4 listopada odbyła się rozprawa w sprawie umowy kredytowej państwa Dziubaków - pierwsza po wyroku TSUE. Bank wyliczył, że w przypadku unieważnienia umowy może domagać się od nich nawet 800 tys. zł lub zwrotu mieszkania. Nie zapadł wyrok, bo do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd dał mu miesiąc na przedstawienia swojego stanowiska, a kolejną rozprawę wyznaczył na 3 stycznia 2020 roku.
Jolanta Ojczyk
04.11.2019
Kredyty frankowe
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.
Jolanta Ojczyk
04.11.2019
Rynek i konsument Kredyty frankowe
Przez 19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata trwa...
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.
Patrycja Rojek-Socha
02.11.2019
Administracja publiczna

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.
Katarzyna Nowosielska
02.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Przepisy miejscowego planu mogą określać zasady kształtowania zabudowy i sposób usytuowania obiektów budowlanych na granicy nieruchomości. Wykluczone jest jednak uregulowanie w tym akcie warunków techniczno-budowlanych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Dorian Lesner
02.11.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze
A jakby tak wydziedziczyć wszystkich i przepisać majątek ukochanemu kotu? To niełatwe, bo prawo chroni przed pochopnym pozbawieniem najbliższych krewnych prawa do zachowku. Ale jeżeli konflikt jest naprawdę poważny, można zawrzeć odpowiednie postanowienia w testamencie.
Monika Sewastianowicz
01.11.2019

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.
Aleksandra Partyk
01.11.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.
Krzysztof Koślicki
01.11.2019
CIT PIT
Bezpieczeństwo pieszych i kierowców będzie priorytetem rządu w nowej kadencji - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że rząd zaproponuje pakiet zmian w prawie, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.10.2019
Policja
Karty pokładowe nie będą już potrzebne do zgłoszenia roszczeń odszkodowawczych za opóźnione bądź...
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument

SN: Nie było zmowy na rynku telewizji mobilnej

Rynek i konsument Nowe technologie
Wymiana informacji nie podlega zakazowi zawierania porozumień ograniczających konkurencję - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną prezesa UOKiK. I dodał, że relacje z utworzonym konsorcjum czterech operatorów były uzasadnione i adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz realizacją wspólnego przedsięwzięcia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2019
Rynek i konsument Nowe technologie
Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej odmawiając relokacji uchodźców - napisała w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny. Zdaniem polskiego rządu były podstawy do takiej decyzji. Opinia rzecznika nie wiąże Trybunału, ale w ok. 90 proc. przypadków orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników.
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Administracja publiczna Prawo unijne

Zmarłych chowa się na cmentarzach, ale są wyjątki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Przepisy przewidują „furtkę”, dzięki której można dokonać pochówku poza cmentarzem. Muszą jednak być spełnione szczególne warunki, bo za naruszenie prawa o chowaniu zmarłych grozi areszt lub grzywna. Zdaniem ekspertów kary nie zapobiegają łamaniu norm.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.10.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Jestem zaskoczony pojawieniem się rozbieżności na poziomie Sądu Najwyższego co do prawa do uzyskania zadośćuczynienia przez bliskich osób ciężko i trwale poszkodowanych w wypadkach. Rozpoczęliśmy już prace nad wnioskiem o uchwałę Sądu Najwyższego rozstrzygającą tę rozbieżność – prof. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.
Jolanta Ojczyk
31.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Pacjenta chce, aby Sąd Najwyższy rozstrzygnął jeszcze raz, czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Obecnie za sprawą orzeczeń SN są dwa sprzeczne poglądy. Podobny wniosek chce złożyć też Rzecznik Finansowy.
Jolanta Ojczyk
30.10.2019
Prawo cywilne
Państwowa Komisja Wyborcza zajęła dotychczas stanowiska wobec 107 protestów wyborczych, które przekazane zostały do zaopiniowania przez Sąd Najwyższy. W żadnym z nich "nie zawarto poglądu, iż protest zasługuje na uwzględnienie".
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Wybory
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym pozostawił w środę bez dalszego biegu kolejne dwa protesty wyborcze złożone przez pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Kwestionowały one ważność wyborów do Senatu w okręgach wyborczych nr 12 i nr 92.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.10.2019
Wybory
W piątek, 1 listopada, zaczną obowiązywać nowe zasady opodatkowania książek i czasopism elektronicznych. Resortowi finansów zależało na uporządkowaniu i obniżeniu stawek VAT. Zdaniem ekspertów, nie wszystkie problemy udało się jednak rozwiązać. Niejasne pozostaje opodatkowanie audiobooków, a czasopisma specjalistyczne będą obciążone wyższą daniną.
Krzysztof Koślicki
30.10.2019
VAT

NSA: Nie warto sprowadzać uszkodzonych aut z USA

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne
Naprawa lub wymiana części w pojeździe wycofanym z eksploatacji, a następnie jego rejestracja nie pozbawi go w ten sposób statusu odpadu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej sytuacji auto po wypadku sprowadzone z USA i naprawione w Polsce powinno być dostarczone do punktu demontażu - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.10.2019
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo unijne
Komisja Nadzoru Finansowego rozpoczęła prace zmierzające do ograniczenia możliwości wprowadzania do obrotu, dystrybucji oraz sprzedaży ubezpieczeń na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. Informację taką podała we wtorek Komisja w komunikacie i dodała, że rozpoczął się proces tzw. interwencji produktowej
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Rynek i konsument Finanse
27 krajów członkowskich UE formalnie zaakceptowało we wtorek przedłużenie procesu wyjścia Wielkiej Brytanii z UE do końca stycznia 2020 roku. Rada Europejska wyklucza możliwość renegocjowania umowy. Donald Tusk ostrzega, że to może być ostatnie przedłużenie.
Jolanta Ojczyk Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Prawo unijne
Zgodnie z obowiązującym rozporządzeniem kobiety w więzieniach lub aresztach mogą otrzymać odpowiednią do pory roku bieliznę tyle, że w rozumieniu regulacji należą do niej koszula nocna, majtki damskie oraz skarpety - nie biustonosz. Na bieliźniany problem zwrócił uwagę Rzecznik Praw Obywatelskich, a minister sprawiedliwości informuje, że trwają prace nad zmianą przepisów.
Patrycja Rojek-Socha
29.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Sąd Najwyższy zdecydował we wtorek o pozostawieniu bez dalszego biegu protest wyborczy pełnomocnika komitetu wyborczego PiS dotyczącego okręgu nr 75 w wyborach do Senatu.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Wybory
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów ukarał firmę Arstele, która dzwoniła do konsumentów i zapraszała na badania w ramach „Akademii Zdrowia", a telemarketerzy nie informowali o tym, że podczas spotkania odbędzie się sprzedaż, a także nie mieli zgody konsumentów na przekazanie informacji marketingowych.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Rynek i konsument

Większość Polaków jeszcze nie wie, czy przystąpi do PPK

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Aż 65 proc. Polaków nie zdecydowało jeszcze, czy skorzysta z Pracowniczych Planów Kapitałowych, 25 proc. twierdzi, że to dobre rozwiązanie, a co piąty (20 proc.) ma odmienne zdanie" - wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Izby Zarządzających Funduszami i Aktywami.
Krzysztof Sobczak
29.10.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Zmiany w adwokackim kodeksie etyki, liberalizujące np. zasady łączenia innych zajęć z wykonywaniem zawodu trwają od pewnego czasu. W połowie listopada Naczelna Rada Adwokacka ma zająć się propozycjami dotyczącymi adwokackiej reklamy, która obecnie jest zakazana. Prawnicy w tym zakresie są podzieleni
Patrycja Rojek-Socha
29.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Dziecku nie należy się odszkodowanie i renta za błąd lekarski - orzekł Sąd Najwyższy. - Niezadowolenie z opinii biegłych, którzy nie stwierdzili związku między chorobą a diagnozą i niewłaściwym leczeniem nie może być powodem powołania kolejnego biegłego, jako dowodu - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.10.2019
Prawo cywilne Opieka zdrowotna