Chociaż od kilku dni mamy stabilizację liczby zakażeń, to epidemia wciąż zbiera śmiertelne żniwo - powiedział na sobotniej konferencji prasowej premier Mateusz Morawiecki. Dodał, że obecnie 7-dniowa krocząca średnia to ok. 22 tys., więc sytuacja wciąż jest bardzo poważna.

- Dzisiaj wiemy, że wiele naszych analiz i prognoz było błędnych, nie sprawdziły się - zaznaczył premier, podkreślając, że we wszystkich krajach europejskich nastrój jest podobny, to przede wszystkim pokora. Premier przypomniał, że bronią jest dyscyplina i przestrzeganie zasad sanitarnych w oczekiwaniu na szczepionkę.

- Rozpoczynamy 100 dni solidarności - powiedział premier. To plan stopniowego odmrażania kraju, który ma ostrożnie przywracać kraj do normalnego funkcjonowania.

 

Placówki handlowe otwarte w najwyższym reżimie sanitarnym

Od przyszłej soboty, czyli od 28 listopada placówki handlowe wrócą do działalności w najwyższym reżimie sanitarnym. W grudniu będą dwie niedziele handlowe: 13 i 20 grudnia.

- Rząd zdecydował się na odważny ruch otwarcia praktycznie całego sektora handlowego - mówił wicepremier Jarosław Gowin. Podziękował przedsiębiorcom, przedstawicielom związków zawodowych, Radzie Dialogu Społecznego, które uczestniczyły w wypracowaniu nowych zasad.

W sklepach i galeriach handlowych będzie obowiązywał limit osób – maksymalnie 1 os. na 15 m2. Pozostaje obowiązek zasłaniania nos i usta. Przy wejściu do sklepu należy zdezynfekować ręce lub użyć rękawiczek ochronnych podczas całych zakupów.

 

Placówki gastronomiczne i siłownie zamknięte

Do 27 grudnia zamknięte pozostaną natomiast siłownie, kluby fitness, kina, teatry, parki rozrywki, dyskoteki.  Pozostaje zakaz organizacji wesel, a placówki gastronomiczne mogą działać tylko "na wynos" i "w dostawie". Zgromadzenia mogą liczyć maksymalnie 5 osób, w kościołach i środkach transportu obowiązują dotychczasowe limity, a hotele mogą przyjmować tylko gości podróżujących służbowo.

 

Szkoły zdalnie, ferie w jednym terminie

Szkoły będą kontynuowały pracę zdalną do Świąt. Ferie będą skumulowane w jednym okresie - między 4 a 17 stycznia. Ferie, które zwykle były rozłożone na różne terminy, w tym roku będą skumulowane w jednym terminie.

Czytaj też: Ferie dla wszystkich województw w jednym terminie, do Świąt nauka zdalna >

 

Premier namawia do spędzenia świąt w małym gronie

Redukcja kontaktów społecznych w okresie Świąt jest tematem fundamentalnie ważnym dla dalszego przebiegu epidemii. Dlatego pracujemy nad rozwiązaniami prawnymi, które ograniczą możliwość przemieszczania się - zapowiedział premier. Zaapelował w związku z tym, aby nie zamawiać krajowych ani zagranicznych wyjazdów na ten okres, nie planować dużych spotkań rodzinnych.

 

Projekty rozporządzeń już są, konsultacje ruszyły

Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że już dziś rozpoczynają się konsultacje projektów rozporządzeń, które określą zmiany na najbliższe tygodnie. Podkreślił, że zmiany w obostrzeniach będą warunkowe - uzależnione od średniej zachorowań z ostatnich 7 dni. Jeśli zachorowania będą wynosiły poniżej 19 tys, to planowany jest powrót do stref czerwonych, 9400 - powrót do stref żółtych, a 3800 - do stref zielonych. Zaznaczył jednak, że jeśli średnia liczba zachorowań zacznie rosnąć i przekroczy 27 tys. to będzie trzeba liczyć się z najwyższymi obostrzeniami, czyli narodową kwarantanną.

W związku z tym w ramach prac przygotowane zostały trzy projekty rozporządzeń w sprawie ograniczeń, nakazów i zakazów w związku z wystąpieniem stanu epidemii. To trzy warianty obostrzeń, po które rząd ma sięgać w zależności od rozwoju sytuacji. Dotyczą one:

  •     tzw. etapu odpowiedzialności (będzie obowiązywał od 28.11. do 27.12),
  •     etapu stabilizacji, czyli powrotu do podziału Polski na trzy nowe strefy – czerwoną, żółtą i zieloną (najwcześniej od 28.12 – zależnie od sytuacji epidemicznej),
  •     kwarantanny narodowej (która zostanie wprowadzona w ostateczności, kiedy trzeba będzie natychmiast i radykalnie ograniczyć transmisję wirusa w społeczeństwie).

Tabelaryczne zestawienie planu ograniczeń na najbliższe tygodnie, które uzależnione będą od liczby zachorowań, projekty rozporządzeń oraz informacje dotyczące terminów konsultacji dostępne są na stronie internetowej www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-bezpieczenstwa

Źródło: www.gov.pl/web/koronawirus/nowe-zasady-bezpieczenstwa, stan z dn. 21.11.2020, godz. 12.00