W czwartek, podczas Sejmowej Komisji Zdrowia, posłowie debatowali nad dostępnością do leczenia  pacjentów innych niż chorych na COVID-19. A ci mają znacznie bardziej utrudniony dostęp do leczenia, gdyż wiele oddziałów w szpitalach powiatowych i wojewódzkich przekształca się teraz w zakaźne. - Mamy więcej zgonów w stosunku do poprzednich lat. W ostatnim tygodniu października zmarło aż 13 tys. osób. Najliczniejszą grupę wśród zmarłych stanowią osoby 70 plus - mówiła w czwartek podczas Sejmowej Komisji Zdrowia posłanka Monika Rosa.

Mniej świadczeń udzielonych pacjentom na wiosnę

Zaś obecny na posiedzeniu  Waldemar Gadomski, wiceminister zdrowia  wskazał, że  w okresie styczeń -sierpień 2019 r personel medyczny udzielił ogółem 28 mln.  świadczeń. A w 2020 r. 26 mln. To spadek o 6 proc. - Największy spadek miał miejsce był w okresie marzec-kwiecień. W 2020 r.  wydano mniej kart Diagnostyki i Leczenia Onkologicznego. W kwietniu i w maju bo wydano ich  5,7 tys. mniej. Ale już w sierpniu i wrześniu to wzrosło. W październiku było to na podobnym poziomie co rok wcześniej. O 50 proc.  mniej kart  niż w ubiegłym roku wystawiły chorym przychodnie rodzinne - wskazywał Gadomski.

Zaznaczył, że duże spadki w dostępności do badań resort odnotował w kwestii wcześniejszego dostępu do wykrywania raka szyjki macicy. Ale nie było spadków w przypadku refundowanych badań przesiewowych w kierunku wczesnego wykrywania raka jelita grubego.

Z kolei Adam Niedzielski, minister zdrowia obiecuje przedstawić w najbliższym czasie program odbudowy zdrowia Polaków, uwzględniający m.in. refundowane badania profilatyczne dla osób 40+.