Prawo.pl

SN: Walka o turystę pod Kościołem Mariackim

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Mimo naruszenia zasad uczciwej konkurencji, założyciel firmy turystycznej w Polsce Free Walking Tours nie otrzyma odszkodowania od bliźniaczego przedsiębiorstwa. Powód? Nie udowodnił rozmiaru szkody, m.in dlatego, że oprowadzanie turystów odbywa się w formie dobrowolnej wpłaty - taki jest sens wyroku Izby Cywilnej Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.11.2019
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Prognoza długoterminowa wykazuje, że wypłata emerytur z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych nie jest zagrożona. Saldo funduszu emerytalnego będzie się poprawiać po 2025 roku - podkreśliła w rozmowie z Prawo.pl prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych prof. Gertruda Uścińska.
Paweł Żebrowski
30.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Mimo pewnego postępu prawa zwierząt wciąż nie są w naszym kraju dostatecznie chronione, a kolejne próby wprowadzania potrzebnych zmian legislacyjnych natrafiają czasem na irracjonalny opór - mówi adwokat Karolina Kuszlewicz, autorka książki "Prawa zwierząt. Praktyczny przewodnik.
Krzysztof Sobczak
30.11.2019
Prawo karne Prawnicy
Żonie nie przysługuje wyłączne prawo do skorzystania z ulgi prorodzinnej na dzieci, gdy mąż płacił alimenty na pełnoletnie, studiujące, niepracujące dzieci, wykonując wobec nich obowiązek alimentacyjny. Jeśli między rodzicami nie ma porozumienia co do wysokości dokonywanego odliczenia, każdy z nich może odliczyć połowę przysługującej kwoty ulgi
Grażyna J. Leśniak
30.11.2019
Domowe finanse PIT
Ojciec, który nie mieszka z dzieckiem i uchyla się od płacenia zasądzonych przez sąd świadczeń alimentacyjnych nie może zostać automatycznie uznany za osobę uprawnioną do zasiłku rodzinnego. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach uznał, że w takiej sytuacji rodzic nie tworzy z członkami rodziny wspólnoty dochodowej.
Dorian Lesner
30.11.2019
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Za kilka miesięcy wejdzie w życie nowelizacja prawa upadłościowego, którą we wrześniu tego roku zatwierdził prezydent. Szacuje się, że ponad 2 mln Polaków nie może się uporać z przeterminowanymi długami. Nowe przepisy uproszczą zasady ogłoszenia upadłości konsumenckiej. Konsekwencje odczują również wierzyciele i to już w 2020 roku.
Agnieszka Żelazko
30.11.2019
Domowe finanse Ochrona konkurencji
Naczelny Sąd Administracyjny w poniedziałek 2 grudnia br. podejmie uchwałę w sprawie odmowy wpisania do akt stanu cywilnego zagranicznego aktu urodzenia dziecka, którego rodzicami są dwie kobiety lub dwóch mężczyzn. Na tle tego problemu w konflikcie pozostają dwie wartości: dobro dziecka i porządek prawny RP.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
29.11.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
Niejednoznaczna definicja działalności gospodarczej w ustawie o PIT to zmora nie tylko osób sprzedających nieruchomości gruntowe, ale i wynajmujących mieszkania. Wyjaśnieniu nieprecyzyjnych przepisów nie pomagają sądy administracyjne, które dotąd nie wypracowały jednolitej linii orzeczniczej. Zdaniem ekspertów, konieczna jest zmiana przepisów.
Grażyna J. Leśniak
29.11.2019
Domowe finanse PIT VAT
Od listopada sędziowie mogą oddalać wnioski dowodowe składane po wyznaczonych przez niech terminach. Prekluzja dowodowa miała przyspieszyć i usprawnić proces karny, a budzi obawy prawników. Jej wprowadzenie to odejście od fundamentalnej zasady prawdy materialnej, a stąd jedynie krok do niesprawiedliwych wyroków - mówią. I już szukają sposobów na obejście niewygodnej regulacji.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Mariusz T., przebywający w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dysssocjalnych, został przeniesiony do więzienia, gdzie ma odbyć karę pozbawienia wolności za posiadanie dziecięcej pornografii. W tym czasie będzie miał przerwę w terapii, której był poddawany w placówce. W ocenie RPO przepisy powinny regulować co w takiej sytuacji ma pierwszeństwo
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Najwięcej wątpliwości sędziów budzi wykładnia postępowania dowodowego w znowelizowanej procedurze cywilnej i m.in. wprowadzenie na szeroką skalę zażaleń poziomych - mówi sędzia Adam Czerwiński, wicedyrektor Ośrodka Szkolenia Ustawicznego i Współpracy Międzynarodowej Krajowej Szkoły Sądownictwa i Prokuratury.
Patrycja Rojek-Socha
29.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Po dokonaniu analizy korespondencji przesłanej z Sądu Okręgowego w Olsztynie w sprawie list poparcia dla kandydatów do KRS, Kancelaria Sejmu podejmie działania, uwzględniając obowiązujące prawo, w tym unijne i krajowe przepisy dotyczące ochrony danych osobowych - oświadczyło Centrum Informacyjne Sejmu.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Siedmioro sędziów Izby Cywilnej Sądu Najwyższego wskazało, że próby oceny prawidłowości powołań sędziowskich, niezależnie od daty ich dokonania, uznać należy za niedopuszczalną ingerencję w sędziowską niezawisłość. Odnosząc się do niedawnego wyroku TSUE wyrazili obawę, że może on być wykorzystywany do wnikania w toczące się postępowania sądowe, co doprowadzi do chaosu prawnego.
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prezes UOKiK ukarał trzy spółki za to, że w przypadku wcześniejszej spłaty kredytu zatrzymywały sobie całą opłatę przygotowawczą lub prowizję. Przedsiębiorcy mają natychmiast zmienić swoje praktyki, które zakwestionował między innymi TSUE.
Jolanta Ojczyk
28.11.2019
Rynek i konsument

Zapłacony podatek od spadku może być kosztem

Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Spłata długów spadkowych nie jest kosztem odpłatnego zbycia, lecz spłatą zobowiązania spadkodawcy, które spadkobierca musiałby uregulować nawet wówczas, gdyby nie sprzedał nieruchomości otrzymanych w spadku. Dlatego przy obliczaniu przychodu z odpłatnego zbycia nieruchomości wartość spłaconych długów nie może zostać uwzględniona ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
28.11.2019
Domowe finanse PIT Podatek od spadków i darowizn
Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok po wyroku TSUE w sprawie Dziubak. Po raz pierwszy odfrankowił umowę o kredyt denominowany. Uznał, że należy usunąć klauzulę walutową i pozostawić w mocy pozostałą część umowy. To oznacza, że dotyczy ona kredytu w wysokości kwoty nominalnie przekazanej przez bank, oprocentowanej stawką LIBOR i marżą. Prawnicy podkreślają wagę orzeczenia, ale ale oceniają go różnie.
Jolanta Ojczyk
28.11.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
„Sąd w sprawach cywilnych – stan de lege lata i postulaty de lege ferenda” - to temat konferencji, która odbędzie się 9 grudnia 2019 r. na Uniwersytecie im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego. Patronem wydarzenia jest wydawnictwo Wolters Kluwer Polska.
Monika Sewastianowicz
28.11.2019
Prawo cywilne
Rozpoczyna się okres zawierania umów o prowadzenie PPK dla osób zatrudnionych u największych pracodawców. W tym kontekście pojawia się problem nie do końca zrozumiałej sytuacji młodych rodziców w systemie PPK - podkreśla dr Sebastian Jakubowski z Uniwersytetu Wrocławskiego.
Sebastian Jakubowski
28.11.2019
Emerytury i renty PPK
Główne problemy są w obszarze polisolokat i przy likwidacji szkód z ubezpieczeń odpowiedzialności cywilnej. W raporcie NIK, do którego dotarło Prawo.pl wskazano na rozwiązania: powołanie instytucji, która zapewniałaby całościową ochronę klientów i zmiany w prawie umożliwiające rozstrzyganie sporów z zakładami ubezpieczeń na etapie przedsądowym
Patrycja Rojek-Socha
28.11.2019
Rynek i konsument
Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 26 listopada uznał, że stwierdzenie "mer Moskwy kontroluje sądy" nie miało charakteru zniesławiającego. I uznał za nadużycie wyroki rosyjskich sądów, które orzekły bardzo wysokie zadośćuczynienie, które miał wypłacić merowi opozycyjny polityk.
Katarzyna Warecka
27.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości proponuje ustanowienie pełnomocnika rządu ds. praw człowieka. Do głównych zadań pełnomocnika, którym będzie jeden z wiceministrów w tym resorcie, ma m.in. należeć inicjowanie i koordynowanie działań z zakresu ochrony praw człowieka.
Krzysztof Sobczak
27.11.2019
Wymiar sprawiedliwości

Strategia onkologiczna gotowa do konsultacji

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W najbliższym czasie do konsultacji międzyresortowych skierowana zostanie Narodowa Strategia Onkologiczna – poinformował w środę wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski. I dodał, że dokument został już przekazany do wykazu prac rządu. Według założeń ma to być całościowy program walki z rakiem.
Krzysztof Sobczak
27.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Na to, że internet jest zdecydowanie lepszą możliwością informowania o usługach prawnika niż reklama, wskazywał raport dotyczący strategii konkurowania średnich i małych kancelarii radcowskich. Teraz rusza nowa strona www.szukajradcy.pl. Czyli wyszukiwarka, dzięki której radcowie prawni mają zwiększać swoją widoczność w sieci i pozyskiwać nowych klientów.
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Ustanowiona zostanie instytucja koronera, ale zgon pacjenta będzie mógł stwierdzić także ratownik medyczny i lekarz rodzinny lub ze specjalistycznej przychodni. Obecnie są z tym problemy, gdy ktoś umrze np. w domu. Zdaniem ekspertów powołanie kornerów to dobry kierunek, ale trzeba doprecyzować, kiedy ci nowi specjaliści mają stwierdzić zgon, a kiedy inni lekarze.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
27.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Zaplanowane na początek przyszłego roku posiedzenie Naczelnej Rady Adwokackiej wróci do dyskusji nad kodeksem etyki. We wrześniu zliberalizowano zasady łączenia przez adwokatów innych zajęć z wykonywaniem zawodu. W listopadzie miała być podjęta dyskusja nad reklamą, została jednak przełożona na styczeń
Patrycja Rojek-Socha
27.11.2019
Prawnicy
Komisja Wolności Obywatelskich, Sprawiedliwości i Spraw Wewnętrznych Parlamentu Europejskiego wybrała we wtorek w Strasburgu Wojciecha Wiewiórowskiego, na stanowisko Europejskiego Inspektora Ochrony Danych. Decyzją zajmie się teraz Konferencja Przewodniczących PE, w skład której wchodzą liderzy grup politycznych oraz szef PE, a Polaka poparły już kraje członkowskie w ramach Rady UE.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
RODO Prawo europejskie
W ocenie Trybunału Konstytucyjnego brak obowiązku doręczenia przez sąd postanowienia o dokonaniu wpisu do rejestru dłużników niewypłacalnych osobie, której dotyczy, a także pozbawienie jej prawa wniesienia do sądu skargi na orzeczenie referendarza sądowego naruszają konstytucyjne standardy prawa do sądu.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Dziecko, tak jak dorosły, ma prawo do prywatności i prawo ochrony dóbr osobistych - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że jest to chronione prawem, a rozpowszechnianie wizerunku dziecka, np. w mediach społecznościowych, powinno mieścić się w granicach zdrowego rozsądku.
Krzysztof Sobczak
26.11.2019
Prawo cywilne RODO
Zawiadomienie poradni psychologiczno-pedagogicznej to pierwszy krok, który powinna zrobić szkoła, gdy dowie się, że jej uczeń popełnił samobójstwo. Należy zadbać o to, by inne dzieci mogły skorzystać z pomocy, ale nie wolno zmuszać ich do udziału w pogrzebie lub wspólnym przeżywaniu żałoby.
Monika Sewastianowicz
26.11.2019
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet rozpoczął kolejną edycję tej ogólnoświatowej kampanii. Potrwa do 10 grudnia i ma łączyć antyprzemocowe inicjatywy na całym świecie, przypominając że prawa kobiet są prawami człowieka. Do 19 listopada trwała też kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2019
Wymiar sprawiedliwości