Od 12 grudnia 2021 r. system automatycznie wystawia e-skierowanie na szczepienie dla dzieci w wieku 5-11 lat z chwilą skończenia przez nie 5 lat. Od 14 grudnia można już się rejestrować na konkretny termin do konkretnego punktu szczepień. Wielu rodziców nie wie jednak, jak to zrobić. - Mam konto IKP i chciałabym przez nie zarejestrować dziecko na szczepienie, widzę e-skierowanie, ale nie mam możliwości wyboru miejsca i terminu dawki. Dlaczego - pyta redakcję Prawo.pl Agata z Warszawy, mama dziesięcioletniej córki. Mama 14-letniego Antka ma inny kłopot. - Syn już przyjął pierwszą i drugą dawkę, zarejestrowałam go przez infolinię, ale teraz chciałabym pobrać certyfikat, ale nie wiem, jak to zrobić - pyta Magda Kowalska. Maili i telefonów z podobnymi pytaniami otrzymaliśmy już kilkanaście, dlatego podpowiadamy krok po kroku, jak łatwo i szybko zarejestrować dziecko, a po zaszczepieniu pobrać certyfikat.

 

Na IKP można tylko sprawdzić tylko e-skierowanie, nie można rejestrować

Rodzic który ma Internetowe Konto Pacjenta, po zalogowaniu się na nie, może kliknąć w link uprawnienia, a następnie w Konta Twoich dzieci, gdzie zobaczy dane wszystkich swoich dzieci mających mniej niż 18 lat. Dane widoczne są na koncie tego z rodziców, który zgłosił je do ubezpieczenia w ZUS (samodzielnie lub za pośrednictwem swojego pracodawcy). W efekcie dzięki temu dziecko ma profil na IKP, na którym są odnotowane recepty, skierowania i historia leczenia. Tyle, że kontem dzieci zarządza jeden z rodziców. I to on może poprzez IKP zarejestrować dziecko na szczepienie. I choć na koncie widać e-skierowanie dla dziecka na szczepienie przeciwko Covid-19, to nie można wybrać terminu. Dzieci bowiem nie mają Profilu zaufanego. Dlatego została stworzona szybka ścieżka rejestracji, która pomija konieczność posiadania Profilu Zaufanego, dostępna tutaj.  

Rejestracja przez specjalną sprawą

- Po wejściu na stronę należy podać nazwisko i PESEL dziecka, bo to do jego PESELU jest przypisane e-skierowanie - mówi Izabela Świderek-Kowalczyk, która przetestowała system, zawodowo dyrektor Marketingu i Komunikacji Operator Chmury Krajowej. - Trzeba też podać numer telefonu, najlepiej rodzica, który rejestruje. Na podany numer przyjdzie sześciocyfrowy kod dostępu, który należy wpisać w okienko, które się pojawi po kliknięciu zaloguj. Wówczas zostaniemy przeniesiemy do systemu e-rejestracji, gdzie można już wybrać miejsce, datę, a nawet porę dnia szczepienia - tłumaczy Izabela Świderek-Kowalczyk. Najpierw trzeba tylko zaakceptować regulamin usługi, przetwarzanie danych i udostępnienie ich pracownikowi medycznemu. Co ważne można samemu wyszukiwać miejsce szczepienia po kodzie, lub nawet geolokalizacji. Jeśli nie uda się w danej sesji, dokonać wyboru, trzeba powtórzyć całą procedurę. By samemu wyszukać punkt, trzeba kliknąć w link: Znajdź inny Punkt Szczepień lub termin.

Rejestracja jest też możliwa dzwoniąc na infolinię 989 - tu do zapisu wystarczy podać PESEL dziecka. Można też wysłać na numer 664 908 556 lub 880 333 333 SMS o treści: SzczepimySie czy w punkcie szczepień. 

 


Rodzic musi towarzyszyć i 5-latkowi, i 15-latkowi podczas szczepienia

Przed zgłoszeniem się na szczepienie należy wypełnić kwestionariusz wstępnego wywiadu. Należy w nim podać imię, nazwisko, PESEL lub serię i  numer paszportu zarówno szczepionego dziecka jak i przedstawiciela ustawowego. W przypadku osób małoletnich rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie. Zgodnie bowiem z art. 32 ustawy o zawodzie lekarza, jeżeli pacjent jest małoletni, na przeprowadzenie badania wymagana jest zgoda jego przedstawiciela ustawowego, a jeżeli ukończył 16 lat - także jego.  Dlatego na formularzu jest zaznaczone, że formularz musi podpisać osoby w wieku 16 i 17 lat, a poniżej  jest zgoda przedstawiciela ustawowego na szczepienia. Gdy dziecko ma mniej niż 16 lat, formularz podpisuje tylko rodzic. Według MZ, jeśli nie ma podejrzeń, że drugi rodzic się sprzeciwia, podpis może złożyć tylko jeden.

Jak zaznacza Adam Niedzielski, minister zdrowia, w przypadku dzieci poniżej 16 roku życia rodzic musi wyrazić zgodę na szczepienie i być przy nim obecny. Według Ministerstwa Zdrowia nastolatek w wieku 16-17 lat może się zgłosić na szczepienie sam, o ile przedstawi podpisany przez rodzica kwestionariusz. Tyle, że jak pisaliśmy w Prawo.pl rodzi to pewne niebezpieczeństwa, bo nastolatek może podrobić podpis rodzica. 

Czytaj również: Ruszają szczepienia dla 16 i 17-latków. Dziecko może podrobić zgodę rodzica >>

 

Jak wydrukować certyfikat o szczepieniu

Adam Niedzielski ogłaszając uruchomienie rejestracji szczepień dla nastolatków zapewnił, że w przypadku powiązania konta IKP rodzica z kontem dziecka będzie można z IKP wydrukować certyfikat potwierdzający zaszczepienie dziecka. I tak dokładnie jest. - Certyfikat już po pierwszej dawce można pobrać z profili IKP dziecka - mówi Izabela Świderek-Kowalczyk. Po zalogowaniu się na własne konto IKP, trzeba przejść do uprawnień, wybrać uprawnienia, Konta Twoich dzieci i konto zaszczepionego dziecka. Następnie trzeba kliknąć w link Certyfikaty, i można pobrać Unijny Certyfikat Covid z kodem QR. Co ważne jest on także w języku angielskim. Jak zapewnia Adam Niedzielski na prośbę rodziców certyfikat ma być też drukowany w punkcie szczepień. Zatem osoby, które nie mają IKP muszą o wydrukowanie certyfikatu poprosić punkt szczepień.