Prawo.pl
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej unika konsultowania nowych projektów ustaw, korzystając z tzw. trybu odrębnego. W ten sposób, bez konsultacji do parlamentu trafił projekt ustawy o sygnalistach i ostatnio – ustawa o wspieraniu rodziców w aktywności zawodowej oraz w wychowaniu dziecka „Aktywny rodzic”. Na taki tryb pracy uwagę zwrócili już samorządowcy, a partnerzy społeczni nieformalnie przyznają, że budzi to ich pewne obawy.
Grażyna J. Leśniak
11.04.2024
Prawo pracy Sygnaliści
Ministerstwo Cyfryzacji nie zamierza już przesuwać terminu na uruchomienie e-doręczeń - od 1 października 2024 r. wszyscy muszą mieć adres do e-doręczeń - dowiedział się serwis Prawo.pl. Chce jednak wprowadzić okres przejściowy, do końca 2025 roku, odraczający obowiązki wynikające z KPA tak, aby doręczenia papierowe, e-doręczenia i składane przez e-PUAP były równoważne. Od 1 stycznia 2028 r. chce jednocześnie nałożyć na wszystkie podmioty publiczne nowy obowiązek.
Robert Horbaczewski Patrycja Rojek-Socha
11.04.2024
E-doręczenia
Plany zmian w podatku Belki budzą na razie poważne wątpliwości. Z punktu widzenia celu, którym jest wzmocnienie rynku kapitałowego i zachęcenie Polaków do inwestowania, są niewystarczające. Jednocześnie mogą być potencjalnie problematyczne z punktu widzenia ich wdrożenia. Należy jednak pamiętać, że to jedynie zapowiedzi, a faktyczne znaczenie tych zmian poznamy dopiero po opublikowaniu projektu ustawy – pisze dr Grzegorz Keler, adwokat, senior manager w Thedy & Partners.
Grzegorz Keler
11.04.2024
Domowe finanse PIT
Projekt ustawy o związkach partnerskich jest gotowy. Jednak nie może on zostać złożony, dopóki nie będzie pewności, że poprą go partie, które wchodzą w skład koalicji rządzącej - poinformował premier Donald Tusk. Dodał, że nie zmusi nikogo z koalicjantów do poparcia tego projektu. Wprowadzenie ustawy o związkach partnerskich było jednym ze stu konkretów na pierwsze sto dni rządów.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2024
Prawo cywilne Prawo rodzinne
Polska nie zgodzi się na mechanizm relokacji - zapowiedział premier Donald Tusk. Parlament Europejski w środowym głosowaniu zatwierdził pakt migracyjny. Rozporządzenie wprowadzające mechanizm tzw. dobrowolnej solidarności zaakceptowano głosami 301 deputowanych, 272 było przeciw, 46 wstrzymało się od głosu.
Patrycja Rojek-Socha
10.04.2024
Administracja publiczna Prawo europejskie
Izabela Leszczyna, minister zdrowia, zapowiedziała w środę, że program finansowania in vitro będzie obowiązywał od 1 czerwca 2024 r. do 31 grudnia 2028 r. W sumie na jego finansowanie rząd planuje przeznaczyć łącznie 2,5 mld zł. - Przywracamy dzisiaj nadzieję, a właściwie dajemy realną szansę tym wszystkim, którzy chcą zostać rodzicami - podkreśliła.
Krzysztof Koślicki
10.04.2024
Pacjent

Jest projekt dodatkowej waloryzacji emerytur i rent

Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
Dodatkowa waloryzacja emerytur i rent będzie przeprowadzana od dnia 1 września, gdy wskaźnik cen towarów i usług konsumpcyjnych w pierwszym półroczu danego roku - w stosunku do poprzedniego okresu, czyli drugiego półrocza poprzedniego roku - przekroczy 105 proc. – przewiduje projekt ustawy, który w środę został opublikowany na stronie Rządowego Centrum Legislacji. Prognozowany koszt dodatkowej waloryzacji, przy założeniu wskaźnika na poziomie 106 proc., szacowany jest na około 13,5 mld zł.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty Ubezpieczenia społeczne
W styczniu i w lutym 2024 r. zasiłek macierzyński pobierało w Polsce 257,3 tys. osób. Przyjęty właśnie przez rząd projekt ustawy „Aktywny rodzic” ma wspierać młode mamy w aktywności zawodowej. Najwięcej osób może skorzystać z niego w województwie mazowieckim, małopolskim, dolnośląskim, pomorskim, śląskim i wielkopolskim, w których liczba urodzeń jest najwyższa. Gotowość do zatrudnienia lub kontynuowania współpracy z kobietą, która wraca do pracy z macierzyńskiego, deklaruje 48 proc. polskich firm - wynika z badania Grupy Progres.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Reforma planistyczna - zamiast budów, problemy

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Nie da się już na uproszczonych zasadach zmienić statusu działki rolnej na budowlaną. Przez długie lata bardzo często korzystali z tej możliwości inwestorzy. Z dnia na dzień reforma planistyczna uchyliła przepis ustawy o ochronie gruntów rolnych w tej sprawie. Nie przewidziała przy tym okresu przejściowego. Prawnicy nie mają wątpliwości, że jest to naruszenie konstytucji.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.04.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Coraz więcej pracodawców zapisuje w wewnątrzzakładowych regulaminach wynagradzania czy premiowania pracowników postanowienie, że warunkiem wypłacenia premii rocznej jest pozostawanie w zatrudnieniu - i to nie w ostatnim dniu okresu premiowego, np. 31 grudnia danego roku, lecz w dniu wypłaty premii. Ta zaś wypłacana jest z reguły w marcu, kwietniu lub nawet w maju następnego roku. Prawnicy przyznają, że jest to ryzykowne z uwagi na orzecznictwo sądowe, ale w ten sposób premia staje się bonusem za lojalność.
Grażyna J. Leśniak
10.04.2024
Prawo pracy Finanse
Wynik badania przeprowadzonego na podstawie skierowania lekarskiego podmiot przeprowadzający badanie zobowiązany jest przede wszystkim przekazać lekarzowi, który na nie skierował. Pacjent ma natomiast prawo wglądu do wyników tego badania na zasadach ogólnych dostępu do dokumentacji medycznej, niezależnie od tego, czy odbędzie wizytę u lekarza, który go na to badanie skierował.
Aleksandra Rybak
10.04.2024
Pacjent Zawody medyczne
Podatnikom niezwykle trudno jest uzyskać ulgę polegająca na umorzeniu podatku, a sądy administracyjne nie ingerują w decyzje fiskusa w tym zakresie. Przełomowe znaczenie w tego typu sprawach może mieć wyrok III FSK 4236/21, w którym NSA przyznaje sądom administracyjnym prawo oceny, czy decyzja organów podatkowych jest słuszna - mówi Jarosław Konopka, doradca podatkowy.
Monika Pogroszewska
10.04.2024
Ordynacja
Koalicja rządząca zapowiada likwidację Funduszu Kościelnego, jednak chce zostawić państwowe dofinasowanie związków wyznaniowych, tyle że z dobrowolnego odpisu podatkowego. Jest jednak spór pomiędzy rządem i Kościołem, czy zniknęły przyczyny utworzenia ponad 70 lat temu tej instytucji. Najbardziej znany element Funduszu Kościelnego to finansowanie składek emerytalnych części osób duchownych. 
Krzysztof Sobczak
10.04.2024
Finanse publiczne
Skargę do Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu wniosła grupa starszych Szwajcarek, które twierdziły, że rząd nie wkłada odpowiednich wysiłków, aby walczyć ze zmianami klimatu, a to obniża komfort ich życia i naraża je na śmierć podczas fali upałów. Trybunał przyznał im rację. Wyrok ma też duże znaczenie dla Polski.
Agnieszka Matłacz
09.04.2024
Środowisko
Jak podaje resort finansów, w lutym 2024 r. kolejnych 130 tys. osób wyraziło zgodę na e-Korespondencję. Od początku działania usługi, aktywowało ją już 1,7 mln użytkowników. Oprócz tzw. pisma ogólnego tą drogą można złożyć już 14 rodzajów wniosków. Zgodę na korzystanie z systemu e-Korespondencji można wyrazić przy składaniu rocznego PIT.
Krzysztof Koślicki
09.04.2024
Domowe finanse PIT Doradca podatkowy
Przepisy prawa żywnościowego nie zakazują wprowadzania zwierząt domowych do zakładów gastronomicznych ani sklepów. Nie ma także przepisów, które nakazywałyby właścicielom lokali umożliwienie przebywania w nim z pupilem – z wyjątkiem psów asystującym osobom z niepełnosprawnościami. Potwierdził to niedawno Główny Inspektorat Sanitarny.
Krzysztof Koślicki
09.04.2024
Środowisko
Konfederacja Lewiatan jest zaniepokojona projektem implementacji dyrektywy o prawie autorskim na jednolitym rynku cyfrowym do polskiego systemu prawnego. Chodzi o zaproponowane rozwiązania w zakresie tzw. tantiem od internetu. Zdaniem organizacji, resort kultury powinien wrócić do pierwotnej koncepcji projektu - i wdrożyć przepisy tylko w niezbędnym zakresie.
Inga Stawicka
09.04.2024
Prawo europejskie
W czwartek na Stały Komitet Rady Ministrów mają trafić rozwiązania dotyczące wsparcia dla odbiorców energii po 1 lipca br. - poinformowała we wtorek minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Jednym z nich będzie bon energetyczny i cena maksymalna, rząd wraz z Urzędem Regulacji Energetyki będzie pracował również nad nowym, niższym systemem taryf za energię.
Inga Stawicka
09.04.2024
Rynek i konsument Energetyka
W ramach świadczenia „aktywny rodzic” rząd chce wprowadzić trzy nowe świadczenia: „aktywni rodzice w pracy”, „aktywnie w żłobku” „aktywnie w domu”, których celem będzie ułatwienie rodzicom i innym osobom wypełniającym funkcje rodzicielskie pogodzenie zadań związanych z rodzicielstwem z aktywizacją zawodową. Projekt obejmuje m.in. tzw. "babciowe". Został skierowany na Radę Ministrów, bez uzgodnień, konsultacji publicznych, opiniowania oraz bez rozpatrzenia przez Stały Komitet Rady Ministrów i komisję prawniczą. Dziś przyjął go rząd.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2024
Finanse publiczne Prawo rodzinne Prawo pracy
6 marca 2019 r. Trybunał Konstytucyjny orzekł niekonstytucyjność przepisu ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych w zakresie kobiet urodzonych w 1953 r., które przed 1 stycznia 2013 r. nabyły prawo do emerytury. Wyrok dotyczy również ubezpieczonych z innych roczników, którzy przed 1 stycznia 2013 r. decydowali się na wcześniejszą emeryturę - ufając, że państwo nie zmieni reguł wypłaty świadczenia.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2024
Finanse publiczne Emerytury i renty
Ulga dla pracujących seniorów przysługuje od dnia ukończenia powszechnego wieku emerytalnego - 60 lat dla kobiet i 65 lat dla mężczyzn. Ze zwolnienia korzystają również przychody uzyskane w dniu urodzin. Zeznanie udostępnione w usłudze Twój e-PIT, w którym uwzględnione są dane wskazane w informacjach od płatników, może wymagać ewentualnego zmodyfikowania, jeśli podatnik, który spełnia warunki, chce skorzystać z preferencji podatkowej - wyjaśnia Ministerstwo Finansów.
Monika Pogroszewska
09.04.2024
PIT
Wprowadzenie dodatkowych 10 dni urlopu wypoczynkowego - po dwa dni co pięć lat, osiem godzin w roku zwolnienia od pracy na szkolenie i podnoszenie kwalifikacji oraz nadanie opiekunom żłobkowym statusu funkcjonariusza publicznego - to propozycje MRPiPS do ustawy o opiece nad dziećmi do lat 3. Prawnicy wskazują jednak, że te zmiany to, w przypadku szkoleń - ograniczenie praw opiekunów w stosunku do pracowników. I przypominają, że status funkcjonariusza publicznego to nie tylko prawa, ale i odpowiedzialność karna.
Grażyna J. Leśniak
09.04.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy
Pod koniec 2023 roku w sądach było ok. 180 tys. spraw frankowych. Z pewnością jeszcze ich przybędzie. Prokonsumenckie orzecznictwo TSUE, ale i bilans wygranych, zachęca kolejne osoby do kierowania pozwów. W efekcie na pierwszą rozprawę w sprawie frankowej trzeba czekać nawet kilka lat. MS ma propozycje zmian - m.in. digitalizację spraw, bazę z orzecznictwem dla sędziów czy e-pozwy. Sędziowie też postulują zmiany w przepisach.
Patrycja Rojek-Socha
09.04.2024
Wymiar sprawiedliwości Kredyty frankowe

Wójt w wyborach przegrał sam ze sobą

Samorząd terytorialny Wybory
Janusz Zemanek, wójt gminy Wilkowice, w powiecie bielskim, nie miał kontrkandydata w wyborach. Niedzielne głosowanie miało więc charakter plebiscytu poparcia. Wójt wybory jednak przegrał. Kodeks wyborczy przewiduje, że teraz głos będzie miała rada gminy.
Robert Horbaczewski
08.04.2024
Samorząd terytorialny Wybory
Rozszerzenie katalogu prawnie dopuszczalnej formy prowadzenia działalności gospodarczej w zakresie rzemiosła, zmiana definicji rzemiosła, dopuszczenie wykorzystywania przez przedsiębiorców, niezależnie od formy prowadzenia przez nich działalności, wszystkich kwalifikacji zawodowych w rzemiośle, wymienionych w ustawie - to tylko niektóre zmiany w ustawie o rzemiośle, jakie zamierza wprowadzić Ministerstwo Rozwoju i Technologii.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2024
Prawo pracy Spółki Prawo gospodarcze

RPO o prawach osób starszych

Emerytury i renty Prawo pracy
Prawa osób starszych wciąż są postrzegane w kontekście pomocy społecznej, co utrwala negatywne stereotypy kojarzące starość z ubóstwem, słabością i potrzebami w zakresie wsparcia. Wpisuje się to w zjawisko tzw. ageizmu - dyskryminacji oraz nieuzasadnionych poglądów i przesądów dotyczących jednostek lub całych grup społecznych opartych na ich wieku – uważa RPO.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2024
Emerytury i renty Prawo pracy
50,97 proc. wyniosła frekwencja w wyborach samorządowych do godz. 8.00. po przeliczeniu głosów w ponad 76 proc. obwodów do głosowania. Największa frekwencja była w województwach: mazowieckim, świętokrzyskim, łódzkim, najniższa w: opolskim, śląskim i zachodniopomorskim. W wyborach samorządowych w 2018 r. po pierwszej turze frekwencja wyniosła - 54,99 proc. głosów.
Robert Horbaczewski
08.04.2024
Wybory
Jak nieoficjalnie ustalił serwis Prawo.pl, dane ok. 300 płatników, głównie osób fizycznych: w postaci imion, nazwisk, dat i miejsc urodzenia, adresu zamieszkania, numeru PESEL, numeru dowodu osobistego oraz numeru rachunku bankowego, miał przekazać na zewnątrz Zakładu pracownik, będący członkiem jednego ze związków zawodowych, działających w ZUS. Sprawa została już zgłoszona do UODO. Zawiadomiona została też prokuratura. Zdaniem prawników, nawet gdyby doszło do niego przypadkowo, to i tak poważne naruszenie prawa.
Grażyna J. Leśniak
08.04.2024
Prawo pracy RODO
W sferze odległych planów pozostają powiatowe Centra Zdrowia 75+ z poradniami konsultacyjnymi i ośrodkami dziennej opieki geriatrycznej. Nie powstały Dzienne Centra Treningu Pamięci zapowiadane w ramowym dokumencie strategicznym Ministerstwa Zdrowia. W dodatku czynnych zawodowo w swojej specjalizacji jest zaledwie 560 lekarzy geriatrów.
Beata Dązbłaż
08.04.2024
Pacjent
Próba przekupstwa wyborczego, agitacja wyborcza, kradzież, zniszczenia mienia, propagowanie systemu totalitarnego, utrudnienie wyborów, pełnienie czynności wyborczych w stanie nietrzeźwości. Od momentu ogłoszenia ciszy wyborczej do zakończenia wyborów policja odnotowała łącznie 38 przestępstw oraz 450 wykroczeń.
Robert Horbaczewski
07.04.2024
Prawo karne Wybory