Zagłosowało za nią 322 członków Izby, przeciw było 306 posłów. Rząd zapowiedział, że jej przyjęcie oznacza bezcelowość planowanego na dziś głosowania ws. porozumienia. Po głosowaniu premier Boris Johnson oświadczył, że kolejna próba przyjęcia umowy zostanie podjęta w przyszłym tygodniu. I stwierdził, że nie będzie negocjował opóźnienia terminu brexitu. Po przegłosowaniu poprawki, zgodnie z tzw. ustawą Benna (uchwaloną na początku września), powinien poprosić o przesunięcie terminu brexitu do 31 stycznia 2020 r.
Najpierw ustawy, potem brexit
Poprawka Letwina, byłego posła Partii Konserwatywnej, przewiduje wstrzymanie poparcia dla umowy do czasu, gdy stosowne ustawy nie zostaną przyjęte i nie wejdą w życie. Jej celem jest uniknięcie "przypadkowego brexitu bez umowy", czyli sytuacji, w której członkowie Izby Gmin poparliby porozumienie, ale ustawa nie przejdzie całego procesu legislacyjnego przed 31 października i Wielka Brytania mimo porozumienia politycznego z UE, musiałaby opuścić Wspólnotę bez umowy.
Czytaj: Brexit - wciąż nie wiadomo, kiedy nastąpi>>
Obrady Izby Gmin były burzliwe, rozpoczęło je wystąpienia Borisa Johnsona, który przekonywał, że porozumienie jest najlepszym rozwiązaniem, a dokończenie brexitu pomoże załagodzić podziały społeczne wokół tego tematu.
- Muszę powiedzieć tej Izbie, z całą szczerością, że niezależnie od tego, do napisania jakich listów może próbować zmusić rząd, nie zmieni to mojej oceny, że dalsze opóźnienie jest bezcelowe, kosztowne i głęboko szkodliwe dla zaufania publicznego - mówił.
- Nie trzeba przypominać Izbie, że jest to drugie porozumienie i czwarte głosowanie, trzy i pół roku po głosowaniu narodu w sprawie brexitu. W ciągu tych lat zrywały się przyjaźnie, dzieliły rodziny, a uwagę tej Izby pochłaniała jedna sprawa, która czasami wydawała się nie do rozwiązania - dodał.
Komisja Europejska chce jak najszybciej informacji
Tymczasem Komisja Europejska oczekuje, że Wielka Brytania jak najszybciej poinformuje UE o dalszych krokach po odłożeniu w sobotę głosowania w sprawie umowy o wyjściu ze Wspólnoty.
- Komisja Europejska odnotowuje dzisiejsze głosowanie w Izbie Gmin w sprawie tzw. poprawki Letwina, która oznacza, że samo porozumienie o wyjściu nie zostało poddane pod głosowanie. Do rządu Wielkiej Brytanii należy poinformowanie nas o kolejnych krokach tak szybko, jak to możliwe - napisała na Twitterze główna rzeczniczka KE Mina Andreewa.
-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Linki w tekście artykułu mogą odsyłać bezpośrednio do odpowiednich dokumentów w programie LEX. Aby móc przeglądać te dokumenty, konieczne jest zalogowanie się do programu. Dostęp do treści dokumentów w programie LEX jest zależny od posiadanych licencji.