Prawo.pl
Projekt ustawy o biegłych na początku roku trafił do ośrodków akademickich i eksperci, którzy go oceniali nie mają wątpliwości - ta wersja jest nie do przyjęcia. Krytykę wzbudza m.in. przekazanie w ręce dyrektora Instytutu Ekspertyz Sądowych w Krakowie kompetencji związanych z powoływaniem i zawieszaniem biegłych.
Patrycja Rojek-Socha
02.04.2019
Wymiar sprawiedliwości
Wprowadzanie do obrotu żywności o podwójnej jakości będzie uważane za "mylące", a przedsiębiorstwa, które naruszą zasady, będą podlegały grzywnom w wysokości do 4 proc. rocznego obrotu. Taką regulację zamierza wprowadzić Unia Europejska.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Helsińska Fundacja Praw Człowieka i Fundacja Panoptykon apelują do marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego o zmianę harmonogramu prac sejmowych i niepowoływanie nowego prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych na najbliższym posiedzeniu. Chcą wcześniej debaty o jego kwalifikacjach.
Krzysztof Sobczak
01.04.2019
RODO
CRIDO Legal doradzało prawnie spółce Legia Warszawa S.A., Akademii Piłkarskiej Legii Sp. z o.o., przy projekcie stworzenia piłkarskiego kompleksu treningowo-szkoleniowego Legia Training Center. Inwestycja warta jest 80 mln zł, budowa ma rozpocząć się na początku kwietnia w gminie Grodzisk Mazowiecki.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2019
Rynek
W środę, 3 kwietnia sejmowa Komisja Zdrowia zajmie się projektem nowelizacji ustawy prawo farmaceutyczne, z którego po konsultacjach społecznych zniknął zapis umożliwiający aptekom udział w programie Karta Dużej Rodziny. Organizacje pracodawców apelują o przywrócenie w trakcie prac legislacyjnych w Sejmie przepisu, umożliwiającego aptekarzom taką możliwość.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.04.2019
Opieka zdrowotna
Hipoteka ustanowiona przez dłużnika na użytkowaniu wieczystym nie wygasa z chwilą przejęcia długu, gdy użytkowanie wieczyste zostało zbyte na rzecz osoby trzeciej według art. 525 kodeksu cywilnego - brzmi uchwała Sądu Najwyższego, która została podjęta w Izbie Cywilnej.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
01.04.2019
Prawo cywilne
Rower trzykołowy jest stabilniejszy od dwukołowego lub jednokołowego. Dotyczy to także źródeł emerytur. Uwaga, to nie jest niestety tekst primaapilisowy - pisze dr Marcin Wojewódka z Instytutu Emerytalnego.
Marcin Wojewódka
01.04.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Kodeks wyborczy przewiduje szczególne uprawnienia dla osób niepełnosprawnych związane z wyborami. Połowa lokali do głosowania w gminie powinna być dostosowana do ich potrzeb. Tymczasem podczas wyborów samorządowych tylko co piąty spełniał warunki określone prawem.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.04.2019
Wybory
Nie dojdzie do nowelizacji ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, która była zapowiadana po zabójstwie prezydenta Gdańska. Zdaniem ekspertów powstałby przepis, na podstawie którego każdego można by było skierować do szpitala psychiatrycznego bez jego zgody. Jednak mają być zmiany w prawie karnym wykonawczym, bo dziś w więzieniach przebywa blisko 400 osób chorych psychicznie
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
01.04.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
System dodatkowych odwołań od blokady konta na Facebooku jest skuteczny w około połowie przypadków - wynika z danych NASK, która odpowiada za jego prowadzenie. To precedensowe rozwiązanie, o którego stworzenie zabiegał resort cyfryzacji.
Monika Sewastianowicz
01.04.2019
Prawo AI
Delegacje osłabiają sądy rejonowe ale umożliwiają też uzupełnianie braków w sądach okręgowych i apelacyjnych - mówi serwisowi Prawo.pl wiceminister sprawiedliwości Łukasz Piebiak. Klucz do rozwiązania problemu widzi on w likwidacji sądów apelacyjnych i wprowadzeniu jednolitego stanowiska sędziowskiego.
Patrycja Rojek-Socha
01.04.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
To jedna ze zmian zapowiedzianych w tzw. Nowej Piątce rządu. Zmiany mają wejść w życie od 1 lipca – wtedy możliwe będzie składanie wniosków o świadczenie przez internet, a od 1 sierpnia – drogą tradycyjną.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.03.2019
Pomoc społeczna
Rośnie liczba skarg na przekazy reklamowe, który wykorzystują nagość bądź skojarzenia seksualne. Sądy powszechne i Komisja Etyki Reklamy piętnują jednak tylko najbardziej jaskrawe przypadki odwoływania się do erotyki - pisze radca prawny Michał Kosiarski.
Michał Kosiarski
31.03.2019
Prawo karne Prawo gospodarcze

Wlk. Brytania: Izba Gmin odrzuciła porozumienie z UE

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Brytyjska Izba Gmin odrzuciła w piątek rządowy projekt umowy wyjścia z UE. Oznacza to coraz bardziej realną perspektywę bezumownego brexitu lub kolejnego przedłużenia procesu opuszczenia Wspólnoty, a tym samym udział w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego.
Krzysztof Sobczak
30.03.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
1,5 roku więzienia, 10-letni zakaz posiadania zwierząt - to nieprawomocny jeszcze wyrok, który zapadł wobec 30-latka za pobicie ze szczególnym okrucieństwem szczeniaka Fijo. Po zmianach w społeczeństwie, zmienia się podejście sędziów i prokuratorów - mówią prawnicy i obrońcy praw zwierząt. Efekt - wyroki "bez zawiasów" są coraz częstsze.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2019
Prawo karne
Propozycje zmiany przepisów dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym przekazało resortowi sprawiedliwości Ministerstwo Zdrowia. Mają być kompleksowe i zmierzać - jak mówi się nieoficjalnie - do uwolnienia MZ z odpowiedzialności za tę placówkę.
Patrycja Rojek-Socha
30.03.2019
Wymiar sprawiedliwości

Blokada alkoholowa może złagodzić zakaz prowadzenia pojazdów

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Środek karny w postaci zakazu prowadzenia pojazdów, dla niektórych osób, a szczególnie kierowców zawodowych, może okazać się bardzo uciążliwy i nieść za sobą wiele negatywnych konsekwencji. Szczególnie, że w niektórych przypadkach sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów
Marcin Mamiński Maria Tomala
30.03.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
RODO nie wymaga spełnienia obowiązku informacyjnego poprzez wysłanie listów poleconych. Można go dopełnić, wysyłając np. list zwykły, ale też e-mail, czy SMS. Najistotniejsze jest, by przekaz skutecznie dotarł do osób, które mają być poinformowane. Może to też być publikowanie informacji w mediach lub prowadzenie aktywnych kampanii informacyjnych – mówi dr Edyta Bielak-Jomaa
Jolanta Ojczyk
30.03.2019
RODO
Brak oświetlenia, nieprawidłowa geometra łuku drogi a przede wszystkim złe oznakowanie miejsca niebezpiecznego spowodowały, że gmina odpowiada ze wypadek motocyklisty. Nadmierna prędkość kierującego była współprzyczyną - potwierdził Sąd Apelacyjny w Katowicach.
Robert Horbaczewski
30.03.2019
Samorząd terytorialny Prawo cywilne
Naczelny Sąd Administracyjny potwierdził zasadność decyzji Rzecznika Praw Pacjenta stwierdzającej praktykę naruszającą zbiorowe prawa pacjentów. Chodzi o sprawę, w której rejestrator medyczny jednej z przychodni w Warszawie, będący zarazem jej kierownikiem, był wulgarny wobec pacjentów i ich obrażał. Wypraszał chorych z przychodni, gdy nie wykonywali jego poleceń.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
29.03.2019
Opieka zdrowotna
Wielka Brytania nie opuści Unii Europejskiej w nocy z 29 na 30 marca, ale być może 12 kwietnia. Jeżeli brexit będzie twardy, czyli bez porozumienia i odpowiednich umów, konsekwencje prawne bardzo mocno odczuje polska branża motoryzacyjna. Kłopot będzie też z prawami jazdy czy sprowadzaniem aut - piszą Małgorzata Miller i Paweł Tuzinek.
Małgorzata Miller Paweł Tuzinek
29.03.2019
Prawo gospodarcze
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 marca uznał, że za śmierć pacjenta z ręki policjanta na izbie wytrzeźwień odpowiadało państwo, a 3,4 tys. euro zadośćuczynienia dla rodziny zmarłego to za mało. Wyrok dotyczy Rosji, ale było także podobne orzecznictwo strasburskiego trybunału w odniesieniu do Polski.
Katarzyna Warecka
29.03.2019
Prawo karne Prawo cywilne
Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju przeanalizowało pierwszy kwartał funkcjonowania ustawy uwłaszczeniowej i zapowiada zmiany, które mają usprawnić przekształcenia. Pojawi się m.in. "uproszczony" tryb dokonania podziału nieruchomości i zmiany, które zapewnią przedsiębiorcom elastyczne warunki korzystania z możliwości wyboru sposobu płatności za przekształcenie.
Agnieszka Matłacz
29.03.2019
Samorząd terytorialny Domowe finanse Budownictwo
W sprawie o podział majątku wspólnego małżonków, obejmującego nieruchomość obciążoną hipoteką zabezpieczającą kredyt bankowy, sąd - przydzielając tę nieruchomość na własność jednego z małżonków - ustala jej wartość, z pominięciem wartości obciążenia hipotecznego - taki jest sens uchwały Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.03.2019
Prawo cywilne
Delegacje sędziów do sądów wyższej instancji stały się sposobem na łatanie luk kadrowych. Zazwyczaj nie wracają oni już do rodzimych sądów, a delegacja blokuje etat nawet na kilka lat. Sędziowie oceniają, że jest to problem systemowy, który wymaga pilnych zmian. Dostrzega go też resort sprawiedliwości - rozwiązanie widzi w dwuszczeblowych sądach i jednolitym stanowisku sędziego.
Patrycja Rojek-Socha
29.03.2019
Wymiar sprawiedliwości
Spory o granice twórczości artystycznej to nic nowego, ale złe doświadczenia historyczne w tym zakresie niewiele nas nauczyły. W każdym razie nie nauczyły w Polsce, bo w wielu krajach widać pod tym względem znacznie bardziej korzystną ewolucję - twierdzi radca prawny dr Marcin Górski.
Krzysztof Sobczak
29.03.2019
Prawo cywilne

Pacjent i lekarz drogo płacą za błąd medyczny

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Liczba postępowań dotyczących błędów w sztuce medycznej prowadzonych przez prokuratury w całej Polsce zwiększyła się w ostatnich latach aż o 15 proc. Najczęstsze błędy medyczne, którymi zajmowali się prokuratorzy, to nieprawidłowa diagnoza, przedwczesny wypis i niewykonanie badań. Spośród wszystkich postępowań, 60 proc. stanowiły sprawy dotyczące śmierci pacjenta.
Józef Kielar
28.03.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Prawie 80 proc. Polaków opowiada się za rezygnacją ze zmian czasu, a jeśli już zostanie to zdecydowane, to blisko trzy czwarte jest za czasem letnim przez cały rok. Takie dane przynosi sondaż Ministerstwa Przedsiębiorczości i Technologii przeprowadzony w związku z przygotowaniami w UE do decyzji w tej sprawie.
Krzysztof Sobczak
28.03.2019

RPO: Więzień też ma prawo do godnej śmierci

Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Obowiązuje przepisy pozwalają na to, by umierających więźniów zwalniać do domów lub szpitali - przypomina Rzecznik Praw Obywatelskich i podkreśla, że śmierć w więzieniu, nawet w szpitalnym oddziale, nie ma nic wspólnego z godnym umieraniem - zawsze następuje w samotności, nierzadko wśród mało empatycznych współosadzonych.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Wymiar sprawiedliwości Opieka zdrowotna
Analizowanych jest obecnie ponad 40 opinii adwokatów, które w czasie wewnętrznych konsultacji wpłynęły do Naczelnej Rady Adwokackiej. Nie wiadomo jeszcze jaki kształt miałaby mieć ustawa o świadczeniu usług prawniczych, ale autorzy rozważają - jak ustaliło Prawo.pl - pójście w kierunku zapisów o działalności regulowanej zawartych w Prawie przedsiębiorców.
Patrycja Rojek-Socha
28.03.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości