Wolontariusze z PK sami zdobywają materiały budowlane, a wszystkie prace wykonają za darmo. „Wyzwanie jest ogromne” – przyznała, cytowana w materiałach prasowych, Magdalena Słota z grupy społeczników z politechniki.

Akcja studentów PK odbywa się w ramach projektu Workcamp, organizowanego przez Koło Młodych Polskiego Związku Inżynierów i Techników Budownictwa. Jego celem jest pomoc najbardziej potrzebującym placówkom pożytku publicznego.

„Ze świetlicy Akademia Młodzieży przy ul. Radzikowskiego, prowadzonej przez Towarzystwo Przyjaciół Dzieci, korzystają podopieczni w różnym wieku – od uczniów szkół podstawowych aż po liceum. Przychodzą tu po szkole, mają zapewniony posiłek, pomoc w odrabianiu lekcji, a także wiele zajęć rozwijających ich talenty: zajęcia plastyczne, taneczne, sportowe” - opisuje w materiałach prasowych przysłanych mediom, Magdalena Słota.

Jak oceniła, remont Akademii Młodzieży będzie zdecydowanie bardziej wymagający od poprzednich wyzwań. „Prac niezbędnych do wykonania jest tak wiele, że zdecydowaliśmy się je podzielić na kilka etapów. Świetlica zajmuje parter i piwnice budynku, w te wakacje zajmiemy się piwnicami, w których jest zaplecze sportowe: sala bilardowa, sala taneczna, sala do ping-ponga, nieużytkowana teraz - ze względu na zły stan techniczny - siłownia oraz sala sportowa. Dodatkowo remontu wymaga hol” – wylicza studentka PK.

W świetlicy trzeba zerwać płytki podłogowe i położyć nowe, wyrównać ściany i uzupełnić ubytki w nich, a potem pomalować wszystkie pomieszczenia, odnowić futryny drzwi, wymienić zabezpieczenia na kaloryferach, położyć płytki gipsowe na ścianie klatki schodowej, zabezpieczyć i poprawić estetykę rur ciepłowniczych.

Wszystkie materiały budowlane potrzebne do prac wolontariusze z PK zdobywają sami, nadal szukają darczyńców, gotowych wesprzeć akcję.

Studenci będą pracować codziennie od rana do wieczora. Liczą, że skończą remont w ciągu trzech tygodni. W niektóre drobne prace chcą zaangażować starszych wychowanków świetlicy, to oni będą też mieli decydujący głos np. przy wyborze kolorystyki i aranżacji pomieszczeń. „Chcemy dzięki remontowi nadać ciepły klimat temu miejscu, a zapraszając podopiecznych świetlicy do drobnych prac, chcemy im pokazać, że sami też mogą zmieniać świat wokół siebie na bardziej kolorowy i przyjazny” – pdkreślają wolontariusze.

Projekt - informuje PK - ma wymiar charytatywny, ale też edukacyjny. Młodzi budowlańcy uczą się w praktyce wykorzystywać wiedzę zdobytą na technicznych studiach, organizować i samodzielnie realizować proces budowlany. Takie wyzwanie uczy umiejętności menedżerskich, planowania i współdziałania w zespole.

„Z doświadczeń z dwóch poprzednich edycji Workcampu wiemy, że najważniejszą rolę w sprawnym przeprowadzeniu tak dużego przedsięwzięcia odgrywają szczegółowy plan, porządek i ściśle określona kolejność robót. Ale równie ważna jest współpraca zespołu, zaangażowanie uczestników i wspólny cel, do którego wszyscy dążą. Motywacja do pomagania jest naprawdę ważna, a nam szkoda czasu na bezczynne wakacje" – podkreśliła Magdalena Słota.

W poprzednie wakacje studenci odnowili budynek Pogotowia Opiekuńczego w Tarnowie.(PAP)

bko/ akw/