Prawo.pl

Odpowiedzialność państwa za szczepionkę uzasadniona, ale nie absolutna

Prawo cywilne Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Przyjęcie odpowiedzialności za skutki uboczne szczepionek może być dla państwa znacznie tańsze, niż ponoszenie gospodarczych i społecznych skutków epidemii. Jednak zwolnienie z odpowiedzialności producentów nie powinno mieć charakteru absolutnego. Należy utrzymać odpowiedzialność na zasadzie winy - piszą Katarzyna Zarzycka i prof. Michał Romanowski
Michał Romanowski Katarzyna Zarzycka
31.12.2020
Prawo cywilne Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Obowiązuje apel o nieprzemieszczanie się w Sylwestra - poinformowała Kancelaria Prezesa Rady Ministrów. Apel na wszelki wypadek poparty jest rozporządzeniem, więc nadal - niezależnie od nomenklatury - za złamanie przepisów grozi mandat lub kara administracyjna. Ze względu na wątpliwości prawne możliwe do podważenia w sądzie.
Monika Sewastianowicz
31.12.2020
Koronawirus a prawo

Ponad 77 mln z ochrony zdrowia trafi na szkolnictwo wyższe

Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia
Chodzi o pieniądze zaplanowane dla szpitali klinicznych w ramach dotacji celowych z budżetu na finansowanie lub dofinansowanie m.in. inwestycji i zakupów inwestycyjnych. W sumie 77 mln 989 tys. zł ma zostać przeznaczonych na działalność dydaktyczną i badawczą. Rozporządzenie w tym zakresie opublikowano w Dzienniku Ustaw.
Patrycja Rojek-Socha
30.12.2020
Szkolnictwo wyższe Finansowanie zdrowia

Będą testy nauczycieli - zgłosiło się 190 tysięcy

Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Pomiędzy 11 a 15 stycznia 2021 r. przeprowadzone zostanie testowanie nauczycieli klas I-III szkół podstawowych na obecność SARS-CoV-2 - poinformowało w środę Ministerstwo Zdrowia. Badania będą dobrowolne i bezpłatne, a według danych resortu, chętnych na przeprowadzenie testu będzie około 190 tys.
Krzysztof Sobczak
30.12.2020
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Organy Państwowej Inspekcji Sanitarnej od początku wprowadzenia obostrzeń związanych ze stanem epidemii wydały już ponad 4500 decyzji o ukaraniu m.in. za łamanie zasad kwarantanny czy ograniczeń dotyczących działalności gospodarczej. Kary za naruszenie przepisów przeciwepidemicznych mogą wynosić nawet 30 tysięcy złotych i taką otrzymał np. 28 grudnia organizator "Specjalnego Świątecznego Treningu" z Pomorza.
Agnieszka Matłacz
30.12.2020
Koronawirus a prawo

Państwo bierze odpowiedzialność za skutki uboczne szczepionki

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia
W mediach społecznościowych wrze dyskusja, kto ponosi odpowiedzialność za ewentualne długofalowe skutki uboczne szczepionki przeciwko Covid-19. Lekarze przekonują, że producent, czyli firma farmaceutyczna. Ministerstwo Zdrowia zapewniło Prawo.pl, że państwo - pytanie tylko na jak długo. Prawnicy radzą szukać odpowiedzi w umowach zawartych z producentami. Problem w tym, że tych nie chce ujawnić ani Komisja Europejska, ani polski rząd.
Jolanta Ojczyk
30.12.2020
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Farmacja Koronawirus szczepienia
Zgłoszenia do szczepień przeciw COVID-19 trwają, wśród najbardziej narażonych na zakażenie koronawirusem w związku z zawodowymi obowiązkami są też pracownicy domów pomocy społecznej i ośrodków pomocy społecznej. Szefowie tych jednostek mogą zgłosić kadrę do szczepienia za pomocą formularza online.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna

Termin przesunięty, medycy nadal mogą się zgłaszać do szczepienia

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Do 14 stycznia przedłużamy termin zapisów na szczepienia w grupie zero - poinformował we wtorek szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień Michał Dworczyk. Wyjaśnił, że to odpowiedź na postulaty lekarzy i zapewnił, że nie wpłynie to na termin rozpoczęcia zapisów na szczepienia w kolejnych grupach pacjentów.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Wprawdzie NFZ podejmował działania na rzecz poprawy dostępności świadczeń, ale udało się to osiągnąć tylko częściowo - oceniła Najwyższa Izba Kontroli w raporcie za 2019 rok. I wskazała, że na niektóre zabiegi czekamy wprawdzie krócej, ale pogorszyła się dostępność ambulatoryjnej opieki specjalistycznej. Wciąż zbyt niski był udział leczenia ambulatoryjnego w porównaniu ze szpitalnym.
Krzysztof Sobczak
29.12.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Rzecznik rządu Piotr Müller zapowiedział we wtorek, że zgodnie z Narodową Strategią Szczepień powstanie specjalny fundusz, który będzie wypłacał ewentualne odszkodowania w przypadku negatywnych skutków zaszczepienia przeciw COVID-19. Szczepienia już trwają od niedzieli 27 grudnia br.
Agnieszka Matłacz
29.12.2020
Koronawirus a prawo
Plexi, maseczki, przyłbice, ale także dezynfekcja przystanków czy wsparcie ośrodków dla bezdomnych – na takie cele wydawały gminy część środków z opłat za zezwolenia na alkohol. Mimo możliwości kierowania tych pieniędzy na walkę z koronawirusem, było ich jednak zbyt mało – mniej wpłynęło do budżetów, bo lokale zamknięto, a obowiązek przeznaczenia funduszu korkowego na zwykłe cele pozostał.
Katarzyna Kubicka-Żach
29.12.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Pomysł, żeby marszałkowie województw zarządzali wszystkimi szpitalami z wyjątkiem klinicznych jest rodem z epoki PRL. Nie po to Solidarność zlikwidowała ten archaiczny system, żeby go znowu przywracać, bo najbardziej ucierpi na tym pacjent – twierdzi Andrzej Sośnierz, poseł Zjednoczonej Prawicy, były prezes Narodowego Funduszu Zdrowia.
Józef Kielar
29.12.2020
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Zapisy na szczepienia przeciw Covid-19 dla osób z grup nieuprzywilejowanych rozpoczną się 15 stycznia przyszłego roku - zapowiedział szef KPRM, pełnomocnik rządu do spraw szczepień Michał Dworczyk. Jak poinformował, wśród punktów, które będą prowadziły szczepienia będą też prywatne przychodnie.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Do rozporządzenia w sprawie kolejnych ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa dopisany został zakaz pracy kasyn od 28 grudnia 2020 do 17 stycznia 2021 roku. Zmiana taka znalazła się w nowelizacji rozporządzenia o ograniczeniach w związku z pandemią, które weszło w życie w poniedziałek 28 grudnia, razem z całą tą regulacją.
Krzysztof Sobczak
28.12.2020
Prawo gospodarcze Koronawirus a prawo
Do tej pory 300 tys. medyków złożyło deklaracje o woli zaszczepienia się na COVID-19 - poinformował w niedzielę minister zdrowia Adam Niedzielski, dodając że rozesłano 700 tys. skierowań do personelu medycznego. Szczepienia już ruszyły, nie wiadomo jednak kiedy obejmą grupy nieuprzywilejowane. Rząd planuje, że w drugiej połowie stycznia szczepieni będą m.in. seniorzy.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rząd nie wprowadza w Sylwestra godziny policyjnej, bo w tym celu trzeba by wprowadzić stan wyjątkowy, apeluje jedynie o nieprzemieszczanie się i nieużywanie fajerwerków - powiedział w niedzielę premier Mateusz Morawiecki. To zmiana stanowiska, bo dotychczas przedstawiciele rządu twierdzili, że w nocy z 31 grudnia na 1 stycznia obowiązywać będzie zakaz wychodzenia z domów.
Krzysztof Sobczak
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

W Polsce ruszyły szczepienia na koronawirusa

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie zaszczepiono w niedzielę rano pięć pierwszych osób na COVID-19 - naczelną pielęgniarkę szpitala Alicję Jakubowską, dyrektora Waldemara Wierzbę, ratownika Sławomira Butkiewicza, dr Agnieszkę Szarowską i diagnostę Angelikę Aplas. Z kolei w Krakowie szczepionkę jako pierwsza przyjęła Krystyna Matusik, pielęgniarka z oddziału intensywnej terapii w Szpitalu Uniwersyteckim.
Patrycja Rojek-Socha
27.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Jako pierwsza zaszczepiona na koronawirusa zostanie Alicja Jakubowska, naczelna pielęgniarka CSK MSWiA. Zaszczepi ją dr Artur Zaczyński. Następnie szczepionkę przyjmie czterech innych pracowników CSK MSWiA w Warszawie. Szczepienia mają ruszyć 27 grudnia o godz. 8.
Patrycja Rojek-Socha
26.12.2020
Opieka zdrowotna
Wszystkie szczepionki wyjechały z magazynu i są w trasie do pięciu hurtowni farmaceutycznych, gdzie zostaną podzielone na mniejsze pakiety - poinformował w sobotę prezes Agencji Rezerw Materiałowych Michał Kuczmierowski. Z kolei szef KPRM Michał Dworczyk wskazał, że w niedzielę - 27 grudnia, 10 tys. trafi do 72 szpitali węzłowych.
Patrycja Rojek-Socha
26.12.2020
Opieka zdrowotna
Potencjał intelektualny polskich programistów powinien być wykorzystany w rodzimej medycynie. Możliwości w tym zakresie są ogromne, szczególnie w diagnostyce medycznej, a tymczasem nasze prawo nie definiuje nawet pojęcia sztucznej inteligencji – zauważa dr hab. prof. nadzw. Justyna Zajdel-Całkowska z Wydziału Prawa i Administracji Uczelni Łazarskiego w Warszawie.
Józef Kielar
24.12.2020
Nowe technologie Opieka zdrowotna RODO
Już 27 grudnia ma ruszyć narodowy program szczepień. Jednak sposób, w jaki startuje, nie wróży mu powodzenia. Choć na razie ma dotrzeć do Polski tylko 10 tysięcy dawek szczepionki i tylko dla pracowników służby zdrowia, chętnych do zaszczepienia się jest wciąż za mało. Niewykluczone, że dyrektorzy szpitali, będą więc chcieli zmuszać personel do szczepień,
Beata Lisowska
23.12.2020
Koronawirus a prawo

Zapisy na szczepienia przeciw COVID-19 od 15 stycznia

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Osoby spoza priorytetowych grup będą mogły zapisywać się szczepienia przeciwko COVID-19 od 15 stycznia - poinformował w środę minister zdrowia Adam Niedzielski. Można będzie zapisywać się poprzez infolinię 989, w swojej przychodni lub przez elektroniczny formularz na stronach związanych z resortem zdrowia.
Krzysztof Sobczak
23.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Tylko około 300 tysięcy spośród miliona pracujących w ochronie zdrowia zgłosiło się do szczepień przeciwko COVID-19. Tymczasem szczepienia ruszają już w niedzielę. Jednak premier zapewnia, że szczepionki dla grupy "0" nie zmarnują się i gdy zabraknie na nie chętnych medyków, do szczepienia będą zapraszane osoby z kolejnych grup.
Krzysztof Sobczak
22.12.2020
Zawody medyczne Koronawirus a prawo

72 szpitale rozpoczną w niedzielę szczepienia na Covid-19

Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
W 72 szpitalach, m.in. w Centralnym Szpitalu Klinicznym MSWiA w Warszawie, Specjalistycznym Szpitalu im. E. Szczeklika w Tarnowie, Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Psarskiego w Ostrołęce, Radomskim Szpitalu Specjalistycznym im. dr. Tytusa Chałubińskiego rozpoczną się w niedzielę 27 grudnia pierwsze szczepienia pracowników ochrony zdrowia. Zgłosiło się do nich dotychczas ok. 300 tys. osób.
Krzysztof Sobczak
22.12.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Minister finansów podpisał rozporządzenie wprowadzające stawkę 0-proc. VAT na dostawę, wewnątrzwspólnotowe nabycie i import szczepionek przeciwko COVID-19. Rozporządzenie dotyczy również testów diagnostycznych w kierunku SARS-CoV-2 i wywołanej nim choroby.
Krzysztof Koślicki
22.12.2020
VAT Koronawirus a prawo

Pracodawcy: Zasady nakładania kwarantanny muszą być racjonalne

Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
Wprowadzenie możliwości zwalniania z obowiązku odbycia kwarantanny przez osoby, które przedstawią wyniki badań wskazujące na brak ryzyka epidemicznego i możliwości zarażania innych COVID-19, to propozycja Pracodawców RP. Przedstawili ją ministrowi zdrowia w trosce o racjonalizację zasad nakładania kwarantanny na osoby przyjeżdżające do Polski.
Grażyna J. Leśniak
22.12.2020
Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo

27 grudnia Polska zacznie szczepić przeciw COVID-19

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Coraz bliżej rozpoczęcia szczepień przeciwko COVID-19 w Polsce. We wtorek ma zostać podana lista 70 szpitali, w których będą najpierw wykonywane. Pierwsze 10 tys. dawek szczepionki ma trafić do Polski 26 grudnia, a 27 grudnia preparaty dotrą do wybranych szpitali i rozpocznie się szczepienie.
Agnieszka Matłacz
22.12.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zakazy i nakazy obowiązywać mają od 28 grudnia do 17 stycznia. W dużej części potwierdza się to, co zapowiadali przedstawiciele rządu - m.in. 10. dniowa kwarantanna dla wracających do Polski, zamknięte baseny, aquaparki, siłownie, kluby, centra fitness i miejsca do tańczenia oraz hotele dla zwykłych gości. Będą ograniczenia w przemieszczaniu się w Sylwestra.
Patrycja Rojek-Socha
22.12.2020
Koronawirus a prawo

Komisja Europejska zatwierdziła szczepionkę na koronawirusa

Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Najpierw Europejska Agencja Leków (EMA) zdecydowała o autoryzacji szczepionki przeciw Covid-19 firm Pfizer i BioNTech, następnie Komisja Europejska zgodziła się na dopuszczenie jej do obrotu we wszystkich państwach UE. Ursula von der Leyen, szefowa Komisji, poinformowała że szczepienia zaczną się już 27-29 grudnia.
Krzysztof Sobczak Patrycja Rojek-Socha
21.12.2020
Opieka zdrowotna Prawo unijne Koronawirus a prawo
Dokumentacja może być prowadzona w postaci papierowej, jeżeli przepis rozporządzenia tak stanowi lub warunki organizacyjno-techniczne uniemożliwiają prowadzenie dokumentacji w postaci elektronicznej. A zgodnie z przepisami od 8 stycznia 2021 roku formę elektroniczną muszą mieć: skierowania do specjalistów, do szpitala, a także na wybrane badania. Od 25 kwietnia również opisy badań muszą mieć formę cyfrową.
Jolanta Ojczyk
21.12.2020
Opieka zdrowotna Zarządzanie