W serwisie zintegrowano szereg narzędzi, które mają służyć sprawnej organizacji pracy w grupie i swobodnej komunikacji. Użytkownikami www.academio.pl mogą być nie tylko studenci, ale również nauczyciele akademiccy czy koła naukowe. Serwis może być narzędziem do monitoringu aktywności grupy czy koła i twórczego ingerowania w jej działalność.
 
Grupy studenckie otrzymują bezpłatne konto, pozwalające na korzystanie ze zintegrowanych narzędzi do zarządzania grupą: forum, magazynu plików, galerii, kalendarza, własnego wiki czy maila grupowego. Serwis daje też możliwość skutecznego i szybkiego powiadamiania członków grupy o spotkaniach i wydarzeniach, m.in. za pomocą listy mailingowej, komunikatora czy RSS. Grupa dostaje też na archiwizowania swojego dorobku 150 MB.
 
Portal może być wykorzystywany jako zaawansowana wyszukiwarka: uczelni, wydziałów, kierunków, kół oraz materiałów tworzonych przez koła lub np. doktorantów. W serwisie można również wyszukiwać kierunki studiów na podstawie zdawanych przedmiotów maturalnych.
 
Pomysł na Academio zrodził się z inicjatywy Adama Przymusiały absolwenta Wydziału Fizyki i Informatyki Stosowanej UŁ. W 2010 r. postanowił wspólnie z przyjaciółmi powołał do życia portal Academio.
 
PAP - Nauka w Polsce