W oświadczeniu CKR potępiła prześladowania tureckich rektorów, dziekanów i nauczycieli akademickich, a także zapewniła o solidarności z nimi.
"Wyrażamy poparcie dla ich wysiłków w obronie prawa do życia w wolności i demokracji" - głosi oświadczenie, w którym znalazł się też apel do wszystkich ludzi dobrej woli, bez względu na religię i przekonania polityczne, do poparcia stanowiska czeskich rektorów.
Wiceminister nauki Pavel Bielobradek napisał na Facebooku, że skontaktuje się z czeskimi uniwersytetami, by dowiedzieć się, czy mogą one zaoferować miejsca pracy zwalnianym tureckim specjalistom.
W ramach czystek po puczu turecka Wysoka Rada Edukacji zarządziła we wtorek odwołanie 1 577 rektorów i dziekanów na wszystkich tureckich uniwersytetach państwowych i prywatnych. Tego samego dnia ministerstwo oświaty cofnęło licencje 21 tysiącom nauczycieli zatrudnionych w instytucjach prywatnych. Ponadto do odwołania zakazano wszystkim nauczycielom akademickim wyjazdów z kraju, a tym przebywającym za granicą nakazano powrót.
Ogółem 48,8 tys. osób zostało zwolnionych z pracy lub zawieszonych, a do aresztu trafiło ponad 9 tys. (PAP)

Dowiedz się więcej z książki
Ustawa o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych. Komentarz
  • rzetelna i aktualna wiedza
  • darmowa wysyłka od 50 zł