W całym kraju samorządy tworzą punkty szczepień powszechnych – czy masowych - w ramach Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19. Pełnomocnik rządu ds. szczepień zakładał, że wszystkie punkty ruszą w maju.

Coraz więcej punktów szczepień masowych

W Warszawie 14 maja otwarte zostaną cztery punkty - na Stadionie Legii, w hali sportowej OSiR Targówek, na Białołęce i w Wawrze.  Można już się zapisywać na szczepienia - szczegóły dostępne są na stronie internetowej.

W Łodzi ruszył punkt szczepień powszechnych przy ul. Skorupki. Kraków przygotował trzy takie punkty - 1 maja ruszył punkt szczepień w Miejskim Centrum Opieki przy ul. Wielickiej. Od 4 maja działa kolejny – w hali sportowej WKS Wawel przy ul. Podchorążych, a od 7 maja - punkt w TAURON Arenie Kraków. 5 maja rozpoczął działalność punkt szczepień powszechnych w Lublinie w obiekcie sportowym Icemania. Pierwsze dwa punkty szczepień populacyjnych ruszyły w Białymstoku.  

 


W Radomiu punkt szczepień powszechnych otwarto 6 maja w Domu Kultury "Idalin", jest gotowy drugi – typu drive thru. W Kielcach uruchomiony został drugi miejski punkt oraz mobilny punkt szczepień typu drive-thru na terenie Targów Kielce.

Czytaj w LEX: Zasada równego traktowania w prawie Unii Europejskiej a odmienne traktowanie osób niezaszczepionych przeciw COVID-19 >

Mniejsze gminy również mają swoje punkty – podwarszawskie Piaseczno uruchomiło Punkt Szczepień Powszechnych 5 maja 2021 roku. Punkt zorganizowany przy współpracy ze Szpitalem Św. Anny w Piasecznie będzie działał od poniedziałku do piątku w godzinach 8.00-20.00.

Zobacz w LEX:  Szczepienia przeciwko COVID-19 - zadania placówek medycznych oraz obowiązki personelu >

Możliwości duże, szczepionek za mało

Jak zapewnia łódzki magistrat, punkt szczepień przygotował się na szczepienie po 1000 osób dziennie, tymczasem Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych zaproponowała 2200 dawek szczepionek na mijający tydzień, co oznacza, że do 9 maja będzie szczepił po ok. 440 osób dziennie.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski deklaruje, że łącznie w czterech nowo tworzonych punktach szczepień powszechnych będzie szczepionych nawet 60 tys. osób tygodniowo, o ile nie ograniczy tego dostępność szczepionek.

W jednym z kieleckich punktów dziennie może być zaszczepionych nawet 500 osób – i znowu wszystko zależy od liczby szczepionek, które do miasta spływają. W tym tygodniu w Przychodni Rodzinnej Medica było np. zapewnionych 1200 dawek.

Czytaj w LEX: Legalność kar nakładanych za naruszenie ograniczeń związanych ze stanem epidemii >

Punktów miało być więcej

W Bydgoszczy na osiem punktów zgłoszonych zatwierdzone zostały ostatecznie trzy samorządowe. W Krakowie z czterech punktów zgłoszonych uruchomiono trzy. W Warszawie z trzynastu zgłoszonych punktów NFZ do otwarcia zatwierdził tylko cztery. We Wrocławiu z pięciu zgłoszonych NFZ zaakceptował trzy. Natomiast Szczecin dostał propozycję wyboru jednego z dwóch zgłoszonych punktów.

Czytaj w LEX: Różnicowanie a dyskryminacja – status prawny osób szczepionych i nieszczepionych na COVID-19 >

Specjalne linie autobusowe

Warszawa uruchomi 14 maja, w dniu otwarcia punktów specjalną linię autobusową kursującą z centrum do punktu szczepień. W Łodzi 4 maja zmieniły się trasy linii autobusowych 52 i 77. Linia 52 zostanie wydłużona z dworca Kaliskiego do Sport Areny. Autobusy wjadą na teren kompleksu sportowego przy al. Unii Lubelskiej, a sam przystanek zlokalizowany będzie pod samym budynkiem w którym znajduje się punkt szczepień.

Czytaj w LEX: Pandemia COVID-19 a dostęp do prawa. Polska na tle wyników badania międzynarodowego >