Prawo.pl

Wnioski o "Dobry start" tylko do końca listopada

Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń
Osoby, które chcą jeszcze w tym roku ubiegać się o świadczenie "Dobry start", czyli 300 zł na wyprawkę szkolną dla każdego uczącego się dziecka, mają już niewiele czasu. Wniosek można złożyć tylko do końca listopada.
Agnieszka Matłacz
07.11.2019
Finanse samorządów Domowe finanse Szkoła i uczeń
Kierowców wyjeżdżających na długi listopadowy weekend czekają zmiany w kontrolach drogowych. Od 7 listopada radiowozy policyjne mogą stać w miejscach dotąd zabronionych - np. na chodnikach czy w zatokach przystanków autobusowych. Podczas "hurtowego" sprawdzania trzeźwości policjant nie będzie musiał się każdorazowo legitymować.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2019
Wymiar sprawiedliwości Policja
W 1994 r. sąd orzekł, że spadek po rolniku nabyły jego matka i siostry. W 2013 r. uznał zaś, że jedynym spadkobiercą jest jego syn - urodzony już po śmierci ojca, który był kawalerem. W ocenie Rzecznika Praw Obywatelskich, sąd błędnie ocenił, że wniosek syna otwiera odrębną sprawę spadkową, podczas gdy chodziło o korektę decyzji sprzed 20 lat. Złożył skargę o wznowienie postępowania.
Patrycja Rojek-Socha
07.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Pełnomocnikami stron w postępowaniu przed Urzędem Patentowym – w sprawach wzorów przemysłowych i oznaczeń geograficznych – oprócz rzeczników patentowych – będą mogli być także adwokaci i radcowie prawni. Młode firmy będą mogły starać się o zwolnienie z opłat. Taką zmianę przewiduje podpisana przez prezydenta nowelizacja prawa własności przemysłowej.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Prawnicy
By pojechać do USA bez wizy konieczna będzie rejestracja i otrzymanie autoryzacji w elektronicznym systemie weryfikacji - ESTA, oraz biometryczny paszport ważny przynajmniej 90 dni i bilet powrotny lub bilet na dalszą podróż z datą wyjazdu ze Stanów.
Patrycja Rojek-Socha
06.11.2019
Centralny Ośrodek Sportu, powołując się na tajemnicę przedsiębiorcy, nie wykazał powodów poufności informacji o zawartej umowie o wynajęcie Torwaru - orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny. Umowa dotyczyła konwencji partii politycznej i źródła jej finansowania, więc może być ujawniona.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.11.2019
RODO Ochrona konkurencji
Prezydent Andrzej Duda wyznaczył Antoniego Macierewicza na marszałka seniora Sejmu IX kadencji. Marszałkiem seniorem Senatu będzie Barbara Borys-Damięcka (KO) - poinformował we wtorek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Paweł Żebrowski
05.11.2019
Spopielanie zwłok wyłącznie w drewnianej trumnie i potwierdzane certyfikatem – to niektóre z propozycji zmian w prawie, dotyczących procedury kremacji. Według ekspertów nowe przepisy są konieczne ze względu na ochronę środowiska, identyfikację i weryfikację zwłok poddawanych kremacji i balsamowaniu oraz zasady prowadzenia zakładów spopielania.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2019
Środowisko Prawo gospodarcze
Unieważnienie umowy, o co wnioskują pełnomocnicy państwa Dziubaków, może okazać się niekorzystne - jeśli sąd do rozliczenia zastosuje teorię salda. A jej zwolennikiem jest właśnie m.in. sędzia Kamil Gołaszewski, który ma rozstrzygnąć ich sprawę. Prawnicy frankowiczów nie mają jednak wątpliwości, że to niezgodnie z prawem cywilnym.
Jolanta Ojczyk
05.11.2019
Kredyty frankowe
4 listopada odbyła się rozprawa w sprawie umowy kredytowej państwa Dziubaków - pierwsza po wyroku TSUE. Bank wyliczył, że w przypadku unieważnienia umowy może domagać się od nich nawet 800 tys. zł lub zwrotu mieszkania. Nie zapadł wyrok, bo do sprawy przyłączył się Rzecznik Praw Obywatelskich. Sąd dał mu miesiąc na przedstawienia swojego stanowiska, a kolejną rozprawę wyznaczył na 3 stycznia 2020 roku.
Jolanta Ojczyk
04.11.2019
Kredyty frankowe
Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów Getin Noble Bank i Raiffeisen Bank dowolnie zmieniły kredytobiorcom istotne warunki umów o kredyt hipoteczny. Listownie informowały klientów o zmianie sposobów wyliczania kursów kupna i sprzedaży walut obcych.
Jolanta Ojczyk
04.11.2019
Rynek i konsument Kredyty frankowe
W ostatnich latach dużo się zmieniło w zakresie przesłuchiwania dzieci. Wprowadzono obowiązek utrwalania takich czynności i przyjazne pokoje. Mówi się o tym jak rozmawiać z dzieckiem, by ponownie go nie skrzywdzić. Diabeł tkwi jednak w szczegółach. Pokoje są, ale nie zawsze odpowiednio przystosowane, wielu sędziów nadal nie wie jak przesłuchać dziecko
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Przez 19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata trwa...
Patrycja Rojek-Socha
04.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Problem nie jest nowy, ale z rok na rok niewiele się zmienia. Większość kontrolowanych przez Najwyższą Izbę Kontroli samorządów, pod opieką których znajdują się cmentarze komunalne, ogranicza się do spraw podstawowych: zapewnienia miejsc pochówku i kontroli czystości. Pozostałe zadania zlecane są firmom zewnętrznym - a to rodzi problemy m.in. z cenami za pochówek. Brakuje też miejsc.
Patrycja Rojek-Socha
02.11.2019
Administracja publiczna

W weekend i święta coraz trudniej znaleźć lekarza

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Szpitale zawieszają działanie przychodni nocnej i świątecznej pomocy lekarskiej, bo nie mają chętnych lekarzy na dyżury. Długie weekendy to dla dyrektorów szpitali ogromne wyzwanie organizacyjne. Zwłaszcza dla zarządzających mniejszymi placówkami medycznymi. Obsadzenie dyżurów lekarskich graniczy z cudem.
Katarzyna Nowosielska
02.11.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Przepisy miejscowego planu mogą określać zasady kształtowania zabudowy i sposób usytuowania obiektów budowlanych na granicy nieruchomości. Wykluczone jest jednak uregulowanie w tym akcie warunków techniczno-budowlanych – orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Olsztynie.
Dorian Lesner
02.11.2019
Budownictwo Prawo gospodarcze
A jakby tak wydziedziczyć wszystkich i przepisać majątek ukochanemu kotu? To niełatwe, bo prawo chroni przed pochopnym pozbawieniem najbliższych krewnych prawa do zachowku. Ale jeżeli konflikt jest naprawdę poważny, można zawrzeć odpowiednie postanowienia w testamencie.
Monika Sewastianowicz
01.11.2019

Prof. Załucki: W polskim prawie spadkowym brakuje wideotestamentów

Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Niekiedy największym problemem w sprawie spadkowej jest interpretacja ostatniej woli spadkodawcy. Gdyby ustawodawca, na wzór niektórych krajów, wprowadził możliwość sporządzenia testamentu w formie nagrania wideo, to być może lepiej udałoby się ustalać rzeczywistą wolę spadkodawcy – podkreśla prof. Mariusz Załucki.
Aleksandra Partyk
01.11.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne Podatek od spadków i darowizn
Gdy pracodawca musi zmierzyć się z przykrą okolicznością, jaką jest śmierć pracownika lub członka jego najbliższej rodziny, pojawia się wtedy problem z zaliczeniem do kosztów uzyskania przychodów wydatków poniesionych przez firmę na nekrologi, wieńce pogrzebowe i znicze. Organy podatkowe mają jednoznaczne stanowisko w tej sprawie.
Krzysztof Koślicki
01.11.2019
CIT PIT
Bezpieczeństwo pieszych i kierowców będzie priorytetem rządu w nowej kadencji - zadeklarował premier Mateusz Morawiecki. Zapowiedział też, że rząd zaproponuje pakiet zmian w prawie, które mają poprawić bezpieczeństwo na drogach.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
31.10.2019
Policja
Karty pokładowe nie będą już potrzebne do zgłoszenia roszczeń odszkodowawczych za opóźnione bądź...
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wymiana informacji nie podlega zakazowi zawierania porozumień ograniczających konkurencję - orzekł Sąd Najwyższy i oddalił skargę kasacyjną prezesa UOKiK. I dodał, że relacje z utworzonym konsorcjum czterech operatorów były uzasadnione i adekwatne do istniejących warunków rynkowych oraz realizacją wspólnego przedsięwzięcia.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2019
Rynek i konsument Prawo AI
Polska, Czechy i Węgry złamały prawo Unii Europejskiej odmawiając relokacji uchodźców - napisała w opinii dla Trybunału Sprawiedliwości jego rzecznik generalny. Zdaniem polskiego rządu były podstawy do takiej decyzji. Opinia rzecznika nie wiąże Trybunału, ale w ok. 90 proc. przypadków orzeczenia są zbieżne z opiniami rzeczników.
Krzysztof Sobczak
31.10.2019
Administracja publiczna Prawo europejskie

Zmarłych chowa się na cmentarzach, ale są wyjątki

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Przepisy przewidują „furtkę”, dzięki której można dokonać pochówku poza cmentarzem. Muszą jednak być spełnione szczególne warunki, bo za naruszenie prawa o chowaniu zmarłych grozi areszt lub grzywna. Zdaniem ekspertów kary nie zapobiegają łamaniu norm.
Katarzyna Kubicka-Żach
31.10.2019
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Konkurs na Facebooku był umową dotyczącą dostępu do konkursu - orzekł Sąd Najwyższy. Jednak uznał, że nie wszystkie umowy były jednakowe, więc nie można twierdzić, iż mamy do czynienia z konkursem, lecz promocją. I uznał, że dla oceny umowy ważne są obiektywne elementy, w tym data końcowa.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Jestem zaskoczony pojawieniem się rozbieżności na poziomie Sądu Najwyższego co do prawa do uzyskania zadośćuczynienia przez bliskich osób ciężko i trwale poszkodowanych w wypadkach. Rozpoczęliśmy już prace nad wnioskiem o uchwałę Sądu Najwyższego rozstrzygającą tę rozbieżność – prof. Mariusz Jerzy Golecki, rzecznik finansowy.
Jolanta Ojczyk
31.10.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Rzecznik Praw Pacjenta chce, aby Sąd Najwyższy rozstrzygnął jeszcze raz, czy osobie bliskiej poszkodowanego, który na skutek czynu niedozwolonego doznał ciężkiego i trwałego rozstroju zdrowia, może przysługiwać zadośćuczynienie pieniężne. Obecnie za sprawą orzeczeń SN są dwa sprzeczne poglądy. Podobny wniosek chce złożyć też Rzecznik Finansowy.
Jolanta Ojczyk
30.10.2019
Prawo cywilne
Państwowa Komisja Wyborcza zajęła dotychczas stanowiska wobec 107 protestów wyborczych, które przekazane zostały do zaopiniowania przez Sąd Najwyższy. W żadnym z nich "nie zawarto poglądu, iż protest zasługuje na uwzględnienie".
Krzysztof Sobczak
30.10.2019
Wybory
Sąd Najwyższy w Izbie Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych na posiedzeniu niejawnym pozostawił w środę bez dalszego biegu kolejne dwa protesty wyborcze złożone przez pełnomocnika wyborczego Komitetu Wyborczego Prawo i Sprawiedliwość. Kwestionowały one ważność wyborów do Senatu w okręgach wyborczych nr 12 i nr 92.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.10.2019
Wybory

NSA: Nie warto sprowadzać uszkodzonych aut z USA

Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Naprawa lub wymiana części w pojeździe wycofanym z eksploatacji, a następnie jego rejestracja nie pozbawi go w ten sposób statusu odpadu - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny. - W tej sytuacji auto po wypadku sprowadzone z USA i naprawione w Polsce powinno być dostarczone do punktu demontażu - dodał sąd.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
30.10.2019
Środowisko Prawo gospodarcze Prawo europejskie