Rada Praw Człowieka odpowiada za promowanie i ochronę praw człowieka na całym świecie. Jest organem działającym w ramach systemu Narodów Zjednoczonych. Tworzą ją 47 państwa, których przedstawiciele pracują przez cały rok w Biurze ONZ w Genewie. Rada ma m.in. uprawnienia do przeprowadzania misji informacyjnych i oraz powoływania komisji dochodzeniowych. Trzy razy w roku analizuje stan przestrzegania praw człowieka w państwach członkowskich ONZ. Tzw. Universal Periodic Review pozwala krajom zademonstrować działania na rzecz propagowania praw człowieka.

Czytaj:
Polska krytykowana na forum Rady Praw Człowieka ONZ za łamanie praworządności>>
Rada Praw Człowieka ONZ rekomenduje związki partnerskie oraz walkę z rasizmem i przemocą>>

 

Do Rady Praw Człowieka dostały się także Armenia, Niemcy, Holandia, Libia, Mauretania, Namibia i Sudan z Afryki, Wenezuela i Brazylia z rejonu Ameryki Łacińskiej i Karaibów oraz Indonezja, Japonia, Wyspy Marshalla i Korea Północna reprezentujące kraje Azji i Pacyfiku.

- Kolejny międzynarodowy sukces Polski! Polska wybrana do Rady Praw Człowieka ONZ. Po pracach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ, rozpoczniemy nowe zadania. Dziękuję polskim dyplomatom, którzy razem z Prezydentem RP zabiegali o ten wybór. Znów pokazaliśmy że jesteśmy skuteczni! - napisał w piątek rano na Twitterze Szczerski.

Zadowolenie prezydenckiego doradcy i podziękowania dla polskich dyplomatów są uzasadnione, ale ci ostatni w pracach rady nie będą mieli łatwo. Choćby dlatego, że organ ten w przeszłości wielokrotnie krytykował Polskę, ostatnio np. za naruszanie praworządności. Rada rekomenduje też np. legalizację związków partnerskich.

Polska była ostatnio członkiem Rady Praw Człowieka ONZ w latach 2010 - 2013.

 

Wojciech Brzozowski, Adam Krzywoń, Marcin Wiącek

Sprawdź  
POLECAMY