Jak poinformowała w piątek PAP pełnomocnik rektora UJ ds. bezpieczeństwa studentów i doktorantów, Katarzyna Jurzak-Mączka szkolenie jest organizowane ze względu na fakt, iż w czasie mistrzostw Europy "może być więcej zagrożeń niż do tej pory".

Chętni na szkolenie mają do dyspozycji dwa terminy - 16 lub 23 kwietnia. Dwugodzinne seminarium zostanie podzielone na dwie części. W pierwszej, zatytułowanej „Jak bezpiecznie przeżyć EURO 2012?” prowadzący wyjaśni m.in., jak zmieni się Kraków na czas mistrzostw, jakie prawa i obowiązki mają uczestnicy imprez masowych, jak kibicować i nie wpaść w konflikt z prawem. Wreszcie obecni na nim dowiedzą się co zrobić, gdy znajdą się w centrum niebezpiecznej sytuacji. Druga część będzie przeznaczona na dyskusję.

Ze szkolenia będzie mogło skorzystać w sumie 200 osób. Jak zapewniła Jurzak-Mączka uczelnia w inny sposób będzie chciała dotrzeć do szerszego grona studentów. „Planuję chociaż część szkolenia nagrać, aby później można je było zobaczyć na stronie internetowej uczelni. Planujemy też wydać specjalne broszury” - dodała.

Szkolenie - które odbędzie się w Auditorium Maximum UJ - poprowadzi komisarz Wojciech Chechelski z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie.

W Krakowie i najbliższej okolicy będą trenować i mieszkać w czasie mistrzostw Europy w piłce nożnej trzy reprezentacje: Anglii, Holandii i Włoch. Za nimi do stolicy Małopolski przyjadą fani poszczególnych reprezentacji. Dodatkowo miasto to jako swoją bazę w trakcie mistrzostw wybrali kibice Danii.