Prawo.pl

Narodowa skrzynka mailowa zastąpi listy polecone

Administracja publiczna RODO LegalTech
Poczta Polska przygotowuje dla Polaków narodową skrzynkę mailową. Dotyczyć to będzie wszystkich obywateli, a urzędy będą zobowiązane do tego, aby komunikować się tylko drogą elektroniczną. Piątek, 12 marca jest ostatnim dniem społecznych konsultacji projektu rozporządzenia, które ma wprowadzić to rozwiązanie. Jednak już wiadomo, że problemem będzie bezpieczeństwo i poufność przesyłek.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
12.03.2021
Administracja publiczna RODO LegalTech

Bez maseczki tylko z zaświadczeniem. Ale lekarz go nie wyda

Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Od 11 marca z noszenia maseczki zwolnione są osoby mające zaawansowane schorzenia neurologiczne, układu oddechowego lub krążenia, przebiegające z niewydolnością oddechową lub krążenia. Lekarze nie mają obowiązku wydawać zaświadczeń o tym, że ktoś nie może nosić maseczki ze względu na stan zdrowia, a okazać je trzeba tylko policji lub straży miejskiej. W praktyce przepis może nie zadziałać.
Katarzyna Nowosielska Monika Sewastianowicz Jolanta Ojczyk
11.03.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Zawody medyczne Koronawirus a prawo
Komisja Europejska dopuściła do obrotu w Unii Europejskiej szczepionkę przeciw Covid-19 firmy Johnson & Johnson. Europejska Agencja Leków wcześniej wydała pozytywną ocenę, że szczepionka ta jest zarówno bezpieczna, jak i skuteczna. KE zabezpieczyła w kontrakcie z J&J 200 mln dawek szczepionki z opcją na dodatkowe 200 mln.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Rezolucję, zgodnie z którą cała Unia Europejska jest strefą wolności dla osób LGBTIQ, przyjął Parlament Europejski. Powstała z inicjatywy Intergrupy Parlamentu Europejskiego ds. praw osób LGBTI. Przywołuje najważniejsze dokumenty przyjęte w ostatnim czasie przez unijne instytucje i wskazuje na konsekwencje finansowe, które spotkały Polskę w związku z tak zwanymi uchwałami anty-LGBT.
Katarzyna Kubicka-Żach
11.03.2021
Wydarzenia Prawo unijne
Prof. Piotr Kruszyński pokieruje pracami powołanego przez prezydenta zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie opracowania legislacyjnego dotyczącego wprowadzenia instytucji sędziów pokoju. To skutek zabiegów Pawła Kukiza o włączenie się prezydenta w prace nad tym projektem.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Wymiar sprawiedliwości
Szanujemy prawa osób o odmiennej orientacji seksualnej, wynikające z konstytucyjnej zasady równości i wolności obywatelskiej, ale należy zawsze pamiętać o nadrzędnej wartości, jaką w każdym społeczeństwie powinno być dobro dziecka - ogłosiło Ministerstwo Sprawiedliwości. I poinformowało o przygotowaniu projektu ustawy zakazującej adopcji dzieci przez pary homoseksualne.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Pomoc społeczna Prawo rodzinne
Jest zielone światło, aby procedować temat opłaty reprograficznej - powiedział w czwartek rzecznik rządu Piotr Müller. Pod tym hasłem kryje się propozycja nałożenia specjalnej opłaty m.in. na smartfony czy tablety. Zgodnie z projektem, wpływy z tej opłaty miałyby trafić do funduszu ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych dla artystów.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Oszustwa zakupowe, piramidy finansowe oraz subskrypcje-pułapki - to tematy działań zaplanowanych od poniedziałku przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów w związku z przypadającym tego dnia Światowym Dniem Konsumenta. Zgodnie z jego hasłem - "Surfuję, sprawdzam, kupuję. Bezpieczny konsument w sieci" - od 15 marca przez cały tydzień UOKiK będzie edukować konsumentów nt. zagrożeń w internecie.
Krzysztof Sobczak
11.03.2021
Rynek i konsument Nowe technologie

Zmiana fundatora w fundacji jest możliwa

Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Popularność fundacji wynika m.in. z bardzo atrakcyjnej regulacji prawnej, która zapewnia dużą swobodę w ustaleniu reguł działalności i kluczową rolę fundatora w tym procesie. Ta dość prosta regulacja pozostawia jednak szeroki zakres wątpliwości prawnych. Jedną z istotniejszych jest pozycja fundatora względem tworzonej przez niego fundacji, wpływ na jej działalność i możliwość dokonania zmiany
Dawid Feliszek
11.03.2021
Administracja publiczna Prawo gospodarcze
Rosnąca liczba postępowań egzekucyjnych sprawia, że dłużnicy często pytają o to, czy komornik może zająć odszkodowanie albo świadczenie otrzymane z umów ubezpieczeniowych. Odpowiedź zależy od tego, o jaką polisę chodzi. Ale jeśli ktoś ma polisolokatę, musi liczyć się z tym, że zostanie pozbawiony oszczędności, które się na niej znajdują.
Regina Skibińska
11.03.2021
Prawo cywilne Finanse
Chodzi o trudności w udowodnieniu wysokości składników wynagrodzeń uzyskiwanych wiele lat temu, np. w zakładach pracy, które już nie istnieją lub gdy nie ma dokumentacji płacowej z danych lat. Dotyczy to zwłaszcza pracowników zlikwidowanych zakładów pracy, głównie małych niepublicznych podmiotów. O problemie pisaliśmy już w styczniu 2021 r. w ramach naszej akcji Poprawmy prawo.
Grażyna J. Leśniak
11.03.2021
Emerytury i renty Prawo pracy
Ozdrowieńcy będą szczepieni przeciw COVID-19 nie wcześniej niż trzy miesiące od dnia uzyskania pozytywnego testu na obecność wirusa - wynika z opublikowanego w Dzienniku Ustaw rozporządzenia. Zwalnia ono także z nakazu zasłaniania nosa i ust osoby obciążone zaawansowanymi schorzeniami neurologicznymi, układu oddechowego lub krążenia, przebiegającymi z niewydolnością oddechową lub krążenia.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo

Jest skarga nadzwyczajna ws. inwestycyjnego kredytu frankowego

Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Klient banku posiadający kredyt "frankowy" na cele inwestycyjne po kilku latach zauważył, że jego umowa zawiera klauzule abuzywne i wystąpił o zwrot nadpłaconych jego zdaniem 30 tys. zł. Sprawę w sądzie przegrał, odrzucony został też jego wniosek o wznowienie postępowania w związku z wydaniem przez Trybunał Sprawiedliwości UE wyroku w sprawie Dziubak. RPO składa skargę nadzwyczajną
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Kredyty frankowe
Obecne kompetencje Komisji Europejskiej w zakresie mediów są ograniczone, ale chcę, abyśmy określili, w jaki sposób możemy poszerzyć i wzmocnić zestaw narzędzi, którymi dysponuje w tym zakresie Komisja Europejska - powiedziała w środę wiceszefowa KE Viera Jourova. - Potrzebujemy narzędzia, które uzna rolę mediów w demokracji - dodała.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Administracja publiczna
Firma Jeronimo Martins Polska została zobowiązana przez prezesa UOKiK do zorganizowania akcji edukacyjnej dla konsumentów, w wyniku której mogą oni otrzymać bony na zakupy o łącznej wartości 7,5 mln złotych. Urząd stwierdził, że właściciel sklepów Biedronka zamieszczał regulaminy promocji z opóźnieniem, a w sytuacji, gdy nie odpowiadał na reklamacje w terminie, nie uznawał roszczeń konsumentów.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Rynek i konsument
Negrita, Sony, Bruce i Hunter – francuskie psy wraz ze swoimi opiekunami będą pomagać polskim służbom w walce z koronawirusem. Szkolenie psów służbowych Krajowej Administracji Skarbowej odbywa się w ramach francusko-polskiego projektu. Nauka potrwa osiem tygodni.
Krzysztof Koślicki
10.03.2021
Ordynacja Koronawirus a prawo
Po niedawnym upomnieniu przez Komisję Europejską, Ministerstwo Klimatu i Środowiska poinformowało o podpisaniu aneksów do "planu urządzania lasu", które mają odpowiadać na oczekiwania dotyczące ochrony Puszczy Białowieskiej. Ale umożliwiają one także powrót do wycinki drzew w tym kompleksie leśnym. Obrońcy puszczy nie rezygnują i zamierzają protestować.
Krzysztof Sobczak
10.03.2021
Środowisko Prawo unijne
Beneficjentami ulgi rehabilitacyjnej mogą być podatnicy, którzy mają orzeczony stopień niepełnosprawności lub mają na utrzymaniu osoby niepełnosprawne, pod warunkiem, że w roku podatkowym dochody osób niepełnosprawnych nie przekraczają 14 400 złotych. Jest to dwunastokrotność renty socjalnej obowiązującej w grudniu 2020 roku.
Kuba Lewandowski
10.03.2021
Domowe finanse PIT
W środę 10 marca ruszyła rejestracja na szczepienia pacjentów z nowotworami, po przeszczepie, dializowanych oraz wentylowanych mechanicznie. To grupa około 150 tys. osób. Szczepienia dla nich rozpoczną się 15 marca. Termin i miejsce szczepienia będą dobierane do stanu zdrowia.
Monika Sewastianowicz Jolanta Ojczyk Agnieszka Matłacz
10.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia
Zwroty wpłat za imprezy turystyczne odwołane z powodu pandemii dobiegają końca - informuje Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny. Już ostatni podróżni dostali powiadomienia o konieczności zweryfikowania danych. Jeśli nie zrobią tego w ciągu dwóch tygodni, nie dostaną pieniędzy z Turystycznego Funduszu Zwrotów. To jednak nie zamyka im drogi do odzyskania wpłaconych środków.
Regina Skibińska
10.03.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Koronawirus a prawo
Unia Europejska kładzie mocny nacisk na zacieśnianie współpracy także w zakresie wymiaru sprawiedliwości. Polska ma z tym coraz większy problem - bo z jednej strony część krajów nie chce respektować choćby jej ENA, z drugiej - sama dolewa oliwy do ognia, nie uznając "obcych" postanowień w sprawach rodzinnych. W ocenie prawników skutki mogą być poważne
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
10.03.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne Prawo unijne
Rząd przyjął projekt ustawy, zgodnie z którą do obrotu prawnego wprowadzony zostanie model pośrednictwa pomiędzy właścicielami mieszkań a osobami, które ze względu na dochody nie mogą wynająć mieszkania na zasadach komercyjnych. Między tymi podmiotami pośredniczyć mają społeczne agencje najmu.
Katarzyna Kubicka-Żach
09.03.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument Budownictwo
W związku z typowym dla sezonu wiosennego i powtarzalnym od lat zjawiskiem wypalania traw, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi przypomina, że jest to zakazane, a rolnicy dopuszczający się takich praktyk muszą się liczyć z karami, ale także z cofnięciem części dopłat wypłacanych przez Agencję Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
Prawo karne Prawo gospodarcze
W Ministerstwie Klimatu i Środowiska powołano zespół, którego zadaniem jest wypracowanie mechanizmów wsparcia odbiorcy wrażliwego oraz zdefiniowanie i określenie granic ubóstwa energetycznego, a także identyfikacja instrumentów, które przyczyniają się do zniwelowania tego zjawiska. Nie podano szczegółów, ale informacji resortu wynika, że chodzi o niwelowanie skutków wzrostu cen energii.
Krzysztof Sobczak
09.03.2021
Środowisko Rynek i konsument
Pandemia przełączyła świat na cyberrzeczywistość. Technologia już wcześniej mocno wkraczała w nasze życie, teraz stała się codziennością. Czerpią z tego garściami także służby, które z danych gromadzonych "w chmurach" mogą uzyskać tyle samo, co z... kontroli operacyjnych. Problem dostrzega TSUE, mówiąc wprost: po takie dane można sięgać, ale nie z błahego powodu i wyłącznie pod nadzorem.
Patrycja Rojek-Socha
09.03.2021
Prawo karne Prokuratura Policja
Po uprawomocnieniu się wyroku, Rzecznik Praw Obywatelskich wniósł kasacje na korzyść ukaranych. Podniósł, że nie było podstaw do wydania wyroku nakazowego w sprawie, skoro wina i okoliczności czynów budziły istotne wątpliwości. Zdaniem RPO sąd powinien był zdecydować o skierowaniu sprawy na rozprawę, by móc wyjaśnić kluczowe kwestie.
Aleksandra Partyk
09.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Aby zapewnić dodatkowe łóżka szpitalne dla pacjentów wymagających pilnego przyjęcia do szpitala, Narodowy Fundusz Zdrowia zaleca ograniczenie do niezbędnego minimum lub czasowe zawieszenie udzielania świadczeń wykonywanych planowo. Ograniczenie nie powinno dotyczyć leczenia chorób nowotworowych.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Od 30 listopada ubiegłego roku ma zastosowanie nowe narzędzie dla służb - możliwość natychmiastowej izolacji sprawców przemocy. W tym czasie wykorzystywano je w niemal 800 przypadkach - poinformował w poniedziałek 8 marca minister sprawiedliwości, prokurator generalny Zbigniew Ziobro.
Patrycja Rojek-Socha
08.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości

OBWE: Projektowana ustawa mandatowa naruszy prawa człowieka

Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Ustawa, która wprowadzałaby natychmiastową egzekucję mandatów karnych, a odwołanie się stałoby się trudniejsze i nie wstrzymywałoby kary, naruszałaby prawo do rzetelnego procesu przed niezawisłym i bezstronnym sądem, które gwarantują Europejska Konwencja Praw Człowieka i Międzynarodowy Pakt Praw Obywatelskich I Politycznych - stwierdza Biuro Instytucji Demokratycznych i Praw Człowieka OBWE.
Krzysztof Sobczak
08.03.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Sąd uznał za nielegalne, niezasadne i nieprawidłowe zatrzymanie działaczy Ogólnopolskiego Związku Zawodowego Inicjatywa Pracownicza, którzy w październiku 2020 r. jechali do Warszawy na protest w sprawie aborcji. Według sądu, nie było żadnych przesłanek do ich zatrzymania – policja twierdziła, że w ogóle nie doszło do zatrzymania w myśl przepisów.
Grażyna J. Leśniak
08.03.2021
Policja