W sobotę w Radiu ZET minister edukacji narodowej Dariusz Piontkowski powiedział, że oczywiście nie wiadomo, jak będzie dalej rozwijała się sytuacja, ale CKE przygotowuje się do przeprowadzenia egzaminu ósmoklasisty.

- Są już przygotowane arkusze, nawet wydrukowane. Teraz jest kwestia logistyki, aby dostarczyć je do poszczególnych województw, poszczególnych szkół - powiedział. Jesteśmy do tego gotowi - dodał.

Premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o przedłużeniu zamknięcia placówek oświatowych do świąt wielkanocnych - pierwotnie szkoły, przedszkola, żłobki miały być zamknięte do 25 marca. Z kolei wcześniej planowana wielkanocna przerwa świąteczna miała trwać od czwartku 9 kwietnia do wtorku 14 kwietnia.

Czytaj też: Nowy stan epidemii obowiązuje w Polsce >

Minister Piontkowski powiedział w sobotę, że jeżeli udałoby się powrócić do tradycyjnych zajęć w szkole po świętach wielkanocnych, to egzamin ósmoklasisty mógłby się odbyć w zaplanowanym w kalendarzu szkolnym terminie. Przypomniał, że uczniowie i nauczyciele mają dostęp do materiałów egzaminacyjnych z poprzednich lat, ponieważ nie ma zajęć, można ćwiczyć do tego egzaminu, korzystać z pomocy nauczycieli on-line, czy drogą elektroniczną.

Dodał, że CKE analizuje prawne możliwości, gdyby trzeba było zdecydować o przełożeniu tego egzaminu. Zdaniem szefa MEN nie ma możliwości technicznych, by przeprowadzić go on-line.

Czytaj też: MEN ogłosiło zasady zdalnego nauczania podczas epidemii >