Jak podkreślił wicepremier, minister nauki i szkolnictwa wyższego Jarosław Gowin podczas poniedzaiłkowej uroczystości przekazania akademików do użytkowania w Krakowie, Uniwersytet Jagielloński odnotował spektakularny sukces, bo do tej pory tego typu przedsięwzięcia w sektorze publicznym nie udawały się.
„Inicjatywa podjęta przez UJ daje wspaniałe efekty, służy uczelni i studentom, ale to też inwestycja, która będzie przynosić korzyści partnerowi prywatnemu” - ocenił Gowin.

Według niego pod względem jakości infrastruktury krakowski uniwersytet wpisuje się w „pierwsza ligę europejską”. „Metoda partnerstwa publiczno-prywatnego jest szansą dla Polski w zbliżającym się okresie, kiedy nie będziemy mogli już korzystać w takim zakresie z funduszy unijnych - wtedy ta współpraca będzie główną dźwignią rozwoju kraju” - ocenił szef resortu nauki.
Rektor UJ prof. Wojciech Nowak zauważył, że tereny w krakowskim Prokocimiu, gdzie znajdują się zmodernizowane akademiki w przyszłości staną się kolejnym kampusem UJ. Trwa tam bowiem budowa nowej siedziby Szpitala Uniwersyteckiego, która ma się zakończyć w 2019 r.
Akademiki na ul. Badurskiego wybudowano w drugiej połowie lat 70. XX w. Przez ponad 40 lat służyły kilku pokoleniom studentów – zarówno Collegium Medicum UJ, jak i innych krakowskich uczelni. Decyzje o remoncie akademików podjęto w 2012 r., bo groziło im zamknięcie z powodu niespełniania współczesnych wymogów m.in. przeciwpożarowych.
Na podstawie podpisanej w 2012 r. podmiotem realizującym inwestycję została firma Neoświat PPP Projects (obecnie PPP Venture sp. z o.o.). Jest to spółka celowa, w której funkcję wiodącego udziałowca pełni Polski Fundusz Rozowju (PFR). Wartość całego projektu wynosi około 100 mln zł.
Inwestor na własny koszt przebudował i wyposażył domy studenckie dysponujące miejscami dla ponad 600 studentów, a także będzie utrzymywał te obiekty oraz infrastrukturę sportowo-rekreacyjną przez 25 lat trwania umowy. Opłata na rzecz partnera prywatnego ze strony uczelni wynosi 785 tys. zł brutto miesięcznie. Uczelnia odpowiedzialna będzie również za kwestie najmu akademików, politykę zakwaterowania i ustalania cen.
W ramach modernizacji akademików w obu budynkach wymieniono dachy, wyremontowano fasady, wymieniono wszystkie instalacje. Zamontowano wentylację mechaniczną z odzyskiem ciepła, tzw. rekuperacją.
Pokoje w akademikach zostały przebudowane ze studiów – w których dwa pokoje dzieliły wspólną łazienkę – na pokoje o wysokim standardzie, z osobnymi łazienkami. Na parterze usytuowano pokoje dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych z łazienkami i aneksem kuchennym. Na każdym piętrze w centralnym miejscu, znajdują się nowoczesne kuchnie połączone z jadalnią. Na parterze usytuowano też sale wielofunkcyjne, a w przyziemiu sale do aerobiku, pralnie, suszarnie oraz depozyty. Studenci zapłacą od 450 zł miesięcznie za miejsce w pokoju dwuosobowym do 850 zł miesięcznie za „jedynkę”.
W ramach prac uporządkowano również tereny wokół akademików – do dyspozycji mieszkańców są: wielofunkcyjne boisko, dwa korty tenisowe, boisko do siatkówki plażowej, stoły do tenisa stołowego oraz ścieżki do uprawiania joggingu wraz ze stacjami do ćwiczeń. Wygospodarowano także specjalne miejsca przeznaczone do grillowania. Przy każdym budynku są zadaszone wiaty rowerowe, a dla zmotoryzowanych bezpłatne miejsca parkingowe. (PAP)