Laureatami programu „Nowoczesny Uniwersytet – kompleksowy program wsparcia dla doktorantów i kadry dydaktycznej Uniwersytetu Warszawskiego” zostały osoby z UW zajmujące się badaniami w dziedzinach istotnych dla rozwoju kraju, w szczególności nauk matematycznych, przyrodniczych i społeczno-ekonomicznych.
 
Jak poinformowała w przesłanym PAP komunikacie rzeczniczka UW, Anna Korzekwa, wśród wyróżnionych znalazły się m.in. prace dotyczące: systemów partyjnych w krajach postkomunistycznych, nanowłókien węglika krzemu, dynamiki zderzeń atomów, jonów i cząsteczek w ultraniskich temperaturach, a także praca o szczepionkach nowej generacji.
 
Badania nad szczepionkami nowej generacji prowadzi stypendystka z Wydziału Biologii UW, Katarzyna Roeske. "Celem jej prac jest stworzenie szczepu bakteryjnego, który byłby zdolny, by uodpornić organizm zwierzęcy na działanie patogenów wewnątrzkomórkowych.
 
"Nie istnieje jeszcze szczepionka, która w pełni chroniłaby przed zakażeniami współczesnymi szczepami prątków gruźlicy Mycobacterium tuberculosis, wywołującymi infekcje oporne na leczenie dostępnymi antybiotykami" - mówi laureatka i wyjaśnia, że nowatorski lek mógłby być wytwarzany np. na bazie bakterii Bacillus subtilis. Taka produkcja jak dodaje Katarzyna Roeske, "byłaby ekonomiczna, bo bakteria ta jest gatunkiem rosnącym na nieskomplikowanych pożywkach hodowlanych, a także w standardowych i nieskomplikowanych warunkach".
 
Stypendia dla doktorantów i doktorów to jedna z czterech części programu „Nowoczesny Uniwersytet”, mającego wzmocnić potencjał dydaktyczny UW. Oprócz stypendiów fundowane są także staże zagraniczne dla młodych doktorów, program dla profesorów wizytujących i program doskonalenia nauczycieli akademickich.
 
Nagrody dla doktorów i doktorantów sfinansowane zostały z Europejskiego Funduszu Społecznego z Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki.