W czwartek 6 maja w Dzienniku Ustaw ukazało się rozporządzenie Rady Ministrów w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Przewiduje ono, że od 8 maja do 5 czerwca przywrócona zostanie działalność hoteli, ale z limitem 50 proc. zajętych pokoi. “Ograniczenia liczby udostępnianych pokoi nie stosuje się do pobytu gości będących żołnierzami Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej albo wojsk sojuszniczych, przebywających czasowo w Rzeczypospolitej Polskiej - dodano w rozporządzeniu. Co istotne zgodnie z nowymi przepisami od 28 maja możliwe będzie organizowanie imprez i spotkań do 25 osób, które odbywają się na otwartym powietrzu albo w lokalu lub budynku wskazanym jako adres miejsca zamieszkania lub pobytu osoby, która organizuje tę imprezę. Do limitu osób nie wlicza się osoby organizującej imprezę oraz osób wspólnie z nią zamieszkujących, ale także osób zaszczepionych przeciwko COVID-19. Takiego przywileju nie ma jednak w stosunku do innych limitów, np. w sklepach handlowych, siłowniach, itp.

Odmrażanie gospodarki, ale etapami

- Do odmrażania gospodarki musimy podejść z cierpliwością i z pokorą - powiedział premier Mateusz Morawiecki na konferencji w ubiegłą środę. - Ten plan jest uzależniony od konkretnych kryteriów. Wirus nie zniknie z dnia na dzień. Musimy zachować elastyczność reagowania w sytuacji zwiększenia liczby zakażeń. To cały czas bardzo groźna choroba i wszystkie dane nieustannie analizujemy. Od tego, jaka będzie dynamika w tych kilku podstawowych kryteriach, uzależniamy dalszy harmonogram działań. Ostatnie dni pokazały, że idziemy teraz w lepszym kierunku - podkreślił. Zaznaczył jednak, że nie będzie już regionalizacji, ale stopniowe odmrożenie w całej Polsce. - Zdecydowaliśmy się, żeby ten proces odmrażania gospodarki przebiegał w ujęciu ogólnopolskim, bez regionalizacji - powiedział Adam Niedzielski, minister zdrowia.

Czytaj w LEX: Różnicowanie a dyskryminacja – status prawny osób szczepionych i nieszczepionych na COVID-19 >

Rozporządzenie z czwartku 6 maja, to kontynuacja odmrożenia rozpoczętego rozporządzeniem z 29 kwietnia 2021 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. Wówczas zezwoliło ono na otwarcie sklepów i punktów usługowych w galeriach handlowych. Dotyczy ono m.in. instytucji kultury, którym umożliwia działalność wystawienniczą pod warunkiem zapewnienia, że będzie przebywała w nich jednocześnie nie więcej niż 1 osoba na 15 m kw. powierzchni. 

 

Najpierw ruszyły obiekty sportowe, siłownie później

Zaczynamy od 1 maja, kiedy wprowadzamy jednolite zasady w całym kraju, które dotyczą przede wszystkim sportu. Jeśli chodzi o kwestie obiektów zamkniętych, otwieramy wszystkie obiekty sportowe i baseny dla grup dzieci i młodzieży - mówił Adam Niedzielski. To jednak nie oznacza, że ruszą siłownie i kluby fitness - te zielone światło zobaczą dopiero 29 maja. - Pod koniec maja otworzymy wszystkie kryte obiekty sportowe dla wszystkich z obłożeniem 50-procentowym. To czas, kiedy będziemy mogli otworzyć kluby fitness z limitem jedna osoba na metr kwadratowy - zapowiedział Adam Niedzielski.

Czytaj także: W maju możliwe wesela na powietrzu i otwarte ogródki w restauracjach>>
 

Wrócą klienci do galerii handlowych i sklepów budowlanych

Sklepy budowlane, meblowe, galerie handlowe są otwarte od 4 maja w limicie jedna osoba na 15 metrów kwadratowych. Ten sam limit obowiązuje w instytucjach kultury, bo galerie sztuki, muzea też zostaną otwarte po długim weekendzie, we wtorek 4 maja. Od 15 maja będzie też możliwość organizacji wydarzeń kulturalnych na świeżym powietrzu z zachowaniem reżimu sanitarnego, np. koncertów.  - Te imprezy muszą się wpisywać w te wyznaczniki, które przedstawiamy dla kultury - podkreślił Adam Niedzielski.

Czytaj w LEX: Zasada równego traktowania w prawie Unii Europejskiej a odmienne traktowanie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 >

Kiedy ruszą hotele, restauracje i imprezy okolicznościowe 

Od 8 maja będę mogły zostać otwarte hotele, ale z maksymalnym 50 proc. obłożeniem. Co istotne nadal zamknięta pozostanie strefa restauracyjna i wellness&spa. Z tym, że od soboty 15 maja wznowią działalność restauracje i kawiarnie w ogródkach na świeżym powietrzu. Od tego dnia będzie można też organizować imprezy okolicznościowe - wesela i komunie na zewnątrz z limitem do 25 osób.  Gastronomia wewnątrz lokali ma ruszyć dopiero 29 maja. Wtedy też rząd planuje zwiększenie limitu uczestników imprez okolicznościowych do 50 osób. 

Adam Niedzielski podkreślił jednak, że plan odmrożenia jest oparty na szacunkach dotyczących dziennej liczby zakażeń - powinna spaść poniżej 5 tys. osób dziennie, ale także liczby zajętych łóżek w szpitalach

Czytaj w LEX: Legalność kar nakładanych za naruszenie ograniczeń związanych ze stanem epidemii >