Gościem specjalnym tegorocznej edycji jest wybitny brytyjski historyk prof. Timothy Garton Ash, specjalizujący się w historii Europy po 1945 r.

„Jesteśmy w bardzo dramatycznym momencie w historii Unii Europejskiej. Grecja jest na skraju przepaści i każdy element współpracy wewnątrz Unii byłby pożyteczny. Przyszłość oczywiście zależy od młodzieży, studentów i cieszę ze spotkania z nimi” - powiedział na poniedziałkowej konferencji prasowej prof. Ash.

Sekretarz stanu ds. europejskich MSZ Rafał Trzaskowski zaznaczył, że państwa Grupy Wyszehradzkiej, nawet jeśli mają odrębne interesy, to w praktyce, dzięki wspólnej historii i świadomości, że będąc razem są bardziej efektywni, przezwyciężają różnice. „W trudnych kwestiach zawsze Grupa Wyszehradzka próbuje wypracować porozumienie, w Radzie Europejskiej wspiera się wzajemnie i głosuje w podobny sposób” - powiedział sekretarz stanu.

Jak podkreślił ambasador Republiki Czeskiej w Polsce Jakub Karfik, w przyszłym roku grupa Wyszehradzka będzie świętowała 25 lat istnienia. „Większość studentów biorących udział w Letniej Szkole Wyszehradzkiej jest chyba młodsza, dlatego dobrze się spotykać i mówić o tym, co to jest Grupa Wyszehradzka, jak powstała, jak funkcjonuje” - mówił ambasador i dodał, że u podstaw stworzenia Grupy było wzajemne zaufanie pomiędzy obecnymi krajami członkowskimi.

Jak poinformowała dyrektor Stowarzyszenia Willa Decjusza, które organizuje Szkołę, w tegorocznej edycji projektu weźmie udział 50 uczestników z 13 krajów: Czech, Słowacji, Polski, Węgier oraz Azerbejdżanu, Chorwacji, Gruzji, Macedonii, Mołdawii, Rosji, Słowenii, Ukrainy i Egiptu. Będą to studenci nauk społecznych, prawa, europeistyki, filologii, filozofii, ekonomii, historii.

Zgłoszenia do Letniej Szkoły Wyszehradzkiej przesłało w tym roku 485 studentów, doktorantów, młodych nauczycieli i dziennikarzy z 44 krajów. Średnio o jedno miejsce ubiegało się 10 kandydatów.

Program Letniej Szkoły Wyszehradzkiej obejmuje aktualną problematykę społeczno-polityczną Europy Środkowo-Wschodniej, m.in. kwestie bezpieczeństwa, ekonomii, współpracy gospodarczej.

Tradycyjnie odbędzie się również debata dyplomatów V4 i przedstawiciela Ministerstwa Spraw Zagranicznych, tym razem poświęcona wyzwaniom współpracy wyszehradzkiej. Wezmą w niej udział dyplomaci z krajów Grupy Wyszehradzkiej.

Część debat, wykładów i spotkań będzie otwarta dla publiczności, m.in. wykład „Jak budować mosty pomiędzy obywatelami i instytucjami w Europie?” z udziałem prof. Jonathana Holslaga – wykładowcy Wolnego Uniwersytetu w Brukseli, członka Trójstronnej Komisji Rockefellera i Norweskiego Instytutu Noblowskiego.

Na 15 lipca organizatorzy zapraszają na pokaz filmu dokumentalnego „Solidarność według kobiet” Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego oraz dyskusję poświęconą krytycznej recepcji dziedzictwa solidarności.

Letnia Szkoła Wyszehradzka to dwutygodniowy cykl szkoleń dla młodych ludzi z krajów Grupy Wyszehradzkiej i Europy Wschodniej realizowany przez Stowarzyszenie Willa Decjusza corocznie od 2002 r. Celem projektu jest pogłębienie wiedzy na temat wyzwań regionalnych i globalnych, likwidacja wzajemnych stereotypów, budowanie więzi i przyjacielskich kontaktów.

Fundatorem programu jest Międzynarodowy Fundusz Wyszehradzki oraz miasto Kraków i małopolski urząd marszałkowski. (PAP)