Zgodnie z rozporządzeniem covidowym Marsz Niepodległości jest zakazany. Mimo że prawo chroni zgromadzenia, w pandemii nie może spotykać się więcej niż 5 osób. Na nic też zdadzą się ewentualne próby wykreowania spontaniczności wydarzenia, bo Marsz Niepodległości jest cykliczny, a informacje o nim od dawna krążą w mediach i sieci.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
10.11.2020
Prawo karne Samorząd terytorialny Wydarzenia Koronawirus a prawo

Lekarze kierowani do walki z pandemią muszą porzucać pacjentów

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Lekarze rodzinni, prowadzący samodzielnie praktyki, są oddelegowani przez wojewodów do zwalczania epidemii. Resort zdrowia nie wskazuje jednak, jak mają oni zapewnić funkcjonowanie przychodni podczas nieobecności i kto ma się zająć ich pozostawionymi pacjentami. Nie wiadomo też, czy to oni sami mają zapewnić zastępstwa.
Katarzyna Nowosielska
10.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Aby nie płacić podatku dochodowego po sprzedaży mieszkania, zarobione pieniądze trzeba przeznaczyć na realizację tzw. własnych celów mieszkaniowych. Są na to trzy lata. Skarbówka potwierdza, że samo podpisanie w tym czasie umowy deweloperskiej to za mało. Prawo do zwolnienia daje dopiero uzyskanie pełnego prawa własności.
Krzysztof Koślicki
10.11.2020
Domowe finanse PIT

Morawiecki: Szczepionka na koronawirusa będzie dla chętnych

Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Szczepionka na koronawirusa będzie dostępna w pierwszej kolejności dla seniorów i medyków. Nie będzie jednak obowiązkowa. Umowa na dostawę szczepionek ma zostać podpisana w środę – zapowiedział na poniedziałkowej konferencji premier Mateusz Morawiecki.
Krzysztof Koślicki
09.11.2020
Koronawirus a prawo Koronawirus szczepienia
Rzecznik praw obywatelskich zwrócił się do ministra środowiska i klimatu Michała Kurtykię, z pytaniem, jak przeciwdziała podwyżkom opłat za wywóz śmieci. Po zbadaniu uchwał rad gmin RPO uznał, że są przyjęte z naruszeniem konstytucyjnej zasady równości podatkowej i prawa unijnego.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.11.2020
Samorząd terytorialny
Trybunał Konstytucyjny na 2 grudnia br. przełożył, zaplanowaną na 19 listopada rozprawę w sprawie ustawowego przepisu o pełnieniu obowiązków przez Rzecznika Praw Obywatelskich po upływie jego kadencji do czasu objęcia stanowiska przez nowego RPO. Przyczyn tej decyzji nie podano.
Krzysztof Sobczak
09.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
"DobrostanPlus" - możliwość znakowania produktów taką naklejką, oznaczającą, że dany produkt pochodzi od zwierząt utrzymywanych przez rolnika w warunkach podwyższonego dobrostanu - przewiduje przygotowany przez ministerstwo rolnictwa i rozwoju wsi projekt nowelizacji ustawy.
Krzysztof Sobczak
09.11.2020
Środowisko Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Ma to związek z zamknięciem młodszych klas szkół podstawowych. Zasiłki będą wypłacane od poniedziałku, 9 listopada, do 29 listopada 2020. Obowiązują te same zasady co wiosną. Warto pamiętać, że zasiłek ten nie przysługuje, jeśli drugi z rodziców dziecka może zapewnić dziecku opiekę.
Monika Sewastianowicz Agnieszka Matłacz
09.11.2020
Ubezpieczenia społeczne

Oddasz osocze jeśli zapłacisz za test potwierdzający przebycie COVID-19

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
Osoby, które łagodnie przeszły zakażenie koronawirusem, ale nie mają na to potwierdzenia, bo nie nie były w szpitalu i nie mogły się dodzwonić do lekarza rodzinnego czy sanepidu po skierowanie na test, nie mogą oddać osocza. Aby wziąć udział w donacji, muszą na własny koszt wykonać sobie test na istnienie przeciwciał. Tymczasem służby medyczne apelują o oddawanie osocza.
Katarzyna Nowosielska
09.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Koronawirus a prawo
19 pierwszych dni listopada na wszystkich kontynentach i we wszystkich krajach świata poświęcone jest problematyce przemocy i krzywdzeniu dzieci i młodzieży. Akcja zainicjowana została w 2011 roku przez szwajcarską fundację o nazwie Women’s World Summit Foundation (WWSF). Jej symbolem jest pomarańczowa wstążka, bo kolor pomarańczowy ma ostrzegać i zwracać uwagę.
Patrycja Rojek-Socha
08.11.2020
Wymiar sprawiedliwości
Liczba automatów sprzedających susz z konopii włóknistej rośnie jak grzyby po deszczu. Urządzenia dotarły już nawet do małych miejscowości. Oferują produkty, które nie są objęte przepisami zakazującymi ich sprzedaży lub posiadania. Kontrowersje budzi jednak fakt, że jointa z suszem w wolnostojącym automacie może kupić każdy, nawet dziecko.
Robert Horbaczewski
08.11.2020
Prawo karne Policja
Choć wyrok Trybunału Konstytucyjnego zaostrzający prawo aborcyjne w praktyce jeszcze nie obowiązuje, to budzi wiele wątpliwości, bo w tym przypadku strażnik Konstytucji staje się wykonawcą woli rządzących. Tymczasem w kolejce na orzeczenia czekają kolejne kontrowersyjne sprawy choćby bezkarność urzędnicza, czy kwestia odszkodowań dla przedsiębiorców.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Od soboty przestają pracować kolejne gałęzie gospodarki – koniec z kinem, teatrem i ze sportem, ale nie każdym. Ustawodawca - jak mówią prawnicy - zadziałał jak zwykle sprawnie i skutecznie. Zamknął hotele, zostawił AirBnb. Wprowadził obostrzenia w handlu, ale mniej surowe niż w kościołach. Rzutem na taśmę z listy otwartych sklepów usunął te... meblowe.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
07.11.2020
Koronawirus a prawo
Bardzo trudno jest pomagać seniorom i ludziom niepełnosprawnym w czasie pandemii - alarmują pracownicy pomocy społecznej. Szczególnie gdy zamykane są dzienne ośrodki terapii zajęciowej, likwiduje sią turnusy terapeutyczne, a możliwości korzystania przez te osoby z pomocy zdalnej są bardzo ograniczone.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.11.2020
Pomoc społeczna Koronawirus a prawo
Pulsoksymetry, czyli urządzenia do domowego monitorowania pacjentów z dodatnim wynikiem testu na COVID-19, to nowa strategia Ministerstwa Zdrowia do walki z pandemią. Lekarze POZ mają obawy co do tego, jak poradzą sobie z monitoringiem pacjentów używających ich, a Polacy nagminnie wykupują urządzenia ze sklepów medycznych
Katarzyna Redmerska
07.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne

Czasem psy powinny iść w las, ale im nie wolno

Środowisko Administracja publiczna
Psy ratownicze nie mogą ćwiczyć w lesie, gdzie potem często walczą o ludzkie życie. Luka w prawie powoduje, że zakaz obowiązujący osoby spacerujące z psami, dotyczy także prowadzenia treningów psów ratowniczych. A te powinny odbywać się środowisku tożsamym z tym, w jakim potem odbywają się akcje poszukiwawcze.
Katarzyna Kubicka-Żach
07.11.2020
Środowisko Administracja publiczna
Zgodnie z opublikowanym w piątek wieczorem rozporządzeniem Rady Ministrów, od soboty 7 listopada są zamknięte placówki kultury - teatry, kina, muzea, galerie sztuki, domy kultury, ogniska muzyczne. Ograniczenia te mają osłabić rozprzestrzenianie się epidemii koronawirusa.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Koronawirus a prawo
Do 29 listopada 2020 roku w kościołach i innych obiektach kultu religijnego będzie mogła przebywać nie więcej niż 1 osoba uczestnicząca w nabożeństwie na 15 mkw powierzchni. Jednak już od 30 listopada, gdy w kościele katolickim zacznie się adwent, liczba ta będzie mogła ulec zwiększeniu, bo dopuszczalny limit będzie wynosił: 1 osoba na 7 mkw.
Grażyna J. Leśniak
06.11.2020
Koronawirus a prawo

Od soboty imprezy sportowe z dużymi ograniczeniami

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty obowiązuje zakaz organizowania i przeprowadzania wydarzeń sportowych lub współzawodnictwa sportowego polegających na bieganiu lub jeździe na rowerze, z wyjątkiem tych organizowanych przez polski związek sportowy lub pozostających w bezpośrednim związku z prawami wyłącznymi polskiego związku sportowego.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od soboty funkcjonowanie galerii handlowych jest gruntownie ograniczone. Otwarte będą tylko niektóre punkty usługowe mające istotne znaczenie dla życia codziennego oraz m.in. sklepy z artykułami spożywczymi, kosmetycznymi, wyrobami medycznymi, gazetami lub książkami. Sklepy, które sprzedają głównie produkty przeznaczone do perfumowania lub upiększania, będą zamknięte.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Domowe finanse Koronawirus a prawo
Wstrzymywanie biegu terminów postępowań przez organy administracji publicznej na okres nie dłuższy niż 30 dni, z możliwością ponownego wstrzymania za zgodą organów drugiej instancji - taką możliwości wprowadzi projektowana przez rząd nowelizacja przepisów.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Rzecznik Finansowy przygotował “mapę klauzul” niedozwolonych stosowanych przez banki w umowach kredytów "walutowych". Jak podało w piątek biuro rzecznika, jest ona skierowana do kredytobiorców, którzy do tej pory nie podjęli żadnych działań związanych ze swoją umową.
Krzysztof Sobczak
06.11.2020
Rynek i konsument Finanse Kredyty frankowe

RPO: Koronawirus dziesiątkuje psychiatrię dziecięcą

Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Dzieci w kryzysie psychicznym, np. po próbach samobójczych, muszą opuszczać oddziały psychiatrii dziecięcej, by zrobić miejsce chorym na COVID-19. Rzecznik Praw Obywatelskich alarmuje ministra zdrowia, że wypis do domu lub nieoczekiwana zmiana oddziału w trakcie terapii, oznacza utratę dotychczasowych wyników terapeutycznych.
Katarzyna Nowosielska
06.11.2020
Opieka zdrowotna Finansowanie zdrowia Zawody medyczne
Wprowadzenie dla podmiotów publicznych obowiązku likwidacji barier dla niepełnosprawnych i seniorów ma ułatwić życie osobom ze szczególnymi potrzebami. Jednak wdrożenie dostępności we wszystkich obszarach to duże obciążenie finansowe i czasowe, zwłaszcza dla małych samorządów. Tymczasem dzieci na wózkach napotykają schody w szkołach, interesanci w urzędach, a osoby głuche nie mają dostępu do informacji.
Katarzyna Kubicka-Żach
06.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna
Laboratoria muszą raportować do centralnego systemu także pozytywne wyniki testów PCR, które obywatele wykonali sobie komercyjnie, ale nie będą podawały liczby wykonanych badań. To może dawać fałszywy obraz epidemii, na który będą wpływały też fałszywie dodatnie lub fałszywie ujemne wyniki testów antygenowych.
Katarzyna Nowosielska
06.11.2020
Opieka zdrowotna Zawody medyczne
Do rozliczania rocznego PIT jeszcze dużo czasu, ale o tym, żeby w przyszłym roku zapłacić niższy podatek, trzeba pomyśleć już dzisiaj. Aby skorzystać z ulg i odliczeń w PIT, trzeba mieć odpowiednie dokumenty. Muszą być wystawione w tym roku. Specjalne odliczenie czeka na krwiodawców. Mogą z niego skorzystać także ozdrowieńcy, którzy przekażą krew w celu ratowania chorych na COVID-19.
Krzysztof Koślicki
06.11.2020
Domowe finanse PIT
Solidarna Polska ma przedstawić na najbliższej Radzie Koalicji projekt ustawy o hospicjach perinatalnych, zawierający również definicję wady letalnej. Celem jest uregulowania kwestii opieki nad kobietami w ciąży, w takich sytuacjach. Michał Wójcik, wiceszef SP i minister w KPRM zapewnia, że regulacja zyskała poparcie posłów ugrupowania.
Patrycja Rojek-Socha
05.11.2020
Prawo karne Opieka zdrowotna
Minister zdrowia przypomina, że zazwyczaj kwarantanna trwa trwa 10 dni. Jednak w niektórych przypadkach okres ten jest dłuższy, np. wobec osób przebywających na kwarantannie w związku z zachorowaniem współdomownika. Za czas kwarantanny należy się zasiłek chorobowy, który ZUS wypłaca automatycznie bez konieczności dostarczania zwolnienia od lekarza.
Katarzyna Nowosielska
05.11.2020
Pacjent Finansowanie zdrowia

Yamaha ukarana za zawyżanie cen sprzętu muzycznego

Rynek i konsument Prawo gospodarcze
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów nałożył karę w wysokości 500 tys. na spółkę Yamaha Music Europe za to, że przez 13 lat ustalała z dystrybutorami minimalne ceny odsprzedaży sprzętu muzycznego w sklepach internetowych w Polsce. Kara mogła być wyższa, ale firma współpracowała z UOKiK w ramach programu leniency.
Krzysztof Sobczak
05.11.2020
Rynek i konsument Prawo gospodarcze

Urodzenie, ślub czy zgon - wielu spraw nie da się załatwić zdalnie, nawet w COVID

Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo
Osobiste stawiennictwo w urzędzie jest wymagane przy rejestracji pojazdu czy odbiorze prawa jazdy. Na pewno zdalnie nie załatwimy spraw w USC – tam konieczna jest obecność osób zgłaszających zgon czy biorących ślub. Nowe przepisy prawa zamówień publicznych dopuszczają wideokonferencję, ale pytanie brzmi, jak postąpić w przypadku zerwania łącza.
Katarzyna Kubicka-Żach
05.11.2020
Samorząd terytorialny Administracja publiczna Koronawirus a prawo