Prawo.pl

Nauka w bańce - najmłodsi uczniowie wracają do szkół

Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Szkoły podstawowe są w miarę możliwości przygotowane do powrotu dzieci z klas I-III do nauki stacjonarnej. Dyrektorzy nie przeskoczą jednak pewnych spraw, mimo zaklinania rzeczywistości przez resort edukacji. Większość procedur przetestowali jeszcze wiosną i we wrześniu. Podobnie jak wtedy, rozporządzenie w sprawie powrotu uczniów jest przygotowane w ostatniej chwili.
Beata Igielska
18.01.2021
Zarządzanie oświatą Koronawirus a prawo
Od wielu lat toczy się w Polsce dyskusja o systemowych rozwiązaniach, które w sposób trwały zlikwidują problemy z dostępnością do terapii w chorobach rzadkich. To może dotyczyć ponad 2 mln chorych, a w Polsce wciąż brakuje narodowej strategii w tym zakresie. Eksperci kancelarii Domański Zakrzewski Palinka oraz PEX PharmaSequence przygotowali rekomendacje,
Agnieszka Matłacz
18.01.2021
Finansowanie zdrowia

NSA: Dyrektora szpitala nie można odwołać za jego plecami

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie Kodeks postępowania administracyjnego
Do postępowania poprzedzającego wydanie uchwały o odwołaniu dyrektora szpitala nie znajdują zastosowania przepisy Kodeksu postępowania administracyjnego. Nie zmienia to jednak faktu, że zarząd powiatu powinien zapewnić dyrektorowi możliwość wypowiedzenia się na każdym etapie. Jeśli władze samorządowe tego zaniechały, to trzeba stwierdzić nieważność uchwały.
Dorian Lesner
18.01.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Zarządzanie Kodeks postępowania administracyjnego

Ustawa o zawodzie farmaceuty już opublikowana

Małe i średnie firmy Farmacja
Opublikowana została ustawa o zawodzie farmaceuty, która reguluje zasady uzyskiwania prawa wykonywania zawodu farmaceuty, zasady jego wykonywania oraz obowiązek rozwoju zawodowego. Wprowadza ona m.in. prawo do prowadzenia konsultacji farmaceutycznych i wykonywania prostych badań diagnostycznych.
Krzysztof Sobczak
17.01.2021
Małe i średnie firmy Farmacja
Minister Michał Dworczyk zapewnia, że rząd nic nie zmieni, jeśli chodzi o szczepienia populacyjne. To znaczy - seniorzy powyżej 70. roku życia rozpoczną szczepienia zgodnie z planem, czyli od 25 stycznia. Są rezerwy szczepionki dla osób już zaszczepionych pierwszą dawką. Agencja Rezerw Materiałowych oczekuje na ostateczne potwierdzenie harmonogramu dostaw szczepionki przez firmę Pfizer.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Koronawirus a prawo
Sąd brytyjski wydał zgodę na odłączenie polskiego pacjenta od aparatury podtrzymującej życie. W tej sprawie interweniowało Ministerstwo Spraw Zagranicznych. Europejski Trybunał Praw Człowieka odrzucił wniosek o zastosowanie środka tymczasowego zobowiązującego Wielką Brytanię do przywrócenia sztucznego odżywiania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.01.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna
Nowelizacja rozporządzenia w sprawie ustanowienia określonych ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii, która przedłuża aktualne obostrzenia epidemiczne do 31 stycznia br., pojawił się nowy rozdział 3a zatytułowany "Szczepienia ochronne przeciwko COVID-19", który wskazuje kolejność szczepień w ramach pierwszego etapu.
Agnieszka Matłacz
15.01.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
O północy z czwartku na piątek ruszyły w całej Polsce zapisy na szczepienie przeciw COVID-19 osób z rocznika 1941 i z roczników niższych. Od 25 stycznia będą odbywać się szczepienia tej grupy. Termin można zarezerwować telefonicznie, przez internet lub w punkcie szczepień. Rusza też rejestracja wszystkich zainteresowanych zaszczepieniem się.
Krzysztof Sobczak
15.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

MZ: Osocza dla chorych na Covid-19 na razie nie brakuje

Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Apele o oddawanie osacza przez ozdrowieńców przyniosły efekt. Zdaniem Ministerstwa Zdrowia, obecne zapasy osocza zabezpieczają potrzeby chorych na Covid-19 oraz innych pacjentów. W pomoc Regionalnym Centrom Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa włączyły się samorządy lokalne, kupując na przykład separatory.
Robert Horbaczewski
15.01.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Duża ilość utraconych szczepionek przeciw COVID-19

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Agencję Rezerw Materiałowych martwi wysoka liczba straconych dawek szczepionki przeciw COVID-19. Do tej pory zutylizowanych zostało 818 dawek szczepionki. Do Polski przyjechało 1 051 830 tys. dawek szczepionki przeciw COVID-19. Obecnie w magazynie ARM znajduje się 568 365 szczepionek a 483 465 zostało dostarczonych do punktów szczepień. 
Katarzyna Redmerska
14.01.2021
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia

Powiaty przeciwne centralizacji szpitali

Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
System ochrony zdrowia niewątpliwie wymaga naprawy. Jednak podporzadkowanie wszystkiego rządowi nie jest właściwą drogą, a przygotowanie jakiejkolwiek dużej reformy systemowej nie może odbywać się z pominięciem przedstawicieli samorządów powiatowych oraz samych podmiotów leczniczych - stwierdza Związek Powiatów Polskich.
Krzysztof Sobczak
14.01.2021
Samorząd terytorialny Finansowanie zdrowia Zarządzanie
Mimo pandemii poprawia się sytuacja w psychiatrii dzieci i młodzieży. W kraju działa już około 200 środowiskowych poradni psychologiczno – psychoteraupetycznych dla dzieci i młodzieży - podkreśla prof. dr hab. n. med. Małgorzata Janas–Kozik, pełnomocnik ministra zdrowia do spraw reformy w psychiatrii dzieci i młodzieży.
Józef Kielar
14.01.2021
Szkoła i uczeń Opieka zdrowotna
Jeżeli utrzyma się tendencja, że będziemy mieli mniej zakażeń lub tyle samo, na pewno nie więcej, to zaczniemy proponować rozluźnienie rygorów – powiedział w środę główny doradca premiera ds. COVID-19 prof. Andrzej Horban. Z kolei wiceszefowa MRPiT Olga Semeniuk zapowiedziała, że resort rozwoju, pracy i technologii będzie rekomendował, by w pierwszej kolejności po obowiązującym lockdownie otwarte zostały galerie handlowe.
Patrycja Rojek-Socha
13.01.2021
Opieka zdrowotna
Rząd zaprezentuje dziś kalendarz dostaw szczepionek i kalendarz szczepień do końca marca. Pokaże, ile osób będzie szczepionych w poszczególnych tygodniach. Zapowiedział to szef KPRM, pełnomocnik rządu ds. szczepień przeciw COVID-19 Michał Dworczyk. I poinformował, że we wtorek w Polsce przekroczona została liczba 300 tys. zaszczepionych osób.
Agnieszka Matłacz
13.01.2021
Koronawirus a prawo
Pracodawcy nie mają prawa wymagać od pracowników zaszczepienia się na COVID-19, nie mogą też warunkować tym zatrudnienia lub dopuszczenia do określonej pracy. To jest rola ustawodawcy, który powinien na poziomie ustawowym rozstrzygnąć, czy i jeśli tak, to dla kogo szczepienia mają być obowiązkowe – mówi dr hab. Monika Gładoch,
Grażyna J. Leśniak
13.01.2021
Prawo pracy BHP Koronawirus a prawo

Rektor WUM: Nie ustąpię, to zamach na autonomię uczelni

Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Odmawiam spełnienia oczekiwań ministra zdrowia, który jako swój cel przyjął odsunięcie mnie ze stanowiska - oświadczył we wtorek wieczorem rektor Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego prof. Zbigniew Gaciong. - Naciski Adama Niedzielskiego mające na celu ingerencję w statutowe prawa oraz działania uniwersytetu godzą w reputację uczelni i są zamachem na jej niezależność - dodał.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Szkolnictwo wyższe Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Jedna z placówek Luxmed jest zmuszona wyrzucić 90 dawek szczepionki przeciw COVID-19, powodem jest jej złe przechowywanie. Szczepionka zamiast znaleźć się w chłodni zaraz po dostarczeniu, przez kilka godzin leżała w recepcji. Winę ponosi kurier - wyjaśnia zdarzenie Grupa LUX MED.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Rzecznik przyzna odszkodowania za skutki szczepień

Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Świadczenia kompensacyjne za ewentualne niepożądane skutki szczepień przeciwko Covid-19 będą przyznawane przez Rzecznika Praw Pacjenta. Do tego też organu będą kierowane wnioski pacjentów. Rzecznik decyzję będzie wydawał w ciągu 60 dni od dnia otrzymania wniosku. A pacjent, jeżeli będzie chciał, będzie mógł skorzystać z drogi sądowej.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Okręgowa Izba Aptekarska w Warszawie bierze udział w naborze zgłoszeń farmaceutów na planowane szkolenia ze szczepienia przeciw COVID-19. Szkolenia będą organizowane przez Centrum Medyczne Kształcenia Podyplomowego, ale nie ma jeszcze przepisów uprawniających farmaceutów do prowadzenia szczepień.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wystosował do Ministra Zdrowia apel, w którym prosi o niezwłoczną modyfikację Narodowego Programu Szczepień i jednoznaczne przyznanie pracownikom sektora ochrony zdrowia możliwości szczepienia w każdym etapie realizacji Programu.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Jeżeli sąd administracyjny uchyli lub stwierdzi nieważność decyzji o nałożeniu przez Sanepid kary administracyjnej za łamanie obostrzeń epidemicznych, organ musi zwrócić pobraną należność. I to wraz z odsetkami, które – zwłaszcza gdy weźmie się pod uwagę obecne oprocentowanie lokat w bankach – są bardzo wysokie.
Monika Sewastianowicz
12.01.2021
Prawo karne Koronawirus a prawo
Od piątku zacznie funkcjonować system e-rejestracja umożliwiający zapisywanie się na konkretne terminy szczepień przeciw Covid-19 - poinformował sekretarz stanu w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Marek Zagórski. I zachęcał do korzystania z tej możliwości, by to kanał internetowy był podstawowym sposobem rejestracji.
Krzysztof Sobczak
12.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Senackie komisje: samorządu terytorialnego i administracji publicznej, ustawodawcza oraz zdrowia chcą przejąć obywatelski projekt inicjatywy ustawodawczej "Szczepimy, bo myślimy" przewidujący obowiązek przedstawienia zaświadczenia o zaszczepieniu dzieci przed przyjęciem do przedszkoli. Zdaniem Waldemara Kraski, wiceministra zdrowia, projekt zasługuje na poparcie.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zarządzanie oświatą Opieka zdrowotna
Stowarzyszenie Pielęgniarki Cyfrowe wystosowało list otwarty do społeczeństwa. To odzew na mylny i krzywdzący, zdaniem oragnizacji, obraz ich zawodu, jaki pokutuje wśród obywateli - obraz pielęgniarki - służącej. Autorem listu, które Stowarzyszenie opublikowało na swojej stronie, jest Michał Milewski, magister pielęgniarstwa, specjalista pielęgniarstwa opieki paliatywnej.
Katarzyna Redmerska
12.01.2021
Zawody medyczne
Z 450 dawek szczepionki, które dostał Warszawski Uniwersytet Medyczny, aż 200 wykorzystano na zaszczepienie osób spoza grupy medyków - wykazała rządowa kontrola. W dniu, gdy zaszczepiono osoby spoza kolejki, na WUM obecnych było 32 medyków, którzy zgłosili się do zaszczepienia.
Monika Sewastianowicz
11.01.2021
Szkolnictwo wyższe
Od 18 do 22 stycznia szczepieni będą mieszkańcy domów pomocy społecznej, od 15 stycznia będzie możliwość umawiania na szczepienia seniorów powyżej 80 lat, a od 25 stycznia ruszą szczepienia populacyjne dla seniorów powyżej 70 lat - zapowiedział w poniedziałek minister Michał Dworczyk, szef KPRM i pełnomocnik rządu do spraw szczepień.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Obecnie obowiązujące zasady przyznawania dodatków do wynagrodzeń, tylko dla wybranych członków personelu medycznego, różnicując sytuację personelu, ze względu na jednostkę szpitalną w jakiej personel ten jest zatrudniony, oczywiście rodzi konflikty i jest źródłem niezadowolenia wśród personelu - alarmuje Związek Powiatów Polskich.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu ds. programu szczepień zapowiedział, że w tym tygodniu zostaną uruchomione niektóre szpitale tymczasowe, w których będą prowadzone szczepienia wyłącznie dla personelu medycznego. Szczegóły zostaną przedstawione jeszcze w poniedziałek na konferencji prasowej.
Agnieszka Matłacz
11.01.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Nie można domniemywać złej woli obwinionego lekarza i uzasadniać jego niestawiennictwa na rozprawie celowym dążeniem do wywołania obstrukcji procesowej. Szczególnie, że jego dotychczasowe zachowanie nie dawało ku temu podstaw. Ponadto nieobecność lekarza została usprawiedliwiona, a we wniosku o odroczenie rozprawy wyraził on chęć uczestniczenia w niej.
Dorian Lesner
11.01.2021
Prawo karne Zawody medyczne
W poniedziałek rozpoczęła się sesja zimowa egzaminów potwierdzających kwalifikacje w zawodzie i egzaminów zawodowych. W związku z epidemią będą one w tym roku przeprowadzane zgodnie wytycznymi przygotowanymi przez Centralną Komisję Egzaminacyjną, Ministerstwo Edukacji i Nauki i Główny Inspektorat Sanitarny.
Krzysztof Sobczak
11.01.2021
Szkoła i uczeń Koronawirus a prawo