Prawo.pl
Międzynarodowy Dzień Przeciwko Przemocy Wobec Kobiet rozpoczął kolejną edycję tej ogólnoświatowej kampanii. Potrwa do 10 grudnia i ma łączyć antyprzemocowe inicjatywy na całym świecie, przypominając że prawa kobiet są prawami człowieka. Do 19 listopada trwała też kampania 19 dni przeciwko przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży.
Patrycja Rojek-Socha
26.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Czytelne informowanie, że dany specyfik to suplement diety, który nie ma właściwości leczniczych - jeden z zasadniczych elementów standardów reklam tych produktów, jakie wspólnie wypracowali Nadawcy telewizyjni i producenci suplementów diety. Podpisana samoregulacja jest owocem prac "okrągłego stołu" zorganizowanego przez Krajową Radę Radiofonii i Telewizji.
Krzysztof Sobczak
25.11.2019
Rynek i konsument
Zastępca rzecznika dyscyplinarnego sędzia Przemysław Radzik skierował do Sądu Dyscyplinarnego wniosek o zawieszenie sędzi Olimpii Barańskiej-Małuszek z Sądu Rejonowego w Gorzowie Wlkp. w czynnościach służbowych i obniżenie wynagrodzenia na ten czas. To efekt tego, że miała nie stosować się do "nakazu powściągliwego korzystania z mediów społecznościowych".
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli wykupiony po zakończeniu umowy leasingu samochód nie będzie składnikiem majątku w prowadzonej działalności gospodarczej, to przychód z jego sprzedaży nie będzie przychodem z działalności gospodarczej. W takim przypadku sprzedaż pojazdu należy zakwalifikować do odpłatnego zbycia rzeczy ‒ uznał dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2019
PIT Małe i średnie firmy Finanse
W całej Polsce są zaledwie cztery ośrodki, które prowadzą terapię dla osób z zaburzeniami preferencji seksualnych. To powoduje, że sędziowie mają dylemat. Bo jeśli nie zdecydują się na skierowanie b. skazanego do Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym, to na wolności jego leczenie będzie praktycznie niemożliwe.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Od kilku lat widać wyraźny wzrost liczby spraw kierowanych do mediacji. 2019 r. - jak wynika z najnowszych statystyk Ministerstwa Sprawiedliwości - może być pod tym względem rekordowy, tylko w pierwszej jego połowie sądy zdecydowały się na to w prawie 15 tys. przypadków. Wskaźnik mediacji nadal jednak - mimo wzrostu i to dwukrotnego - jest niski i wynosi ok. 1,18 proc.
Patrycja Rojek-Socha
25.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pracodawca ma obowiązek zawrzeć z osobą przebywającą na zasiłku macierzyńskim bądź urlopie wychowawczym umowę o prowadzenie Pracowniczych Planów Kapitałowych. Ma jednak ona tylko charakter formalny. - Nie skutkuje bowiem ona odprowadzaniem wpłat na rachunek młodego rodzica.
Paweł Żebrowski
25.11.2019
Prawo pracy PPK
Czynności sprawdzające, a potem wszczęta kontrola podatkowa, albo od razu postępowanie podatkowe - to tryby, które zostałyby zastosowane wobec każdego obywatela, który znalazłby się w podobnej sytuacji, co Marian Banaś, były minister finansów, a obecnie prezes NIK. Zwykły Kowalski nie uniknąłby też postępowania karnego skarbowego, grzywny czy pozbawienia wolności.
Grażyna J. Leśniak
25.11.2019
Prawo karne Ordynacja PIT
Sprawca wypadku albo w jego zastępstwie ubezpieczyciel musi zadośćuczynić finansowo ojcu za śmierć syna. Przy ustalaniu należnej mu sumy trzeba uwzględnić szczególny charakter dobra osobistego jakim jest więź rodzina oraz prawo do życia w pełnej rodzinie - orzekł Sąd Apelacyjny w Białymstoku.
Marek Sondej
24.11.2019
Prawo cywilne BHP
Rzecznik Praw Obywatelskich w najbliższym czasie zwróci się do Sądu Najwyższego z pytaniem prawnym o stosowanie instytucji zabezpieczenia cywilnego przy umieszczaniu w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Kary za sprzedaż pozaklasowych, nieekologicznych kotłów grzewczych oraz zakaz importu do Polski takich urządzeń wprowadzają obowiązujące od soboty 23 listopada znowelizowane przepisy Prawa ochrony środowiska. Nowe przepisy mają wzmocnić też system kontroli sprzedawanych kotłów grzewczych.
Krzysztof Sobczak
23.11.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Sprawa zastrzelenia przez policjanta 21-latka w Koninie pokazuje, że są problemy z interpretacją przepisów dotyczących ustawy o stosowaniu środków przymusu bezpośredniego i broni palnej - uważają eksperci. Nie mają wątpliwości, że nożyczki, które miał przy sobie mężczyzna, choć można je uznać za przedmiot niebezpieczny, nie uzasadniały oddania strzału.
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
W obecnych przepisach dotyczących Krajowego Ośrodka Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest bardzo dużo luk prawnych, dlatego niezbędne jest ich znowelizowanie. Nieuregulowane są m.in. prawa i obowiązki pacjentów, wykonywanie przez nich pracy, czy korzystanie z przepustek. Są izolowani od społeczeństwa, bez żadnych perspektyw na przyszłość - mówi dr Ewa Dawidziuk
Patrycja Rojek-Socha
23.11.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Agencja Badań Medycznych zapowiada stworzenie wyszukiwarki internetowej, w której pacjent odpowiadając na pytania dotyczące swojej choroby, otrzyma informację, gdzie w Polsce prowadzone są badania kliniczne, w których mógłby wziąć udział. Jednak konieczna jest zmiana prawa, bo na razie rejestr badań jest tajny.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
23.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Ustawka zorganizowana przez uczniów i po lekcjach nie jest sprawą szkoły, jeżeli odbywa się poza jej terenem? To nieprawda, ani instytucja, ani nauczyciele nie mogą ignorować takich zdarzeń. I dotyczy to także internetu. O tym, że uczniowie łamią prawo, szkoła musi powiadomić odpowiednie organy - w drugą stronę natomiast to tak nie działa.
Monika Sewastianowicz
23.11.2019
Prawo karne Zarządzanie oświatą
Wykonywanie władzy rodzicielskiej uprawnia do skorzystania z tzw. ulgi prorodzinnej. Odliczenie przysługuje także rozwiedzionym rodzicom. Jednak – jak potwierdza najnowsza interpretacja skarbówki - sam fakt płacenia na dzieci to za mało, by odliczyć ulgę. Aby sprawdzić, czy matka albo ojciec może obniżyć podatek, fiskus przesłuchuje nawet sąsiadów.
Krzysztof Koślicki
23.11.2019
Prawo rodzinne Domowe finanse PIT

UE: Nabywcy opon mają otrzymywać więcej informacji o ich cechach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Etykiety nowych opon będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia, a także informować o wydajności na śniegu i lodzie. Będzie to obowiązkowe dzięki zatwierdzonym przez państwa członkowskie w piątek przepisom dotyczącym nowego systemu etykietowania opon samochodowych. 
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Pierwsze posiedzenie sejmu IX kadencji upłynęło pod znakiem emerytalnej rewolucji. Rządzące PIS zdążyło już złożyć projekt znoszący limit 30-krotności składek emerytalnych, jednocześnie wycofując go w momencie, kiedy okazało się, że nie zdobędą wymaganej większości. W odpowiedzi na projekt PiS, Lewica złożyła swój projekt zniesienia limitu przy jednoczesnym wprowadzeniu progu maksymalnej emerytury.
Oskar Sobolewski
22.11.2019
Emerytury i renty
Ochrona i pierwszeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego również wtedy, kiedy oczekują na przejście przez jezdnię - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, który wnieśli w piątek do Sejmu posłowie Agnieszka Pomaska i Michał Szczerba w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Administracja publiczna
Temat sytuacji w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym wraca od kilku lat jak bumerang. Placówka już ponad rok temu przekroczyła swoją pojemność - obecnie przebywają w niej 74 osoby. Stąd apele o zmiany legislacyjne i ostrzeżenia, że bez nich nie spełnia on swojej funkcji, a trafiający tam byli więźniowie są jedynie izolowani, bez żadnych perspektyw na przyszłość.
Patrycja Rojek-Socha
22.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i oczekiwanym na jego bazie orzeczeniu Sądu Najwyższego można się spodziewać fali postępowań, w których podważane będą rozstrzygnięcia podejmowane z udziałem sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. Zdaniem opozycji ma to być zabieg księgowy, który pozwoli na wypłacenie w przyszłym roku dodatkowych świadczeń bez zwiększania deficytu budżetowego.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Emerytury i renty
Wszechobecna inwigilacja miliardów ludzi przez Facebooka i Google’a stanowi systemowe zagrożenie dla praw człowieka - ostrzega Amnesty International ostrzega w swoim nowym raporcie. I wzywa technologicznych gigantów do wprowadzenia radykalnych zmian w stosowanym przez nie modelu biznesowym.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Prawo AI RODO
Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie kwestionuje umocowania Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN. TSUE wskazał jedynie, że sąd krajowy może dokonywać oceny w jednostkowej sprawie, czy organ krajowy jest sądem niezawisłym i bezstronnym - wskazała KRS w przyjętej w czwartek uchwale. Zasugerowała konieczność wzmocnienia pozycji ustrojowej jej członków.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
21 listopada mija termin trzech miesięcy na składanie wniosków o podjęcie starych spraw cywilnych - zawieszonych np. z powodu błędnego adresu strony. To efekt wprowadzonych w sierpniu zmian w przepisach dotyczących terminów zawieszeń. Chodzi o sprawy zawieszone przed ich wejściem w życie.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Rynek i konsument
W czwartek w Sejmie zbierze się na inauguracyjnym posiedzeniu parlamentarny zespół do spraw równouprawnienia społeczności LGBT+. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest inicjatorem tego parlamentarnego zespołu, chciałby w ciągu kwartału wypracować i przedstawić projekty ustaw dotyczących związków partnerskich oraz równości małżeńskiej.
Agnieszka Matłacz
21.11.2019
Prawo cywilne
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła dwóch kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, których kandydowanie ze względu na wiek może być wykluczone. Posłowie PiS wycofali w środę poparcie dla zgłaszanego przez siebie Roberta Jastrzębskiego.
Jolanta Ojczyk
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne
Oskar Luty
21.11.2019
Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości