W ostatnich 10 latach liczba radców prawnych i adwokatów wzrosła dwukrotnie, a Polska - jeśli chodzi i prawników z uprawnieniami na 100 tys. mieszkańców jest w europejskiej czołówce - z liczbą 141 zajmuje 3 miejsce po Wielkiej Brytanii i Niemczech. W 2019 r. liczba aktywnych radców prawnych sięgnęła 35, 2 tys. - wskazano w opracowaniu przygotowanym przez profesora Ryszarda Sowińskiego z  Wyższej Szkoły Bankowej w Poznaniu. 

O tym, że Krajowa Rada Radców Prawnych będzie chciała przeanalizować i przedyskutować z radcami możliwości zwiększenia ich konkurencyjności na rynku jej prezes Maciej Bobrowicz mówił Prawo.pl w maju. 

Podczas konferencji "Strategie konkurowania indywidualnych kancelarii radców prawnych" mówił, że przygotowane opracowanie ma być drogowskazem dla kancelarii indywidualnych, małych. - Większe, założyliśmy, że sobie poradzą, tworząc podobne narzędzie. To jest wyciągnięcie ręki w kierunku kancelarii indywidualnych - wskazywał.  Jak dodał, zdaje sobie sprawę z tego, że mogą pojawić się zarzuty, że takie prognozy niekoniecznie mogą się spełnić.  - Trzeba jednak wprowadzać rozwiązania , które pozwolą kancelariom dobrze funkcjonować na rynku - powiedział prezes KRRP. 

Czytaj: Kodeks etyczny radców prawnych do zmiany? - samorząd chce dyskusji >> 

Rynek się zmienia, wzrasta konkurencja

Według radców prawnych, którzy brali udział w badaniu, konkurencja ze strony prawników jest główną barierą prowadzenia działalności. Problem w tym, że choć zagrożenie rozpoznają dobrze, nie doceniają rosnącego znaczenia nowych graczy. Większą presję konkurencyjną odczuwają prawnicy z miast poniżej 100 tys. mieszkańców, niż ich koledzy z większych ośrodków. Są oni też - jak wynika z raportu - znacznie częściej narażenie na wypalenie zawodowe

 


Równocześnie kancelarie indywidualne nie doceniają zagrożenia ze strony alternatywnych dostawców usług prawniczych, innowacyjnych firm prawniczych oraz prawników przedsiębiorstw. Największą konkurencją ich zdaniem są: średnie i duże kancelarie prawne - zatrudniające powyżej 6 prawników, lub małe kancelarie prawne radców prawnych - od 2 do 5 prawników. Bariery widzą w znacznej presji konkurencyjnej ze strony innych kancelarii, popycie czy wysokich kosztach zatrudnienia pracowników (prawników) i możliwościach wyjścia z ofertą.    

Tymczasem z analiz wynika, że dla radców prawnych prowadzących indywidualne kancelarie głównymi konkurentami mogą się stać wkrótce nie tyle inne kancelarie radcowskie i adwokackie co alternatywni dostawcy usług prawnych. Czyli kancelarie odszkodowawcze, centra usług wspólnych, firmy technologiczne, firmy doradcze, audytorskie i m.in windykacyjne.

- Radcowie prawni powinni analizować, które  z usług mogą świadczyć tacy konkurenci - czytamy. 

Na pierwszym planie prawnicy przedsiębiorstw 

Jak wynika z badania wzrasta liczba prawników przedsiębiorstw, którzy w działach prawnych wykonują zadania przeznaczone wcześniej dla kancelarii zewnętrznych. To efekt m.in. tego, że wielu radców prawnych poszukuje stabilnego miejsca pracy i niesie ze sobą duże konsekwencje dla indywidualnych graczy. 

przestają wpływać rutynowe zlecenia - bo typowe zadania wykonuje prawnik zatrudniony w przedsiębiorstwie, 
prawnicy przedsiębiorstw szukają do obsługi albo specjalistów, albo kancelarii wyróżniających się niskimi cenami i wysoką efektywnością działania - a niekoniecznie kancelarii o profilu ogólnym, 
a sam przedsiębiorca - dzięki wewnętrznemu prawnikowi - staje się bardziej świadomym i wymagającym klientem. 

- Kancelarie indywidualne powinny uwzględniać ryzyko, że ich klienci biznesowi zatrudnią prawnika i ograniczą liczbę zleceń. Jest to szczególnie istotne dla kancelarii, które mają jednego kluczowego klienta biznesowego, nie posiadającego działu prawnego - zaznaczono w opracowaniu. Dodano również, że  istnienie działu prawnego nie wyklucza współpracy kancelarii indywidualnej z dużymi przedsiębiorstwami. 

Czytaj: Od nieopłaconej składki po pobicie - więcej prawników... więcej dyscyplinarek>>

Z drugiej strony jednak - wskazano - prawnicy przedsiębiorstw chętnie współpracują albo z kancelariami eksperckimi albo takimi, które sprawnie i niedrogo realizują rutynowe zadania. 

Wzrost spraw w sądzie - nieznaczny

Kolejny problem - na który zwrócono uwagę - to nieznaczny wzrost spraw sądowych- średnio 1,5 proc. rocznie. Największe wzrost - wskazano - to sprawy gospodarcze - 28,3 proc. i cywilne 16,8 proc. 

 

- Kancelarie procesowe powinny uważnie obserwować szczegółowe statystyki sądownictwa. Warto wiedzieć, w jakich kategoriach spraw sądowych można liczyć na wzrost zainteresowania, a które rodzaje straciły na znaczeniu - podkreślono. 

Kolejną kwestią, która może być barierą dla kancelarii radcowskich, ale też i szansą -  jest niska skłonność Polaków do korzystania z pomocy prawników. Polacy generalnie starają się rozwiązywać swoje problemy prawne przede wszystkim samodzielnie, korzystając ze specjalistycznych serwisów i portali - 43 proc., forów internetowych - 37 proc., czy porad rodziny lub znajomych - 27 proc. 

- Jeśli radca prawny będzie potrafił oszacować oraz wyjaśnić w sposób prosty jaki jest zwrot nakładów poniesionych na współpracę - będzie mógł zdobywać klientów, którzy nigdy jeszcze nie korzystali z pomocy prawnika - dodano.