Wynik egzaminu lekarskiego poza sądową kontrolą

Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Wynik zdającego z Lekarskiego Egzaminu Końcowego nie stanowi decyzji w rozumieniu ustawy Kodeks postępowania administracyjnego. Nie jest on też innym aktem lub czynnością z zakresu administracji publicznej. Oznacza to, że ewentualna dyskwalifikacja kandydata na lekarza nie jest objęta kontrolą sądu administracyjnego. Może to naruszać prawo do sądu i być źródłem nadużyć.
Dorian Lesner
23.08.2021
Wymiar sprawiedliwości Zawody medyczne
Dyrektorzy szpitali, w których obowiązuje całkowity zakaz odwiedzin pacjentów mogą mieć problemy. Zgodnie z przepisami można bowiem jedynie ograniczyć wizyty najbliższych. Aby placówki wiedziały, jak postępować, a pacjenci - znali swoje prawa, Ministerstwo Zdrowia i Główny Inspektor Sanitarny pracują nad rekomendacjami w tej sprawie.
Jolanta Ojczyk
23.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Prawie 40 proc. dorosłych Polaków twierdzi, że ich zdrowie psychiczne uległo pogorszeniu podczas trwania pandemii. Pół roku temu deklarował to podobny odsetek badanych. Obecnie do najczęściej wymienianych przyczyn należy wzrost cen i obawa przed chorobą bliskich. Przeważnie wskazywane objawy to stres, obniżenie nastroju i częsty niepokój - wynika z badania przeprowadzonego przez UCE RESEARCH i SYNO Poland dla platformy ePsycholodzy.pl.
Patrycja Rojek-Socha
21.08.2021
Koronawirus a prawo
Ipilimumabum (stosowany w leczeniu czerniaka skóry lub błon śluzowych), Tisagenlecleucelum (stosowany w leczeniu chorych na ostrą białaczkę limfoblastyczną), Mercaptamini bitartras (stosowany w leczeniu chorych na wczesnodziecięcą postać cystynozy nefropatycznej) oraz Trientinum tetrahydrochloridum (stosowany w leczeniu pacjentów z chorobą Wilsona) - takie m.in. leki znalazły w nowej wersji listy leków refundowanych.
Krzysztof Sobczak
21.08.2021
Finansowanie zdrowia Farmacja
Zaszczep się i żyj normalnie! To kolejna odsłona kampanii Narodowego Programu Szczepień – poinformowało w piątek, 20 sierpnia, w komunikacie Centrum Informacyjne Rządu. Nowy spot ukazał się w piątek, 20 sierpnia. Jak twierdzi CIR, przekaz kampanii jest prosty i dosadny – odrzucenie szczepienia to odpowiedzialność za kolejny lockdown i związane z nim obostrzenia.
Grażyna J. Leśniak
20.08.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Opieka koordynowana ma być, ale finansowania brak

Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Od 1 października każdy pacjent przychodni rodzinnej ma mieć prawo do opieki koordynowanej, czyli przewodnika po systemie ochrony zdrowia, który pomoże mu zaplanować leczenie, w tym umówi na wizyty do specjalistów. Wszystko jednak wskazuje, że przepis będzie martwy, bo w budżecie Narodowego Funduszu Zdrowia nie ma ani złotówki na jego realizację.
Jolanta Ojczyk
20.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Białostockie Centrum Onkologii uruchomiło pierwszą w Polsce platformę przez którą lekarze rodzinni mogą zgłaszać pacjentki na badania profilaktyczne piersi. Potem Centrum kontaktuje się z nimi i umawia termin wizyty w Poradni Chorób Piersi. Obecnie to kobiety samodzielnie muszą umawiać się na badania, co często odkładają je na później.
Katarzyna Redmerska
19.08.2021
Opieka zdrowotna
Ministerstwo Zdrowia skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie programu pilotażowego przeglądów lekowych. Chodzi o to, by farmaceuci weryfikowali, czy brane przez pacjenta liczne leki są dla niego odpowiednie. Pomysł jest bardzo dobry, bo znacznie odciąży lekarzy. Problem w tym, że program ma pełno luk, które sprawią, że może nie zadziałać.
Jolanta Ojczyk
19.08.2021
Opieka zdrowotna Farmacja
Centralny Szpital Kliniczny Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w Warszawie przejdzie termomodernizację kilkunastu swoich budynków. Za pośrednictwem Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej placówka otrzyma na ten cel 48,5 mln zł dotacji z Funduszu Spójności. Obiekty CSK MSWiA zostaną zmodernizowane głównie pod kątem gospodarowania energią
Katarzyna Redmerska
18.08.2021
Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Od wtorku Marek Balicki nie jest już pełnomocnikiem ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii. Jak ustaliło Prawo.pl, Adam Niedzielski odwołał go na jego wniosek złożony w czerwcu. Obecnie więc za reformę tej ważnej dziedziny, zwłaszcza w czasie pandemii, odpowiada jedynie zespół doradczy ministra zdrowia, któremu przewodniczy zastępca dyrektora Departamentu Zdrowia Publicznego MZ.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
18.08.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie
Minister zdrowia Adam Niedzielski odwołał Zespół do Spraw Fałszowania i Nielegalnego Obrotu Produktami Leczniczymi oraz Innymi Sfałszowanymi Produktami Spełniającymi Kryteria Produktu Leczniczego, mimo że pandemia sprzyja oszustom sprzedającym podrobione medykamenty. Niestety, minister nie uzasadnia swojej decyzji.
Katarzyna Redmerska
18.08.2021
Farmacja Zarządzanie
Podpisanie elektronicznej dokumentacji medycznej będzie łatwiejsze. Ministerstwo Zdrowia planuje bowiem dopuszczenie w tym celu też wewnętrznych podpisów elektronicznych. Obecnie EDM, ale również e-receptę i e-skierowanie, można opatrzeć tylko płatnym podpisem kwalifikowanym, profilem zaufanym czy certyfikatem ZUS.
Jolanta Ojczyk
18.08.2021
Prawo AI Zawody medyczne Zarządzanie
W kraju jest wystarczająca liczba szczepionek dla każdego, kto zechce się zaszczepić w dogodnym dla niego terminie. Infrastruktura jest gotowa do przyjęcia ok. 700 tys. pacjentów dziennie – zapewnił premier Mateusz Morawiecki. I przyznał, że wkrótce może w Polsce wystąpić czwarta fala pandemii.
Patrycja Rojek-Socha
16.08.2021
Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia przekazało do konsultacji publicznych projekt rozporządzenia, na podstawie którego szczepionka przeciw grypie trafi do rezerw strategicznych. Planowana data wejścia w życie zmian to 1 września bieżącego roku.
Agnieszka Matłacz
15.08.2021
Farmacja
Pandemia spowodowała, że na rynku pojawiło się więcej podrabianych leków i środków ochrony. Wśród nich prym wiodą antybiotyki i suplementy diety oraz maseczki, żele antybakteryjne, a nawet szczepionki na Covid-19. Wartość podrabianych produktów farmaceutycznych w globalnym obrocie opiewa na 4 mld euro – podaje europejski Urząd ds. Własności Intelektualnej
Katarzyna Redmerska
14.08.2021
Pacjent Rynek i konsument Farmacja
Dzieci i młodzież w wieku od 12 do 18 lat od piątku mogą być szczepione preparatem Spikevax od firmy Moderna – poinformowało w piątek Ministerstwo Zdrowia. Dotychczas jedynym preparatem podawanym dzieciom i młodzieży w wieku 12-18 lat był ten od firmy Pfizer/BioNTech. MZ opublikowało także schemat podawania szczepionek.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Koronawirus szczepienia
Ministerstwo Zdrowia chce, żeby Sejm na najbliższym posiedzeniu rozpatrzył projekt przepisów dający dostęp pracodawcom do informacji o tym, czy pracownicy zostali zaszczepieni przeciwko COVID-19. Projekt przygotowany przez resort zdrowia ma trafić do parlamentu jako poselski, aby skrócić ścieżkę legislacyjną.
Grażyna J. Leśniak
13.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia
W czasie pandemii i ograniczeń w dostępie do opieki medycznej 62 proc. Polaków przynajmniej raz skorzystało z telefonicznej porady lekarskiej. 49 proc. odbyło osobistą wizytę u lekarza – wynika z sondażu CBOS. Przynosi on też informację, że korzystanie z porad lekarskich jest bardziej powszechne wśród osób z wyższym wykształceniem, a najmniej wśród tych z wykształceniem podstawowym.
Krzysztof Sobczak
13.08.2021
Opieka zdrowotna

RPO: Nie można ograniczać praw niezaszczepionych studentów

Dla studenta Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Uczelnie nie mogą różnicować sytuacji studentów zaszczepionych i niezaszczepionych, nie ma ku temu podstaw prawnych - uważa rzecznik praw obywatelskich Marcin Wiącek, który skierował w tej sprawie pismo do Konferencji Rektorów Akademickich Szkół Polskich. Apeluje jednak o stworzenie wspólnych zasad. Zwrócił się też do MEiN o podjęcie działań legislacyjnych.
Monika Sewastianowicz
13.08.2021
Dla studenta Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Resort zdrowia opublikował zarządzenie o utworzeniu Zespołu, który zajmie się opracowywaniem zmian organizacyjnych w ratownictwie medycznym. Zarządzenie wchodzi właśnie w życie, a pierwsze posiedzenie ma zostać zwołane do końca trzeciego tygodnia sierpnia br. Zespół zakończy swoją działalność nie później niż 30 listopada 2021 roku.
Katarzyna Redmerska
13.08.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Brak standardów orzekania niepełnosprawności dla głuchych czy niedosłyszących kandydatów np. na kierowców oraz piętnujący charakter nazewnictwa wykorzystywanego w orzecznictwie, to powody trudnej sytuacji tej grupy osób niepełnosprawnych na rynku pracy. Ministerstwo odpiera zarzuty, ale przyznaje, że pracuje nad wprowadzeniem nowego systemu orzecznictwa
Grażyna J. Leśniak
13.08.2021
Prawo pracy Opieka zdrowotna
LUX MED Onkologia otrzymała pozwolenie na pobieranie i przeszczepianie komórek krwiotwórczych. Tym samym niebawem dołączy do grona wysokospecjalistycznych ośrodków prowadzących nowoczesne terapie transplantologiczne. Firma zapowiada rozpoczęcie prac nad uruchomieniem Centrum Terapii Komórkowych, które w 2022 r. ma kwalifikować do zabiegów pierwszych chorych.
Katarzyna Redmerska
12.08.2021
Opieka zdrowotna

Kolejny konkurs dla gmin zachęcający do szczepień

Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia
Narodowy Program Szczepień uruchamia nowy konkurs profrekwencyjny dla gmin, w którym pula nagród wynosi ponad 500 mln zł. Konkurs Rosnąca Odporność premiuje gminy, które osiągną najwyższy wzrost poziomu zaszczepienia swoich mieszkańców pomiędzy 1 sierpnia a 31 października 2021 r.
Robert Horbaczewski
12.08.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus szczepienia
Pracownicy punktów szczepień mają zostać objęci ochroną jak funkcjonariusze publiczni - Sejm uchwalił w środę wieczorem ustawę o karaniu osób atakujących personel punktów szczepień. Nowa regulacja ma związek z atakami na punkty szczepień i groźbami kierowanymi wobec personelu medycznego. Po zmianie przepisów osobie, która zaatakowałaby pracownika punktu szczepień groziłoby nawet do 3 lat więzienia.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Zawody medyczne Koronawirus szczepienia
Możliwość uzyskania wsparcia finansowego z Agencji Badań Medycznych (ABM) nie tylko na badania kliniczne, ale także na eksperymenty badawcze m.in. zakłada nowela ustawy o ABM oraz niektórych innych ustaw. W środę Sejm odrzucił uchwałę Senatu kwestionującą tę ustawę.
Grażyna J. Leśniak
11.08.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Także inne uczelnie, nie tylko o profilu medycznym, będą mogły kształcić kadry dla ochrony zdrowia - zapowiada minister edukacji i nauki. Przemysław Czarnek poinfomował, że wczesną jesienią w Sejmie będzie głosowany przepis, który uwolni możliwość otwierania kierunków lekarskich na innych uczelniach, niż medyczne.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne
Przejęcie przez Lux Med spółki Lecznice Citomed z Torunia może doprowadzić do ograniczenia konkurencji na lokalnych rynkach prywatnych usług medycznych oraz diagnostyki obrazowej obejmujących Toruń i okolice - ocenia Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Urząd zastrzega jednak, że te wątpliwości nie przesądzają o końcowej decyzji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
11.08.2021
Opieka zdrowotna Ochrona konkurencji
Jak pokazują dane z ostatniego miesiąca, zachorowalność na COVID-19 jest głównie wśród osób z grup wiekowych najmniej zaszczepionych. - Wśród nich jest najwięcej osób do 40 lat - napisał na Twitterze minister zdrowia Adam Niedzielski i kolejny raz zachęcił do szczepień.
Katarzyna Redmerska
11.08.2021
Koronawirus a prawo
W sprawie opasek identyfikujących pacjentów warto przyjąć powszechny standard, wypracowany w gronie przedstawicieli m.in. świadczeniodawców i organizacji pacjenckich, by nie dochodziło do tego, że w każdym szpitalu ten sam pacjent będzie miał różny zakres danych na opasce. Większe możliwości w stosowaniu monitoringu też poprawią bezpieczeństwo, o ile nie będą nadużywane
Jolanta Ojczyk
11.08.2021
Pacjent Opieka zdrowotna RODO
80 proc. pracodawców uważa, że powinni mieć dostęp do informacji, ilu pracowników w ich firmie zostało zaszczepionych przeciw Covid-19, a także wiedzieć, którzy konkretnie pracownicy zostali zaszczepieni – wynika z badania, które na zlecenie Konfederacji Lewiatan przeprowadził CBM Indicator.
Grażyna J. Leśniak
10.08.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus szczepienia