Władze Kielc już po raz piąty wręczyły stypendia studentom pochodzącym z ukraińskiej Winnicy. W pierwszej edycji wsparcie ze strony samorządu otrzymały trzy osoby. W następnych latach było to kolejno 23, 60, 120, a w obecnym roku akademickim 155 studentów. Najwięcej, bo sto osób, to studenci Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.

"Przyznajemy stypendia studentom studiów stacjonarnych z Kielc, którzy pochodzą z Winnicy. Co miesiąc te osoby otrzymują 500 zł" – poinformowała PAP kierownik referatu pomocy stypendialnej w kieleckim ratuszu, Liliana Mróz. Dodała, że kwota wsparcia we wszystkich edycjach była taka sama, jednak "w przyszłości, jeśli studentów będzie bardzo dużo, to być może wysokość stypendium się zmniejszy".

Wiceprezydent Kielc Andrzej Sygut mówił, że stypendia są ważnym elementem współpracy stolicy województwa świętokrzyskiego z Winnicą. "Ważne są więzi i znajomość drugiej strony na poziomie zwyczajnego obywatela. Wtedy buduje się autentyczna przyjaźń oparta na znajomości, a nie tylko na kontaktach prezydenta. To są bardzo dobrze zainwestowane pieniądze, nie tylko we współpracę polsko-ukraińską, ale też w wymiarze europejskim" – podkreślił.

Studenci z Winnicy podkreślali w rozmowie z dziennikarzami, że stypendium jest dla nich wielkim wsparciem, zwłaszcza w związku z trudną sytuacją materialną ich rodzin na Ukrainie.

Wsparcie czwarty raz otrzyma studentka bezpieczeństwa narodowego UJK, Valeria Tymoszenko. "To jest bardzo duża pomoc. Przeznaczam to m.in. na opłacenie akademika i kupno jedzenia" – zaznaczyła. Dodała, że po zakończeniu studiów chciałaby zostać w Polsce na stałe.

"To jest dobra młodzież, umotywowana do tego, żeby działać i szukać nowych możliwości. Takich ludzi potrzeba w każdym wielokulturowym społeczeństwie. Na pewno są to społeczeństwa bliskie sobie, pod względem religii, kultury i wspólnych doświadczeń historycznych" – ocenił rektor UJK prof. Jacek Semaniak. Podkreślił, że osoby pochodzące z Winnicy wybierają edukację w Kielcach, ponieważ jest "to dobre miejsce do studiowania".

Miasto partnerskie Kielc – Winnica - jest stolicą obwodu winnickiego na wschodnim Podolu. Zamieszkuje je około 370 tys. mieszkańców. Partnerstwo pomiędzy regionami kieleckim i winnickim zawiązane zostało jeszcze w 1958 r. Pierwsza umowa dotycząca współpracy miast Kielce i Winnica podpisana została w 1974 r.

Na przestrzeni ostatnich lat samorząd Kielc wspierał m. in. inicjatywę otwarcia w Winnicy polskiego konsulatu i pomagał w opracowywaniu strategii rozwoju miasta. Organizowane są wymiany młodzieży, a dla winniczan polskiego pochodzenia - Letnia Szkoła Kultury, Historii i Języka Polskiego. (PAP)

autor: Piotr Grabski

gr/ malk/