Marcin Wnukowski

Artykuły autora

Przedsiębiorca może się skutecznie bronić przed ograniczaniem dostępu do rynku

Rynek i konsument Finanse

Przedsiębiorca zagrożony utrudnieniem dostępu do rynku dysponuje licznymi możliwościami dochodzenia swoich praw. Choć pewnym problemem nadal pozostaje sprawność wymiaru sprawiedliwości, warto bronić dostępu do kanałów sprzedaży i promocji wyrobów czy usług - piszą Justyna Dereszyńska oraz dr Marcin Wnukowski, radcowie prawni ze Squire Patton Boggs Warszawa.

03.10.2023

Czyny nieuczciwej konkurencji, których definicji nie znajdziecie w ustawie

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Ustawa o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji dość obszernie wylicza czyny będące deliktami nieuczciwej konkurencji. Jak jednak rozpoznać czyny, których ustawa nie definiuje jasno i wprost jako deliktów, a które bez wątpienia szkodzą naszej działalności, a także - jak się przed takimi czynami bronić? - zastanawiają się Marcin Wnukowski i ​Justyna Dereszyńska z Squire Patton Boggs.

19.04.2023

Nieuczciwa konkurencja może prowadzić do zerwania umowy dystrybutor – zleceniodawca

Prawo cywilne Prawo gospodarcze

Kluczowym elementem działalności gospodarczej jest rozwinięcie sieci dystrybucyjnej. Budowa świadomości marki i penetracja rynku są działaniami czasochłonnymi. Często stosowanym rozwiązaniem jest zawieranie z niezależnymi dystrybutorami umów dystrybucyjnych lub, z czym w Polsce spotykamy się rzadziej, umów agencyjnych - piszą Marcin Wnukowski i Justyna Dereszyńska, ze Squire Patton Boggs.

02.02.2023

Większy nadzór nad szybkimi pożyczkami może ograniczyć ich dostępność

Rynek i konsument Finanse

Czekająca na wejście w życie nowelizacja ustawy antylichwiarskiej, która wprowadza m.in. nadzór KNF nad firmami pożyczkowymi, budzi wiele emocji przede wszystkim w środowisku tych instytucji i może mieć znaczący wpływ na dostępność pożyczek dla wielu podmiotów korzystających z usług instytucji pożyczkowych - piszą Marcin Wnukowski i Patrycja Pacholczak, Squire Patton Boggs Krześniak sp.k.

02.02.2023

Nieuczciwa konkurencja – można się skutecznie bronić

Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Spowolnienie gospodarcze powoduje wzrost konkurencji na rynku. Większość podmiotów konkuruje ze sobą merytorycznie, jednak bieżąca sytuacja rynkowa powoduje, że niektóre firmy mogą uciekać się do nieuczciwych metod mających na celu wykorzystanie wytworzonych przez konkurentów zasobów. Działania te służą najczęściej wyprzedzeniu rywala „na skróty”.

26.01.2023
1  2