Decyzję o przyjęciu Polski do programu VWP od 11 listopada ogłosił pełniący obowiązki szefa resortu bezpieczeństwa narodowego USA Kevin K. McAleenan. Taka podróż będzie możliwa ale w celach turystycznych i biznesowych, na okres do 90 dni.

 

Po pierwsze niższe koszty

Cena rejestracji w tym systemie to 14 USD. Opłata za wizę turystyczną/biznesową wynosi obecnie 160 USD. Podróżni z wizą nie muszą jednak ubiegać się o autoryzację ESTA i mogą dalej z niej korzystać. Rekomenduje się dokonanie procedury ESTA na minimum 72 godziny przed przybyciem do USA.

Zgoda w systemie ESTA dotyczy pobytu do 90 dni i jest wydawana na dwa lata. W tym czasie można odwiedzić USA dowolną ilość razy, ale żaden pobyt nie może przekroczyć 90 dni. Po dwóch latach konieczna będzie ponowna rejestracja w systemie ESTA.

Kto z udogodnienia nie skorzysta?

Autoryzacji w systemie ESTA nie otrzymają z reguły osoby, którym w przeszłości odmówiono wizy lub które "miały problemy mogące wpłynąć na prawo do otrzymania wizy, takie jak wyrok sądowy lub złamania prawa imigracyjnego USA" – wskazano na stronie amerykańskiej ambasady w Polsce.

Program ruchu bezwizowego nie obejmuje też osób, które po 1 marca 2011 roku odwiedziły Koreę Północną, Iran, Irak, Libię, Somalię, Sudan, Syrię lub Jemen.

Czytaj: Od 11 listopada Polacy do Stanów Zjednoczonych bez wiz>>

W przypadku braku otrzymania autoryzacji ESTA można ubiegać się o wizę w amerykańskiej ambasadzie lub konsulacie. Trzeba też pamiętać, że decyzja o wpuszczeniu podróżnego na terytorium Stanów Zjednoczonych leży w kompetencjach amerykańskiego urzędnika służby imigracyjnej w porcie lotniczym lub porcie. Ma on prawo do odesłania każdej osoby, która wzbudzi jego podejrzenia. W praktyce jednak takie przypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Następna w kolejce Chorwacja

Program ruchu bezwizowego do USA, od 11 listopada obejmie 39 państw. Eksperci podkreślają, że to wyłom w antyimigracyjnej polityce administracji Donalda Trumpa, a do programu - po Polsce - może dołączyć starająca się równocześnie o wejście do strefy Schengen Chorwacja.

Visa Waiver Program wszedł w życie w 1986 r. w celu wspomagania rozwoju turystyki i zacieśniania więzów USA z sojusznikami. Polska nie była dotąd objęta tym programem ze względu na zbyt wysoki odsetek osób, którym odmówiono wizy amerykańskiej.

 

Państwo, które dołączyło do Visa Waiver Program dalej podlega obserwacji administracji USA. W przypadku zauważenia przez Amerykanów rzeczywistych czy potencjalnych negatywnych konsekwencji ruchu bezwizowego możliwe jest wykluczenie takiego kraju z programu. Takim przykładem jest Argentyna. Z uwagi na tamtejszy kryzys finansowy w 2002 roku Waszyngton zdecydował się na zakończenie ruchu bezwizowego z tym państwem.