Prawo.pl
Kancelaria premiera podsumowała, że rośnie popularność e-usługi, dzięki której jest możliwość wysyłania elektronicznych pism ogólnych. Pozwala ona na załatwienie wielu spraw bez wychodzenia z domu lub ułatwia ich zdalne załatwienie. Tylko w styczniu tego roku do urzędów trafiło ponad 173 tysiące pism, podczas gdy przez cały 2020 rok było to prawie półtora miliona.
Katarzyna Kubicka-Żach
08.02.2021
Administracja publiczna Nowe technologie
Eksperci nie mają wątpliwości: w dobie pandemii oraz rosnącej roli cyfryzacji i pracy zdalnej bezpieczeństwo w sieci to temat wciąż traktowany po macoszemu. Nadal otwieramy podejrzane załączniki czy ustawiamy te same i proste hasła. Jakie są najczęstsze zagrożenia w sieci i jak się przed nimi chronić?
Krzysztof Koślicki
08.02.2021
Rachunkowość Prawo gospodarcze
Rzecznik Praw Obywatelskich chce wiedzieć, jakie działania podjął rząd dla realizacji zaleceń Europejskiego Komitetu ds. Zapobiegania Torturom oraz Nieludzkiemu i Poniżającemu Traktowaniu albo Karaniu dla zapobiegania torturom w policji? Rzecznik przypomina, że dwa lata temu powstał krytyczny raport w tej sprawie, a polski rząd przedstawił swoje wyjaśnienia do niego i zapowiedzi działań.
Krzysztof Sobczak
08.02.2021
Prawo karne Policja

Panie Facebooku, a on ją obraża - "ślepe pozwy" raczej nie zadziałają

Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie
Powództwo o ochronę dóbr osobistych będzie można wytoczyć nawet bez wskazywania pozwanego, jego poszukiwaniem zajmie się sąd. Takie rozwiązanie proponuje resort sprawiedliwości w projekcie ustawy o ochronie wolności słowa w internecie. Eksperci są sceptyczni - część z nich obawia się utrudnień dla pracy sądów, inni wskazują, że opłata odstraszy potencjalnych chętnych.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
08.02.2021
Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości Nowe technologie

W pandemii prawo do godnego umierania też obowiązuje

Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
W czasie pandemii bliscy pacjentów częściej zgłaszają problemy z uzyskaniem informacji o ich stanie zdrowia. To także jeden z najczęstszych problemów kierowanych do rzecznika praw pacjenta. Prawnicy zwracają też uwagę na brak rozwiązań zapewniających w czasie pandemii prawa do umierania w spokoju i godności.
Robert Horbaczewski
07.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Śniegi i mrozy skutkują często dziurami w drogach, co kierowcy mieli ostatnio okazję zaobserwować nawet na autostradach na A1 i A2. A dziury w drogach prowadzą często do uszkodzenia samochodów. W takich przypadkach za szkody zwykle odpowiada zarządca drogi lub firma, której powierzono to zadanie. Trzeba im jednak udowodnić zaniedbania.
Regina Skibińska
06.02.2021
Prawo cywilne
W czasie okresu przejściowego zasady przemieszczania się między Zjednoczonym Królestwem i państwami Unii Europejskiej pozostawały bez zmian. Od 1 stycznia 2021 r. sytuacja obywateli UE, w tym oczywiście Polaków, zmieniła się w istotny sposób, także w odniesieniu do podróży. Samo OC komunikacyjne to za mało w podróży na Wyspy. Od 1 stycznia 2021 r. przydatna jest też Zielona Karta.
Regina Skibińska
06.02.2021
Prawo cywilne
Nakaz trzymania pszczół w pniach zasadniczo mieści się w delegacji ustawowej do uchwalenia regulaminu utrzymania czystości i porządku gminie. Jednak wprowadzenie przepisu określającego odległość od granicy nieruchomości i sposób ustawienia uli stanowi ingerencję w stosunki sąsiedzkie, które są regulowane przez Kodeks cywilny. Tak orzekł Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku.
Dorian Lesner
06.02.2021
Samorząd terytorialny Administracja publiczna

Pizza na miejscu odbije się czkawką tylko restauratorowi

Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Rząd zapowiada odmrażanie gospodarki, ale w tej materii już od jakiegoś czasu mamy do czynienia z samoistną odwilżą. Wbrew prawu otwierają się siłownie, kluby i restauracje. Chętnych na skorzystanie z takich usług nie brakuje, ale rozporządzenie epidemiczne nie pozwala na ich ukaranie. Ukarany za złamanie zakazu może być tylko przedsiębiorca.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
06.02.2021
Prawo karne Policja Koronawirus a prawo
Niedawne postanowienie Sądu Najwyższego może rodzić nadzieje na sądowe unieważnienie niekorzystnego dla klienta ubezpieczenia na życie z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. To jest możliwe, ale taki proces nie jest prosty ani tani, a do tej pory liczba orzeczeń, w których sąd stwierdziłby nieważność umowy ubezpieczenia na życie z UFK jest znikoma - pisze radca prawny Paweł Stykowski.
Paweł Stykowski
06.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument Finanse
W obliczu wyroku Trybunału Konstytucyjnego w sprawie niedopuszczalności aborcji z powodu wad płodu coraz częściej pada pytanie, czy nadal mamy państwo świeckie, czy prawo kanoniczne i regulacje Konkordatu nie wkraczają w sferę prawa cywilnego wbrew obowiązującej Konstytucji? Część prawników uważa, że istnieją przejawy utraty neutralności światopoglądowej państwa,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
06.02.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna
Odmówienie ciężarnej kobiecie prawa do ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego z tego powodu, iż rozpoczęła zatrudnienie w trakcie trwania procedury zapłodnienia in vitro, stanowiło dyskryminację i naruszenie prawa do poszanowania mienia skarżącej - uznał w wydanym w czwartek orzeczeniu Europejski Trybunał Praw Człowieka.
Katarzyna Warecka
05.02.2021
Prawo pracy Ubezpieczenia społeczne

Prezydent włącza się w prace nad projektem o sędziach pokoju

Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Prezydent Andrzej Duda zdecydował o utworzeniu roboczego zespołu w sprawie sędziów pokoju - poinformował w piątek szef jego gabinetu Paweł Szrot po spotkaniu prezydenta z Pawłem Kukizem. W skład zespołu mają wejść eksperci prezydenccy oraz rekomendowani przez Kukiza. - Zespół będzie się w najbliższych tygodniach konstytuował - powiedział szef gabinetu.
Krzysztof Sobczak
05.02.2021
Prawo karne Prawo cywilne Wymiar sprawiedliwości
Jaka będzie przyszłość badań prenatalnych w Polsce po zaostrzeniu przepisów antyaborcyjnych przez Trybunał Konstytucyjny? - pyta premiera rzecznik praw obywatelskich. Przypomina, że systemowe problemy istniały w tym zakresie już wcześniej. Podkreśla też, że Konstytucja nakazuje zaś władzom zapewnienie szczególnej opieki zdrowotnej kobietom ciężarnym.
Krzysztof Sobczak
05.02.2021
Opieka zdrowotna

Rząd myśli o wprowadzeniu "koronapaszportów"

Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Zastanawiamy się, jak potwierdzać status osoby, która wykonała test na Covid-19 lub została zaszczepiona – powiedział w piątek minister zdrowia Adam Niedzielski. Zastrzegł jednak, że to trudny problem. Nad sposobami dokumentowania zaszczepienia mówi się też w innych krajach Unii Europejskiej. Np. rząd Danii pracuje nad wprowadzeniem paszportów, ale KE jest na razie wobec projektu sceptyczna.
Krzysztof Sobczak
05.02.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus a prawo
Ministerstwo Infrastruktury nie zamierza modyfikować przepisów obniżających wiek konieczny do uzyskania prawo jazdy kategorii B. W opinii resortu obowiązujące rozwiązanie prawne jest optymalne ze względu na bezpieczeństwo ruchu drogowego. Ministerstwo powołuje się też na przepisy UE, gdzie dolna granica wieku pozwalającego na uzyskanie prawa jazdy kategorii B została ustalona na 18 lat.
Robert Horbaczewski
05.02.2021
Prawo karne Policja
Europejski Trybunał Praw Człowieka wyrokiem Wielkiej Izby uznał, iż molestowanie seksualne dzieci stanowi przypadek nieludzkiego i poniżającego traktowania, a na państwie spoczywa obowiązek gruntownego wyjaśnienia okoliczności takiej sprawy. Zdaniem ETPC, zasadnicze znaczenie w takich przypadkach ma nie sama regulacja prawnokarna, lecz skuteczność prowadzonego postępowania karnego.
Katarzyna Warecka
05.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Prokuratura
Bardzo mnie cieszy i napawa dumą przyznany mi holenderski Medal Gezów. Ale martwić musi, że to prestiżowe wyróżnienie, przyznawane od 1987 r. osobom lub organizacjom za walkę o demokrację i przeciwko dyktaturom, rasizmowi i dyskryminacji, po raz pierwszy otrzyma osoba walcząca o przestrzeganie praw człowieka w Unii Europejskiej - mówi prof. Małgorzata Gersdorf,
Krzysztof Sobczak
05.02.2021
Prawnicy Wymiar sprawiedliwości

Rozporządzenia bez podstaw, ale odpowiedzialność urzędnika raczej teoretyczna

Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna
Czy można sprawić, by urzędniczka z sanepidu zapłaciła z własnej kieszeni za to, że ktoś przez wiele miesięcy musiał walczyć w sądzie o odzyskanie bezprawnej kary, nałożonej na podstawie niekonstytucyjnych przepisów? Raczej nie, choć w mediach społecznościowych pojawiają się pomysły wnoszenia pozwów o zadośćuczynienie wobec konkretnych urzędników.
Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz
05.02.2021
Samorząd terytorialny Prawo cywilne Administracja publiczna
Zeznania PIT-28 oraz PIT-36 będzie można podpisać elektronicznie - taką możliwość przewiduje opublikowany przez resort finansów projekt rozporządzenia. Wejście w życie tych przepisów spowoduje rozszerzenie katalogu dokumentów, które można m.in. podpisać elektronicznie.
Krzysztof Sobczak
04.02.2021
PIT
Każdy pacjent onkologiczny będzie miał swojego koordynatora leczenia, który przeprowadzi go przez wszystkie etapy leczenia - zapowiada minister zdrowia Adam Niedzielski. I dodaje, że jeden koordynator będzie miał maksymalnie 40 pacjentów. Według założeń, Krajowa Sieć Onkologiczna ma zapewnić powstanie realnej opieki nad pacjentami oraz pełną koordynację i kompleksowość.
Krzysztof Sobczak
04.02.2021
Opieka zdrowotna
W 2020 roku Rzecznik Praw Pacjenta skontrolował pół tysiąca przychodni w Polsce. To efekt skarg pacjentów. Ci skarżą się na to, że nie mogą się dodzwonić do placówki. Takie problemy najczęściej mają mieszkańcy dużych miast. Skargi dotyczą też zamkniętych przychodni. Te często są nieczynne przez kwarantannę.
Katarzyna Redmerska
04.02.2021
Pacjent Opieka zdrowotna
Resort sprawiedliwości chce, by w szybkim trybie usuwać z social mediów wpisy godzące w „uczciwość wyborczą”, problem w tym, że nie definiuje, czym ona jest. Ustawa o ochronie wolności słowa w internecie może ograniczać wolność słowa w czasie kampanii wyborczej. Problem dotknie też sądy - jak wskazują prawnicy - zostaną zmuszone do bycia cenzorami.
Jolanta Ojczyk Katarzyna Kubicka-Żach Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
04.02.2021
Wybory
W Krajowym Ośrodku Zapobiegania Zachowaniom Dyssocjalnym jest obecnie 91 osób - na 60 miejsc. Zatłoczone sale, restrykcyjne ograniczenia, brak możliwości prowadzenia skutecznej terapii powodują, że miejsce to pełni funkcję swoistej przechowalni. O zapłon nietrudno i właśnie część pensjonariuszy po raz kolejny protestuje. A zapowiadane zmiany w ustawie nadal są na etapie planów.
Patrycja Rojek-Socha
04.02.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości
Jeszcze w pierwszej połowie tego roku obniżone zostaną stawki za usługę zakańczania połączeń głosowych we wszystkich sieciach stacjonarnych i mobilnych w Unii Europejskiej - poinformował w środę Urząd Komunikacji Elektronicznej. Zmiany, które dotyczą także polskich operatorów, to efekt postanowień aktu delegowanego przyjętego 18 grudnia przez Komisję Europejską.
Krzysztof Sobczak
03.02.2021
Rynek i konsument Prawo unijne
Odebranie prawa do oddania głosu w wyborach do parlamentu ze względu na pozbawienie zdolności do czynności prawnych nie narusza prawa skarżących do wolności wyborów - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka w wyroku z 2 lutego 2020 r. Zdaniem ETPC duńskie prawo jest w tym zakresie zgodne z międzynarodowymi umowami chroniącymi prawa człowieka.
Katarzyna Warecka
03.02.2021
Wybory
Spółka Alternet i platforma Adblast zostały uznane przez Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów za systemy promocyjne typu piramida. Decyzja urzędu ma ułatwić konsumentom odzyskanie pieniędzy przed sądem. Natomiast firma Jewel Lines, namawiająca do inwestycji w kamienie szlachetne, została ukarana za to, że nie udzieliła informacji na żądanie UOKiK.
Krzysztof Sobczak
03.02.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Rok 2020 to na całym świecie czas pandemii. A w Polsce pandemia nałożyła się na trwający od ponad 5 lat kryzys praworządności i, w ocenie Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka, nasiliła jego symptomy. Podobnie jak w poprzednich latach nastąpiły przypadki naruszania Konstytucji oraz działań, którymi dostosowywano prawo do politycznej woli.
Krzysztof Sobczak
02.02.2021
Wymiar sprawiedliwości
Cudzoziemcy, którzy  na przejściu granicznym w Terespolu chcą złożyć wniosek o status uchodźcy, często nie mają takiej możliwości - są zawracani na Białoruś. Nie zapewnia im tego praktyka Straży Granicznej, która najczęściej nie dopuszcza do złożenia takiego wniosku - stwierdza Rzecznik Praw Człowieka w opracowaniu w tej sprawie dla Specjalnego Sprawozdawcy ONZ ds. praw człowieka migrantów.
Krzysztof Sobczak
02.02.2021
Administracja publiczna
Strażacy wspierający Narodowy Program Szczepień dowożą potrzebujących, czyli osoby starsze lub niepełnosprawne, do punktów szczepień. Mają też informować o procedurze zapisów i organizacji szczepień, zwłaszcza w mniejszych miejscowościach. Liczba osób, które wsparła straż zbliża się do tysiąca.
Katarzyna Kubicka-Żach
02.02.2021
Samorząd terytorialny Koronawirus a prawo