Prawo.pl
Sąd Najwyższy stwierdził, że protest pełnomocnika wyborczego Koalicyjnego Komitetu Wyborczego Koalicja Obywatelska PO .N IPL Zieloni dotyczący wyborów do Senatu RP w okręgu wyborczym nr 2 z powodu umieszczenia na karcie do głosowania niewłaściwego symbolu graficznego jest niezasadny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2019
Wybory
Od 1 stycznia 2020 r. ulegną zmianie maksymalne opłaty dodatkowe za transmisję danych w roamingu w krajach UE oraz w Norwegii, Islandii i Lichtensteinie, wynikające z Polityki Uczciwego Korzystania. Jak poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej, stawka za 1 GB (1000 MB) transmisji danych w roamingu nie może być wyższa niż 15 zł netto, czyli 18,45 zł brutto.
Krzysztof Sobczak
13.11.2019
Rynek i konsument Prawo AI
Nie zamierzam startować w nadchodzących wyborach prezydenckich, nie będę się również ubiegał o ponowny wybór na urząd Rzecznika Praw Obywatelskich - zadeklarował w środę dr hab. Adam Bodnar. To jego reakcja na spekulacje medialne. - Nie ma szansy, abym zmienił zdanie - podkreślił. Ale rzecznikiem może być dłużej niż do końca kadencji.
Krzysztof Sobczak
13.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Teraz trochę mniejsza władza PiS

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Nie przyniosły skutku niemal oficjalne zabiegi Prawa i Sprawiedliwości zmierzające do pozyskania choć jednego senatora opozycji lub niezależnego, by wbrew wynikowi wyborów mieć także większość w Senacie. Nie ma jej, więc wprowadzanie niektórych zmian, a szczególnie tych ustrojowych, będzie znacznie trudniejsze.
Krzysztof Sobczak
13.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Minister spraw wewnętrznych poddał w wątpliwość status ojca przy potwierdzeniu obywatelstwa dziecka. Żądanie potwierdzenia ojcostwa i dowodu, że dziewczynka urodziła się w legalnym związku było nieuprawnione - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny i uchylił postanowienia dwóch organów.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.11.2019
Prawo rodzinne Administracja publiczna
​Sprawa dotyczyła ponownego zatrucia się małoletniego dopalaczami podczas pobytu w szpitalu. Naczelny Sąd Administracyjny nie uznał argumentów ukaranego i stwierdził, że jako wprowadzenie do obrotu należy uznać udostępnienie dopalacza w jakiejkolwiek formie i celu osobie trzeciej, odpłatnie lub nieodpłatnie.
Dorian Lesner
13.11.2019
Prawo karne Opieka zdrowotna
Wymeldowanie jest możliwe, jeśli opuszczenie mieszkania ma charakter trwały i dobrowolny. Gdy małżonek opuszcza mieszkanie z uwagi na trwający proces o rozwód, ale podejmuje próby korzystania z mieszkania, to nie można go wymeldować – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie.
Aleksandra Partyk
13.11.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna

Emerytalny początek IX kadencji Sejmu

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Sejm nowej kadencji rozpoczął już prace. Zwycięstwo Prawa i Sprawiedliwości w wyborach parlamentarnych oznacza, że obecny rząd powinien wdrożyć projekty zapowiadane od kilku tygodni, a niektóre na uchwalenie czekają już ponad 3 lata. OFE, 30(40)-krotność, 13 i 14 emerytura. Czy i kiedy zobaczymy projekty zapowiadanych zmian w systemie emerytalnym, na to pytanie odpowiedź pojawi się najprawdopodobniej za kilka tygodni - pisze Oskar Sobolewski.
Oskar Sobolewski
13.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne

TSUE: Biletu nie było, ale umowa na przejazd pociągiem obowiązuje

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie
Między przedsiębiorstwem transportu kolejowego a pasażerem, który wsiadł do pociągu nie dokonawszy zakupu biletu, zarówno uprzednio, jak i po znalezieniu się na pokładzie istnieje stosunek prawny oparty na umowie przewozu i wynikające z tego skutki prawne - stwierdził Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej.
Wioleta Baranowska-Zając
13.11.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo europejskie
Wnioski skierowane do Trybunału Konstytucyjnego przez posłów w poprzedniej kadencji Sejmu trafiły już do kosza. To nie oznacza, że ustawa antyaborcyjna i odszkodowania za zbrodnie wojenne znikną z TK na stałe. Posłowie PiS Bartłomiej Wróblewski i Arkadiusz Mularczyk swoje wnioski mogą złożyć ponownie.
Jolanta Ojczyk
13.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Za sprawą wyroku TSUE w sprawie Profi Credit, sąd ma obowiązek odmówić wydania nakazu zapłaty na podstawie weksla, jeśli roszczenie wobec konsumenta budzi jego wątpliwości. Rzecznik Praw Obywatelskich podkreśla, że w takiej sytuacji może zażądać od przedsiębiorcy, by przedstawił umowę lub porozumienia wekslowe.
Jolanta Ojczyk
13.11.2019
Prawo cywilne
Senator Tomasz Grodzki wybrany został we wtorek na stanowisko marszałka Senatu. Zagłosowała na niego cała opozycja i trzej senatorowie niezależni. Oznacza to, że opozycja będzie dominować w izbie wyższej i tym samym przynajmniej częściowo ograniczać działania legislacyjne Prawa i Sprawiedliwości. Marszałkiem Sejmu została tego samego dnia posłanka PiS Elżbieta Witek.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Administracja publiczna
Prezydent Andrzej Duda przyjął we wtorek dymisję rządu premiera Mateusza Morawieckiego i jednocześnie powierzył mu pełnienie obowiązków do czasu powołania nowego rządu. Premier dymisję rządu złożył we wtorek na pierwszym posiedzeniu nowej kadencji Sejmu.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Administracja publiczna
Konieczne jest podjęcie działań, w tym odpowiednich zmian legislacyjnych i infrastrukturalnych, które zapewnią przechowywanie zatrzymanych zwierząt w odpowiednich warunkach - stwierdzili uczestnicy zorganizowanego we wtorek w Ministerstwie Finansów spotkania w tej sprawie. Jednym z rozwiązań ma być powstanie azylu dla zwierząt zatrzymywanych na granicy.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Środowisko Administracja publiczna
Posłanka Prawa i Sprawiedliwości Elżbieta Witek została we wtorek wybrana marszałkiem Sejmu IX kadencji. Była jedynym kandydatem zgłoszonym na to stanowisko, a poparło ją 314 posłów. Zadeklarowała że zrobi wszystko, by posłowie w Sejmie mogli "godnie, spokojnie i rozważnie" wykonywać swoje obowiązki.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Administracja publiczna
Firmy Praebeo i Auto Rentier z Warszawy sprzedają klientom samochody, obiecując spłatę kredytu i zyski z wynajmu auta. - To nieuczciwe praktyki - twierdzi Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów, który prowadzi przeciw tym firmom postępowanie, a także o ich działalności powiadomił prokuraturę.
Krzysztof Sobczak
12.11.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
W wyroku z 2015 roku Trybunał Konstytucyjny uznał, że trzykrotna sankcja za wykorzystanie utworu bez zgody autora jest niezgodna z Konstytucją, ale teraz uzupełnił swoje stanowisko stwierdzając, że dwukrotne wynagrodzenie jest w takiej sytuacji uzasadnione. To dobre uporządkowanie orzecznictwa w tej dziedzinie - pisze Judyta Papp.
Judyta Papp
12.11.2019
Prawo cywilne
Pracodawca ma obowiązek prawny przekazania danych osobowych m.in. w postaci adresu poczty elektronicznej i numeru telefonu od pracownika bez wyrażenia jego zgody do wybranej instytucji finansowej, o ile pracownik takie dane mu udostępni.
Agnieszka Matłacz
12.11.2019
Prawo pracy RODO PPK
Problemem w procesach dotyczących zgromadzeń publicznych jest niejednokrotnie zachowanie oskarżycieli publicznych. Prokuratorzy zadają pytania sugerujące, tendencyjne, bywa że bezpośrednio odnoszą się do poglądów świadków i wchodzą w utarczki słowne, również z sędziami - wynika z raportu Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka
Patrycja Rojek-Socha
12.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Premier Mateusz Morawiecki napisał list do szefa Netfliksa w sprawie serialu "Iwan Groźny z Treblinki". Sprawa dotyczy pokazanej w nim współczesnej mapy Polski z zaznaczonymi obozami zagłady. W ocenie szefa rządu wprowadza ona w błąd, bo sugeruje, że Polska była odpowiedzialna za założenie i prowadzenie obozów oraz popełnione w nich zbrodnie.
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Administracja publiczna
By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów. Polska do amerykańskiego programu ruchu bezwizowego (Visa Waiver Program, VWP) dołączyła w poniedziałek - 11 listopada.
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Z roku na rok zwiększa się liczba par, które przed rozwodem dzielą majątek u notariusza. Często decydują się na to młode pary, które nie mają dzieci i nie chcą orzekania o winie. Bywa też jednak, że wizyta u notariusza staje się jedyną szansą na w miarę szybkie zakończenie małżeństwa. Prawnicy do tego zachęcają, także w sytuacji nieformalnej separacji.
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Tożsamość narodowa to dobro osobiste - uznał Sąd Apelacyjny w Krakowie, nakazując serwisowi internetowemu przeprosić za fotografię ilustrującą artykuł o kolaboracji i romansach Polek z Niemcami w czasie II wojny światowej. Zdjęcie przedstawiało kobiety prowadzone na egzekucję w Palmirach.
Monika Sewastianowicz
11.11.2019
Prawo cywilne
Polskie flagi powiewające na tle odpalanych rac, transparenty w narodowych barwach opatrzone choćby antyimigranckimi hasłami - to obrazy znane są z obchodów 11 listopada, i w poprzednich i w tym roku. Jak mówią eksperci, znieważyć polską flagę nie jest jednak wcale łatwo
Patrycja Rojek-Socha
11.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
Jadąc rowerem, powódka wpadła w dziurę na jezdni i doznała rozległego uszczerbku na zdrowiu. Jako zadośćuczynienia za krzywdę zażądała od miasta oraz spółki zapewniającej utrzymanie dróg miejskich 150 tysięcy złotych. W sprawie sporne były dwie kwestie: solidarna odpowiedzialność obu podmiotów oraz przyczynienie się powódki do wypadku.
Marek Sondej
11.11.2019
Samorząd terytorialny
Nawet jeśli w wyroku rozwodowym sąd nie orzeknie, że rodzice wykonują wobec dziecka opiekę naprzemienną, to można tak przyjąć, jeśli „po równo” zajmują się dzieckiem. Okoliczność ta ma znaczenie przy badaniu prawa do świadczeń 500 plus – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach.
Aleksandra Partyk
10.11.2019
Pomoc społeczna
Powódka straciła męża w wypadku drogowym. Sprawcami tragedii mieli być kierowcy dwóch samochodów, które zajechały drogę poszkodowanemu. Jeden z nich nie przekroczył jednak osi jezdni, mimo że włączył kierunkowskaz. Nie można było zatem przyjąć jego odpowiedzialności - orzekł Sąd Apelacyjny w Gdańsku.
Aleksandra Partyk
09.11.2019
Tygrysy w ewidentnie za małych klatkach i z dokumentami nieodpowiadającymi rzeczywistości bez przeszkód przejechały przez dużą część UE. Transport zatrzymały dopiero władze białoruskie, ale nie miało to nic wspólnego z dobrostanem zwierząt. W polskich i unijnych przepisach są luki, a za nielegalne posiadanie w Polsce chronionego zwierzęta grozi kara zaledwie... 500 złotych.
Monika Sewastianowicz
09.11.2019
W czwartek 7 listopada TSUE wskazał, że  w sprawie między przedsiębiorcą a konsumentem sąd z urzędu jest zobowiązany ustalić, czy postanowienie dotyczące kredytu konsumenckiego są uczciwe. A jeśli te dotyczące weksla nie są, może odrzucić oparte na nim roszczenie.
Jolanta Ojczyk
08.11.2019
Prawo cywilne Finanse Prawo europejskie
Miasta działają na rzecz młodzieży, co pokazuje ranking Miasta dla młodych, w którym oceniono 66 jednostek. Na czele znalazła się stolica i samorządy miast wojewódzkich. Jednym z kryteriów było powołanie młodzieżowej rady miasta. Autorzy wzięli też pod uwagę przeciętne zarobki, dostęp do edukacji czy dostępność oddziałów położniczych.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.11.2019
Samorząd terytorialny