W konkursie oceniane są m.in. wyniki ze studiów, aktywność naukowa, społeczna, publikacje, znajomość języków obcych czy odbyte staże. Do rywalizacji o Studenckiego Nobla mogli zgłaszać się studenci polskich szkół wyższych, którzy nie ukończyli 28. roku życia. W tegorocznej edycji udział wzięło ok. 1100 uczestników z ponad 100 polskich uczelni wyższych.

Oprócz najlepszego z najlepszych - zwycięzcy Studenckiego Nobla - w Konkursie Branżowym nagradzani będą także najlepsi studenci w 10 kategoriach. Wśród ocenianych branży znajdują się: nauki rolniczo-przyrodnicze, nauki inżynieryjne i techniczne, nauki medyczne i o zdrowiu, nauki prawnicze, nauki ekonomiczne, nauki humanistyczne, nauki ścisłe, sztuka, sport, języki obce. Na razie wybrano po trzech finalistów w każdej z tych dziedzin. Każdy z nich ma szansę na zdobycie tytułu Laureata Branżowego Konkursu Studencki Nobel 2012.
 
Zwycięzców poznamy 6 lipca na gali finałowej w Warszawie. Jest to już 4. edycja konkursu. W zeszłym roku Studenckiego Nobla otrzymał Paweł Matusik z Uniwersytetu Jagiellońskiego.
 
PAP - Nauka w Polsce