Prezes Narodowego Funduszu Zdrowia obniżył od 1 stycznia 2022 roku stawki za testy przeciw Covid-19. Za test PCR wykonany do 24 godzin nie płaci już 280 zł, ale tylko 118 zł. Zdaniem ekspertów to za mało, by szpitalom i laboratoriom opłacało się wykonywać jednotetapowe testy dobrej jakości, których wynik jest już po sześciu godzinach.

Pisaliśmy o tym w środę w artykule: Obniżka wycen testów PCR utrudni walkę z pandemią>>

Cytowana w nim Matylda Kłudkowska, diagnosta laboratoryjny, wiceprezes Krajowej Rady Diagnostów Laboratoryjnych, zwracała uwagę, że w jej laboratorium koszt samych odczynników to 155 zł. - Nie uwzględniono kosztów pracy, utylizacji materiału zakaźnego i zużywalnego sprzętu – dodała. - Będzie mniej testów, mniej stwierdzonych zakażeń – ocenił Szymon Suwała, lekarz endokrynolog. Jakub Kowalski także uważa, że w efekcie zmiany wycen może zmniejszyć się liczba testów, ale przede wszystkim będą wolniej wykonywane.

Prezes Nowak podczas konferencji prasowej stwierdził, że obowiązująca od 1 stycznia nowa wycena została oszacowana na podstawie faktycznych kosztów nośników, które z kolei zostały dokładnie przeanalizowane przez wyspecjalizowana agencję. -"Nie wydaje się, by to mogło zagrozić realizacji świadczeń. Dziś mamy już 8 stycznia i nie wygląda na to, żeby było jakieś zagrożenie dla płynności realizacji świadczeń - stwierdził.