Trwa wyścig po warunki zabudowy na starych zasadach

Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Za rok, kiedy wejdą w życie plany ogólne, tysiące działek może stracić charakter budowlany. Dlatego też inwestorzy dwoją się i troją, żeby zdążyć uzyskać warunki na starych, obowiązujących jeszcze zasadach. Prawnicy uważają, że wystarczy tylko samo złożenie wniosku. Niektóre samorządy zaczęły jednak zawieszać wydawanie warunków z powodu rozpoczęcia prac nad ogólnym planem.
Renata Krupa-Dąbrowska
11.12.2024
Samorząd terytorialny Budownictwo Nieruchomości
Na pewno wpisanie do kodeksu karnego osobnej przesłanki „tożsamość płciowa” zapewniałoby solidniejszą ochronę grupie osób transpłciowych, które są szczególnie narażone na przestępstwa motywowane uprzedzeniami. Również ze względu na potrzeby edukacyjne i dawanie przez państwo jasnego sygnału społeczeństwu – mówi Karolina Kędziora, radca prawny, członkini zarządu Polskiego Towarzystwa Prawa Antydyskryminacyjnego.
Krzysztof Sobczak
11.12.2024
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Podniesienie kwoty świadczenia z funduszu alimentacyjnego z 500 do 1000 zł miesięcznie zakłada nowelizacja ustawy o pomocy osobom uprawnionym do alimentów. Ustawę tę we wtorek 10 grudnia br. podpisał prezydent. Wypłata świadczeń ma nastąpić z wyrównaniem od 1 października 2024 roku. Projekt ustawy stanowi realizację zapowiedzi Koalicji Obywatelskiej zawartej w "100 konkretach na pierwsze 100 dni rządów!".
Krzysztof Koślicki Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2024
Prawo rodzinne Domowe finanse
Obywatel powinien móc skutecznie zażalić się do sądu na bezprawne przeszukanie czy kontrolę osobistą, wraz z żądaniem przyznania za to odszkodowania lub zadośćuczynienia od danej służby. Rzecznik Praw Obywatelskich od kilku lat upomina się o taką możliwość. Obecnie zażalenie w takiej sprawie jest w istocie iluzoryczne. Ministerstwo Finansów zapowiada pogłębioną analizę zgłoszonych przez rzecznika problemów i wątpliwości celem wypracowania propozycji zmian zapewniających pełną implementację wyroku TK.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
10.12.2024
Prawo karne
W okresie styczeń-wrzesień 2024 roku zgłoszono 45660 osób poszkodowanych w wypadkach przy pracy, o 0,3 proc. mniej niż w okresie styczeń-wrzesień 2023 roku. Wzrosła liczba poszkodowanych przypadająca na 1000 pracujących (wskaźnik wypadkowości) z 3,22 do 3,28 – podał we wtorek Główny Urząd Statystyczny.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Prawo pracy BHP
Rada Przedsiębiorczości wyraża zaniepokojenie wobec działań mających na celu podważenie wiarygodności, rzetelności i zgodności z prawem wskaźnika referencyjnego WIBOR, który od wielu lat pełni kluczową rolę w funkcjonowaniu polskiego rynku finansowego. Ostrzega, że działania takie nie tylko wpływają na wszystkich uczestników rynku finansowego, ale także podważają stabilność całego rynku finansowego w Polsce.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.12.2024
Banki Kredyty
Stosowanie środków ochrony zbiorowej oraz używanie przydzielonych środków ochrony indywidualnej, a także odzieży i obuwia roboczego jest podstawowym obowiązkiem pracownika. Natomiast ich zapewnienie należy do podstawowych obowiązków pracodawcy. Niestosowanie lub nieprawidłowe używanie tych środków bywa przyczyną wypadków. Tak więc respektowanie przepisów to nie przymus, tylko zdrowy rozsądek.
Edward Kołodziejczyk Dorian Lesner
10.12.2024
Prawo pracy BHP
Uproszczenie definicji mobbingu i uznanie, że jego podstawową cechą ma być uporczywe nękanie pracownika to najważniejsze założenie projektu ustawy Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Jak poinformował resort, proponowana zmiana definicji zakłada uniezależnienie stwierdzenia istnienia mobbingu od intencjonalności działania sprawcy lub wystąpienia określonego skutku, a także wyklucza zachowania incydentalne i jednorazowe. Projekt czeka teraz na wpisanie do wykazu prac legislacyjnych rządu.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Prawo pracy Rynek pracy

Wakacje składkowe: Kiedy informacja, a kiedy decyzja?

Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
W listopadzie przedsiębiorcy złożyli ponad 1,3 mln wniosków o wakacje składkowe. Każdy uprawniony przedsiębiorca, który chciał skorzystać z tej formy wsparcia w grudniu tego roku, miał czas na złożenie wniosku do końca listopada. Przedsiębiorcy, którzy otrzymają ulgę, jeszcze w grudniu zostaną o tym poinformowani na profilu płatnika w PUE ZUS (eZUS). W razie odmowy otrzymają tam decyzję administracyjną – przypomina Zakład Ubezpieczeń Społecznych.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Ubezpieczenia społeczne Małe i średnie firmy Finanse
Wynagrodzenie i jego poziom mają być jawne nie tylko w czasie trwania stosunku pracy, ale także przed jego nawiązaniem – zakłada projekt zmian w kodeksie pracy autorstwa posłów Koalicji Obywatelskiej. Pracownicy będą mieli prawo wystąpić do pracodawcy z wnioskiem o informację o ich indywidualnym poziomie wynagrodzenia i średnim poziomie wynagrodzenia pracowników wykonujących tę samą co oni pracę. Już dziś jednak wnioskodawcy szukają sposobu na objęcie regulacjami o jawności wynagrodzeń także umów cywilnoprawnych. Zdaniem prawników projekt poselski to nie jest tryb na wdrażanie prawa unijnego.
Grażyna J. Leśniak
10.12.2024
Prawo pracy Prawo europejskie Rynek pracy
Sieci franczyzowe, do których chcą wejść mali przedsiębiorcy, nie zawsze chcą negocjować umowę. Często narzucają swoje warunki. Franczyzobiorca i jego bliscy czy znajomi wspólnie podpisują też weksle in blanco albo nawet oświadczenia notarialne o poddaniu się egzekucji. Grzechów niektórych franczyzodawców jest znacznie więcej. Dlatego coraz częściej mówi się o konieczności kompleksowego uregulowania franczyzy. Raz już taki projekt powstał. Trafił jednak do kosza, tuż po tym, jak skończyła się kadencja Sejmu.
Renata Krupa-Dąbrowska
10.12.2024
Rynek Poprawmy prawo
Straż miejska przegrywa rekrutację z innymi służbami mundurowymi, choćby z policją. W całym kraju do obsadzenia jest kilkaset wakatów. Strażnicy miejscy przekonują, że choć ich praca jest zbliżona do służb mundurowych, to w przeciwieństwie do policjantów nie przysługuje im emerytura pomostowa. Unia Metropolii Polskich chce to zmienić.
Robert Horbaczewski
10.12.2024
Samorząd terytorialny
67 proc. urzędów gmin założyło już adres do doręczeń elektronicznych. W przypadku starostw powiatowych odsetek ten wynosi 85 proc., a w przypadku urzędów marszałkowskich 87,5 proc. podmiotów – wynika z danych Ministerstwa Cyfryzacji. E-doręczenia wejdą co do zasady w życie 1 stycznia 2025 r.
Robert Horbaczewski
09.12.2024
Samorząd terytorialny E-doręczenia
Do końca września 2025 r. cena prądu dla gospodarstw domowych wyniesie 500 zł za MWh netto. Nie będzie też na razie opłaty mocowej. W parlamencie zakończono pracę nad ustawą mrożącą cenę energii. Trafiła ona na biurko prezydenta i czeka na jego podpis. Problem w tym, że konsumenci dostali już faktury na 2025 r. Operatorzy uspokajają można się zwrócić do nich z wnioskiem o ich korektę.
Renata Krupa-Dąbrowska
09.12.2024
Domowe finanse Energetyka
Angielski online? Sprawdź, ile zapłacisz, gdy się rozmyślisz. Klienci Tutlo nie wiedzieli do końca, jakie koszty wiążą się z rezygnacją z umowy. Spółka trafiła pod lupę UOKiK. Jeśli zarzuty się potwierdzą, firma może zapłacić karę finansową wynoszącą do 10 proc. rocznych obrotów. Natomiast Tutlo zapewnia, że współpracuje z UOKiK-iem w celu wyjaśnienia wątpliwości.
Ret
09.12.2024
W 2025 roku Polacy będą mieli okazję skorzystać z różnych form odpoczynku. Oprócz ustawowych dni wolnych od pracy, firmy coraz częściej wprowadzają nietypowe urlopy dostosowane do współczesnych potrzeb zespołów. Jak wynika z analiz Grupy Progres, jest w czym wybierać.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2024
Prawo pracy
W opublikowanym w ekspresowym tempie uzasadnieniu uchwały Sąd Najwyższy nie próbuje nikogo przekonać siłą argumentu bądź precyzją logicznego wywodu. Próżno szukać w nim kompleksowej wykładni prawa. Nie analizuje ani brzmienia, ani celu przepisów dotyczących systemu obowiązkowego ubezpieczenia OC. Nawet o nich nie wspomina. Próbując dokonać kopernikańskiego przewrotu, SN nie rozprawia się z ani jednym z dziesiątek argumentów z utrwalonej linii orzeczniczej - pisze Łukasz Gil, radca prawny.
Łukasz Gil
09.12.2024
Ubezpieczenia
Zakładowy fundusz świadczeń socjalnych jest instrumentem służącym do zaspokajania potrzeb bytowych, socjalnych i kulturalnych. Uprawnionymi do korzystania z funduszu są nie tylko pracownicy i ich rodziny, ale też emeryci i renciści oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał do tego prawo. Przyznawanie ulgowych usług i świadczeń oraz wysokość dopłat uzależnia się od sytuacji życiowej, rodzinnej i materialnej osoby uprawnionej do korzystania z funduszu.
Dorian Lesner
09.12.2024
Prawo pracy
Po raz pierwszy od przystąpienia Polski do UE polski rząd zamierza wprowadzić przepisy, które utrudnią lub wręcz uniemożliwią polskim usługodawcom delegowanie pracowników do innych krajów Unii. Jedenaście lat walki w instytucjach UE o ochronę polskich firm na unijnym rynku przed protekcjonizmem i dyskryminacją mogą zostać zaprzepaszczone tą jedną ustawą – alarmują prawnicy Europejskiego Instytutu Mobilności Pracy. I wskazują trzy poważne kwestie, które mogą skutkować naruszeniem zobowiązań Polski z tytułu art. 56 Traktatu o funkcjonowaniu Unii Europejskiej.
Grażyna J. Leśniak
09.12.2024
Prawo pracy Prawo europejskie
Ministerstwo Infrastruktury rozważa zmianę zasad egzekucji mandatów z fotoradarów stacjonarnych. To nie Główny Inspektor Transportu Drogowego ma udowadniać, kto prowadził pojazd, ale właściciel lub posiadacz będzie musiał wykazać, że to nie on siedział za kierownicą, jeśli tak było w rzeczywistości. Fotoradary raczej nie wrócą pod zarząd samorządów lokalnych. Ministerstwo ma inny pomysł.
Robert Horbaczewski
09.12.2024
Drogi Administracja publiczna
Sąd rejonowy w sposób nieuzasadniony i niesprawiedliwy nałożył na nieletniego syna pozwanych lokatorów obowiązek solidarnej zapłaty należności czynszowych z tytułu zamieszkiwania w spornym lokalu – orzekła Izba Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego. Tym samym podzieliła racje skarżącego rzecznika praw obywatelskich, że wyrok narusza zasady państwa prawa. Było to bezprawie judykacyjne, za które należy się poszkodowanemu odszkodowanie.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
07.12.2024
Prawo cywilne Domowe finanse

Kiedy dodatek dopełniający do renty socjalnej będzie mniejszy

Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Dodatek dopełniający do renty socjalnej, który będzie przysługiwał niektórym osobom od początku przyszłego roku, w praktyce „skonsumuje” świadczenie uzupełniające. Przepisy nie wykluczają co prawda pobierania obu świadczeń, ale ich kwoty i limity są tak skonstruowane, że pomimo uprawnienia do obu świadczeń, ich suma nie będzie wyższa. Prawnicy zwracają uwagę na niejednoznaczne przepisy i coraz bardziej zawiły system wsparcia osób z niepełnosprawnościami.
Beata Dązbłaż
07.12.2024
Samorząd terytorialny Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne Finanse Niepełnosprawność
Zimno daje się odczuć nie tylko ludziom, ale też zwierzętom, o czym zapominają często właściciele psów, kotów czy krów. Świadkowie utrzymywania zwierząt w niewłaściwych warunkach mogą reagować, zgłaszając zdarzenie nie tylko na policję. Pomóc może też Powiatowy Lekarz Weterynarii, straż miejska oraz niektóre organizacje społeczne.
Regina Skibińska
07.12.2024
Prawo karne Środowisko
Towarzystwa ubezpieczeniowe muszą opracować nowe strategie zarządzania ryzykiem, uwzględniające specyfikę systemów AI. Ma to związek z tym, że sztuczna inteligencja może działać w sposób nieprzewidywalny, co komplikuje tradycyjne metody oceny ryzyka - pisze Klaudia Trzaska, adwokat Kancelaria Prawnicza Maciej Panfil i Partnerzy.
Klaudia Trzaska
07.12.2024
Prawo AI Ubezpieczenia
Ministerstwo Klimatu i Środowiska zapowiada zwiększenie poziomu ochrony prawa własności oraz skuteczne informowanie właścicieli nieruchomości o polowaniach. Obecnie uprawnienie tych osób do partycypacji w procedurze tworzenia obwodów łowieckich ma charakter iluzoryczny. Potrzebę zmiany przepisów dostrzegł rzecznik praw obywatelskich.
Regina Skibińska
07.12.2024
Samorząd terytorialny Środowisko
Kto sprzedał mieszkanie w 2024 roku, na rozliczenie podatku ma czas do 30 kwietnia 2025 roku. W tym samym terminie może zadeklarować chęć skorzystania z ulgi na własne cele mieszkaniowe, by dokonać odpowiednich wydatków do końca 2027 r. Za pieniądze ze sprzedaży można kupić m.in. nowy lokal czy grunt pod budowę, ale również meble w zabudowie, kuchenkę czy lodówkę. Tylko do końca 2024 roku mają czas na skorzystanie z ulgi osoby, które sprzedały nieruchomość w 2021 roku.
Monika Pogroszewska
07.12.2024
Domowe finanse PIT
Chat GPT czy Gemini pomagają nie tylko w uczciwej pracy, to prawdziwa gratka dla oszustów, którzy swój "model biznesowy" mogą wznieść na całkowicie nowy poziom - pozwalają na zasypywanie mediów społecznościowych treściami w praktycznie każdym znanym ludzkości języku i wyławianie w ten sposób potencjalnych ofiar. Konieczne są narzędzia i kampanie społeczne, które pomogą ustrzec - zwłaszcza starsze osoby - przed tego rodzaju oszustwami.
Monika Sewastianowicz
07.12.2024
Prawo karne Domowe finanse Prawo AI
Jednym rozwiązaniem, które miałoby usprawnić pracę sądów są tzw. rozwody pozasądowe. Ministerstwo Sprawiedliwości pomysł analizuje także w kontekście Konstytucji i tego, przed kim taki rozwód mógłby przebiegać. Propozycje są dwie - albo przed notariuszem, albo przed kierownikiem Urzędu Stanu Cywilnego. Część prawników już wskazuje, że o kwestie konstytucyjności nie ma co się martwić, bo z Konstytucji nie wynika, by przy rozwodach możliwy był wyłącznie tryb sądowy.
Patrycja Rojek-Socha
07.12.2024
Prawo rodzinne

Znak towarowy roku. Znamy laureatów I edycji konkursu

Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
W pierwszym tego rodzaju konkursie w Polsce zarówno profesjonalne jury, jak i publiczność wybierały najbardziej unikatowe znaki towarowe. Nagrody zostały przyznane w kategoriach Słowny znak towarowy, Graficzny znak towarowy, Słowno-graficzny znak towarowy, Niekonwencjonalny znak towarowy oraz Nagroda internautów.
Tomasz Ciechoński
06.12.2024
Prawo gospodarcze Małe i średnie firmy
Pisarze otrzymują wynagrodzenie za wypożyczenia biblioteczne ich książek w wersji papierowej. Ale nie dostają wynagrodzenia za wypożyczenie wersji cyfrowej w postaci audiobooków i e-booków. Poprawka uwzględniająca te wypłaty nie przeszła. Nowela prawa autorskiego była konieczna, ponieważ kończy się 10-letni okres, na jaki zostały określone limity wydatków na ten cel.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.12.2024
Prawo cywilne