Komitet Zdrowia Publicznego Polskiej Akademii Nauk, mając na uwadze historyczne i bieżące negatywne doświadczenia ludzkości związane z epidemiami, które w przeszłości i obecnie pochłonęły miliony istnień i uznając prawo ludzi do życia w zdrowiu i komforcie, jaki daje zniesienie epidemicznych zakazów i nakazów, zaapelował do władz o wprowadzenie ustawowego obowiązku zaszczepienia przeciwko COVID-19 wszystkich osób zatrudnionych w instytucjach zaspokajających potrzeby zdrowotne, opiekuńcze i wychowawcze. 

 

Dyskusyjna inicjatywa

O tym, że kwestia wprowadzenia obowiązkowych szczepień przeciwko Covid-19 powinny być rozważona w kwietniu powiedział prof. Andrzej Horban, główny doradca prezesa Rady Ministrów do spraw Covid-19. - Jeżeli będziemy mieli zaszczepione społeczeństwo, to czwarta fala będzie mało zauważalna, o ile w ogóle  – tłumaczył Horban. Wówczas jednak Michał Dworczyk, pełnomocnik rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, powiedział, że to nie byłoby dobre rozwiązanie i rząd nie ma takich planów. Obowiązkowym szczepieniom medyków przeciwny jest samorząd lekarski. Andrzej Matyja, prezes Naczelnej Rady Lekarskiej wielokrotnie mówił, że lekarze sami powinni decydować o zaszczepieniu się. 

 


Wątpliwości prawne

Tyle, że KZP PAN zwraca uwagę na tendencję na uczelniach, w tym uniwersytecie medycznym, gdzie studenci są naciskani, by poddać się szczepieniu się przeciwko COVID-19, uzależniając od tego udział w zajęciach. O tym, że studenci kierunku lekarskiego na Uniwersytecie Rzeszowskim muszą mieć pełne szczepienie przeciw koronawirusowi, by móc uczestniczyć w praktycznych zajęciach w tamtejszym szpitalu wojewódzkim, informował Rzecznik Praw Obywatelskich. RPO zainterweniował w tej sprawie. Poprosił rektora uczelni prof. dr. hab. Sylwestra Czopka o wyjaśnienia, zwłaszcza o wskazanie podstawy prawnej, na jakiej uczelnia gromadzi dane studentów dotyczące szczepień. 

- Tego typu działania budzą poważne wątpliwości prawne. Brak jest podstawy, by nakładać na studentów obowiązek zaczepienia się, pomimo tego pracodawcy organizujący praktyki, wymagają szczepień od studentów, a niezaszczepionych nie chcą przyjmować - czytamy w stanowisku KZP PAN. Dlatego też KZP PAN apeluje o wprowadzenie obowiązku szczepienia przeciwko Covid-19.  Ponadto jak pisaliśmy w Prawo.pl są już pierwsze osoby straciły już pracę, bo nie chciały się zaszczepić przeciwko COVID-19. Pracodawcy, kalkulując potencjalne szkody, jakie dla klientów i załogi może spowodować niezaszczepiony pracownik, zaczęli wypowiadać umowy o pracę. Zdaniem ekspertów, nie można odmówić im do tego prawa, bo szczepienia są obowiązkiem pracowników i przejawem solidarności społecznej.

Z danych Ministerstwa Zdrowia wynika, że na 31 milionów dorosłych Polaków, w pełni zaszczepionych, a zatem dwoma dawkami jest 10,2 miliona. Pierwszą dawkę przyjęło blisko 9,4 miliona Polaków.