W zeszłym tygodniu wykonano 1,8 mln szczepień. To kolejny tydzień, w którym widać wyraźny wzrost tempa szczepień - powiedział w poniedziałek na konferencji Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw programu szczepień.  I zapowiedział, że w tym tygodniu do punktów szczepień zostanie dostarczonych  ok. 2 mln dawek.

Z wyliczeń rządu wynika, że każdego tygodnia zwiększamy wykonywanie szczepień o ok. 200 tys. Rząd szacuje jednak, że za trzy tygodnie sytuacja ulegnie zmianie, bo zabraknie chętnych. - Dziś cały czas wyzwaniem pozostaje dostępność szczepionek, bo mamy większe możliwości wykonywania szczepień od liczby dostępnych dawek. Za kilka tygodni jednak największym wyzwaniem będzie przekonanie jak największej liczby Polaków do tego, żeby się zaszczepić - mówił Dworczyk.

Okazuje się bowiem, że z 31 milionów Polaków na szczepienie do tej pory zarejestrowało się tylko 11,6 miliona (w tym  3,5 miliona przyjęło już obie dawki). Od wczoraj zaś e-skierowania na szczepienia otrzymali już wszyscy pełnoletni Polacy - sprawdź, jak się można zarejestrować, wybrać termin i rodzaj szczepionki. By przyspieszyć program rząd w połowie maja uruchomi kampanię, ale także zmieni zasady szczepień. W tym tygodniu ma zostać też przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16. roku życia. - Wpływ na tę decyzję mają przesłanki medyczne i organizacyjne - powiedział Dworczyk.

 

Druga dawka już 5 pięciu tygodniach, ale głównie dla nowo zaszczepionych

Dworczyk zapowiedział też zmianę zasad szczepień od 17 maja. - W związku ze stanowiskiem Rady Medycznej, a także ze względu na zagwarantowane dostawy przez producentów, podjęliśmy decyzje o skróceniu okresu między podaniem pierwszej a drugiej dawki. - powiedział Dworczyk. Druga dawka będzie mogła być podana już po 35 dniach, czyli pięciu tygodniach. To duża zmiana zwłaszcza dla produktu Astra Zeneca. Obecnie druga dawka szczepionki Astra Zeneca jest podawana po 84 dniach, a Pfizera i Moderny po 42 dniach.

To nie oznacza jednak, że osoby, które czekają na drugą dawkę będą miały przyspieszony termin z automatu. Rząd nie planuje też, aby przyspieszyć szczepienia drugą dawką dla osób 60 plus. One były szczepione Astrą Zenecą, i wiele z nich drugą dawkę ma wyznaczoną po 12 tygodniach, przykładowo osoba zaszczepiona 12 kwietnia, druga dawkę ma na 31 maja. - Pacjenci mogą próbować przesuwać termin, o ile będzie to możliwe w danym punkcie - mówił Dworczyk. - Trudno tutaj generalizować, bo cały czas mamy sytuację, że w dużych miastach, gdzie jest dużo punktów, jest dużo wolnych terminów, a w małych miejscowościach, gdzie jest mało punktów, brakuje wolnych terminów - tłumaczył Dworczyk. Zaznaczył jednak, że nowe terminy podania drugiej dawki będą co do zasady dla tych zaszczepionych po 17 maja. Zatem osoba szczepiona dziś AZ drugą dawkę dostanie 2 sierpnia, a  szczepiona za tydzień 17 maja już 21 czerwca, a co więcej osoba 60 plus zaszczepiona Astrą Zenecą już 30 kwietnia otrzyma drugą dawkę dopiero dwa tygodnie później.

Ozdrowieńcy będą szczepieni szybciej

Ponadto ozdrowieńcy będą mogli być zaszczepieni już po 30 dniach od uzyskania pozytywnego wyniku testu na Covid-19. Obecnie zgodnie z par. 27 rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń osoby, które przebyły Covid-19 są poddawane szczepieniu ochronnemu w terminie nie wcześniejszym niż 3 miesiące od dnia uzyskania pozytywnego wyniku testu. Te działania rządu mają przyspieszyć tempo szczepień.

Szczepienia dla osób 16 plus - decyzja w tym tygodniu

Na pytanie, kiedy może być decyzja w sprawie szczepień osób 16 plus Michał Dworczyk odpowiedział, że w tym tygodniu. - W tym tygodniu przedstawiona zostanie decyzja w sprawie szczepienia osób powyżej 16. roku życia. Wpływ na tę decyzję mają przesłanki medyczne i organizacyjne - podkreślił Dworczyk. Przypomnijmy, że jak już pisaliśmy w Prawo.pl w zgodnie z charakterystyką produktu leczniczego, szczepionka Comirnaty produkcji Pfizer i BioNTech  jest wskazana  dla osób w wieku od 16 lat. W Polsce jednak ta szczepionka wciąż jest dostępna tylko dla osób pełnoletnich. Tymczasem w Wlk. Brytanii szczepionka Pfizera jest dopuszczona dla osób od 16 roku życia, zwłaszcza ze schorzeniami zwiększającymi ryzyko ciężkiego przebiegu Covid-19 oraz mieszkających z osobami z grup ryzyka. Podobnie jest w USA. Eksperci zaś apelują, aby pierwszeństwo dać nastolatkom z niepełnosprawnościami, narażonymi na ciężki przebieg Covid-19, np. z wrodzonym brakiem odporności, zespołem Downa.