Powód nie wygrał ze spółdzielnią mieszkaniową: cały sezon siedział w zimnym mieszkaniu, a zapłacił jakby wszystkie kaloryfery działały. Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego odrzuciła skargę Prokuratora Generalnego, który uznał, że opłaty za ogrzewanie były sprzeczne z zasadą demokratycznego państwa prawnego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
05.11.2020
Prawo cywilne
Od soboty galerie handlowe będą zamknięte, podobnie kina i inne placówki kultury. Natomiast od poniedziałku dzieci klas I-III przechodzą na naukę zdalną, a nauka zdalna dla dzieci z klas starszych zostaje przedłużona co najmniej do 29 listopada - zapowiedział w środę premier Mateusz Morawiecki. Premier zaapelował też o pracę zdalną dla wszystkich, którzy mogą pracować z domu.
Grażyna J. Leśniak
04.11.2020
Prawo pracy Koronawirus a prawo

Placówki kulturalne będą zamknięte od 7 listopada

Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział w środę kolejne restrykcje, a wśród nich jest decyzja o zamknięciu kin, teatrów, galerii, domów kultury, ognisk muzycznych. Będą niedostępne dla publiczności od soboty 7 listopada tymczasowo do 29 listopada.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo
Poczta Polska ostrzega przed fałszywymi emailami z logo i nazwą spółki, które zawierają złośliwe oprogramowanie. Cyberprzestępcy chcą w ten sposób pozyskać od wrażliwe dane: hasła, loginy, adresy, PESEL czy numery kont bankowych i kart kredytowych.
Katarzyna Kubicka-Żach
04.11.2020
Administracja publiczna Nowe technologie RODO

Kontakty ze skarbówką najlepiej elektronicznie i zdalnie

Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Ministerstwo Finansów cały czas zachęca do korzystania z elektronicznych form rozliczeń i zdalnego kontaktu z Krajową Administracją Skarbową. W wyjątkowych przypadkach, w sprawach, których nie można załatwić online, podatnicy będą obsługiwani w urzędach skarbowych.
Krzysztof Koślicki
04.11.2020
Ordynacja Rachunkowość Doradca podatkowy
Brak zgody na badania DNA poważnie utrudnia ustalenie, kto jest ojcem dziecka - stwierdza w wystąpieniu do ministra sprawiedliwości Rzecznik Praw Dziecka. Jego zdaniem potrzebna jest zmiana przepisów, by pozwalały sądom nakazywać przeprowadzanie badań DNA przy wyjaśnianiu pochodzenia dziecka.
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Gdyby szpitale przygotowały wcześniej technologie informatyczne to może uniknęlibyśmy takiego zamieszania jak obecnie w wykrywaniu COVID-19, kierowaniu na kwarantannę i zarządzaniu wolnymi lóżkami - mówią eksperci. Chociaż największe zagrożenie - wirusy hakerskie na szpitale - zdarzają się coraz częściej i wszędzie na świecie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
04.11.2020
Opieka zdrowotna LegalTech

Są nowe zasady kierowania na testy w kierunku SARS-CoV-2

Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Już nie trzeba mieć czterech objawów klinicznych aby lekarz skierował na test w kierunku koronawirusa, a Sanepid objął pacjenta nadzorem. Wystarczy jeden, a najbardziej charakterystyczny z nich to utrata węchu i smaku. Kontakt z zarażonym, nawet bardzo bliski, nie jest też samodzielną podstawą do testowania pacjenta.
Katarzyna Nowosielska
04.11.2020
Finansowanie zdrowia Zawody medyczne Koronawirus a prawo

Prof. Andrzej Wróbel: Zgromadzenia można ograniczać tylko w zgodzie z konstytucją

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Ograniczenia prawa do zgromadzeń nie tylko nie mogą być wprowadzane rozporządzeniem rządu, ale nawet wymagana przez konstytucję ustawa musi spełniać jeszcze dodatkowe warunki, by nie zagroziło to tej jednej z najważniejszych wolności obywatelskich - twierdzi prof. Andrzej Wróbel, sędzia Sądu Najwyższego i Trybunału Konstytucyjnego w stanie spoczynku.
Krzysztof Sobczak
04.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Osoby mieszkające z zakażonym koronawirusem domownikiem będą przebywać na kwarantannie już nie przez 10, a przez 7 dni liczonych od momentu, gdy ten domownik zakończy swoją izolację. Ale też osoby chore na COVID-19 nie mające silnych objawów mają trafiać do izolatoriów.
Katarzyna Nowosielska
03.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Doprecyzowanie i uściślenie przepisów dotyczących gwarancji procesowych, które  przysługują pokrzywdzonym, to cel przyjętego we wtorek przez rząd projektu nowelizacji Kodeksu postępowania karnego. Jak deklaruje Ministerstwo Sprawiedliwości, które go przygotował, chodzi przede wszystkim o regulacje, które chronią małoletnie ofiary przestępstw,
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Wbrew zapowiedziom, Sejm szybko nie zajmie się wniesionym przez prezydenta projektem dopuszczającym aborcję w przypadku tzw. wady letalnej płodu. Zaplanowane na jutro i pojutrze posiedzenie zostało przełożone o dwa tygodnie, a pierwsze czytanie projektu ma odbyć się w komisjach. Nie wiadomo jednak, kiedy to nastąpi.
Krzysztof Sobczak
03.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna

Samorządowcy zdecydują o pracy zdalnej swoich urzędów

Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Premier Mateusz Morawiecki spotkał się z samorządowcami na pilnie zwołanym spotkaniu w sprawie rozporządzenia o przejściu na zdalny tryb pracy urzędów administracji samorządowej od wtorku, 3 listopada. Apelowali o to samorządowcy podczas październikowej Komisji Wspólnej. W wyniku konsultacji rząd wydłużył termin obowiązywania zapisów z 2 tygodni do miesiąca.
Hanna Hendrysiak
02.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

UOKiK ściga propagowanie piramid finansowych

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Namawianie konsumentów do udziału w „projekcie” w roli „inwestora” w systemie sprzedaży w zamian za obietnicę wynagrodzenia lub innych korzyści materialnych, które są uzależnione przede od wprowadzenia do systemu kolejnych osób, a nie od sprzedaży czy konsumpcji produktów, to działanie na niekorzyść interesów konsumentów - uważa Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Jeśli politycy chcą znaleźć legislacyjne wyjście z kryzysu wywołanego wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji, powinni zaproponować przepis precyzyjny, ze wskazaniem jednostek chorobowych, których wystąpienie lub wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia dopuszczałoby aborcję - mówi prof. Lech Garlicki, sędzia w stanie spoczynku Trybunału Konstytucyjnego i Europejskiego Trybunału Praw Człowieka.
Krzysztof Sobczak
02.11.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Prawo o ustroju sądów powszechnych nie nakłada na radę gminy obowiązku indywidualnego zawiadamiania każdego z kandydatów na ławników o terminie sesji, podczas której ma być dokonany wybór ławników do sądów powszechnych - stwierdził w niedawnym wyroku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Bydgoszczy.
Robert Horbaczewski
02.11.2020
Samorząd terytorialny
Aby skorzystać ze wsparcia przedsiębiorca, który odnotował straty po decyzji rządu o zamknięciu cmentarzy, będzie musiał wypełnić wniosek, w którym poda m.in. liczbę niesprzedanych chryzantem oraz miejsce ich przechowywania. Co najmniej 50 krzaków daje szanse na wsparcie finansowe od ARiMR.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020

Szykuje się zawieszenie biegu spraw administracyjnych

Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego
We wtorek ma wejść w życie rozporządzenie wprowadzające pracę zdalną w urzędach i jednostkach samorządowych. Rząd rozważa równocześnie wystąpienie do Senatu o poprawkę do kolejnej tarczy antykryzysowej zawieszającą lub odraczającą bieg spraw administracyjnych i uelastyczniającą inne terminy i procedury.
Patrycja Rojek-Socha
01.11.2020
Administracja publiczna Koronawirus a prawo Kodeks postępowania administracyjnego
Wciąż niewielu z nas myśli o sporządzeniu testamentu. Nie zdajemy sobie często w ogóle sprawy, kto odziedziczy majątek po naszej śmierci i żyjemy w mylnym przekonaniu, że dobrze zabezpieczyliśmy interesy osób, na których nam zależy. Brakuje też świadomości na temat dziedziczenia długów, a instytucja zachowku powoduje czasem więcej szkody niż pożytku.
Patrycja Rojek-Socha Monika Sewastianowicz
01.11.2020
Regulamin akcji Poprawmy prawo
Prawo.pl
01.11.2020

Mediacje użyteczne także we wspólnotach mieszkaniowych

Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Prowadzenie mediacji najczęściej wywołuje skojarzenie ze sprawami rodzinnymi, chociaż w rzeczywistości formuła ta jest przydatna również w sprawach gospodarczych, administracyjnych, z zakresu prawa pracy, w sporach medycznych, a nawet w sprawach karnych. Mediacja może być doskonałym sposobem wypracowania rozwiązania w sporach wspólnot mieszkaniowych
Iwona Zygmunt-Kamińska Marta Chmielewska
01.11.2020
Prawo cywilne Prawnicy Wymiar sprawiedliwości
Po 20 latach użytkowania miejsca na cmentarzu komunalnym trzeba wnieść opłatę prolongującą nienaruszalność grobu, bo może on przypaść komu innemu. Od takiej decyzji można jednak odwołać się do sądu. Nie jest też tak, że zarząd cmentarza ma obowiązek likwidacji grobu, gdy nie ma opłat. Rodzina nie powinna się obawiać windykacji kosztów likwidacji nagrobka, bo to sprawa zarządu cmentarza.
Katarzyna Kubicka-Żach
01.11.2020
Samorząd terytorialny
Orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego usuwające z ustawy przesłankę embriopatologiczną jako wyjątek od zakazu usuwania ciąży może stać się podstawą do działań zmierzających do eliminacji także przesłanek dotyczących ciąży pochodzącej z gwałtu oraz zagrożenia zdrowia matki – twierdzi prof. Ewa Łętowska. I dodaje, że jedynym sposobem na wyjście z tego impasu jest szybkie uchwalenie nowej ustawy.
Krzysztof Sobczak
31.10.2020
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Będzie nowa ustawa futerkowa, a ta, której projekt dotychczas procedowano, nie będzie rozpatrywana przez Sejm - poinformował wiceminister rolnictwa Ryszard Bartosik. Wcześniej wstrzymano rozpatrzenie przez Sejm kilkudziesięciu poprawek Senatu do "piątki dla zwierząt".
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Małe i średnie firmy
Rząd z dnia na dzień ogłosił zakaz wchodzenia na cmentarze od 31 października do 2 listopada. Po raz kolejny zrobił to jednak w sposób, który wywołuje duże wątpliwości - po pierwsze decyzja ta wcale nie oznacza, że bramy nekropolii będą zamknięte na głucho, po drugie znów budzi ona wątpliwości, co do nakładania jakichkolwiek sankcji za łamanie przepisów.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Prawo karne Koronawirus a prawo
Celem nowelizacji ma być zwiększenie adopcji dzieci powyżej 7 roku życia - przewidziano więc m.in. zmiany w przepisach dotyczących urlopu ojcowskiego i urlopu na warunkach urlopu macierzyńskiego, przysługujących rodzicom adopcyjnym. Jeszcze bardziej ograniczone mają być adopcje zagraniczne - możliwe to będzie gdy tylko w ten sposób można zapewnić dziecku odpowiednie zastępcze środowisko rodzinne lub gdy istnieją więzi rodzinne.
Patrycja Rojek-Socha
31.10.2020
Prawo rodzinne

Drogie spadki i darowizny z zagranicy

Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Rodziny i krewni coraz częściej mieszkają w różnych częściach świata. Otrzymanie spadku czy darowizny z zagranicy może powodować konieczność zapłacenia dodatkowego podatku w Polsce. Z powodu braku odpowiednich przepisów, daninę czasami trzeba zapłacić nawet dwa razy - raz w Polsce i raz za granicą. Brakuje odpowiednich umów o unikaniu podwójnego opodatkowania.
Piotr Baraniak
31.10.2020
Domowe finanse Podatek od spadków i darowizn
Podstawa przygotowana przez ekipę Anny Zalewskiej to są zmarnowane publiczne pieniądze. A nowy minister Czarnek będzie – jak już zapowiedział - zmieniał treści kształcenia, ale nie z matematyki, fizyki, chemii, tylko z nauk mających charakter normatywny, aksjologiczny, ideowo, światopoglądowo znaczący dla formacji rządzącej - mówi prof. Bogusław Śliwerski.
Beata Igielska
31.10.2020
Szkoła i uczeń Zarządzanie oświatą

SN: Dentysta z zakazem wykonywania implantów

Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Chirurg stomatolog z Poznania zastała po raz drugi ukarana za niezgodne z zasadami sztuki lekarskiej zastosowanie implantów u pacjenta. Pierwszy raz była to kara finansowa, drugi - zawieszenie w leczeniu implantologicznych. Kolejne sprawy tej lekarki czekają na rozpoznanie przez Izbę Karną Sądu Najwyższego.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
31.10.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Domownicy żyjący z osobą zakażoną automatycznie przechodzą na kwarantannę, a testy antygenowe będą taką samą podstawą do stwierdzenia zakażenia jak testy PCR - poinformował w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Jak dodał, zmiany ogłoszone przez niego na konferencji prasowej zostaną ujęte w dokumencie nowej strategii.
Krzysztof Sobczak
30.10.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo