Prawo.pl
Ministerstwo Zdrowia chce mieć większy wpływ na tworzenie list refundacyjnych. Tak wynika z założeń nowelizacji ustawy refundacyjnej. Z drugiej strony w końcu mają być premiowane te firmy farmaceutyczne, które inwestują w Polsce, ale w ramach dotychczasowego budżetu. Rzadziej mają być też publikowane listy refundacyjne - cztery razy w roku zamiast sześciu.
Jolanta Ojczyk
17.06.2021
Prawo gospodarcze Farmacja
Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk apeluje do władz o wprowadzenie ustawowego obowiązku szczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich pracowników służby zdrowia, ale także zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby opiekuńcze i wychowawcze. Obecnie, choć szczepienie jest dobrowolne, to pojawiają się informacje o zwolnieniach z pracy osób nie zaszczepionych.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
16.06.2021
Koronawirus szczepienia
Trwa spór pomiędzy Ministerstwem Zdrowia a miastem Stołecznym Warszawa o Szpital Południowy. MZ wciąż nie zwróciło stołecznemu ratuszowi placówki, która została przejęta w marcu br. Stolica ma wiele placówek i dostępnych łóżek szpitalnych, aby poradzić sobie bez tej jednej na Ursynowie – twierdzi resort.
Katarzyna Redmerska
16.06.2021
Opieka zdrowotna Zarządzanie Koronawirus a prawo
W przyszłym roku ceny za krew sprzedawaną szpitalom przez centra krwiodawstwa mają być takie same jak w 2019 roku. Opłata za jeden ze składników ma być nawet niższa o 111 zł. Minister Zdrowia nie widzi bowiem, że według GUS inflacja rośnie. O waloryzację opłat apelują niektóre regionalne centra krwiodawstwa, zwłaszcza warszawskie, które najbardziej stracą na nowym cenniku.
Jolanta Ojczyk
16.06.2021
Finansowanie zdrowia
Ministerstwo Zdrowia pracuje nad ostateczną wersją projektu tzw. ustawy o funduszu kompensacyjnym, czyli wprowadzającej zasady wypłaty odszkodowań dla osób, u których wystąpią niepożądane odczyny poszczepienne. Przewidziano w nim jednak, że odszkodowanie będzie zwolnione z podatku. Mimo postulatów, nie zostanie wprowadzona rekompensata za śmierć na skutek szczepienia.
Jolanta Ojczyk
15.06.2021
Koronawirus szczepienia

NIK sprawdzi czy dodatki covidowe dla medyków są prawidłowo wypłacane

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Najwyższa Izba Kontroli zbada, czy kierownicy podmiotów leczniczych prawidłowo wskazywali personel medyczny uprawniony do covidowego dodatku. Kontrola zostanie przeprowadzona w podmiotach leczniczych na terenie województwa zachodniopomorskiego oraz wojewódzkiego oddziału Narodowego Funduszu Zdrowia. Wyniki poznamy jesienią.
Agnieszka Matłacz
14.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Historia choroby, wyniki badań lekarskich - to dane, które podlegają szczególnej ochronie. Nie powinny dostać się w niepowołane ręce. Prawnicy wskazują, że dane pacjenta podlegają szczególnej ochronie, ale to, jakie kwestie są badane w sprawie o ujawnienie danych dotyczących stanu zdrowia, nie już tak oczywiste.
Aleksandra Partyk
14.06.2021
Prawo karne Pacjent Zawody medyczne RODO
Projekt rozporządzenia Ministra Zdrowia w sprawie nadania statutu Głównemu Inspektoratowi Farmaceutycznemu przewiduje utworzenie nowej komórki organizacyjnej - Biura Głównego Inspektora Farmaceutycznego, jako komórki obsługującej kierownika urzędu. Dotychczas zadania obsługi Głównego Inspektora Farmaceutycznego skupione były w Biurze Dyrektora Generalnego.
Katarzyna Redmerska
14.06.2021
Administracja publiczna Zarządzanie
W tym roku Polacy wyjeżdżając na urlop mogą wykupić polisę turystyczną, która pokryje również koszty leczenia w razie gdyby zachorowali na Covid 19. Jeszcze do niedawna nie było to możliwe. Dużo jednak zmieniło się, ale ubezpieczyciel ubezpieczycielowi nierówny. Trzeba dokładnie czytać warunki ubezpieczenia, bo zakres proponowanej ochrony bywa różny.
Regina Skibińska
12.06.2021
Prawo cywilne Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
O ile na drogach publicznych, po wprowadzeniu korytarzy życia, służby ratownicze mogą nieść szybko pomoc, o tyle na drogach wewnętrznych i prywatnych jest coraz gorzej. Pomoc blokują stalowe słupki, szlabany i ludzka głupota. System SOS raczkuje, a ratownikom pozostają jedynie klaksony, trąbki i błyski. W miniony weekend na ścieżce turystycznej zmarł człowiek, bo karetka nie mogła dojechać.
Robert Horbaczewski
12.06.2021
Samorząd terytorialny Opieka zdrowotna
Już 1 lipca minie termin wymiany kas fiskalnych w kolejnych branżach. Obowiązek zakupu nowych urządzeń dotknie też lekarzy. Problem jednak w tym, że nie bardzo wiadomo, których konkretnie - pracujących indywidualnie, czy może wszystkich podmiotów medycznych. Przepisy są nieprecyzyjne, a niedawna interpretacja, zamiast wyjaśniać, powoduje jeszcze większe niejasności.
Krzysztof Koślicki
10.06.2021
VAT Rachunkowość Zawody medyczne
Zaniechanie przez prokuratora niezwłocznego ogłoszenia postanowienia o przedstawieniu zarzutu i przesłuchania podejrzanego lekarza, było rażącym i oczywistym naruszenie przepisów prawa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Dyscyplinarnej, karząc obwinioną upomnieniem. Zwłaszcza, że uniemożliwiło to osądzenie i skazanie sprawcy uszkodzenia ciała dziecka.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.06.2021
Prawo karne Prokuratura Zawody medyczne
Pacjenci zamiast od razu na zabiegi, są wysyłani na wizyty do lekarza rehabilitacji. A tych w całym kraju jest niespełna dwa tysiące, więc na rehabilitację czeka się często miesiącami. Lekarze nie wiedzą, że mogą kierować pacjentów bezpośrednio do fizjoterapeuty, a pełne usamodzielnienie fizjoterapeutów w doborze zabiegów mogłoby znacznie skrócić czas oczekiwania.
Beata Lisowska
10.06.2021
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Senatorowie chcą, by w okresie stanu zagrożenia epidemicznego albo epidemii oraz w ciągu 90 dni po ich odwołaniu – do stwierdzania choroby zawodowej wywołanej Covid-19 nie miały zastosowania przepisy rozporządzenia w sprawie chorób zawodowych. W efekcie dla uznania, że u osoby wykonującej zawód medyczny występuje choroba zawodowa wystarczające byłoby stwierdzenie choroby zakaźnej.
Patrycja Rojek-Socha
09.06.2021
Koronawirus a prawo
Jeżeli student z Białorusi przekracza granicę, jest zwolniony z kwarantanny. Chyba że uzyska obywatelstwo polskie - wtedy kwarantannę odbyć musi - uznała Straż Graniczna. Wyjaśniła, że w przypadku podwójnego obywatelstwa liczy się obywatelstwo Polskie. Rzecznik praw obywatelskich prosi o dalsze wyjaśnienia w tej sprawie.
Monika Sewastianowicz
09.06.2021
Dla studenta Koronawirus a prawo
Parlament Europejski przegłosował dwa rozporządzenia dotyczące wprowadzenia unijnych certyfikatów Covid, które mają obowiązywać od 1 lipca 2021 roku przez 12 miesięcy. Certyfikaty mają ułatwiać podróżowanie, ale nie będą warunkiem swobodnego przemieszczania się i nie będą traktowane jako dokumenty podróży. Portugalia poinformowała, że uzna certyfikaty od 14 czerwca.
Krzysztof Sobczak
09.06.2021
Prawo europejskie Koronawirus szczepienia
Narodowy Fundusz Zdrowia chce od września premiować tych lekarzy rodzinnych, którzy udzielą mniej teleporad dla osób w wieku 40 plus. Z zebranych danych wynika bowiem, że zdalnie woli leczyć blisko 40 proc. przychodni. Są nawet takie, w których tradycyjne wizyty pacjentów stanowią tylko 10 procent.
Jolanta Ojczyk
09.06.2021
Finansowanie zdrowia

Czasopisma w wykazie, ale nie we właściwych dyscyplinach

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Posłowie apelują do resortu nauki o skorygowanie listy czasopism - chodzi o przypisanie 30 periodyków do dyscypliny: nauki o polityce i administracji. Ma to znaczenie dla wyników ewaluacji wydających je instytucji naukowych. Tymczasem problem nie dotyczy jedynie tej dyscypliny – czasem trudno wyjaśnić, co kierowało twórcami wykazu.
Monika Sewastianowicz
09.06.2021
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Do 2025 roku liczba zatrudnionych pielęgniarek i położnych zmniejszy się o 7 proc, a do 2030 r. o blisko 16 proc., bo na 231 tys. z nich - aż 146 tysięcy ma więcej niż 60 lat. Tak wynika z najnowszego raportu Naczelnej Izby Pielęgniarek i Położnych. Zdaniem Izby konieczne jest nie tylko zwiększenie liczby absolwentów pielęgniarstwa, ale także przekonanie ich do pracy w zawodzie.
Jolanta Ojczyk
09.06.2021
Zawody medyczne
Limity gości narzucone hotelom, siłowniom, czy restauracjom nie obejmują osób zaszczepionych. Nie wiadomo jednak, jak weryfikować, czy dana osoba faktycznie się zaszczepiła, czy kłamie. Jeszcze większy problem dotyczy hoteli, bo co mają zrobić ich właściciele, gdy w pokoju chcą zameldować się cztery osoby, ale tylko jedna jest zaszczepiona. Dodatkowo powstaje problem - czy przedsiębiorcy mogą o to pytać.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.06.2021
Rynek i konsument RODO Koronawirus a prawo
Ministerstwo Zdrowia opublikowało we wtorek nowe schematy szczepień przeciw Covid-19. Skrócony został odstęp między podaniem dawek szczepionek Moderny i Pfizera, ale także Astra Zeneca. Ozdrowieńcy tak jak dotychczas będą szczepieni po 30 dniach.
Jolanta Ojczyk
08.06.2021
Koronawirus szczepienia
Rząd zwiększył we wtorek o ponad 54 miliony złotych nakłady na Narodową Strategię Onkologiczną oraz o 69 milionów złotych na budowę Centrum Kliniczno–Dydaktycznego Uniwersytetu Medycznego w Łodzi wraz z Akademickim Ośrodkiem Onkologicznym.
Jolanta Ojczyk
08.06.2021
Finansowanie zdrowia
Aż 45 proc. ze 115 startupów medycznych założonych przez Polaków koncentruje się na wdrożeniu rozwiązań opartych na sztucznej inteligencji. Pomagają one wykryć zmiany nowotworowe czy na podstawie różnych wyników badań zasugerować chorobę i podpowiedzieć kierunek dalszej diagnostyki. Skorzystają z nich nie tylko lekarze, ale także pacjenci.
Jolanta Ojczyk
08.06.2021
Prawo AI Opieka zdrowotna
Najwyższa Izba Kontroli w swym najnowszym raporcie punktuje problemy rehabilitacji leczniczej prowadzonej przez ZUS w ramach prewencji rentowej: pacjenci czekają zbyt długo, lekarzy orzeczników i podmiotów realizujących rehabilitację jest za mało. Tymczasem rehabilitacja może być skutecznym narzędziem umożliwiającym powrót na rynek pracy lub utrzymanie się na nim,
Agnieszka Matłacz
08.06.2021
Emerytury i renty Opieka zdrowotna
Dyrektor Centralnego Szpitala Klinicznego MSWiA w Warszawie może mieć pensję wyższą o połowę. Ministerstwo przygotowało projekt rozporządzenia dający możliwość podniesienia wynagrodzenia o 50 proc. maksymalnej kwoty wynagrodzenia miesięcznego osób, które są określone w specjalnej ustawie. Motywuje to szczególną rolą oraz istotnym znaczeniem CSK MSWiA w systemie ochrony zdrowia.
Katarzyna Redmerska
08.06.2021
Finansowanie zdrowia

Przychodnie rodzinne nie dostaną więcej pieniędzy

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Narodowy Fundusz Zdrowia i Ministerstwo Zdrowia nie chcą podnosić stawki kapitacyjnej dla lekarzy rodzinnych. Reprezentujące ich organizacje ostrzegają, że przez to pogorszy się dostęp do świadczeń podstawowej opieki zdrowotnej. Inflacja, wzrost kosztów, np. energii sprawia, że przychodni nie będzie stać na podwyżki, bez których nie uda się zatrzymać wielu lekarzy i pielęgniarek
Jolanta Ojczyk Katarzyna Redmerska
08.06.2021
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W poniedziałek w 40 szpitalach pielęgniarki przeprowadziły strajk ostrzegawczy, a w 12 miastach manifestowały w ich centralnych punktach. To protest m.in. przeciwko nowej siatce wynagrodzeń ustalonej tzw. ustawą Niedzielskiego. Zarówno premier Mateusz Morawiecki, jak i Ministerstwo Zdrowia zapewniają, że płace nie są niskie, bo rośnie zainteresowanie pracą w tym zawodzie i deklarują chęć dalszych rozmów.
Jolanta Ojczyk
07.06.2021
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Od poniedziałku 7 czerwca można zapisywać na szczepienie przeciwko Covid-10 dzieci i młodzież w...
Agnieszka Matłacz Jolanta Ojczyk
07.06.2021
Koronawirus szczepienia
Wiele polskich uczelni stworzyło preferencyjne programy wsparcia dla represjonowanych białoruskich studentów, a uczelnie medyczne zaoferowały jedynie kilka miejsc, co może być niewystarczające wobec studentów, którzy w swej ojczyźnie zostali relegowani lub byli represjonowani w inny sposób - alarmuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
05.06.2021
Szkolnictwo wyższe Dla studenta
Powodem akcji strajkowej jest tzw. ustawa Niedzielskiego, czyli ustawa o sposobie ustalania najniższego wynagrodzenia zasadniczego niektórych pracowników zatrudnionych w podmiotach leczniczych, która zdaniem Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych, nie gwarantuje stabilnych zasad wzrostu wynagrodzeń zasadniczych pielęgniarek, pielęgniarzy i położnych.
Agnieszka Matłacz
05.06.2021
Zarządzanie