Podczas konwencji w sobotę 17 marca pomysły dotyczące ochrony zdrowia przedstawili posłowie: prof. Wojciech Maksymowicz, szef Katedry Neurochirurgii na Wydziale Lekarskim Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego, któremu zarzuca się prowadzenie nieetycznych badań oraz i Andrzej Sośnierz, poseł Porozumienia, lekarz, były szef Narodowego Funduszu Zdrowia. Co Porozumienie proponuje dla ochrony zdrowia?

 

 

Więcej pieniędzy na służbę zdrowia 

W trakcie konwencji prof. Wojciech Maksymowicz wskazał, że konieczne jest zwiększenie finansowania opieki zdrowia. Jak zaznaczył, finansowanie jest sprawą oczywistą, jednakże nie wszyscy wiedzą jak należy to zrobić. Zapomina się, że system dodatkowych ubezpieczeń zdrowotnych zapoczątkował prof. Zbigniew Religa, opracowując zasady koszyka świadczeń gwarantowanych. Dodatkowe ubezpieczenia są realizowane, ale praktycznie w sposób zbójecki. - Trzy ogromne międzynarodowe firmy zdominowały ten obszar, mówiąc, że nie zajmują się ubezpieczeniami, dają abonamenty. Należy zmienić przepisy, spowodować, by było to uznane za ubezpieczenie. Może ten obszar mogłyby przejąć polskie firmy, polski kapitał, może włączyłoby się w to PZU - mówił prof. Maksymowicz.

Ważne jest dobro pacjenta

Na konwencji partii Porozumienie poruszony został także temat pacjenta. W opinii prof. Wojciecha Maksymowicza, trzeba ustalić hierarchię drogi pacjenta, aby pacjent był prowadzony życzliwie przez profesjonalnie przygotowany personel, od stwierdzenia danej przypadłości, po diagnostykę, leczenie podstawowe i specjalistyczne.

Bezpieczeństwo epidemiologiczne, to wzmocniona służba epidemiologiczna 

Prof. Maksymowicz zwrócił uwagę na konieczność stworzenia mocnego sytemu bezpieczeństwa epidemiologicznego. Nie omieszkał przy tym wskazać błędy, jakie zostały popełnione przy zderzeniu z pandemią. - Służba epidemiologiczna musi być wzmocniona, wyraźnie unowocześniona. Eksperci powinni służyć nam, wykorzystując najnowocześniejsze metodologie, by zapobiec wystąpieniu następnego takiego zdarzenia, jak pandemia - mówił. Podkreślił ponadto, że w tym obszarze niezmiernie istotne jest posiadanie informacji, a także danych medycznych. Jak wskazał, musimy dysponować informacjami, co się dzieje z pacjentami, dzięki temu da się uniknąć kolejnych wysokich fal zachorowań.

Decentralizacja opieki zdrowotnej

Poseł Andrzej Sośnierz mówił na konwencji o konieczności decentralizacji opieki zdrowotnej. W opinii Sośnierza głównym problemem jest to, jak połączyć centralne sterowanie opieką zdrowotną, pomysły, nadawanie kierunków z decentralizacją bezpośredniego zarządzania. - Doświadczenia związane z walką z COVID-19 pokazują, że nadmierna centralizacja jest nieskuteczna - zauważył dodając, że należy ponownie przemyśleć to, co wydarzyło się w ostatnich latach i ponowna decentralizacja opieki zdrowotnej.

Wsparcie dla szpitali powiatowych

Konieczne jest wzmocnienie szpitali powiatowych, ich doposażenie między innymi w obszarze diagnostyki. Jak wskazał prof. Wojciech Maksymowicz, ponad 80 proc. zdarzeń medycznych może być rozwiązywanych przez lekarzy rodzinnych sprzężonych ze szpitalami powiatowymi.

Zmiany na scenie politycznej

Tyle, że w czwartek 29 kwietnia Adam Bielan podpisał uchwałę, w której stwierdzono wygaśnięcie członkostwa Wojciecha Maksymowicza w partii Porozumienie. A to dlatego, że profesor odszedł z klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości. Maksymowicz zdementował te informacje.  Od trzech miesięcy w Porozumieniu Jarosława Gowina jest wewnętrzny konflikt. Zdaniem europosła tej partii Adama Bielana i jego zwolenników – Jarosław Gowin pełni funkcję prezesa niezgodnie ze statutem partii, gdyż pominął rozpisanie wyborów na nowego przywódcę. Porozumienie podzieliło się więc na dwa bloki - jedno uznające prezesurę Jarosława Gowina, a drugie – Bielana, są również dwa sądy koleżeńskie, dwa zarządy, etc. Porozumienia wzajemnie usuwają swoich członków z partii, publikując sprzeczne oświadczenia w tej sprawie. Z kolei Andrzej Sośnierz w czwartek opuścił klub PiS i razem z Agnieszką Ścigaj oraz Pawłem Szramką tworzy koło poselskie o nazwie Polskie Sprawy. W efekcie klub PiS liczy obecnie 232 posłów. Minimalna sejmowa większość to 231. Nowo powstałe koło ma współpracować z Jarosławem Gowinem. A Agnieszka Ścigaj także wystąpiła na ostatniej konwencji Porozumienia.