03.2019
Opieka zdrowotna