Prawo.pl

UE: Nabywcy opon mają otrzymywać więcej informacji o ich cechach

Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Etykiety nowych opon będą musiały wskazywać zużycie paliwa, przyczepność na mokrej nawierzchni i zewnętrzny hałas toczenia, a także informować o wydajności na śniegu i lodzie. Będzie to obowiązkowe dzięki zatwierdzonym przez państwa członkowskie w piątek przepisom dotyczącym nowego systemu etykietowania opon samochodowych. 
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze Prawo europejskie
Pierwsze posiedzenie sejmu IX kadencji upłynęło pod znakiem emerytalnej rewolucji. Rządzące PIS zdążyło już złożyć projekt znoszący limit 30-krotności składek emerytalnych, jednocześnie wycofując go w momencie, kiedy okazało się, że nie zdobędą wymaganej większości. W odpowiedzi na projekt PiS, Lewica złożyła swój projekt zniesienia limitu przy jednoczesnym wprowadzeniu progu maksymalnej emerytury.
Oskar Sobolewski
22.11.2019
Emerytury i renty
Ochrona i pierwszeństwo pieszych uczestników ruchu drogowego również wtedy, kiedy oczekują na przejście przez jezdnię - takie rozwiązanie przewiduje projekt ustawy, który wnieśli w piątek do Sejmu posłowie Agnieszka Pomaska i Michał Szczerba w imieniu klubu Koalicji Obywatelskiej.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Administracja publiczna
Temat sytuacji w Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym wraca od kilku lat jak bumerang. Placówka już ponad rok temu przekroczyła swoją pojemność - obecnie przebywają w niej 74 osoby. Stąd apele o zmiany legislacyjne i ostrzeżenia, że bez nich nie spełnia on swojej funkcji, a trafiający tam byli więźniowie są jedynie izolowani, bez żadnych perspektyw na przyszłość.
Patrycja Rojek-Socha
22.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości UE i oczekiwanym na jego bazie orzeczeniu Sądu Najwyższego można się spodziewać fali postępowań, w których podważane będą rozstrzygnięcia podejmowane z udziałem sędziów powołanych z udziałem nowej Krajowej Rady Sądownictwa - twierdzi prof. Zbigniew Kmieciak z Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia NSA w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
22.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Sejm uchwalił w czwartek wieczorem ustawę umożliwiającą finansowanie tzw. trzynastych emerytur i rent socjalnych z Funduszu Solidarnościowego. Zdaniem opozycji ma to być zabieg księgowy, który pozwoli na wypłacenie w przyszłym roku dodatkowych świadczeń bez zwiększania deficytu budżetowego.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Emerytury i renty
Wszechobecna inwigilacja miliardów ludzi przez Facebooka i Google’a stanowi systemowe zagrożenie dla praw człowieka - ostrzega Amnesty International ostrzega w swoim nowym raporcie. I wzywa technologicznych gigantów do wprowadzenia radykalnych zmian w stosowanym przez nie modelu biznesowym.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Prawo AI RODO
Wyrok Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej nie kwestionuje umocowania Krajowej Rady Sądownictwa i Izby Dyscyplinarnej SN. TSUE wskazał jedynie, że sąd krajowy może dokonywać oceny w jednostkowej sprawie, czy organ krajowy jest sądem niezawisłym i bezstronnym - wskazała KRS w przyjętej w czwartek uchwale. Zasugerowała konieczność wzmocnienia pozycji ustrojowej jej członków.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
21 listopada mija termin trzech miesięcy na składanie wniosków o podjęcie starych spraw cywilnych - zawieszonych np. z powodu błędnego adresu strony. To efekt wprowadzonych w sierpniu zmian w przepisach dotyczących terminów zawieszeń. Chodzi o sprawy zawieszone przed ich wejściem w życie.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Linia lotnicza Ryanair ma zwrócić opłatę pobraną od jednej z pasażerek za bagaż podręczny, który rzekomo miał być zbyt ciężki. Tak orzekł sąd w Madrycie, a prowadząca sprawę sędzia wyjaśniła, że przewoźnik nie miał w ogóle prawa pobierać pieniędzy za bagaż podręczny. Ryanair w Polsce też pobiera dodatkową opłatę za bagaż podręczny.
Krzysztof Sobczak
21.11.2019
Rynek i konsument
W czwartek w Sejmie zbierze się na inauguracyjnym posiedzeniu parlamentarny zespół do spraw równouprawnienia społeczności LGBT+. Wiceszef klubu Lewicy Krzysztof Śmiszek, który jest inicjatorem tego parlamentarnego zespołu, chciałby w ciągu kwartału wypracować i przedstawić projekty ustaw dotyczących związków partnerskich oraz równości małżeńskiej.
Agnieszka Matłacz
21.11.2019
Prawo cywilne
Sejmowa komisja sprawiedliwości i praw człowieka poparła dwóch kandydatów na sędziów Trybunału Konstytucyjnego: Krystynę Pawłowicz i Stanisława Piotrowicza, których kandydowanie ze względu na wiek może być wykluczone. Posłowie PiS wycofali w środę poparcie dla zgłaszanego przez siebie Roberta Jastrzębskiego.
Jolanta Ojczyk
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości
Polityka karna w Polsce nadal skupia się głównie na restrykcyjności kar. Tymczasem zgodnie ze europejskimi standardami sprawca powinien brać odpowiedzialność za swojej czyny i w miarę możliwości je wynagradzać poszkodowanemu, bądź społeczeństwu - choćby poprzez różnego rodzaju prace - mówi dr Honorata Czajkowska
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Wymiar sprawiedliwości

Przepisy UE o wyrobach medycznych zmienią rynek usług kosmetycznych

Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie
Rozporządzenie unijne o wyrobach medycznych będzie miało kolosalny wpływ również na branżę produktów i usług o charakterze kosmetycznym. Soczewki zmieniające kolor oczu, ale także botokos wstrzykiwany pod skórę, lasery używane do depilacji czy sprzęt stosowany do redukcji tkanki tłuszczowej, będą poddane zasadom identycznym jak wyroby medyczne
Oskar Luty
21.11.2019
Pacjent Prawo gospodarcze Opieka zdrowotna Prawo europejskie

Przeciążenie sądów może uderzyć w posiedzenia przygotowawcze

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Wprowadzone przez nowelizację procedury cywilnej posiedzenie przygotowawcze miało - co do zasady - zachęcać do ugody i usprawniać postępowanie. Obłożeni pracą sędziowie, nie kryją jednak, że będą go unikać, bo czasu im nie starcza nawet na stare sprawy. Pozwala na to sama ustawa, przewidując "wyjątek" - czyli szczególne okoliczności.
Patrycja Rojek-Socha
21.11.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.

Organizacje apelują o wykonanie wyroku TSUE 

Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jeżeli wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE dotyczący niezależności Izby Dyscyplinarnej SN i KRS nie zostanie zrealizowany szybko i w zgodzie ze standardami europejskimi, zasadą pewności prawa, a także z poszanowaniem praw obywateli, którzy pokładali zaufanie w polskim systemie sądownictwa, to nieuchronnie dojdzie do bezprecedensowego chaosu w systemie prawnym
Krzysztof Sobczak
20.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Demontaż emerytalnych bezpieczników państwa

Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Gdy perspektywa emerytalnego ubóstwa przyszłych emerytów w starzejącym się i kurczącym społeczeństwie staje się zagrożeniem dla naszego państwa, główne pomysły legislacyjnych zmian w systemie emerytalnym lekceważą interes państwa, przyszłych emerytów oraz podatników i są zgłaszane wyłącznie dla bieżących potrzeb budżetowych - pisze Adrian Prusik, radca prawny, wspólnik w Kancelarii Prawa Pracy Wojewódka i Wspólnicy.
Adrian Prusik
20.11.2019
Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
By sprzedać dług nie trzeba mieć zgody dłużnika na przetwarzanie jego danych. W przypadku zlecenia windykacji innej firmie, trzeba zawrzeć z nią umowę powierzenia. Tak wynika z właśnie opublikowanego stanowiska Urzędu Ochrony Danych Osobowych. Dłużnicy więc nie skorzystają z RODO. Mogą jedynie wnieść sprzeciw dotyczący nieaktualności lub nieprawdziwości danych.
Jolanta Ojczyk
20.11.2019
RODO
Nie ma znaczenia fakt, że podatnik budował na prywatnych gruntach, jeśli sprzedaż nieruchomości była na dużą skalę i wypełniała cechy działalności gospodarczej. Skala aktywności podatnika i działania zorganizowane w ciągu wielu lat, decydują o tym, że była to działalność gospodarcza. Wynika to z wyroku Naczelnego Sądu Administracyjnego.
Wiesława Moczydłowska
20.11.2019
PIT
Najwyższa Izba Kontroli proponuje, żeby uzależnić usunięcie punktów karnych zgromadzonych w centralnej ewidencji kierowców od uprzedniego uiszczenia grzywny. Mogłoby to skutecznie motywować kierowców do płacenia mandatów. Od lat nic się w tym zakresie nie zmienia - tylko połowa ukaranych płaci dobrowolnie mandaty.
Agnieszka Matłacz
20.11.2019
Prawo karne Policja
Od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia - tyle od środy grozi rodzicom, którzy zgodzą się na adopcję swojego dziecka, w celu osiągnięcia korzyści majątkowej lub osobistej i zatajając ten fakt przed sądem orzekającym w postępowaniu o przysposobienie. Tak samo jest w przypadku osób, które zdecydują się na taką adopcje. Z szacunków ekspertów wynika, że rocznie w Polsce, nielegalnie adoptowanych jest nawet kilka tysięcy dzieci.
Patrycja Rojek-Socha
20.11.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Po pierwszym czytaniu w Sejmie projektu PiS w sprawie finansowania tzw. trzynastych emerytur z Funduszu Solidarnościowego, w nocy z wtorku na środę projekt skierowano do dalszych prac w Komisji Finansów Publicznych. Jeszcze w środę projekt ma wrócić na posiedzenie plenarne Sejmu.
Krzysztof Sobczak
20.11.2019
Emerytury i renty
Sejm rozpoczął prace nad projektem podnoszącym o 10 proc. akcyzę na napoje alkoholowe i wyroby tytoniowe. Pierwsze czytanie rządowego projektu przewidującego 10-proc. wzrost akcyzy na alkohole i wyroby tytoniowe rozpoczęło się w Sejmie we wtorek wieczorem i po północy. Sejm zdecydował, że projektem ma zająć się się komisja finansów publicznych.
Krzysztof Sobczak
20.11.2019
Akcyza
W sytuacji, gdy przedsiębiorca uprzedza konsumenta o kosztach poszczególnych opcji dodatkowych, a także na bieżąco informuje go o przekroczeniu rozsądnie określonych limitów dobowych i miesięcznych, brak jest podstaw do uznania, że ma on również obowiązek informować o koszcie każdego SMS-a, wysyłanego w trakcie gry - orzekł Sąd Najwyższy.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
20.11.2019
Prawo cywilne
Sejm udzielił we wtorek wieczorem wotum zaufania rządowi Mateusza Morawieckiego. Za udzieleniem wotum zaufania zagłosowało 237 posłów, przeciw było 214, wstrzymało się 3 posłów. Zgodnie z zapowiedzią premiera, nowy rząd rozpocznie pracę od posiedzenia w czwartek 21 listopada.
Krzysztof Sobczak
19.11.2019
Administracja publiczna
To Sąd Najwyższy ma badać niezależność nowej Izby Dyscyplinarnej, by ustalić, czy może ona rozpoznawać spory dotyczące przejścia sędziów Sądu Najwyższego w stan spoczynku - stwierdził we wtorek Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej. TSUE zakwestionował też tryb wyboru sędziów - członków Krajowej Rady Sądownictwa.
Krzysztof Sobczak
19.11.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Najnowsza interpretacja podatkowa potwierdza, że dla skorzystania z prawa do ulgi rehabilitacyjnej w PIT istotne znaczenie ma data powstania niepełnosprawności. Bez znaczenia jest natomiast termin, w którym zostało wydane orzeczenie o niepełnosprawności. W rezultacie z ulgi można skorzystać wcześniej.
Krzysztof Koślicki
19.11.2019
PIT

NSA: Budowanie w Bieszczadach rodzi dodatkowe utrudnienia

Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Negatywny dla inwestora wyrok i konieczność sporządzenia oceny oddziaływania na środowisko przez skarżącego nie oznacza, że nie będzie on mógł wybudować domu letniskowego na kupionej działce w obrębie Natura 2000 - orzekł Naczelny Sąd Administracyjny.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
19.11.2019
Środowisko Administracja publiczna Budownictwo
Odszkodowanie za straty wynikające z sąsiedztwa lotniska powinno być zasadne jeśli obiektywnie oceniając powstała w rzeczywistości szkoda, a szkoda ta powinna być wykazana i udowodniona. Tego jednak w przepisach obecnie nie znajdziemy - twierdzi adwokat Maksymilian Graś.
Andrzej Mazurowski
19.11.2019
Prawo cywilne Administracja publiczna
Napisane hermetycznym językiem, niezrozumiałe dla osób bez wykształcenia prawniczego, niespełniające wymogów prawa europejskiego - tak Rzecznik Praw Obywatelskich ocenia ministerialne projekty wzorów pouczeń o uprawnieniach i obowiązkach podejrzanego, pokrzywdzonego oraz świadka w sprawach karnych.
Krzysztof Sobczak
18.11.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości