Prawo.pl
Fizjoterapeuta udzielający świadczeń zdrowotnych w ramach praktyki zawodowej będzie zobowiązany do prowadzenia karty indywidualnej opieki fizjoterapeutycznej. Będzie mógł także wydawać zaświadczenia, orzeczenia i opinie. To konsekwencja tego, że od początku 2019 r. mogą samodzielnie badać pacjenta i planować jego terapię.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
22.10.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Prawo i Sprawiedliwość chce oględzin kart i ponownego przeliczenia głosów w sześciu okręgach wyborczych do Senatu. Wnioski złożone już zostały do Sądu Najwyższego w ramach protestów wyborczych. Do poniedziałku do SN wpłynęły 34 protesty wyborcze.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Administracja publiczna Wybory
Prezydent Andrzej Duda skierował do Trybunału Konstytucyjnego w trybie kontroli prewencyjnej ustawę dotyczącą jawności majątku rodzin najważniejszych urzędników państwowych - poinformował w poniedziałek rzecznik prezydenta Błażej Spychalski.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Administracja publiczna RODO
Już około 40,4 proc. osób w przedziale wieku 16-74 lata korzysta z usług e-administracji publicznej - poinformował w poniedziałek Główny Urząd Statystyczny.. I dodał, że w ciągu ostatnich 12 miesięcy odsetek ten wzrósł o 4,9 proc.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Administracja publiczna Prawo AI
Spółka Kangen z Opalenicy sprzedawała urządzenie filtrujące wodę w trakcie pokazów. W umowach była jednak mowa o modernizacji instalacji, co oznaczało brak prawa do odstąpienia od nich. Jednak Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów stwierdził, że ta praktyka naruszała zbiorowe interesy konsumentów
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Pacjent niechodzący kończy leczenie szpitalne. Placówka ma obowiązek odwieźć go do domu. Pytanie tylko czy karetka ma go przewieźć do miejsca zamieszkania, zameldowania czy tam gdzie wskaże, że mieszka, np. u dzieci w innym mieści? 
Małgorzata Kałuża
21.10.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
W praktyce życia publicznego może dochodzić do naruszania Konstytucji. Problem powstaje jednak wtedy, gdy zasady konstytucyjne nie są realizowane, bo klasa polityczna, osoby pełniące kluczowe funkcje w państwie podważają ich sens i obowiązywanie - mówi prof. Piotr Tuleja, redaktor naukowy nowego komentarza do Konstytucji.
Krzysztof Sobczak
21.10.2019
Prawnicy
Problem jest dosłowny, bo w ostatnim czasie co najmniej kilka spraw w Izbie Dyscyplinarnej zostało odwołanych z powodu choroby sędziego. Zmieniają się też składy orzekające - co sygnalizują z dużym niezadowoleniem ławnicy. Nikt im nie wyjaśnia dlaczego ich nazwisko zostało na wokandzie "wymienione" na innego ławnika lub na sędziego zawodowego.
Patrycja Rojek-Socha Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
21.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Termin rozpatrzenia sprawy był co jakiś czas przekładany. Strona postępowania zarzuciła przewlekłość, ale organ bronił się, że nie przekroczył rozsądnych granic, ponieważ sprawa była zawiła. WSA w Poznaniu uznał, że postępowanie było prowadzone opieszale i nieefektywnie.
Dorian Lesner
21.10.2019
Administracja publiczna Budownictwo
Sąd skazał kierowcę za prowadzenie pojazdu po pijanemu i niestosowanie się do orzeczonego wcześniej zakazu prowadzenia pojazdów na półtora roku więzienia oraz orzekł przepadek pojazdu. Wyrok uprawomocnił się, ale Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasację w zakresie orzeczonego przepadku auta. I Sąd Najwyższy przyznał mu rację
Krzysztof Sobczak
20.10.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Brytyjski premier Boris Johnson wysłał w sobotę wieczorem wniosek do Unii Europejskiej o opóźnienie brexitu - ale go nie podpisał. Do wniosku dołączył natomiast drugi list - podpisany - w którym przekonuje, że opóźnienie byłoby błędem. To efekt decysji Izby Gmin, która przełożyła głosowanie dotyczącej nowej umowy dotyczącej warunków brexitu.
Patrycja Rojek-Socha
20.10.2019
Małe i średnie firmy
Izba Gmin zdecydowała, że w sobotę nie będzie głosowała ws. nowej umowy o warunkach brexitu. Zgodnie z tzw. ustawą Benna premier Boris Johnson powinien teraz prosić o przesunięcie terminu wyjścia z UE do 31 stycznia 2020 r. A wszystko za sprawą przyjętej poprawki, która odkłada poparcie lub odrzucenie porozumienia z UE.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2019
Małe i średnie firmy
W Warszawie mają się spotkać się wybitni eksperci i przedstawić rekomendacje dotyczące listy uczelni, które w latch 2020-2026 będą miały zwiększoną subwencje. Chodzi o maksymalnie 10 placówek, które mogą konkurować z europejskimi uczelniami w rankingach światowych.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2019
Szkolnictwo wyższe
Kara pozbawienia wolności za naruszenie powagi sądu czy jego obrażanie może być zbyt dotkliwą ingerencją w życie osoby ukaranej - ocenia Rzecznik Praw Obywatelskich. I dodaje, że sąd w takiej sytuacji nie jest też obiektywny. Na problem w swoich wyrokach zwracał uwagę Europejski Trybunał Praw Człowieka, zmiany nie zostały jednak dotąd wprowadzone.
Patrycja Rojek-Socha
19.10.2019
Wymiar sprawiedliwości

Klasowe pieniądze u pośrednika, ale bezpieczne

Domowe finanse Szkoła i uczeń Rachunkowość
Zamiast przelewu na konto skarbnika, link do logowania do specjalnego portalu - zbiórki klasowych pieniędzy przebojem wkraczają w XXI wiek. Część rodziców sceptycznie podchodzi do tej nowinki, obawiając się o bezpieczeństwo wpłaconych pieniędzy. Raczej niesłusznie, choć warto sprawdzić regulamin portalu.
Monika Sewastianowicz
19.10.2019
Domowe finanse Szkoła i uczeń Rachunkowość
Lekarze i dentyści zaszczepili się przeciwko grypie w ramach akcji „Lekarze dają przykład”. To jednak nie rozwiąże problemu niskiej wyszczepialności w Polsce. W naszym kraju przeciwko grypie szczepi się 4 proc. społeczeństwa, w Japonii i USA - 90 proc. By to zmienić, należałoby wpisać szczepionki przeciwko grypie do kalendarza szczepień obowiązkowych
Monika Stelmach
19.10.2019
Opieka zdrowotna
Podatnik może skorzystać ze zwolnienia w podatku dochodowym, jeśli w zakupionym lokalu będzie realizował własne potrzeby mieszkaniowe, mieszkając w nim 2-3 noce tygodniowo podczas podróży służbowych i podczas urlopów spędzanych z rodziną. I to nawet, jeśli w pozostałym okresie mieszkanie to będzie przez niego wynajmowane
Grażyna J. Leśniak
19.10.2019
PIT

Reklamacja nieudanych wakacji możliwa, byle szybko

Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Uwagi co do standardów zakwaterowania, jedzenia, jakości obsługi oraz dodatkowych atrakcji trzeba zgłaszać rezydentowi biura podróży. Przepisy o turystyce kładą bowiem nacisk na jak najszybsze usuwanie niedogodności, a wypłata rekompensat niezadowolonym podróżnym po powrocie z wakacji ma być ostatecznością - pisze radca prawny Michał Kosiarski.
Michał Kosiarski
19.10.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument Prawo gospodarcze
W sieci sklepów Biedronka zdarzają się sytuacje, że cena przy kasie jest wyższa niż wskazuje na to cena umieszczona przy towarze, albo brakuje informacji o cenie przy produkcie na półce – stwierdza Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Właścicielowi sieci - firmie Jeronimo Martins Polska - za takie nieuczciwe praktyki grozi kara do 10 proc. obrotu.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ułatwienie organizacjom uzyskania statusu polskiego związku sportowego - to cel uchwalonej w środę przez Sejm i przyjętej w piątek bez poprawek przez Senat nowelizacji ustawy o sporcie. Po zmianie będą mogły o to ubiegać się także dyscypliny sportu nie uznawane przez międzynarodowy ruch olimpijski.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Administracja publiczna
Do Prawa o ruchu drogowym wprowadzone zostaną przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na tzw. suwak. Senat przyjął w piątek bez poprawek uchwaloną w środę przez Sejm nowelizację ustawy. Przepis o korytarzach życia ma wejść w życie już po 21 dniach od ogłoszenia.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Policja
Prawo, które ma uregulować zasady ruchu urządzeń transportu osobistego, czyli m.in. hulajnóg elektrycznych, powinny wejść w życie wiosną przyszłego roku - poinformował w piątek minister infrastruktury Andrzej Adamczyk. Przedłużenie prac nad nowymi przepisami uzasadnił dużą liczbą uwag zgłoszonych uwag podczas konsultacji projektu.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Administracja publiczna
Polska została wybrana w czwartek do Rady Praw Człowieka ONZ. Będzie w niej zasiadać przez 2 lata od 1 stycznia 2020 roku. Zgromadzenie Ogólne ONZ wybrało w tajnym głosowaniu także 13 innych nowych członków Rady. - To kolejny międzynarodowy sukces Polski - ocenił szef gabinetu prezydenta Krzysztof Szczerski.
Krzysztof Sobczak
18.10.2019
Wymiar sprawiedliwości
Prezes Najwyższej Izby Kontroli Marian Banaś powrócił do wykonywania obowiązków, zakończył urlop bezpłatny - poinformowała w czwartek rzeczniczka prasowa NIK Ksenia Maćczak. Dzień wcześniej CBA podało, że zakończyło trwającą od kwietnia kontrolę jego oświadczeń majątkowych i poinformowało o zastrzeżeniach, ale bez szczegółów.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Przepisy określające wymagania dla aplikacji mobilnych muszą precyzyjnie wskazywać, jakie dane osobowe będą w niej przetwarzane oraz kto i na jakich zasadach uzyska do nich dostęp - przypomina Urząd Ochrony Danych Osobowych. I dodaje, że aplikacja służąca do rozliczeń w usługach przewozowych i taksówkowych ma pozwolić na kontrolę danych związanych z przejazdami.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Rynek i konsument Prawo AI RODO
Porozumienie w sprawie brexitu, które zostało osiągnięte w czwartek w Brukseli, daje pewność obywatelom, firmom, a także z punktu widzenia rozliczenia finansowego - poinformował główny unijny negocjator Michel Barnier. Jak dodał, umowa zawiera też zapisy w sprawie okresu przejściowego, który ma trwać do końca 2020 roku.
Krzysztof Sobczak
17.10.2019
Prawo europejskie
Rynek usług prawnych cały czas się zmienia, zwiększa się konkurencja, pojawiają się wyzwania technologiczne i wzrastają oczekiwania klientów. Radcowie prawni - jak wynika z opracowania przygotowanego na zlecenie samorządu, nadal nie doceniają nowych graczy na rynku
Patrycja Rojek-Socha
17.10.2019
Prawnicy
Po wyroku TSUE rośnie liczba spraw frankowych kierowanych do sądów. Zabraknąć może jednak biegłych do analizowania takich umów. Tymczasem prawnicy przekonują, że biegli w takich sytuacjach wcale nie są potrzebni, a sąd może wykorzystać do potwierdzenia wyliczeń strony powodowej... dane z banków.
Patrycja Rojek-Socha
17.10.2019
Wymiar sprawiedliwości

Nowa Telefonia ma nie podszywać się pod innych operatorów

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Przedstawiciele spółki Nowa Telefonia z Warszawy, która oferuje usługi telekomunikacyjne, mogli wprowadzać klientów w błąd sugerując, że reprezentują ich dotychczasowego operatora, który oferuje im zmianę warunków na korzystniejsze. Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów zobowiązał firmę do zaprzestania takich praktyk
Krzysztof Sobczak
16.10.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji
Kobiety przeważają na studiach prawniczych, jest ich coraz więcej na aplikacjach. Są zdolne, mają szeroką wiedzę, często w wielu obszarach, a mimo to zdecydowanie rzadziej je widać we władzach samorządów prawniczych, zarządach kancelarii czy jako właścicieli. Zdaniem ekspertów problem tkwi i w barierach społecznych i w braku wiary we własne możliwości.
Patrycja Rojek-Socha
16.10.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości