Prawo.pl

Pandemia nie rozwiązuje problemów finansowych szpitali, a abolicji nie będzie

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szpitale samorządowe od blisko dwóch miesięcy działają w trudnej sytuacji obciążenia systemu ochrony zdrowia związanego z drugą falą epidemii koronawirusa. W tym krytycznym czasie wszystkie nierozwiązane przed epidemią problemy, jak niedofinansowanie procedur czy braki kadrowe, są szczególnie dotkliwe, a ze zdwojoną mocą wyjdą po zakończeniu pandemii.
Hanna Hendrysiak
03.12.2020
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Szczepionki przeciwko koronawirusowi będą dobrowolne i darmowe. Będą realizowane w ośrodkach zdrowia, centrach szczepień w szpitalach rezerwowych, ale też w punktach mobilnych. 4 grudnia ruszy nabór podmiotów, które chcą organizować punkty szczepień. W pierwszej kolejności zostaną zaszczepieni pracownicy służby zdrowa, mieszkańcy domów pomocy społecznej i osoby starsze.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
02.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Przepis pozwalający na przeprowadzenie w tym przypadku aborcji nadal obowiązuje. Nie ma podstaw aby szpitale odmawiały wykonania zabiegu przerwania ciąży, ponieważ wyrok Trybunału Konstytucyjnego nie został opublikowany - przypomina Helsińska Fundacja Praw Człowieka. I informuje, że niektóre placówki medyczne jednak stosują się do tego wyroku.
Krzysztof Sobczak
02.12.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
W zakładach pracy obowiązek zakrywania ust i nosa pozostaje, ale pracodawca może go znieść. Można też już spożywać posiłki i napoje bez maseczki. Takie zmiany w rozporządzeniu o nakazach i zakazach w związku z epidemią zostały wprowadzone od dziś, czyli środy 2 grudnia. Co do zasady zwolniono też z obowiązku noszenia maseczki pracowników urzędów, sądów i uczelni. Jak alarmowaliśmy w Prawo.pl od soboty 28 listopada maseczki trzeba było nosić w pracy, nawet podczas jedzenia.
Jolanta Ojczyk
02.12.2020
BHP Koronawirus a prawo
Niewątpliwie wyrok Trybunału Konstytucyjnego podlega ogłoszeniu w Dzienniku Ustaw - stwierdza Rada Ministrów. Ale jednocześnie zastrzega, że sytuacja bardzo poważnych napięć społecznych wymaga przeanalizowania wybór właściwej daty tej publikacji. - Zaistniała sytuacja nosi znamiona stanu wyższej konieczności - czytamy w ogłoszonym we wtorek rządowym stanowisku.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Wymiar sprawiedliwości
W pierwszym etapie działalności szpitala tymczasowego sfinansujemy maksymalnie do 56 łóżek. Naliczenie opłaty za gotowość kolejnych 28 łóżek będzie możliwe, gdy 49 łóżek z posiadanej bazy zostanie zajętych – wynika z podpisanego we wtorek zarządzenia prezesa Nrodowego Funduszu Zdrowia.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Prezes Urzędu Ochrony Danych Osobowych we współpracy z Rzecznikiem Praw Pacjenta wydał wytyczne, które pozwolą zgodnie z RODO udzielić osobie bliskiej informacji o stanie zdrowia pacjenta w podmiotach udzielających mu świadczeń. Przede wszystkim przedstawiciel szpitala musi potwierdzić tożsamość kontaktującego się. Wytyczne podpowiadają pytania, jakie można w tym celu zadać. Po drugie personel medyczny nie może rozmawiać z prywatnej komórki.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
RODO
Ministerstwo Zdrowia uruchomiło w całej Polsce projekt Domowej Opieki Medycznej (DOM), czyli system zdalnego monitoringu pacjentów z COVID-19. W jego ramach każdy, kto ma pozytywny wynik testu na koronawirusa, może otrzymać pulsoksymetr. To urządzenie bada poziom saturacji, czyli nasycenia krwi tętniczej tlenem i przekazuje dane do centrum monitoringu.
Krzysztof Sobczak
01.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Biznes za senackimi poprawkami do ustawy o zawodzie farmaceuty

Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Senat przyjął 27 listopada br. ustawę o zawodzie farmaceuty, ale wprowadził do niej poprawki. Podobają się one przedsiębiorcom z branży aptecznej, których zdaniem na etapie prac senackich udało się usunąć zapisy godzące w prawa pacjentów, farmaceutów i przedsiębiorców. Dlatego apelują do posłów o przyjęcie ustawy w kształcie proponowanym przez Senat.
Prawo.pl
01.12.2020
Małe i średnie firmy Zawody medyczne Farmacja
Zmienią się wymagania dla położnych z krajów UE, które chcą pracować w Polsce. Ponadto to Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych będzie zbierała dane o wszystkich osobach wykonujących okazjonalnie w naszym kraju zawód pielęgniarki. Takie zmiany przewiduje nowelizacja przygotowana przez resort zdrowia. Zdaniem pielęgniarek to za mało.
Katarzyna Redmerska
01.12.2020
Zawody medyczne
Prof. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował apel do społeczeństwa i lekarzy, w którym pokazuje jak niebezpieczne zasady dostępu do wykonywania zawodu lekarza osobom z krajów trzecich uchwalił Sejm. Krytykuje rezygnację z wymogu znajomości języka polskiego, brak obowiązku wykonywania zawodu lekarza w ostatnich pięciu latach, a także zbyt krótki termin na rozpatrzenie wniosku.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Zawody medyczne
W budynkach użyteczności publicznej noszenie maseczki jest obowiązkowe, nawet gdy w danym pomieszczeniu przebywa tylko jedna osoba. Na spokojny oddech bez maseczki w samotności nie można sobie więc pozwolić w urzędzie, szkole, uczelni, sądzie. W praktyce ministrowie, włodarze miast, nawet gdy pracują samotnie w wielkim gabinecie, muszą mieć zakryty nos i usta.
Jolanta Ojczyk
01.12.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Narodowy Fundusz Zdrowia poinformował w poniedziałek, że w 16 podmiotach w Polsce prowadzona jest perinatalna opieka paliatywna od momentu stwierdzenia u dziecka nieuleczalnej choroby zagrażającej życiu, do 28 dni od urodzenia dziecka. Niewykluczone, że publikacja ta ma towarzyszyć wejściu w życie wyroku Trybunału Konstytucyjnego, który usuwa z ustawy jedną z przesłanek pozwalających na przerywanie ciąży.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Opieka zdrowotna
W najbliższym czasie każdy obywatel będzie miał prawo wykonać test antygenowy w POZ, przygotowujemy się do tego logistycznie - zapowiedział minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodał, że program opieki domowej nad osobami mającymi dodatni wynik COVID-19 jest bardzo realnym narzędziem walki z dużą liczbą zgonów.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Dodatki za walkę z Covid-19 z ustawy i z polecenia ministra

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od poniedziałku obowiązuje przepis przyznający 100 proc. dodatki pracownikom medycznym skierowanym do walki z pandemią przez wojewodów, ale resort zdrowia przypomina, że od 1 listopada obowiązuje też zarządzenie ministra, który takie dodatki przyznał wszystkim, którzy pracują tylko i wyłącznie przy Covid-19.
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Konsekwentnie oczekujemy realizacji postulatów środowiska lekarskiego w zakresie zniesienia obowiązku oznaczania poziomu odpłatności za lek na recepcie - stwierdza stanowisku skierowanym do ministra zdrowia Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej. Samorząd przypomina, że wprowadzona elektroniczna postać recepty nie zniosła tego obowiązku, ani związanej z nim odpowiedzialności finansowej
Krzysztof Sobczak
30.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy z 28 października r. o zmianie ustawy o niektórych ustaw w związku z przeciwdziałaniem sytuacjom kryzysowym związanym z wystąpieniem COVID-19. Celem ustawy jest, zgodnie z uzasadnieniem do jej projektu, "konwalidacja błędu, który miał miejsce podczas rozpatrywania w Sejmie poprawek Senatu.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2020
Administracja publiczna Opieka zdrowotna

Jest nowa ustawa o dodatkach dla medyków, a "stara" wchodzi w życie

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Sejm odrzucił w sobotę senackie weto, co oznacza że dodatki w wysokości 100 proc. wynagrodzenia będą przysługiwały jedynie tym pracownikom medycznym, którzy są zaangażowani w leczenie chorych na COVID-19, ale zostali do tej pracy skierowani przez wojewodę. Także w sobotę nastąpiła wstrzymywana od prawie miesiąca publikacja ustawy dającej to uprawnienie szerszej grupie pracowników.
Krzysztof Sobczak
29.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Pięcioro gości i gospodarze - tyle osób może w tym roku, według nowych przepisów, wziąć udział w kolacji wigilijnej lub świątecznym spotkaniu. Rząd postanowił usankcjonować nakaz rozporządzeniem, co wzbudziło falę sprzeciwu. Żołnierze czy policjanci nie będą podobno wysyłani do liczenia talerzy przy wigilijnym stole. Ale gdyby się tak stało - nie ma do tego podstawy prawnej.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
28.11.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo

Wszyscy w kraju mają być przetestowani pod kątem COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rząd przygotowuje przesiewowe badania dla całej populacji pod kątem Covid-19. W pierwszej kolejności testowani będą mieszkańcy południowych województw Polski za pomocą testów antygenowych. One pozwalają na szybką diagnozę, ale są jednak wątpliwości co do ich wiarygodności.
Katarzyna Nowosielska Katarzyna Redmerska
28.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Dziecko miało przejść operację, której miała towarzyszyć transfuzja krwi. Nie pozwalały na nią jednak przekonania religijne, więc ojciec sprzeciwił się przeprowadzeniu zabiegu na Łotwie i rozpoczął starania o zgodę na leczenie w Polsce. Jego wnioski spotkały się z odmową, którą uznał za przejaw dyskryminacji. Trybunał Sprawiedliwości UE nie przyznał mu racji.
Dorian Lesner
28.11.2020
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Prawo unijne
Senat przyjął w piątek późnym wieczorem ustawę o zawodzie farmaceuty. Wprowadził jednak do niej poprawki, m.in. dopuszczającą możliwość przeprowadzania szczepień ochronnych przez farmaceutów i objęcie ich obowiązkowym ubezpieczeniem OC. Farmaceuci nie będą mogli również odmówić wydawania niektórych produktów leczniczych.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
Zawody medyczne Farmacja

Senat odrzucił nowelizację ustawy o dodatkowych wynagrodzeniach medyków

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Senat w piątek wieczorem opowiedział się za odrzuceniem nowelizacji ustawy covidowej, która przewiduje, że dodatki za pracę z pacjentem z COVID-19 będą wypłacane jedynie pracownikom medycznym skierowanym do takiej pracy, a nie wszystkim w nią zaangażowanym. W sobotę ustawą tą zajmie się ponownie Sejm.
Krzysztof Sobczak
27.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Fachowców do pracy w szpitalach brakuje, a lekarzom zza granicy, spoza krajów Unii Europejskiej po raz kolejny utrudnia się podejmowanie zatrudnienia w placówkach medycznych. Oficjalnie pod pretekstem niedostatecznych kwalifikacji. Teraz w Sejmie trwają prace nad kolejną ustawą, która ma rozwiązać ten problem.
Katarzyna Nowosielska
27.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Od soboty, 28 listopada, w zakładach pracy wszyscy pracownicy będą musieli chodzić w maseczkach. Nowe obostrzenia nakazują bowiem zasłanianie ust i nosa w pomieszczeniach, w których przebywa więcej niż jedna osoba. Oznacza to konieczność zakładania maseczek nie tylko w pokojach, ale także w pomieszczeniach typu open space, czy kuchnia. Wyjątków nie ma. Zdaniem prawników to dowód na to, że pracodawcy nie powinni wprowadzać własnych dalej idących ograniczeń
Grażyna J. Leśniak Jolanta Ojczyk
27.11.2020
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo
Minister zdrowia zapowiada, że już za listopad będą wypłacane dodatkowe wynagrodzenia dla całego personelu walczącego z Covidem-19 w szpitalach drugiego i trzeciego poziomu, a dodatkowo dla ratowników medycznych oraz diagnostów laboratoryjnych w laboratoriach szpitali.
Katarzyna Nowosielska
27.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne

Polfa dostała rządowe wsparcie na badania i rozwój

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja
Ministerstwo Funduszy i Polityki Regionalnej przyznało TZF Polfie dofinansowanie wartości niemal 8 mln zł. Fundusze wykorzystane zostaną przy budowie Centrum Badawczo - Rozwojowego oraz przy modernizacji laboratorium do kontroli i certyfikacji masek chirurgicznych i półmasek ochronnych FFP2 i FFP3.
Katarzyna Redmerska
27.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Farmacja

NFZ da więcej pieniędzy onkologii, zapłaci też za testy w karetkach

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Coraz mniej pacjentów zgłasza się na oddziały i do centrów onkologicznych, gdyż obawiają się kontaktu ze szpitalem. Onkolodzy alarmują, że diagnozują ludzi w zaawansowanym stadium raka. Rząd w odpowiedzi przygotował tarczę onkologiczną. To samo rozporządzenie zapewnia też wyższe finansowanie izolatoriów i pozwala na testy covidowe w karetkach i
Katarzyna Nowosielska
27.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Krótsza kwarantanna dla domowników osób zakażonych

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Rząd skrócił zaś czas kwarantanny dla domowników osoby zakażonej. Osoba prowadząca wspólne gospodarstwo domowe z osobą, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, od dnia uzyskania przez osobę, u której stwierdzono zakażenie wirusem SARS-CoV-2, pozytywnego wyniku testu, podda się kwarantannie trwającej do upływu 7 dni od dnia zakończenia izolacji osoby.
Katarzyna Nowosielska
26.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Unia Europejska będzie miała strategię farmaceutyczną

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Planowana wkrótce publikacja dokumentu: "Farmaceutyczna Strategia dla Europy" - ma stać się drugim filarem tworzonej przez Komisję Europejską Unii Zdrowia. W dokumencie przedstawione zostaną zasady uniezależnienia Europy od dostaw leków spoza Wspólnoty.
Katarzyna Redmerska
26.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne