Prawo.pl
Fiskus nie będzie pobierał podatku od nagród przyznanych w ramach Loterii Narodowego Programu Szczepień - wynika z podpisanego w poniedziałek 12 lipca przez ministra finansów rozporządzenia. Nowe przepisy wejdą w życie od 14 lipca. Będą dotyczyły nagród o wartości powyżej 2 tys. 280 zł uzyskanych od 14 lipca 2021 r. do 11 marca 2022 r.
Krzysztof Koślicki
13.07.2021
Domowe finanse PIT Koronawirus szczepienia
Przepisy dotyczące uprawnień budowlanych do kierowania robotami budowlanymi zmieniały się na przestrzeni ostatnich lat. Obecnie aktem wykonawczym w zakresie ich nadawania jest rozporządzenie Ministra Inwestycji i Rozwoju z 29 kwietnia 2019 r. w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie
Joanna Smarż Renata Krupa-Dąbrowska
13.07.2021
BHP Budownictwo
Niewykonanie przez dzierżawcę albo zarządcę obwodu łowieckiego obowiązków wynikających z ustawy Prawo łowieckie i niesporządzenie protokołu szacowania szkód łowieckich nie zamyka drogi sądowej w sprawie o naprawienie szkody łowieckiej - orzekła Izba Cywilna Sądu Najwyższego, odpowiadając na pytanie dotyczące sporu rolnika z kołem łowieckim.
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
13.07.2021
Środowisko Prawo cywilne
Przed Trybunałem Sprawiedliwosci UE zakończyło się niedawno postępowanie dotyczące zakresu odpowiedzialności operatorów platform, na których są udostępniane lub przechowywane treści naruszające prawa autorskie. Zgodnie z wyrokiem z 22 czerwca 2021 roku – operatorzy ci nie ponoszą odpowiedzialności za naruszenie prawa autorskich, jeżeli spełnią określone warunki.
Anna Gołębiowska
13.07.2021
Prawo cywilne Nowe technologie
Program "Polski Ład" nie zawiera propozycji likwidacji ulgi rehabilitacyjnej, w tym odliczenia na leki; ulga rehabilitacyjna jest odliczana od dochodu, a nie od podatku - podał resort finansów. Ustawa PIT nie przewiduje odliczenia wydatków na leki poniesionych przez emerytów - dodał.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2021
PIT Finanse Polski Ład
Nałożenie na tę samą osobę punktów karnych za przewinienia drogowe, a następnie odebranie prawa jazdy w związku z przekroczeniem limitu punktów karnych, nie stanowi naruszenia zakazu podwójnego karania za ten sam czyn - stwierdził Europejski Trybunał Praw Człowieka. Sprawa dotyczyła Chorwacji, ale podobne spory mają też miejsce w Polsce.
Katarzyna Warecka
12.07.2021
Prawo karne Wymiar sprawiedliwości Policja
Zmiana „reguł gry” dla nadawców w jej trakcie to odejście od cywilizowanych reguł tworzenia prawa – a nie ma nadzwyczajnych okoliczności, które by to uzasadniały - twierdzi Adam Bodnar, rzecznik praw obywatelskich. Uważa on również, że projekt Prawa i Sprawiedliwości uderzający w TVN narusza konstytucyjne wolności, m.in. mediów oraz słowa.
Renata Krupa-Dąbrowska
12.07.2021
Rynek Prawo gospodarcze Ochrona konkurencji

Prawo wpływa na powstawanie zobowiązań podatkowych

Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Przepisy prawa podatkowego wymieniają dwa sposoby powstawania zobowiązania podatkowego. Pierwszym są zobowiązania powstające z mocy samego prawa, natomiast innym jest ich powstanie w drodze decyzji organu podatkowego. Istota stosunku zobowiązaniowego sprowadza się do tego, że wierzyciel może żądać od dłużnika świadczenia, a dłużnik powinien świadczenie spełnić.
Krzysztof Kaźmierski
12.07.2021
Ordynacja Domowe finanse Doradca podatkowy
Uczestnik pracowniczych planów kapitałowych może skorzystać z wypłaty zgromadzonych na swoim rachunku oszczędności w razie poważnego zachorowania. Może to zrobić bez względu na to, czy zachorowanie to zostało zdiagnozowane w okresie jego uczestnictwa w PPK, czy też wcześniej.
Małgorzata Jankowska
12.07.2021
Emerytury i renty Opieka zdrowotna PPK
Opublikowana w piątek 9 lipca nowelizacja rozporządzenia Rady Ministrów przewiduje roszerzenie grupy osób uprawnionych do zwolnienia z kwarantanny granicznej oraz elektronizację procesu składania kart lokalizacji podróżnego przez osoby przekraczające granicę Polski samolotem. Bez obowiązkowej kwarantanny będzie można przylecieć z Turcji.
Krzysztof Sobczak
10.07.2021
Opieka zdrowotna Koronawirus szczepienia

Nie musi być szkody, żeby było odszkodowanie

Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia
Ubezpieczenia parametryczne polegają na tym, że wypłata z góry ustalonej kwoty następuje przy wystąpieniu danego parametru i może być to właściwie cokolwiek, co jest mierzalne w obiektywny sposób i niezależne od ubezpieczonego. Tego rodzaju ubezpieczenie na wypadek niepogody wprowadziło testowo Generali, ale pandemia i zmiany klimatu mają szansę upowszechnić te rozwiązania.
Regina Skibińska
10.07.2021
Rynek i konsument Koronawirus a prawo Ubezpieczenia

Porzucone auta stoją na parkingach. Nowych przepisów nie będzie

Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko
Stoi na parkingu wrak. Właściciela brak. Lusterka, radyjka i kołpaki powyjmowali. Została karoseria ze stali… Samorządowcy chcą zmiany przepisów, aby sprawniej usuwać zalegające na chodnikach, parkingach i prywatnych gruntach porzucone pojazdy. MSWiA nie widzi takiej potrzeby. Przekonuje, że gmina i osoby prywatne mają odpowiednie do tego narzędzia.
Robert Horbaczewski
10.07.2021
Prawo karne Samorząd terytorialny Środowisko
Skarga na bezczynność wniesiona w trybie Prawa prasowego wymaga uprzedniego ponaglenia adresata wniosku o udzielenie informacji. Natomiast skarga składana na podstawie ustawy o dostępie do informacji publicznej jest wolna od tego wymogu. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie wskazał, że o trybie nie decyduje kto i jak pyta. Kluczowa jest ocena charakteru informacji i to, kto jest adresatem wniosku.
Dorian Lesner
10.07.2021
Administracja publiczna

Wyjazd z biurem podróży bezpieczniejszy niż indywidualny

Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Polacy nastawili się na zagraniczne letnie wojaże, tymczasem pojawił się wariant Delta koronawirusa i niektóre państwa zaczynają wprowadzać ograniczenia. Turystów, którzy wykupili wyjazdy zagraniczne, mogą czekać niemiłe niespodzianki. A w wielu przypadkach na zwrot wpłaconych pieniędzy nie można liczyć. Ryzyko dotyczy wszystkich, ale trochę bardziej bezpiecznie mogą się czuć klienci biur podóży.
Regina Skibińska
10.07.2021
Rynek i konsument Prawo europejskie Koronawirus a prawo
Dzieci muszą być widziane, słyszane i rozumiane przez wymiar sprawiedliwości. A rolą osób dorosłych jest uznanie, że osoby najmłodsze mają swoje zdanie, swoje potrzeby i mają prawo je wyrażać w toku procedur prawnych. To jaki będzie wymiar sprawiedliwości dla dzieci – zależy od każdego z nas - mówi adwokat Monika Horna-Cieślak
Patrycja Rojek-Socha
10.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Uważa się powszechnie, że ryczałt to najkorzystniejszy sposób opodatkowania najmu. Nie zawsze jednak jest to najbardziej opłacalna metoda - zwłaszcza jeśli mieszkanie ma więcej niż pięć lat. Wtedy lepiej rozliczać się w oparciu o zasady ogólne PIT. Można skorzystać z amortyzacji, podwyższyć koszty i nie płacić podatku. Duże znaczenie ma jednak forma posiadania - pełna własność hipoteczna czy własność spółdzielcza.
Krzysztof Koślicki
10.07.2021
Domowe finanse PIT
W silnych demokracjach wolna i niezależna prasa jest mile widziana. Różnorodne głosy i niezależne punkty widzenia informują społeczeństwo i pociągają do odpowiedzialności - są niezbędne dla demokracji, w tym Polski i Stanów Zjednoczonych - napisał na Twitterze rzecznik Departamentu Stanu, Ned Price. Nawiązał tym do projektu ustawy, której skutkiem może być odebranie koncesji TVN.
Krzysztof Sobczak
09.07.2021
Rynek i konsument Spółki

Świat nauki dziękuje Bodnarowi

Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Pragniemy wyrazić Panu naszą wdzięczność i wielki szacunek za sposób pełnienia odpowiedzialnej funkcji Rzecznika Praw Obywatelskich w trudnych czasach - napisała do prof. Adama Bodnara grupa naukowców. - Dziękujemy za pracę dla Polski i Polaków – odpowiedzialną, pełną zaangażowania i poświęcenia, niosącą ogromny potencjał edukacyjny - dodali w opublikowanym w piątek liście otwartym.
Krzysztof Sobczak
09.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Administracja publiczna
Po czerwcowej nowelizacji prawa o ruchu drogowym kierowca musi przepuścić pieszych wchodzących na przejście. W zamyśle ustawodawcy miało to zmniejszyć liczbę wypadków, do których dochodziło na pasach. Przepis nie chroni w tym samym stopniu osób jadących na rolkach lub deskorolce - choć mogą przejechać po pasach, to w razie wypadku, wina częściej może leżeć po ich stronie.
Monika Sewastianowicz Patrycja Rojek-Socha
09.07.2021
Prawo karne
Termin wdrożenia dowodów osobistych z odciskami palców i podpisem posiadacza będzie przesunięty. W czwartek Sejm uchwalił nowelizację w tej sprawie. Nowe dowody miały być wydawane już od 2 sierpnia. Okazało się jednak, że jest to póki co nierealne z powodu zagrożenie bezpieczeństwa informacji przetwarzanych z wykorzystaniem zamówionych urządzeń do pobierania linii papilarnych.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Samorząd terytorialny
W pierwszym półroczu policjanci wykonali o 723 tys. mniej badań trzeźwości niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. W ubiegłym roku tych kontroli było aż 10 mln mniej niż 2019 roku. Policja uzasadnia to obostrzeniami sanitarnymi.
Robert Horbaczewski
08.07.2021
Prawo karne Administracja publiczna

Eksperci Senatu: Wykreślić akapit o umorzeniu postępowań reprywatyzacyjnych

Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego
Uchwalenie poprawek do kodeksu postępowania administracyjnego zakończy w praktyce reprywatyzację na drodze administracyjno-sądowej - stwierdzają legislatorzy Senatu. Toczące się w urzędach i przed sądami postępowania dotyczą przejętego przez władze komunistyczne majątku obywateli polskich wszystkich 12 narodowości i wyznań, których spadkobiercy utracą prawo do ubiegania się o odszkodowanie,
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2021
Administracja publiczna Kodeks postępowania administracyjnego

Ustalenia podatkowej części Polskiego Ładu ciągle trwają

Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Projekt zmian podatkowych w ramach Polskiego Ładu, mimo zapowiedzi, nie został dotąd opublikowany. Znamy tylko ogólne założenia. Z wypowiedzi Jarosława Gowina wynika, że prace nad finalną wersją dokumentu jeszcze trwają. Zmiany w zasadach opodatkowania przedsiębiorców i płacenia przez nich składki zdrowotnej nie są jeszcze przesądzone.
Krzysztof Koślicki
08.07.2021
Ordynacja PIT Rachunkowość Doradca podatkowy Polski Ład
Facebook nie może usuwać treści publikowanych w jego portalach przez Społeczną Inicjatywę Narkopolityki – przynajmniej do czasu zakończenia procesu sądowego, który organizacja wytoczyła internetowemu gigantowi. Jeżeli SIN wygra, Facebook będzie musiał przywrócić poprzednie konto organizacji, które nagle i bez wyjaśnień skasował w 2018 r., chociaż – jak twierdzą aktywiści – nie naruszono żadnych zasad.
Krzysztof Sobczak
08.07.2021
Nowe technologie
Na parkingach przy sklepach Aldi i Biedronka nakładano czasem kary za nieuprawnone parkowanie nawet przed upływem czasu bezpłatnego przeznaczonego dla klientów. Według Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, zarządca tych parkingów – TD System - naruszał zbiorowe interesy konsumentów odmawiając uznawania zasadnych reklamacji. Firma ma zapłacić 150 tys. zł kary.
Krzysztof Sobczak
08.07.2021
Rynek i konsument

Restauracja w budynku - tak, hałasy i zapachy - nie

Samorząd terytorialny Rynek i konsument
Nie wszystkim właścicielom mieszkań podoba się, że w parterze budynku wielorodzinnego znajduje się restauracja czy bar. Przeszkadza hałas i zapachy, chociaż sami czasem tam zachodzą. Sposoby na pozbycie się uciążliwej działalności gospodarczej są różne. Najbardziej groźnym orężem jest pozbawienie koncesji na alkohol. Ale często też wspólnoty podnoszą opłaty.
Renata Krupa-Dąbrowska
08.07.2021
Samorząd terytorialny Rynek i konsument
Ratyfikowana przez Polskę Konwencja o Prawach Osób Niepełnosprawnych nie przewiduje częściowego ubezwłasnowolnienia. Zakłada opiekę asystencką, co nie jest równoznaczne z opieką kuratora. Jednak ustawodawca nie uwzględnił reguł tej Konwencji w kodeksie cywilnym - stwierdziła Izba Cywilna Sądu Najwyższego rozpoznając wniosek o zniesienie częściowego ubezwłasnowolnienia
Katarzyna Żaczkiewicz-Zborska
08.07.2021
Wymiar sprawiedliwości Prawo rodzinne
Rodziny, które nie mają własnego mieszkania będą mogły liczyć na bony mieszkaniowe. Mniej będzie formalności w przypadku budowy domów do 70 mkw. Lada dzień powinien zostać upubliczniony projekt w tej sprawie. Na razie informacja na jego temat ma pojawić się w wykazie założeń prac legislacyjnych Rady Ministrów
Renata Krupa-Dąbrowska
07.07.2021
Budownictwo Polski Ład
Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów uznał, że korzyści za namówienie znajomych do subskrypcji aplikacji motywującej do zdrowego stylu życia lub do zakupu pakietu szkoleniowego dotyczącego inwestycji na rynku Forex, to mogą być systemy promocyjne typu piramida. Kary finansowe – do 2 mln zł – grożą czterem firmom, ale też pięciu ich menedżerom.
Krzysztof Sobczak
07.07.2021
Prawo cywilne Rynek i konsument
Wiceministrowie spraw zagranicznych Marcin Przydacz, sprawiedliwości Sebastian Kaleta oraz kultury, dziedzictwa narodowego i sportu Magdalena Gawin rozmawaili we wtorek z Cherrie Daniels z amerykańskiego Departamentu Stanu, wysłaniczką rządu USA do spraw Holokaustu. Tematen spotkania były kontrowersyjne zmiany w polskim prawie, które mogą zablokować reprywatyzację.
Krzysztof Sobczak
07.07.2021
Prawo cywilne Administracja publiczna