Prawo.pl

Finansowe zachęty mają motywować do korzystania z mediacji

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Ministerstwo Sprawiedliwości chce upowszechniać mediację i szuka rozwiązań, które by w tym pomogły. Jak dowiedziało się Prawo.pl, jednym ze sposobów mają być finansowe zachęty dla stron i pełnomocników. Prawnicy przyznają, że bariera tkwi często w nich samych i w związku z tym projektowany kierunek zmian uznają za interesujący.
Patrycja Rojek-Socha
11.12.2019
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
E-recepta będzie obowiązkowa od 8 stycznia 2020 r. By ją wystawiać, placówka musi być podłączona do platformy P1. Na miesiąc przed tym obowiązkiem, zaledwie 55 proc. placówek medycznych jest już w tym systemie. Janusz Cieszyński, wiceminister zdrowia podkreśla, że nie ma szans na zmianę tego terminu.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
11.12.2019
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Rzecznik praw obywatelskich jest przeciwny działaniom organów władzy publicznej, nakierowanym na piętnowanie i wykluczanie osób i grup. Wniósł więc pierwsze skargi na wybrane uchwały anty-LGBT samorządów do pięciu różnych wojewódzkich sądów administracyjnych.
Katarzyna Kubicka-Żach
10.12.2019
Samorząd terytorialny
Trzymiesięczny termin na wznowienie postępowania cywilnego w przypadku, gdy wyrok został oparty na podrobionym dokumencie jest zgodny z konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny. I ocenił, że to jeden z najdłuższych terminów w prawie cywilnym.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2019
Wymiar sprawiedliwości

Niemiecki wzór raczej niedobry do karania sędziów

Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
W niemieckim prawie jest przepis przewidujący kary dla sędziów i urzędników, ale pozwala on na pociągnięcie do odpowiedzialności karnej tylko w razie prowadzenia postępowania lub podjęcia decyzji prawnej, naruszającej prawo na rzecz jednej ze stron lub na jej niekorzyść. W Niemczech nie ma mowy o karaniu za wyrok, ani za stosowanie się do orzeczeń TSUE
Krzysztof Sobczak
10.12.2019
Prawo karne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Jedna z mieszkanek Wrocławia sprzedała odziedziczone po rodzicach mieszkanie. Nabywca w zamian dał jej lokal dwukrotnie mniejszy i w Wałbrzychu. Teraz prokuratura kieruje w tej sprawie pozew o ustalenie nieważności transakcji, bo jak podnosi - kobieta była w stanie wyłączającym świadome i swobodne podjęcie decyzji.
Patrycja Rojek-Socha
10.12.2019
Prawo cywilne
Gdy zostanie stwierdzona nieważność umowy kredytu, banki mogą podejmować próby dochodzenia od kredytobiorców wynagrodzenia za „bezumowne” korzystania z kapitału. To jednak nie znaczy, że tego typu żądania są zasadne i będą uwzględnianie przez sądy. Trudno jest znaleźć podstawę do zasądzenia takiego roszczenia
Natalia Kozłowska
10.12.2019
Prawo cywilne Kredyty frankowe
Lekarz ze specjalizacją radiologa stał się niezdolny do pracy 13 lat po ukończeniu studiów. ZUS i sądy pracy odmówiły 52-letniemu mężczyźnie wypłacenia renty rodzinnej po ojcu, gdyż nie spełniał warunków, jakie stawia ustawa emerytalna - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Pracy i Ubezpieczeń Społecznych.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2019
Pomoc społeczna Emerytury i renty

Zreformowana procedura cywilna już do poprawki - w MS trwają prace

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
Zaledwie cztery tygodnie obowiązuje duża nowelizacja Kodeksu postępowania cywilnego, a Ministerstwo Sprawiedliwości już planuje w niej zmiany - dowiedziało się Prawo.pl. Prawnicy nie są tym zaskoczeni, bo jak mówią, w opasłej reformie jest wiele błędów i niedociągnięć. A wśród sędziów krążą wykazy kilkudziesięciu przepisów, z którymi mają oni obecnie duże problemy interpretacyjne.
Patrycja Rojek-Socha Jolanta Ojczyk
10.12.2019
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Zmiany w k.p.c.
W UE podjęte zostaną prace nad unijnym prawem, które byłoby odpowiednikiem przyjętych przez USA i inne kraje tzw. ustaw Magnitskiego, obejmujących system sankcji na łamanie praw człowieka w różnych krajach. Zdecydowali o tym poniedziałek unijni ministrowie sprawa zagranicznych. Polska popiera te działania.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawo karne Prawo europejskie

SN: Cel zmowy cenowej wystarczy do ukarania firmy

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów nie musi udowadniać, że porozumienie cenowe wywarło negatywny skutek na rynku, ponieważ zakazane są porozumienia, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji na rynku - orzekł Sąd Najwyższy rozpatrując kasację dotyczącą handlu rowerami.  
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Sędziowie mają prawo podejmować wszelkie środki, by rozstrzygnąć wątpliwości co do niezawisłości sędziów, którzy orzekali wcześniej w danej sprawie - stwierdził rzecznik praw obywatelskich. I podkreślił, w wystąpieniu do sędziowskiego rzecznika dyscyplinarnego, że dlatego za realizowanie konstytucyjnego prawa każdego do sądu nie powinni być pociągani do odpowiedzialności dyscyplinarnej.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Podczas internetowych licytacji w czasie rzeczywistym dane osobowe użytkowników, w tym płeć, wiek, lokalizacja i historia przeglądania, są gromadzone i przekazywane tysiącom firm w branży reklamy internetowej. Organizacja Liberties wzywa Google i IAB do zaprzestania naruszania naruszania w ten sposób prywatności.
Krzysztof Sobczak
09.12.2019
RODO Compliance
Udostępnienie sygnału, sposób zapłaty i cena - to są cechy świadczenia głównego operatora i nie mogą być zaskarżone jako klauzule niedozwolone - orzekł Sąd Najwyższy i uchylił wyrok Sądu Apelacyjnego z powodu orzeczenia ponad żądanie, co do zapisu, którego we wzorcu umowy nie było.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
09.12.2019
Prawo cywilne Rynek i konsument
Posiedzenia komisji rady gminy, powiatu i województwa nie są jawne tak jak obrady sesji. Są dostępne, o ile stanowi tak prawo lub gdy postanowi tak komisja. Tymczasem obowiązek rejestracji obrad organów pomocniczych rad umożliwiłby szerszy dostęp obywateli do informacji związanych z działalnością rad. Z drugiej strony to duże dodatkowe koszty dla samorządów.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.12.2019
Samorząd terytorialny
Dziennikarz Szymon Hołownia po raz pierwszy publicznie powiedział, że chce kandydować w przyszłorocznych wyborach na prezydenta RP. Kadencja Andrzeja Dudy kończy się w 2020 roku, termin wyborów prezydenckich zostanie ogłoszony na początku roku.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.12.2019
Wybory
Organizacje pozarządowe udzielą pomocy postpenitencjarnej osobom pozbawionym wolności, zwalnianym z zakładów karnych i aresztów śledczych oraz ich najbliższym. Chodzi o ograniczenie zjawiska bezdomności i powrotu do przestępstwa. Fundusz Sprawiedliwości przeznaczy na ten cel 30 mln złotych - informuje Ministerstwo Sprawiedliwości.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.12.2019
Prawo karne
Od ponad dwóch miesięcy obowiązuje ustawa o komisji do spraw wyjaśniania przypadków pedofilii, a dotychczas do Sejmu i Senatu nie wpłynęły żadne kandydatury. Swoich przedstawicieli do komisji dotąd nie powołali też premier, prezydent i rzecznik praw dziecka.
Krzysztof Sobczak
07.12.2019
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prokurator nie może się kierować osobistymi przekonaniami w przypadku, gdy występuje o zaprzeczenie ojcostwa - orzekł Sąd Najwyższy w Izbie Cywilnej. - Sąd zawsze musi badać, czy dobro dziecka w tym wypadku będzie zachowane, a także rozważyć, czy zaprzeczenie ojcostwa leży w jego interesie - dodał.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2019
Prawo rodzinne Prokuratura
Najczęściej małżonkowie kupują nieruchomości do majątku wspólnego, gdyż zazwyczaj łączy ich ustrój wspólności majątkowej. Problem może jednak powstać, jeśli znaczna część środków pochodziła z pieniędzy osobistych, np. przekazanych tylko jednemu z nich. Wtedy do rozważenia pozostaje zmiana ustroju majątkowego.
Aleksandra Partyk
07.12.2019
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Brudny, pijany lub śmierdzący współpasażer może poważnie utrudnić życie osobom podróżującym komunikacją zbiorową. Absolutnie nie oznacza to, że mogą oni samodzielnie interweniować i wyrzucić taką osobę z autobusu lub tramwaju. Nadgorliwy pasażer naraża się na odpowiedzialność karną.
Monika Sewastianowicz
07.12.2019
Prawo cywilne
Od piątku, 6 grudnia, obowiązują przepisy dotyczące tworzenia drogowych korytarzy życia oraz jazdy na suwak. To efekt nowelizacji ustawy Prawo o ruchu drogowym, która wprowadza zasady ustępowania uprzywilejowanym pojazdom oraz pierwszeństwa jazdy z poszczególnych pasów ruchu, gdy następuje zmniejszenie ich liczby.
Krzysztof Sobczak
06.12.2019
Prawo karne
Celem opiniowania projektu rozporządzenia jest zgłaszanie uwag do układu merytorycznego i graficznego formularzy uzasadnień, a nie wypowiadanie się na temat celowości ich wprowadzenia, bo to przesądziła już nowelizacja Kodeksu postępowania karnego - podkreśla MS odnosząc się do publikacji Prawo.pl. I dodaje, że na takie uwagi dotyczące korzystania z nowego rozwiązania czeka.
Patrycja Rojek-Socha
06.12.2019
Wymiar sprawiedliwości

Kary za niezarejestrowanie auta uderzą nie tylko w firmy

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Każdy, kto sprowadzi w grudniu samochód z któregoś z państw Unii Europejskiej i nie zarejestruje go w ciągu 30 dni, może dostać karę do 1000 złotych. Dotyczy to też sprzedawców samochodów, ale to nie jedyny ich problem. Od dnia rejestracji muszą płacić ubezpieczenie i VAT. Dla ciężarówek to koszty idące w dziesiątki tysięcy złotych.
Jolanta Ojczyk
06.12.2019
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Rozpoczyna się III edycja konkursu „Liderzy Zmian w Ochronie Zdrowia”. O tym, kto i za co będzie w nim nagradzany rozmawiamy z dr Małgorzatą Gałązką-Sobotką, dyrektorem Instytutu Zarządzania w Ochronie Zdrowia Uczelni Łazarskiego. Zgłoszenia do konkursu przyjmowane będą do 27 stycznia 2020 roku.
Agnieszka Pochrzęst-Motyczyńska
06.12.2019
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia
Przedstawiciele państw członkowskich w Radzie Unii Europejskiej mianowali w czwartek dr. Wojciecha Wiewiórowskiego Europejskim Inspektorem Ochrony Danych (EIOD). W zeszłym tygodniu został on wybrany na to stanowisko przez europosłów. Jego kadencja potrwa pięć lat.
Krzysztof Sobczak
05.12.2019
RODO Prawo europejskie
Co najmniej do 1 czerwca 2020 r. członkowie Otwartych Funduszy Emerytalnych będą mieli czas na zastanowienie, co zrobić ze swoimi oszczędnościami zgromadzonymi w OFE: czy przekazać je do ZUS, czy na Indywidualne Konta Emerytalne. Tego dnia mają dopiero wejść w życie przepisy dotyczące przekształcenia OFE w IKE. Na razie jednak nie wiadomo, w jakim terminie osoby chcące uniknąć 15-procentowej opłaty przekształceniowej, będą musiały złożyć deklaracje o przeniesieniu pieniędzy do ZUS. Obecnie trwają uzgodnienia w łonie rządu.
Grażyna J. Leśniak
05.12.2019
Emerytury i renty
Tłumaczymy się brakiem chęci, obawą przed kosztami i nieznajomością przepisów - w sumie co czwarty z badanych Polaków, przyznaje, że nie walczy o swoje prawa. Nie zdaje sobie przy tym sprawy, że to wiąże się ze stratami finansowymi, sięgającymi niejednokrotnie równowartości średniego krajowego wynagrodzenia.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2019
Prawnicy

Formularze uzasadnień już obowiązują - wątpliwości wiele

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Tabelka ma być lekiem na sążniste uzasadnienia wyroków. Jednak zmianie towarzyszą duże obawy ze strony sędziów - formularze mogą być niezrozumiałe dla stron, ale też sami sędziowie nie wiedzą, jak je wypełniać. Wątpliwości zdaje się mieć także sam resort sprawiedliwości, bo pytał prawników, czy nie powinno być wyjątków od tej zasady. A ci mówią wprost: będzie trudniej skutecznie się odwołać.
Patrycja Rojek-Socha
05.12.2019
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Chodzi o rekompensaty dla przemysłu energochłonnego. Polscy europosłowie zainterweniowali w Komisji Europejskiej zgodnie i ponad podziałami. Według nieoficjalnych informacji Bruksela przygotowuje ich ograniczenie, związane z regułami pomocy publicznej.
Patrycja Rojek-Socha
04.12.2019
Rynek i konsument