Niedzielne głosowania dotyczą: Rady Gminy Strzelce Wielkie, Rady Gminy Pątnów, Wójta Gminy Wierzchlas, Rady Gminy w Stryszowie, Rady Gminy Boguty-Pianki, Wójta Gminy Jarosław, Rady Gminy Górno, Rady Gminy Smyków, Rady Gminy Łączna oraz Rady Miejskiej w Białej Piskiej.

W związku z ogłoszonym najpierw stanem zagrożenia epidemicznego, a obecnie stanu epidemii, wątpliwości budzą ograniczone możliwości głosowania, bo wyborcy wolą zostać w domach, o co apelują władze sanitarne i przedstawiciele rządu, a wielu już jest w kwarantannie. Tymczasem Konstytucja mówi o powszechnym charakterze wyborów.

Czytaj: 
W niedzielę wybory w 9 gminach - mimo epidemii i problemów organizacyjnych>>
Nowy stan epidemii obowiązuje w Polsce>>

Rzecznik Praw Obywatelskich wystąpił kilka dni temu w tej sprawie do przewodniczącego Państwowej Komisji Wyborczej Sylwestra Marciniaka, wskazując na zagrożenia dla wyborów przedterminowych i uzupełniających w tym czasie. Jak pisał, chodzi o gwarancje praw wyborczych obywateli i ich bezpieczeństwa zdrowotnego.

 I podkreślał, zagrożenia związane z epidemią koronawirusa znacząco ograniczą możliwość głosowania, a osoby poddane kwarantannie nie będą mogły wziąć udziału w wyborach.