Jury doceniło kongijskiego pisarza i poetę, tworzącego w języku francuskim za powieść "Petit piment".

"Szczególnie ujęła nas wyjątkowa narracja, odzwierciedlająca punkt widzenia dziecka, ujmująca beztroską i prostotą. Kompozycja pokazuje, że często egzystencja ludzka potrafi zatoczyć koło. Pogłębione i dobrze skonstruowane portrety bohaterów, barwnych, czasem dziwnych, z którymi główny bohater wchodzi w relacje, tworzą szczególny klimat książki. Doceniliśmy również intertekstualność powieści, nawiązania biblijne przeplatają się w niej z aluzjami ze świata kultury francuskiej. Bogaty język i talent narracyjny autora sprawiają, ze czytelnik zagłębia się w świecie przedstawionym w książce" – podało jury w uzasadnieniu nagrody.

Jury, składające się z 12 studentów filologii romańskiej dwunastu polskich uniwersytetów, obradowało pod honorowym przewodnictwem Davida Foenkinosa, laureata ubiegłorocznej edycji za powieść "Charlotte".

Po ogłoszeniu laureata w Pałacu pod Baranami odbyło się spotkanie z Davidem Foenkinosem. Spotkaniu towarzyszyła promocja polskiego wydania powieści Charlotte (wyd. Sonia Draga).

Nagroda "Lista Goncourtów: polski wybór" została zainicjowana przez Instytut Francuski w Krakowie, a Akademia Goncourtów sprawuje nad nią honorowy patronat.

Polscy studenci wybierają najlepszą ich zdaniem książkę z listy nominowanych do dorocznej Nagrody Goncourtów od 1998 r. Kilkakrotnie wybór w Polsce i Francji się pokrył np. w 2010 r. w obu konkursach wybrano książkę Michela Houellebecqa "La carte et le territoire" (Mapa i terytorium).

Nagroda Goncourtów jest jednym z najbardziej prestiżowych wyróżnień literackich we Francji. Akademia Goncourtów powstała w 1902 r., a pierwszą nagrodę przyznano rok później. Wolę powołania nagrody i akademii wyraził w testamencie powieściopisarz Edmont de Goncourt.

Organizatorem 18. Edycji nagrody "Lista Goncourtów: polski wybór" był Instytut Francuski w Polsce we współpracy z Festiwalem Conrada i Wydawnictwem Sonia Draga oraz dzięki wsparciu Akademii Goncourtów i Fundacji im. Jana Michalskiego.(PAP)