Prawo.pl
Zwiększa się liczba przypadków kradzieży drewna z Lasów Publicznych, także na handel. Kamery i fotopułapki, które do tej pory miały być orężem przeciwko osobom zaśmiecającym lasy, są przenoszone tam, gdzie może dojść do przestępstwa. W identyfikacji skradzionego drewna Lasy Państwowe wykorzystują nawet badania DNA drzew - to mocny dowód w sądzie i zapadają wyroki skazujące.
Maria Dec-Kiełb
17.09.2022
Prawo karne Środowisko
Wyśledzenie, gdzie pracuje adwersarz czy autor ostrej opinii w internetowym sporze, to bułka z masłem – zwłaszcza że spora część ludzi sama nie ukrywa miejsce swojego zatrudnienia. Sprawia to, że pracodawców często angażuje się w internetowe spory i czasem mogą, a wręcz powinni zareagować. A dla pracowników może to oznaczać konsekwencje, także prawnopracownicze.
Monika Sewastianowicz
17.09.2022
Prawo pracy RODO
Sąd Rejonowy we Włodawie uznał winę aktywistki Elżbiety Podleśnej, która została oskarżona z art. 226 Kodeksu karnego - o znieważenie funkcjonariusza na służbie. Sytuacja miała miejsca na granicy polsko-białoruskiej. Dostała sygnał od aktywistów Grupy Granica, że ktoś na bagnach potrzebuje pomocy, wsiadła w samochód i pojechała szukać uchodźców. Tam spotkała się z nieumundurowanymi policjantami.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2022
Prawo karne Policja
Prokuratura Krajowa skierowała do Sądu Okręgowego w Gdańsku apelację od wyroku uniewinniającego posłankę do Parlamentu Europejskiego od zarzucanych jej przestępstw karnoskarbowych. Chodzi o błędne zeznania podatkowe za lata 2011-2012 i nie ujawnienie dochodów w kwotach prawie 300 tysięcy i 100 tysięcy zł. Prokurator wniósł o uchylenie wyroku i przekazanie sprawy do ponownego rozpoznania.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2022
Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
W 2021 roku inspektorzy zbadali 1924 wypadki przy pracy, w których zginęło 243 pracowników, a 681 osób odniosło ciężkie obrażenia ciała. Przeprowadzili ponadto ponad 6 tysięcy kontroli na placach budów i skontrolowali 38 tys. umów cywilnoprawnych, z których zakwestionowali 2500. Ze sprawozdania PIP za 2021 r. wynika, że 2300 zleceniobiorców nie otrzymało 3 mln złotych.
Grażyna J. Leśniak
16.09.2022
Prawo pracy BHP
Zmiana zasad wypłaty dodatku węglowego stawia w niekorzystnej sytuacji tych, którzy złożyli wnioski według obowiązującej zasady jedno gospodarstwo domowe - jeden dodatek. Dochodzenie roszczeń przez wnioskodawców, którzy złożyli wniosek, wypełnili formalności a nie otrzymali dodatku w terminie jest możliwe, ale może być utrudnione – uważa Rafał Rozwadowski, adwokat z Kancelarii Mamiński i Partnerzy.
Rafał Rozwadowski
16.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna
Grupy medialne, które chciałyby przejmować mniejsze media, będą musiały zadbać o to, by te przejęcia gwarantowały pluralizm mediów i niezależność redakcyjną - zakłada projekt przepisów, który ogłosiła w piątek Komisja Europejska. Przepisy miałyby zastosowanie do nadawców telewizyjnych i radiowych, audiowizualnych usług medialnych na żądanie, publikacji prasowych oraz bardzo dużych platform internetowych i platform udostępniania wideo.
Krzysztof Sobczak
16.09.2022
Prawo gospodarcze Prawo unijne
Czy wystarczy zastrzec znak towarowy, aby przejąć prawa do nazwy zespołu muzycznego? Co w takim przypadku może zrobić pominięty w zgłoszeniu założyciel? W końcu, czy pomysłodawca nazwy, ma do niej prawa autorskie? Spory, które toczą ze sobą byli członkowie zespołu KOMBI dostarczają nam odpowiedzi na te i inne pytania - pisze rzecznik patentowy Mikołaj Lech.
Mikołaj Lech
16.09.2022
Prawo cywilne Prawo gospodarcze
W sprawie piosenkarki Doroty Rabczewskiej przeciwko Polsce Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu orzekł naruszenie wolności wypowiedzi i zasądził na jej rzecz 10 tys. euro zadośćuczynienia. Polski sąd skazał ją za obrazę uczuć religijnych i nakazał zapłacić 5 tys. zł. Chodziło o jej słowa wypowiedziane w 2019 r. w wywiadzie prasowym o autorach Biblii, którzy mieli być "naprutymi winem i palącymi jakieś zioła"
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
16.09.2022
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Czwartą dawkę szczepionki przeciw COVID-19 (drugą dawkę przypominającą) od 16 września mogą przyjąć osoby, które ukończyły 12. rok życia - poinformował o tym w czwartek minister zdrowia Adam Niedzielski. Dotychczas była ona dostępna dla osób, które ukończyły 60 lat, dla osób, które ukończyły 12 lat i mają wskazania do szczepienia w związku z zaburzeniami odporności oraz dla personelu medycznego.
Katarzyna Nocuń
16.09.2022
Koronawirus szczepienia

Umowa powiernictwa bez podatku od spadków i darowizn

Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Przekazanie przez powiernika środków finansowych w wykonaniu umowy powierniczej nie podlega opodatkowaniu podatkiem od spadków i darowizn. Tak twierdzą organy podatkowe. Potwierdzają, że przekazanie pieniędzy nie jest darowizną. Eksperci podkreślają, że nie jest też pożyczką. Podatku od czynności cywilnoprawnych również nie trzeba więc płacić.
Wiesława Moczydłowska
16.09.2022
Domowe finanse Doradca podatkowy Podatek od spadków i darowizn
Oprócz wpłat podstawowych do pracowniczego planu kapitałowego zarówno pracodawca, jak i pracownik mogą zadeklarować finansowanie wpłat dodatkowych, których wysokość mogą później zmieniać. Pracownik, po spełnieniu określonych warunków, może ponadto obniżyć wysokość swojej wpłaty podstawowej do PPK.
Łukasz Skoczeń
16.09.2022
Prawo pracy Finanse PPK
UE planuje znieść zwolnienie na wprowadzanie do obrotu podgrzewanych wyrobów tytoniowych o charakterystycznym aromacie. Orędownicy wprowadzenia zakazu wskazują, że może to być dobry krok w celu ograniczenia korzystania z wyrobów tytoniowych, powołując się na argumenty zdrowotne. Przeciwnicy podnoszą szereg argumentów, wskazując na mniejszą szkodliwość dla zdrowia.
Rafał Rozwadowski
16.09.2022
Rynek i konsument Prawo unijne

W kryzysie samorząd ma słuchać poleceń, decydować będą na górze

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Z projektu ustawy o ochronie ludności cywilnej oraz o stanie klęski żywiołowej wynika, że nawet decyzje dotyczące zagrożeń lokalnych będą zapadać na szczeblu rządowym lub wojewódzkim. Eksperci alarmują, że to może zdezorganizować wypracowane przez lata mechanizmy i narazić obywateli na niebezpieczeństwo.
Robert Horbaczewski
16.09.2022
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Compliance
Ukazało się rozporządzenie, zgodnie z którym od 1 stycznia 2023 r. minimalne wynagrodzenie ma wynosić 3490 zł, a minimalna stawka godzinowa 22,80 zł, a od 1 lipca 2023 r. minimalne wynagrodzenie za pracę ma wynieść 3600 zł, minimalna stawka godzinowa 23,50 zł. Jak poinformowano po decyzji rządu, na podwyżki na tej podstawie może liczyć ponad 3 mln pracowników.
Krzysztof Sobczak
15.09.2022
Domowe finanse Prawo pracy Prawo gospodarcze
W związku ze zmianami w systemie, w tym związanymi z rozpoczęciem uczęszczania do szkół w polskim systemie oświaty uczniów pochodzących z Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa w 2022 r., oraz wynikającymi z tego tytułu migracje uczniów, zwiększeniu ulec musi maksymalny limit wydatków dla uczniów na dotację podręcznikową. Nowelizację w tej sprawie uchwalił w czwartek Sejm.
Krzysztof Sobczak
15.09.2022
Szkoła i uczeń
Za badanie techniczne pojazdu wykonane 30 dni po terminie opłata ma być dwa razy wyższa. Ponadto diagnosta podczas badania auta będzie musiał zrobić dwa zdjęcia: jedno całego auta z numerem rejestracyjnym, i drugie licznika z przebiegiem. Takie zmiany przewiduje projekt nowelizacji prawa o ruchu drogowym, który do dalszych prac w komisjach skierował w czwartek Sejm.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska Jolanta Ojczyk
15.09.2022
Prawo gospodarcze
Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej zapowiada podniesienie od września 2023 r. minimalnego wynagrodzenia młodocianych pracowników o 3 punkty procentowe. Ten niewielki wzrost spowodowany jest ograniczonymi środkami z Funduszu Pracy. Obecnie niskie stawki wynagrodzenia uczniów szkół branżowych nie zachęcają do nauki zawodu u pracodawcy, a wysokość płacy nie jest zależna od nabytych umiejętności.
Beata Dązbłaż
15.09.2022
Szkoła i uczeń Prawo pracy
Zawrócenie przez Straż Graniczną do granicy cudzoziemców, którzy nielegalnie ją przekroczyli, zostało dokonane z naruszeniem prawa, na podstawie wadliwie wydanego rozporządzenia i z pominięciem norm hierarchicznie wyższych - stwierdził w czwartek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Białymstoku. - Rozporządzenie zostało wydane z przekroczeniem zakresu ustawowego upoważnienia - stwierdził sąd.
Krzysztof Sobczak
15.09.2022
Administracja publiczna
Mieszkaniec Rybnika pozwał Skarb Państwa za naruszenie jego dóbr osobistych - prawa do życia w czystym środowisku, prawa do zdrowia, do swobodnego przemieszczania się, do poszanowania życia rodzinnego i prywatnego oraz nietykalności mieszkania. Wskazał, że władze publiczne nie podjęły działań, które poprawiłyby jakość powietrza w jego mieście. Sąd zasądził mu 30 tys. zł.
Patrycja Rojek-Socha
15.09.2022

Dodatek węglowy wypłacony będzie z opóźnieniem i nie wszystkim

Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
Obecne przepisy ustawy o dodatku węglowym zobowiązują gminy do wypłaty świadczenia w ciągu 30 dni od złożenia wniosku. Termin pierwszych wypłat mija w tym tygodniu, ale na wypłatę wnioskodawcy nie mają co liczyć. Nie dość, że poczekają, to mogą dostać nawet mniej niż 3 tysiące. Ponieważ już jest więcej zgłoszeń niż zakładany limit, zgodnie z ustawą kwoty dodatku mogą być obniżane.
Robert Horbaczewski
15.09.2022
Samorząd terytorialny Pomoc społeczna Dodatek osłonowy
W Prawo.pl stworzyliśmy właśnie nową, bezpłatną funkcjonalność, niezwykle korzystną dla naszych Czytelników. Nie tylko umożliwia ona szersze korzystanie z serwisu - np. tworzenie własnej biblioteki tekstów, ale także ze specjalnego dostępu do LEX-a oraz ze zniżek na produkty Wolters Kluwer. Wystarczy się zalogować.
Ewa Usowicz
15.09.2022
Minimalne wynagrodzenia we wszystkich państwach Unii mają zapewnić godny poziom życia i pracy. Państwa członkowskie mają propagować ustalanie wynagrodzeń w drodze negocjacji zbiorowych - zdecydował w środę Parlament Europejski. Stosunkiem głosów 505 za do 92 przeciw i przy 44 wstrzymujących się od głosu, PE przyjął tego dnia nową dyrektywę o adekwatnym wynagrodzeniu minimalnym w Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2022
Prawo pracy Prawo unijne
Trzy największe grupy polityczne Parlamentu Europejskiego porozumiały się 14 września co do wstrzymania wsparcia finansowego dla spalania pierwotnej masy drzewnej. Szkopuł jednak tkwi w szczegółach, a właściwie wyłączeniach dotyczących niektórych lasów, które sprawiają, że nadal w niektórych przypadkach będzie wspierane kierowanie drewna do pieców.
Regina Skibińska
14.09.2022
Środowisko
Perspektywa funkcjonowania otwartych funduszy emerytalnych w stanie niezmienionym zakłada, że OFE stopniowo będą miały coraz mniej członków oraz coraz niższe aktywa. Z czasem staną się produktem nieopłacalnym dla instytucji finansowych – może to już mieć miejsce w najbliższych dekadach XXI wieku – wynika z najnowszego raportu Instytutu Emerytalnego.
Grażyna J. Leśniak
14.09.2022
Emerytury i renty Finanse

Kongres Kopernikański z zakazem spontanicznych zgromadzeń

Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Podczas planowanego na 2023 r. w Toruniu Światowego Kongresu Kopernikańskiego ma obowiązywać zakaz tzw. zgromadzeń spontanicznych. Interweniuje w tej sprawie Rzecznik Praw Obywatelskich, któremu nie wydaje się, aby dla zapewnienia bezpieczeństwa i porządku publicznego w trakcie pierwszego Kongresu konieczne było tak daleko idące ograniczenie podstawowych swobód obywatelskich.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Administracja publiczna Szkolnictwo wyższe
Najwyższa Izba Kontroli powiadomiła prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez dwoje urzędników Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej, którzy przy realizacji konkursu „Po pierwsze rodzina” działali na szkodę interesu publicznego. Nadto Izba złożyła cztery zawiadomienia do Rzecznika Dyscypliny Finansów Publicznych. Taki jest efekt kontroli przeprowadzonej MRiPS i 10 organizacjach pozarządowych.
Robert Horbaczewski
14.09.2022
Pomoc społeczna Administracja publiczna
Sejm nie podejmie prac nad przepisami, które miałyby z definicji zapewnić minimalną emeryturę wszystkim osobom osiągającym wiek emerytalny. Sejmowa Komisja ds. petycji zadecydowała o nieuznaniu żądania zawartego w petycji, autor której apelował o takie zmiany w systemie ubezpieczeń społecznych.
Beata Dązbłaż
14.09.2022
Emerytury i renty Finanse
Fundacja to wciąż najpopularniejszy wśród filantropów model prowadzenia działalności filantropijnej w sposób zorganizowany. Osoby zamożne często jednak pomagają także bez tworzenia swoich fundacji. Coraz więcej przedsiębiorców-filantropów zamierza przekazać cały swój majątek przeznaczony na działalność społeczną za swojego życia – takie m.in. wnioski wynikają z opublikowanego właśnie raportu „Filantropia w Polsce. Jak angażują się polscy przedsiębiorcy i ich rodziny”.
Krzysztof Koślicki
14.09.2022
Małe i średnie firmy Finanse
Bezpodstawne zapewnienia o generowanych zyskach spółek oraz intensywny marketing w szczególnie wrażliwej grupie konsumentów – środowisku osób niesłyszących. Takie podejrzenia ma Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który wszczął postępowania przeciwko spółkom Selfmaker Smart Solutions z siedzibą w Dubaju oraz Selfmaker Technology z Łodzi i jej prezesowi.
Krzysztof Sobczak
14.09.2022
Rynek i konsument Finanse
ukraine Переклади на українську
poland Przetłumacz na polski