Maciej Miłkowski, wiceminister zdrowia, wydał komunikat w sprawie stosowanych schematów szczepień przeciw COVID-19 preparatami AstraZeneca, Pfizer/BionTech oraz Moderna. Wiceminister zapewnia, że nowy schemat dawkowania jest zgodny z charakterystykami poszczególnych produktów leczniczych. 

 

Po ilu dniach druga dawka szczepionki

Zgodnie z komunikatem drugie szczepienie może być wykonane:

  • szczepionką AstraZeneca już po 35 dniach (odstęp między dawkami nie może być jednak dłuższy niż 84 dni);
  • szczepionką Pfizera Comirnaty po 21 dniach (odstęp między dawkami nie może być jednak dłuższy niż 42 dni);
  • szczepionką Moderny po 28 dniach (odstęp między dawkami nie może być jednak dłuższy niż 42 dni).

Podanie drugiej dawki szczepionki, dla której termin został określony na dotychczasowych zasadach, może ulec zmianie w przypadku jego indywidualnego przesunięcia oraz dostępu do szczepionek w punkcie szczepień. Przypomnijmy, że od 17 maja druga dawka Pfizera, Moderny mi Astra Zeneci mogła być podana po 35 dniach.

Ozdrowieńcy tak jak dotychczas mogą być szczepienie nie wcześniej 30 dni od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa SARS-CoV-2. Wskazanie to dotyczy również pacjentów, którzy po otrzymaniu pierwszej dawki zachorowali na Covid-19, co skutkuje również zastosowaniem wskazanego odstępu przed podaniem drugiej dawki szczepionki.

Czytaj również: Jak zmienić drugi termin szczepionki >>

Z Astrą Zenecą lepiej być cierpliwym

Zgodnie z Charakterystyką Produktu Leczniczego szczepionki wektorowej „ChAdOx1-S” AstraZeneca  cykl szczepień obejmuje podanie dwóch dawek szczepionki. Drugą dawkę należy podać rzeczywiście między 4 a 12 tygodniem (od 28 do 84 dni) od podania pierwszej dawki. Jednak  jak zwraca uwagę na swojej stronie internetowej Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego Państwowy Zakład Higieny, w schemacie szczepienia wektorową szczepionką Astra Zeneca korzystniejsze jest zachowanie odstępu ok. 12 tygodni pomiędzy dwoma dawkami szczepionki w porównaniu do odstępu poniżej 6 tygodni. 

Dlaczego? - Skuteczność pierwszej dawki oceniana w ciągu 90 dni wynosi średnio 76 proc., ale skuteczność po podaniu drugiej dawki jest większa w przypadku odstępu między dawkami wynoszącego ok. 12 tyg. (82,4 proc.) w porównaniu do odstępu wynoszącego poniżej 6 tygodni (54,9 proc.). Dr hab. Ewa  Augustynowicz, przewodnicząca Zespołu do spraw Szczepień wskazała w stanowisku, że AZ powinna być podawana w schemacie dwudawkowym przy zachowaniu najkorzystniejszego dla skuteczności szczepionki odstępu 10-12 tygodni. 

W efekcie, by mieć pewność, że skuteczność ochrony jest wysoka na  drugą dawką szczepionki Astra Zeneca lepiej poczekać więcej niż 6 tygodni. Jest to o tyle ważne, że ChPL wynika, że ochrona Astry zaczyna się od około 3 tygodni po podaniu pierwszej dawki.